HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

15 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> The F....g Life, Jurnalul lui Marduk
Marduk
mesaj 24 May 2016, 02:14 PM
Mesaj #386


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sorry!! pentru ce??


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 May 2016, 03:03 PM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru ca este in "trend" ma alatur celor care discuta prin targ de moartea controversata a patronului de la Hexi Pharma. N-o fac din considerente politice sau conspirationiste ci pur si simplu ma atrage aceasta latura a evenimentelor care au loc exact atunci cand trebuie, desi cei care ar fi trebuit sa se astepte la asa ceva, n-au facut nimic sa pre inatampine acest eveniment. Scos din contextul intamplarilor enigmatice ce au loc in aceasta tara, Hexi Pharma mi se pare o afacere banala, asemanatoare cu cea a unei fabrici de carnati, care n-a respectat reteta. Ce-ar fi fost daca patronul Hexi Pharma era amendat, judecat pentru evaziune fiscala etc. n-ar fi fost decat un alt caz de coruptie din multe altele ce se petrec zi de zi in aceasta tara. Moartea patronului intr-un asemenea accident ii arunca pe romani intr-o dilema nationala demna de romanele politiste cu o multime de piste, fapte, discutii etc. N-am sa inteleg de ce informatiile despre Hexi Pharma sunt secrete, de ce un sef de comisie parlamentara face o analogie intre Hexi Pharma si terorism, in ceea ce priveste valoare informatiilor secrete. Asa cum n-am sa inteleg de ce aceasta Hexi Pharma, ce pare a fi singura firma furnizoare de substante dezinfectante, este raspunzatoare in aceasta afacere, acuzata chiar de genocid, desi in Romania din '89 incoace exista multe firme, patroni si mai ales oameni politici ce-ar putea sa fie condamnati in baza acestei acuzatii de genocid. Situatia taranilor din agricultura, a minerilor, a otelarilor, a tuturor romanilor care au fost nevoiti sa-si caute pe aiurea bunastarea etc. este tot un genocid la adresa romanilor. Toata Romania a fost supusa unui genocid premeditat de cei care au vrut sa fie ceea ce au fost in comunism si mai mult decat atat. Ne-au vandut pe bani buni, aruncandu-ne cativa lei cu ocazia alegerilor, doar din motive electorale. S-au luptat intre ei, mai ceva ca lupii, fara sa le pese de romanul simplu care tot astepta sa gaseasca un loc de munca si o paine sa puna pe masa copiilor. Lacomia acestor politicien, functionari, afaceristi a atins azi apogeul, cu aceasta afacere a Hexi Pharma, cand s-au vazut infestati chiar ei, BENEFICIARII, afacerilor de acest fel. Nu stiu daca acest Dan Condrea, s-a sinucis sau a fost sinucis, in fapt nici nu conteaza, ceea ce conteaza este ca vin alegerile, iar acest eveniment distrage atentia "pulimii" de la dezbaterea politica reala, adica exact ceea ce conteaza pentru viitorul acestei tari. Toata lumea discuta despre moartea lui Dan Condrea, iar unii profita pentru a-si face jocurile politice, pentru a ramane stapani peste "placinta" oferita de tov. Ion Iliescu. Nu conteaza mortii, sunt doar victime colaterale inevitabile, ceea ce conteaza este ca cei care trebuie sa obtina PUTEREA s-o obtina, fara ca in orizontul politic al democratiei originale, sa apara un neica nimeni ce nu poate fi controlat de catre "emanatii" acestei natii. N-am sa ma inregimentez celor care cred in conspiratii si care incearca sa faca unele legaturi cu alte cazuri celebre. Daca n-am fi in secolul XXI, cand amprenta ADN poate narui orice fantasmagorie, aflata in mintea celor care cred ca doar ceea ce zic ei este adevarat, as mai comenta cat de cat. Dar eu zic sa asteptam rezultatul testului ADN, dupa care putem trage concluziile ce se impun. Nu-mi pot imagina azi, desi am oarece imaginatie, ca serviciile au pus la cale o asemenea isprava, doar pentru un amarat de patron care a denaturat o reteta, substanta care pana la urma putea fi diluata si de femeia de servici din spital, ca sa poata duce acasa un dezinfectant bun pentru ea si apropiatii sai. De fapt nici nu vreau sa-mi imaginez ca in stilul cunoscut al "doreilor" din aceasta tara, femeile de serviciu din spitale ar fi diluat o substanta ce deja a fost diluata de catre fabricant. Dar in Romania orice este posibil.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jun 2016, 11:14 AM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In ultima vreme mi-a atrasa atentia discutia starnita prin jurnale despre cartea "Prețul aurului. Sinceritate incomodă", scrisa de gimnasta Maria Olaru. Am vazut la tembelizor reactia unei sportive "ofiter", ajunsa secretar de stat, articole scrise de diversi jurnalisti, printre care si CTP. N-am citit cartea, am citit cateva pasaje, publicate prin presa, dar am constatat ca unii s-au situat de partea gimnastei Maria Olaru iar altii au "infierat-o" proletar, asa cum sta bine denigratorilor de meserie. Ce m-a mirat a fost reactia unor sportivi si sportive fata de aceasta "normalitate" a sportului performant romanesc, cat si faptul ca asemenea informatii n-ar fi trebuit sa apara in afara "tribului", a "familiei" respective. La 26 de ani de la mareata "revolutie" o gimnasta ne dezvaluie cum era educata, pregatita pentru a face performanta si multi se revolta pentru ca ea spune ADEVARUL. Unii chiar sunt total socati c-a avut tupeul sa dezvaluie "secretele" antrenamentelor la care erau supuse gimnastele, poate in ideea ca si altii se vor apuca sa procedeze la fel, copiind sistemul romanesc, scazand astfel sansele sportivilor romani de a mai cuceri medalii. Nu voiam sa scriu nimic, despre onorabilul CTP, dar m-a pus dracul sa citesc editorialul domniei sale despre subiectul in cauza, asa m-am revoltat fata de toti cei care asemeni lui CTP, minimalizeaza astfel de trairi, le arunca in derizoriu, cerand ca victimele sa se revolte la momentul in care au fost agresate. Poate ca domnul CTP n-a fost niciodata agresat, or dimpotriva, poate ca domnia sa a fost agresat si s-a obisnuit cu ideea ca o palma si-o injuratura pot sa motiveze orice copil, sau poate pur si simplu CTP este membru al acestui cor, organizatie nostalgica, care proslaveste comunismul si metodele de corectie, aplicate sportivilor in acea perioada, aruncandu-ne in fata succesul de care se bucura la vremea respectiva o parte a sportului romanesc. Poate ca insasi existenta sportivilor "ofiteri" sugereaza viata cazona la care consimteau sa ia parte juniorii sportivi care dorea sa ajunga la performanta si cu galoane pe umar. Nu inteleg de ce s-au revoltat toti acesti aparatori ai metodelor dure de educare si pregatire a sportivilor romani, fata de amintirile unei sportive puse in paginile unei carti, de ce s-au suparat pe ADEVARUL acestei sportive? pe care incearca s-o discrediteze de dragul propriului lor adevar, acela ca la aceste cluburi sportive antrenorii erau mai buni ca mama si tata de acasa, ca acolo traiau ca intr-o familie, unde bataia era mangaiere, iar injuratura vorba blanda de apreciere. De ce vor toti nemernicii astia sa ne induca, sa ne bage pe gat, ca totul era perfect, chiar daca unii sportivi sufereau atunci cand erau agresati? de ce vor sa ascunda un ADEVAR care deranjaza personalitati ale lumii sportive comuniste? Nici macar acum nu putem sa avem curajul sa spunem lucrurilor pe nume, sa aratam cum s-a ajuns la performanta intr-un regim in care teroarea nu era de ajuns pe strada, in casa, la servici, era nevoie de teroare chiar si pentru a face performanta. Mi-a venit in minte ca exista astfel de "apostoli" ai terorii, care cred cu tarie ca omul nu poate face nimic fara frica, ca e nevoie de teroare pentru performanta, pentru realizari marete, ca mai ales romanii nu pot face chestii din astea fara sa simta frica. Am ajuns sa respectam antrenorii, in acest caz Bitang si Bellu, de frica, o frica confundata cu respectul fata de acesti oameni, care daca ar intelege ce s-a petrecut cu ei in acele timpuri, n-ar mai fi atat de retinecenti in a dezvalui ADEVARUL, cu orice risc. Continuam ca natie, datorita acestor oameni, romani, sa ascundem ADEVARUL, in loc sa-l scoatem la suprafata de peste tot unde l-a ascuns TEROAREA comunista care ne-a imbolnavit de FRICA si MINCIUNA. Ce-ar mai putea pierde azi acesti antrenori? ce-ar mai putea pierde azi CTP? sportivii, ofiterii, academicienii, profesorii, doctorii etc. toti acesti romani care in loc sa ne arate calea spre ADEVAR, sa-si asume trecutul, continua sa ia apararea MINCIUNII. Nu cred ca asa ar trebui sa-si apare onoarea, stima, toti cei care stiu cum a fost, fiecare individ, care s-a confruntat cu astfel de situatii, este obligat fata de generatiile urmatoare sa spuna ADEVARUL, pentru ca niciodata sa nu mai retraim cosmarul prin care am trecut, comunismul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jun 2016, 11:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 13 Jun 2016, 03:10 PM
Mesaj #389


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hey Marduk, s-ar putea sa scrii mai încet ?
Nu toti au chef sa citeasca o carte întreaga.

Acest topic a fost editat de Cla: 13 Jun 2016, 03:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jun 2016, 03:28 PM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 13 Jun 2016, 04:10 PM) *
...s-ar putea sa scrii mai încet ?

Mai putin! poate vrei sa zici, neamtule! smile.gif nu esti obligat sa citesti, dar ai putea sa comentezi, putin nu incet.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Jun 2016, 08:03 PM
Mesaj #391


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu comentez înccet, Marduk smile.gif
Numai ca daca pun asta:

.


Acest topic a fost editat de Cla: 13 Jun 2016, 08:10 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Jun 2016, 06:29 AM
Mesaj #392


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



pentru tine:

Hey you


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 16 Jun 2016, 05:04 PM
Mesaj #393


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Am citit cu atenție ceea ce ai scris despre carte. Nu am citit-o și nici jurnalist nu sunt, dar știu ce însemna și ce înseamnă performanța.

Adevărul despre comunism și practicile din perioada respectivă nu este ascuns, mă întreb ce noutate ar mai putea aduce cineva despre sistem.
Adevărul este spus, iar supărarea la care te referi există îm mod fragrant, dar față de detalii. Alea înfierează persoane, pe când adevărul înfierează doar o ideologie.
Persoanele răspund penal, ideologiile nu. Poate că detaliile ar fi oferite mai generos de către cei care încă și le mai amintesc dacă ar exista vreo garanție că nu vor fi trași la răspundere.
Generația ta nu va retrăi comunismul și poate nici generația mea.

Însă îmi e că s-ar putea repeta comunismul în altă formă.
S-ar putea repeta la nesfârșit câtă vreme mâna întinsă către stat încă mai spune o poveste. smile.gif
Omul care cere mai degrabă altuia (statului) decât sieși va căuta la fel de degrabă vină altuia pentru propriile-i neajunsuri.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2016, 08:27 AM
Mesaj #394


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Au eu um neajuns ca mi-a crapat firma ? Da, dar în capitalism.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jul 2016, 11:07 AM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Fantasee @ 16 Jun 2016, 06:04 PM) *
...Persoanele răspund penal, ideologiile nu...

E normal fascismul, legionarismul si nazismul sa raspunda penal ca ideologii iar comunismul nu?
QUOTE
Generația ta nu va retrăi comunismul și poate nici generația mea.

Totusi comunismul ramane tentant ca ideologie, daca scoatem din context crimele savarsite de comunisti pentru a prelua puterea.
QUOTE
S-ar putea repeta la nesfârșit câtă vreme mâna întinsă către stat încă mai spune o poveste.

Da, omul este marele oportunist al acestei planete, profita de orice, poate din aceasta cauza a ajuns sa domine celelalte specii. Totusi sa nu confundam COMUNISMUL cu sistemul social occidental. Diferenta majora consta in RESPONSABILITATE. In comunism responsabilitatea era colectiva, pana la un anumit punct, unde se facea mai multa autocritica decat criticarea sistemului in sine, a celor raspunzatori direct de erorile si pierderile din sistem. Nu cred ca democratiile occidentale se vor lasa prinse in acesta capcana, descrisa extraordinar de G. Orwell in "Ferma Animalelor".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jul 2016, 03:31 PM
Mesaj #396


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415





Asta a fost Bourèe


Sarabande


Acest topic a fost editat de Cla: 11 Jul 2016, 03:57 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 26 Jul 2016, 09:22 AM
Mesaj #397


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



QUOTE(Marduk @ 7 Jul 2016, 12:07 PM) *
In comunism responsabilitatea era colectiva, pana la un anumit punct, unde se facea mai multa autocritica decat criticarea sistemului in sine, a celor raspunzatori direct de erorile si pierderile din sistem.


Se poate să fi fost eu prea mică să înțeleg aspectul ăsta. Îmi amintesc doar că se vorbea că în instituții aveau loc ședințele de partid pentru care lucrătorii erau programați pe rând să-și facă autocritica în plen.
Dacă te referi la alte situații, zici mai mult despre asta, te rog? Măcar pe alt subiect dacă nu ar fi oportun aici.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2016, 11:21 AM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sigur ca pot sa povestesc pe tema asta. De ce te intereseaza acest aspect? In mare conducerea colectiva, era special conceputa pentru a da o aura democratica hotararilor luate de partid. In fapt era un concept care proteja conducatorii din varful piramidei de responsabilitate. Acestia, deciziile lor, se identificau teoretic si practic cu partidul, deci daca te apucai sa critici deciziile respective criticai partidul, membrii sai, ideologia etc. La sedinntele de partid exista un adevarat ritual legat de critica si autocritica. Inainte de orice un membru de partid trebuia sa-si faca autocritica, el trebuia sa se pozitioneze pe sine, ca individ, in organizatia respectiva, in activitatea organizatiei si mai presus de orice rolul sau in aceasta activitate. Autocritica putea atinge anumite aspecte legate de activitatea generala a organizatiei, dar doar in limitele ordinei de zi si legat de activitatea personala. Nu puteai sa te ridici sa-l critici pe Ceausescu pentru greselile sale, de fapt nu te puteai ridica sa critici, fara repercursiuni, nici macar pe secretarul organizatiei. Cazurile din filme cu comunistii care criticau constructiv o actiune sau alta, legate de productie, industrie, comert etc. sunt doar propaganda. "Omul nou" trebuia sa munceasca, sa se multumeasca cu ce-i da partidul, de la paine pana la program de tembelizor, cei nemultumiti, care-si exprimau parerile in public, la locul de munca, erau tratati drept nebuni. In grupuri restranse se spuneau totusi bancuri, se vorbea liber cat de cat, dar mereu cu teama ca s-ar putea sa existe un turnator printre cei prezenti, chiar daca toti eru prieteni. De la un moment dat organele (ochiu si timpanul) n-au mai acordat atata atentie bancurilor, glumelor, discutiilor despre lipsa alimentelor etc. se sanctionau doar acele actiuni care incitau asistenta, indiferent ca incitarile erau de natura politica sau religioasa. Mai exact PCR nu putea fi acuzat, si cum Ceausescu era PCR, nu-l puteai acuza nici pe acesta fara sa ajungi la puscarie ca detinut de drept comun sau la balamuc. Un exemplu de critica si autocritica, des intalnit se refera la actiuni si lipsuri comune, lipsa apei calde la baia de la munca, sau a unor repere de care se ocupa tovarasul X, ca ciorba e prea calda sau prea rece la cantina etc. dar inainte trebuia sa gasesti un punct in care tu ca membru de partid nu ti-ai adus aportul pentru a sesiza mai devreme conducerea organizatiei, acolo ceva cat de neimportant. Sigur conducerea organizatiei nu avea nicio vina, fie n-a fost sesizata, fie conditiile nu permiteau ca ciorba sau apa sa fie calde etc. de cele mai multe ori se ajungea ca vina sa o poarte un responsabil marunt, desi problema tinea de o decizie la nivel inalt din cadrul partidului.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jul 2016, 02:06 PM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In ultimele zile citesc neputincios despre actiunile unor scelerati care ucid oameni nevinovati. Din inima Europei, prin Africa, Orient si pana in Japonia indivizi singuratici ucid de-a valma, in numele propriilor credinte, copii, batrani, tineri, oameni de credinte diferite, sau fara de credinta. Tragedia este ca civilizatia umana a mai trecut prin astfel de momente groaznice de-a lungul istoriei sale. Cautand sa inteleg determinarea acestor indivizi, in vin in minte acum tulburarile religioase in care a fost ucisa Hypatia si arsa biblioteca din Alexandria. Ce poate sta la baza actiunilor acestor indivizi? este educatia primita, abrutizarea copilariei, dezamagirea fata de promisiunile societatii in care au crescut si educat, toti acesti indivizi? Este crestinismul "mielul" acestui secol? Este posibil ca pe masura ce civilizatia evolueaza si acorda mai multe drepturi individului, sa devina mai slaba in a acorda protectie intregii societati, tuturor indivizilor care devin victime colaterale?!?! Care este diferenta intre teroarea unui grup de interlopi dintr-un oras din Romania si actiunile teroristilor din Europa? cum e mai bine sa traiesti cu frica toata viata sau sa mori cu frica-n san? controlata, asumata.
De ce imbratiseaza atat teroristii cat si interlorpii TEROAREA, ca arma impotriva "mieilor", care-si accepta docil soarta de a fi sacrificati pe altarul dementei acestor reprezentanti ai speciei umane? Oare nu exista un test genetic, psihologic, psihiatric, prin care sa poata fi identificati toti acesti indivizi ce au o predispozitie spre teroare, terorism? Cat de suparati pe viata, pe civilizatie, pe societate sa fie acesti indivizi care ucid la intamplare? ce spera toti acesti indivizi ca vor gasi "dincolo" daca sunt ucisi in timpul acestor actiuni? daca ucid cat mai multi nevinovati? E ceva ilogic in toate aceste actiuni care imi scapa, sau poate ca toti acesti indivizi nu sunt altceva decat niste papusi in mainile eternului "vrajitor" tribal, care a inteles ce inseamna puterea de a controla multimile. Poate ca trebuie sa ne indreptam atentia asupra acestor "vrajitori" care manipuleaza lumea in care traim! Este credinta, religia, "forta" acestor "vrajitori"?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2016, 01:57 PM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Politistii romani au dat in urmarire prin Interpol peste 30 de kilograme de monede din aur din tezaurul Lysimach, 25 de kilograme de monede Koson de aur, cinci scuturi regale din fier, 11 bratari spiralice din aur, toate furate din Romania sunt urmarite prin Interpol." (Hotnews)
Cand am citit aceasta stire m-am pus pe calculat cantitatea de aur, nu stiu cat cantareste o bratara, nu cunosc nici valoare celorlalte obiecte pentru care politia romana a cerut ajutorul Interpolului, dar sa ne oprim doar la cele 55 de kg. de aur, ca valoare bruta. Cum de nu exista legi ale statului roman care sa-i faca pe "descoperitorii" acestor comori interesati sa lase aceste tezaure in custodia statului! Ce face mai atractiva orientarea "descoperitorilor" catre piata libera? banii! valoarea reala a acestor comori! De ce nu poate statul roman sa devina o "piata" interesanta pentru acesti romani, pradatori fara scrupule? scutiri de taxe si impozite, plata la o valoare apropiata a cererii etc. De ce statul roman ofera atatea privilegii altor categorii sociale si nu este in stare sa pastreze in tara comorile strabunilor nostri?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Aug 2016, 03:28 PM
Mesaj #401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Lumea este preocupata cu olimpiada, terorismul, criza, drogurile etc. Eu mi-am amintit azi (mai mult ca sigur nu sunt singurul) de atacul atomic asupra Hirosimei, victime: 90.000–146.000. A urmat Nagasaki, victime:39.000–80.000 iar omenirea a intrat intr-o noua era, atomica, era anihilarii reciproce si totale. Azi exista tratate care stipuleaza dreptul unui beligerant de a distruge, anihila, desfiinta un numar egal de victime. Exista arme care asigura aceasta anihilare reciproca, ca factor de descurajare. Interesant este ca pe noi, cei care am putea deveni viitoare victime nu ne intreaba nimeni ce vrem noi. Vrem sa fim anihilati in primele secunde, sau sa fim lasati sa ne mai perpelim putin la valvataia atomica? In rest toate cele bune, locuitori ai planetei Terra, dormiti linistiti, politicienii si militarii lucreaza pentru voi, daca sunteti prea multi au grija sa deventi mai putini, daca sunteti prea putini au grija sa va reproduceti, totul este sub control strict, bucurati-va de viata.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Aug 2016, 01:04 AM
Mesaj #402


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu va întreaba nimeni, pentru ca NATO e pe cale sa înconjureze Rusia, de-aia expansia între est, si România e la Marea Neagra, direct vecina cu Crimeea.
Mi-e deja frica daca Hellary va câstiga alegerile, un nou razboi e programat, de data asta cu Rusia, si atunci mi-e frica de bombe atomice, sau cele cu hidrogen.
Ce a fost la Hiroshima si Nagasaki ar fi fost doar un joc de gradinita.

Acest topic a fost editat de Cla: 7 Aug 2016, 01:07 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 12 Aug 2016, 02:09 PM
Mesaj #403


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



QUOTE(Marduk @ 26 Jul 2016, 12:21 PM) *
Sigur ca pot sa povestesc pe tema asta. De ce te intereseaza acest aspect? In mare conducerea colectiva, era special conceputa pentru a da o aura democratica hotararilor luate de partid. In fapt era un concept care proteja conducatorii din varful piramidei de responsabilitate. Acestia, deciziile lor, se identificau teoretic si practic cu partidul, deci daca te apucai sa critici deciziile respective criticai partidul, membrii sai, ideologia etc. La sedinntele de partid exista un adevarat ritual legat de critica si autocritica. Inainte de orice un membru de partid trebuia sa-si faca autocritica, el trebuia sa se pozitioneze pe sine, ca individ, in organizatia respectiva, in activitatea organizatiei si mai presus de orice rolul sau in aceasta activitate. Autocritica putea atinge anumite aspecte legate de activitatea generala a organizatiei, dar doar in limitele ordinei de zi si legat de activitatea personala. Nu puteai sa te ridici sa-l critici pe Ceausescu pentru greselile sale, de fapt nu te puteai ridica sa critici, fara repercursiuni, nici macar pe secretarul organizatiei. Cazurile din filme cu comunistii care criticau constructiv o actiune sau alta, legate de productie, industrie, comert etc. sunt doar propaganda. "Omul nou" trebuia sa munceasca, sa se multumeasca cu ce-i da partidul, de la paine pana la program de tembelizor, cei nemultumiti, care-si exprimau parerile in public, la locul de munca, erau tratati drept nebuni. In grupuri restranse se spuneau totusi bancuri, se vorbea liber cat de cat, dar mereu cu teama ca s-ar putea sa existe un turnator printre cei prezenti, chiar daca toti eru prieteni. De la un moment dat organele (ochiu si timpanul) n-au mai acordat atata atentie bancurilor, glumelor, discutiilor despre lipsa alimentelor etc. se sanctionau doar acele actiuni care incitau asistenta, indiferent ca incitarile erau de natura politica sau religioasa. Mai exact PCR nu putea fi acuzat, si cum Ceausescu era PCR, nu-l puteai acuza nici pe acesta fara sa ajungi la puscarie ca detinut de drept comun sau la balamuc. Un exemplu de critica si autocritica, des intalnit se refera la actiuni si lipsuri comune, lipsa apei calde la baia de la munca, sau a unor repere de care se ocupa tovarasul X, ca ciorba e prea calda sau prea rece la cantina etc. dar inainte trebuia sa gasesti un punct in care tu ca membru de partid nu ti-ai adus aportul pentru a sesiza mai devreme conducerea organizatiei, acolo ceva cat de neimportant. Sigur conducerea organizatiei nu avea nicio vina, fie n-a fost sesizata, fie conditiile nu permiteau ca ciorba sau apa sa fie calde etc. de cele mai multe ori se ajungea ca vina sa o poarte un responsabil marunt, desi problema tinea de o decizie la nivel inalt din cadrul partidului.


Îți mulțumesc mult pentru detalii, Marduk.
Mă interesează subiectul pentru că îmi amintesc astfel de conversații la mesele de familie. Ele fac parte din ciudățeniile copilăriei, când pricepeam puțin sau deloc temerile sau glumele adulților față de regim.

De asemenea încerc să evaluez cât de diferit este climatul politic de astăzi față de cel din comunism.
La nivel de individ o opinie politică exprimată atrage oprobiul celor care opinează diametral opus sau doar diferit. Joburile călduțe sunt și ele condiționate de apartenența politică în continuare.
Nu-mi dau seama însă dacă noi ne mai facem autocritica în vreun fel, chiar și de fațadă, chiar și doar în glumă, chiar și numai fiindcă ne-ar obliga cineva. Nu văd autocritica pe nicăieri, dar e excesiv de multă critică. Și multă laudă.
Într-un grup am auzit o singură dată o femeie făcând o remarcă negativă față de propria persoană, zicea un lucru adevărat, vizibil cu ochiul liber. Iar femeile din jurul ei au dojenit-o că spune așa ceva.
Am auzit tot ca episod rar un bărbat spunând că bea prea multă bere și vrea să reducă sau să treacă pe apă. Iar bărbații din jurul lui l-au dojenit pe un ton presupus camaraderesc că Y sau Z chestie.
S-ar putea ca autocritica să fi devenit un lucru interzis. Generația pixelată și onlainizată insistă să trăiască din impresii smile.gif și nu doar din cele față de propria persoană.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Aug 2016, 01:46 PM
Mesaj #404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sigur romanii au ceva cu toaletele, cu urinatul in public, o necesitate cat se poate de fireasca, normala care daca este ignorata, constransa poate duce la boli ale aparatului urinar. Aflandu-ma prin zona, am fost intr-o vizita pe la Herculane, prima din viata mea, eram curios sa vaz daca cele ce-ma citit prin presa si-am vazut la tembelizor sunt reale. Orasul este foarte frumos, munti de jur imprejur, cladiri monumentale, unele acoperite cu panza antipraf, semn ca se lucreaza la renovarea acestora, altele renovate iar altele lasate our si simplu in paragina. Dornic de dumretie mi-am zis sa fac inconjurul statiunii, m-am interesat de traseu si-am pornit la drum. Ca orice om sanatos, care consuma lichide, la un moment dat am simtit nevoia sa mai usurez din presiunea vezicii mele. Ma uit calm dupa o toaleta publica, nimic, imi zic in gand ca mai pot sa rabd pana voi gasi macar o toaleta mobila, din plastic, la vreun colt de strada, intr-un parc etc. Am mers de la intrarea in Herculane, pana la Hotel Roman, N-AM GASIT NICIO TOALETA PUBLICA!!?? Fericit ca n-o sa ma usurez ca ursul in padure, bucuros si plin de speranta, m-am indreptat catre hotel, am intrat in hol si SURPRIZA, ambele toalete aveau pe usa un anunt mare, DEFECT. Am iesit dezamagit si uitandu-ma la strada plina de turisti, m-am gandit ca directorul hotelului, satul de pisaciosii care-i calcau pragul prea des, a luat decizia de a fereca aceste toalete, invocand o defectiune. Nu-mi ramanea decat sa ma usurez in padure, ca doar codru-i frate cu romanu, nu? Dar e greu de gasit, in Herculane, un loc dosnic unde sa te usurezi, chiar si in padure, fiindca acest traseu este foarte circulat. In cele din urma am gasit un loc, am urcat pret de cativa zeci de metri si la umbra unui pom mi-am descarcat vezica. Nu va mai spun ca locul arata ca o latrina publica, plin de servetele, defecari si urinari, de-am avut impresia ca l-am gasit din instinct, dupa miros. Nu este prima data cand constat ca in Romania problema toaletelor, lipsa acestora, a devenit un simbol national, o trasatura a romanului, care nu suporta sa vada privata decat in fundul curtii. ROMANI, FRATILOR, URINATUL ESTE CEVA NORMAL, E SANATOS SA-TI DESCARCI VEZICA ATUNCI CAND ESTE NECESAR. Pentru asta avem nevoie de toalete, cat mai multe toalete, incepand de la schiturile si manastirile din aceasta tara pana in comunele, oraselele si orasele mari, e nevoie de toalete, iar existenta acestora e un semn de CIVILIZATIE, nu de murdarie, cum cred si actioneaza multi romani. In rest la Herculane sunt oarece semne ca se renoveaza, nu stiu cat or mai dura aceste renovari dar traiesc cu speranta ca oi mai printe ziua in care sa fiu multumit atat de renovari cat si de TOALETE.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Aug 2016, 12:23 PM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi e o zi trista, a murit "blajinul" teatrului romanesc, Marin Moraru. N-am sa uit niciodata aparitiile sale, alaturi de alti mari actori, in roluri care desi pareau modeste, erau interpretate magistral de Marin Moraru. Un cuvant, o grimasa, un gest, o replica, deveneau simbolul piesei sau filmului in care juca acest mare actor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Aug 2016, 10:34 AM
Mesaj #406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Neputinta acestei civilizatii de a-si salva viitorul.





Nevinovatii acestei lumi mor fara viitor din cauza celor ce nu-si pot controla lacomia, aroganta, dorinta de putere etc. cei care pun mai presus de orice interesele de grup, trib, religie doar pentru a-si motiva actiunile ce le produc satisfactia ca detin puterea, controlul asupra celorlalti.

Acest topic a fost editat de Marduk: 27 Aug 2016, 10:42 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Aug 2016, 03:50 AM
Mesaj #407


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, am voie sa-ti spun ceva ce ma enerveaza cumplit ?

Daca nu-ti place, sterge-o.

De multe ori ma uit la seriale TV de NCIS, ah de-alea.
Sunt bine facute, deobicei e vorba de niste teroristi arabi din Irak, Afghanistan.
Oamenii (soldati americani) vin din IRAK, Afghanistan, Pakistan, fara extremitati din cauza nistor bombe si sunt traumatizati ca au omorât niste copii.

De-aia, fiind traumatizati, se fac ca eroi ca din razboiul din Vietnam sau Koreea, vai de noi ca am aparat Patria, ei sunt eroi si mai si arata Purple Heart si asa gunoi. De fapt, a fost doar agresiune, nicidecum aparare.
Vietnam le-a aratat cum arata "a kick in the ass"

Sa nu uitam ca gagii sunt voluntari si s-au dus la razboi sa omoare pe cineva. Mie nu mi-e mila de nici un GI care mai si duce un nevinovat la Guantanamo.
Cine a adus razboiul în tarile respective daca nu americanii ?

Daca vine unul acasa fara picioare, a avut noroc dar sa nu zbiere pe altii care au avut bomba.
Si mai rau, tâmpitii care bombardeaza oameni inconstienti prin Drones. Ajunge doar un bumb de Enter.
Dup-aia poti sa zici "Ooops, a fost casa gresita"

Si în fiecare serial de-asta nu exista o secventa unde sa lipseasca steagul american. Ca doar e o problema de "National Security", doar daca unul lasa o basina care ar incendia o lumânare, e suspect si la zdup. Ajunge doar sa aiba un nume arab sau persian, nu-i bai, hai la Guantanamo, esti terorist.
Asta-i America unde ai toate posibilitatile rofl.gif

Americanii sunt paranoizi. Mergeti Doamnelor si Domnilor la Manhattan la Shopping, pe mine nu ma mai vedeti pe-acolo unde NYPD se simte ca Cowboys. Daca s-ar produce un Tsunami gigantic, as fi bucuros daca East Coast s-ar duce dracului.



Saracii ar fi doar cei din Middlewest daca explodeaza Yellowstone.

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Aug 2016, 04:06 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2016, 02:21 PM
Mesaj #408


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 28 Aug 2016, 04:50 AM) *
...am voie sa-ti spun ceva ce ma enerveaza cumplit ? Daca nu-ti place, sterge-o.

Sigur ca poti sa spui ce crezi despre orice subiect, iar afirmatiile tale sunt foarte interesante, genereaza energie, motiv de discutie, dialog etc. DA, n-avem nevoie de eroi planificati, avem nevoie de eroi naturali, oameni care sa-si asume responsabilitati cu riscul vietii, pentru situatii limita, neplanificate de Pentagon, NATO, MI5, CIA, FBI, Rusia, FSB (nu stiu cum se numesc institutiile ruse din domeniu), China, Mossad, SRI etc.. Umanitatea, specia umana, nu are nevoie de "roboti" care sa respecte ordine indiferent de victimele colaterale, are nevoie de eroi care sa salveze aceasta specie, indiferent de religie, culoarea pielii, cutume etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2016, 02:51 PM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Observ ceva schimbari la EVZ, un ziar pe care continui sa-l citesc zi de zi, desi nu mai am drept de postare, dupa ce l-am criticat pe "zeul" rupt in fund, Ion Cristoiu. Colectivul acestui ziar merita toata atentia, trebuie sa recunosc ca nu-i citesc chiar pe toti cei ce scriu la EVZ, am insa cativa favoritipe care nu-i ratez. Va recomand sa-i cititi ori de cate ori aveti ocazia pe urmatorii:
1. Eliza Ene-Corbeanu
2. Angela Tocila
3. Sever Voinescu
4. etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Oct 2016, 10:40 AM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Apropo de emisiunea "Romania te iubesc" si romanii care iubesc Romania conditionat:
Romania te iubesc ... atunci cand te pacalesc ... si nimic sa nu-ti platesc. smile.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Oct 2016, 05:42 PM
Mesaj #411


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Hanul e in "coma" daca eu sunt cel care a creat situatia asta, sunt pregatit sa ma retrag de pe acest forum. E pacat sa pierzi o "agora" din cauza unui Marduk. Trebuie sa recunosc ca am devenit un nostalgic in ceea e priveste Hanul Ancutei. Daca pot ajuta cu ceva revigorarea acestui site, la care nu vreau sa renunt din cauza discutiilor constructive pe care le-am purtat cu musterii activi. Daca retragerea mea ajuta cu ceva acest site sunt pregatit sa renunt, dar sa vad ca "HANUL" are musterii care discuta. Pentru mine "Poiana lui Iocan" are o semnificatie aparte, in acest "teritoriu" ar trebui sa gasesc oameni, care sa accepte provocarea unei discutii fara PATIMA.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2016, 03:01 AM
Mesaj #412


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 28 Sep 2016, 02:21 PM) *
Sigur ca poti sa spui ce crezi despre orice subiect, iar afirmatiile tale sunt foarte interesante, genereaza energie, motiv de discutie, dialog etc. DA, n-avem nevoie de eroi planificati, avem nevoie de eroi naturali, oameni care sa-si asume responsabilitati cu riscul vietii, pentru situatii limita, neplanificate de Pentagon, NATO, MI5, CIA, FBI, Rusia, FSB (nu stiu cum se numesc institutiile ruse din domeniu), China, Mossad, SRI etc.. Umanitatea, specia umana, nu are nevoie de "roboti" care sa respecte ordine indiferent de victimele colaterale, are nevoie de eroi care sa salveze aceasta specie, indiferent de religie, culoarea pielii, cutume etc.

Da Marduk, ai spus-o bine cu Serviciile Secrete. Eu, ca om, nu te-as lasa în mocirla, fara sa fi fost la Marines.

QUOTE
Hanul e in "coma" daca eu sunt cel care a creat situatia asta, sunt pregatit sa ma retrag de pe acest forum. E pacat sa pierzi o "agora" din cauza unui Marduk. Trebuie sa recunosc ca am devenit un nostalgic in ceea e priveste Hanul Ancutei. Daca pot ajuta cu ceva revigorarea acestui site, la care nu vreau sa renunt din cauza discutiilor constructive pe care le-am purtat cu musterii activi. Daca retragerea mea ajuta cu ceva acest site sunt pregatit sa renunt, dar sa vad ca "HANUL" are musterii care discuta. Pentru mine "Poiana lui Iocan" are o semnificatie aparte, in acest "teritoriu" ar trebui sa gasesc oameni, care sa accepte provocarea unei discutii fara PATIMA.


Am încercat de-atâtea ori... Marduk, mai suntem vreo cinci.
Bine, nici eu n-am chef în fiecare zi de Han, de fapt nu nu de Han, ci de Computer, ramâne stins.
Si daca revin, OK, mai facem niste glume, am mai citit si vazut ceva, ne împartasim, daca avem noroc mai râdem împreuna.
Si la chestii serioase ... poate am niste idei ciudate, dar ne împartasim, si ce ar fi lumea daca fiecare ar avea aceeasi parere... bleah.

Uite de exemplu isteria Alegerilor din America: 300 milioane de americani dau o gramada de bani ca sa ajunga din noroi în mlastina.
Fain, nu ? wink.gif

edit: Dupa cum se comporta Hellary si Trump, daca i-ar baga într-un cerc de Wrestling n-ar fi altceva decât o pseudo-bataie à la American Showbusiness si toti Cowboys trag cu Colt-urile la un Yiihiiee !! (Si Hillbillies, Rednecks) sau cum îi zice la flegma aia analfabeta.
Bine ca la orice porcarie vezi steaguri americane, auzi Country Music, Hollywood Stars zic care-i treaba care de fapt îi doare-n cur la un Barbecue "pentru saraci", fiecare se întrece în a fi cel mai mare salvator al planetei, fiecare are un Toyota Prius sau Tesla dar se cara cu Dodge Charger sau Pontiac GTO, Corvette sau Camaro... etc... si dup-aia toti sunt ori rasisti, membri ai KKK si ale astea, ori rasisti înraiti si de fapt, toti cumparati nu numai de NRA.

God Bless You, America, unde nu poti sa te misti fara a fi supravegheat, mai rau de când cu Homeland Security si Patriot Act. Dar ei sunt "o tara libera" , cred ei. spoton.gif
Anul trecut am fost invitat sa vin la Oxford. Atentie !! Oxford, Alabama. Acum stii ca sunt mai multe rofl.gif
M-am scos ca am zis ca mi-e frica de un avion asupra Atlanticului. (mi-a ajuns Florida, nu mai vreau)
Sincer, n-am vrut. Nu dau o gramada de bani ca sa mi se ia amprentele la aeroport pentru FBI. Si nici nu ma mai duc, ca n-am chef. Europa e frumoasa, are de toate.

Si asa rebuturi vor sa conduca lumea... încotro? unde-i prapastia ?

Acest topic a fost editat de Cla: 15 Oct 2016, 03:45 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2016, 02:27 PM
Mesaj #413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 15 Oct 2016, 04:01 AM) *
...ca om, nu te-as lasa în mocirla...

Nici eu.
QUOTE
...Uite de exemplu isteria Alegerilor din America: 300 milioane de americani dau o gramada de bani ca sa ajunga din noroi în mlastina. Fain, nu ?

Eu cred ca americanii se afla in situatia romanilor, cand au avut de ales intre tov. Ion Iliescu si tov. Vadim Tudor smile.gif Atunci l-am votat pe Iliescu, desi nu puteam sa ma impac cu aceasta idee. Dar am ales raul cel mai mic si l-am eliminat pe cel mai mare. Nici nu-mi pot imagina cu ar fi aratat Romania cu CVT presedinte, asa cum nu-mi pot imagina USA cu un presedinte ca D. Trump. Dar sa avem rabdare sa vedem aceste alegeri, istorice as zice eu, din USA. Daca iese D. Trump USA se va schimba total mai ales in relatiile si actiunile internationale.
QUOTE
Si asa rebuturi vor sa conduca lumea... încotro? unde-i prapastia ?

Prapastia este sub picioarele noastre, intre civilizatia de azi si haul de maine stau doar niste bete de bambus. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2016, 02:36 PM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am privit cu lacrimi in ochi cum a fost ucis un urs in Romania, la Sibiu. Nu stiu daca lacrimile erau pentru urs sau pentru incompetenta manifestata de organele de ordine din aceasta tara. A fost o actiune ca la tara, intr-un sat din Romania intra ursul si toti satenii incep sa tipe, sa fluiere, sa faca zgomot doar, doar or alunga ursul. Doar ca in acest caz ursul era pe casa, fara posibilitatea de a se salva prin fuga in padure, iar satenii erau ajutati de niste MILITENI prosti, care habar nu aveau de modul in care trebuie actionat. Ursul a murit degeaba, nu cred ca vom invata, vor invata ceva din acest sacrificiu, este aceiasi situatie si in viata de zi cu zi, daca nu te ajuta, "organul" mai mult te incurca, asa ca sa faca si el ceva sa arate ca merita banii primiti. Pacat de urs.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2016, 05:34 PM
Mesaj #415


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



... Stai ca nu toti politistii românesti sunt prosti, si în Germania a fost la fel, un singur urs care a trecut Alpii a fost declarat ca "Urs Problema", ca cica ar fi omorât niste oi si a fost împuscat. Asta a aratat la TV de parca tot statul Texas ar fi fost la vânatoare de un negru fugitiv.

Pe de alta parte, ecologistii se bucura ca iarasi avem lupi veniti din Austria si Cehia. (nimic împotriva, sa vina).
Si se bucura de orice urs arctic, dar de ursul brun, nu. Clar, ca doar cei albi nu-s la noi acasa.
E ca si cu azilantii: Vai ce dezastru, dau niste bani, dar... sa ramâna acolo.
Si la ursii Panda sunt disperati ca nu vor sa se futa sa faca plozi.
Pai scuza-ma, daca esti asa de lenes, nici n-ai dreptul sa ne umflam plamânii pentru tine. Stai lenes la un suc de bambus si uita-te la Jurassic Park.

Acest topic a fost editat de Cla: 15 Oct 2016, 06:43 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Oct 2016, 05:46 PM
Mesaj #416


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 15 Oct 2016, 02:27 PM) *
Prapastia este sub picioarele noastre, intre civilizatia de azi si haul de maine stau doar niste bete de bambus. thumb_yello.gif


Da, da, da !! Cred ca deja sunt doar bete de paie, si la alea ne dam foc. Niste picioroange de dolari nu ne salveaza.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Oct 2016, 10:11 AM
Mesaj #417


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Johann Bauer, sasul din Romos, Hunedoara, Romania:„De fapt, nici nu-mi pare rău că n-am plecat. Aici am făcut cam tot ce-am vrut. În Germania, cu toate regulile lor, n-aș fi putut”...

Mi-a placut ce a zis sasul, e ceva adevar in zicerea asta si multi straini gasesc in Romania un loc in care pot face cam orice le este interzis in occident. Sa speram ca Romania nu va devenii prea repede atat de "rigida" precum Germania. Am o dilema, pe de o parte realizez ca tot ce-mi place la occidentali este tocmai aceasta organizare, "regulile lor" cum zice sasul. Pe de alta parte realizez ca in Romania te simti mai liber, spre exemplu: daca vrei sa faci un gratar in gradina, nu te duci la primarie sau la vecin sa ceri voie, desi este civilizat sa-ti inviti vecinul la gratar, nu? rolleyes.gif Dar cu siguranta mai sunt si alte reguli care in occident ar parea perfect normale, iar in Romania nimeni nu tine cont de astfel de reguli. O fi bine? o fi rau?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Oct 2016, 09:34 AM
Mesaj #418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu ce mi-a venit azi sa-mi amintesc de Omar Hayssam!!?? Personajul asta mai traieste? parca era bolnav de cancer in faza terminala, a si fost eliberat din cauza asta. Or avea ceva tratamente anticancer in puscariile din Romania!? Ma gandesc ca ar putea profita de acest tratament cei ce sufera de cancer. Dar cu doctorii, care l-au declarat bolnav incurabil, ce se mai aude? sunt si ei la tratament sau isi traiesc linistiti viata cu banii primiti de la Hayssam. Procurorii, judecatorii pot dormi linistiti cand vad ca Hayssam retraieste o alta viata in puscarie, precum sfintii, dupa ce multi ii plangeau de mila vazandu-l deja inmormantat. ONG-urile, ziaristii, nu scormonesc sa gaseasca sursa lecuirii lui Hayssam? ar trebui ca luma sa cunoasca mai bine modul in care Omar Hayssam a fentat moartea. Ce sursa de profit mai mare poate exista decat sa scoti bani din pacalirea mortii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Nov 2016, 07:26 PM
Mesaj #419


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Dar-ar boala-n voi sa veniti la noi" ! blestemul unor sindicalisti de la sanitas adresat politicienilor!
Nu stiu daca acesti sindicalisti privesc in general OAMENII, pacientii sub indemnul acestui blestem, dar mie mi se pare anapoda ca niste slujitori ai sanatatii sa adreseze astfel de blesteme, chiar si politicienilor.

"Giovani Becali – cel care ne explica tuturor ce inseamna sa fii mafiot de mafiot este in fata mea in aeroport . Nu se opreste la coada la care sunt vreo 20 de oameni ( 4-5 minute de asteptare) ci se duce direct la protocol diplomatic. Ofiterii de serviciu il saluta ca si cum ar fi vreun demnitar care merita salutat si nu un mafiot abia iesit din puscarie care a tras tepe de milioane, daca nu de zeci de milioane de EUR statului roman. Becali trece linistit controlul pe la punctul rezervat diplomatilor."

Poate ca are pasaport diplomatic! daca are e dreptul lui, dar eu ca cetatean vreau sa aflu cine i-a dat pasaportul respectiv.



Acest topic a fost editat de Marduk: 1 Nov 2016, 07:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Nov 2016, 04:22 PM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Adio domnule Leonard Cohen! de melodia asta ma leaga multe amintiri frumoase. Multumesc!




Acest topic a fost editat de Marduk: 11 Nov 2016, 04:24 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:21 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman