HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

15 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> The F....g Life, Jurnalul lui Marduk
Marduk
mesaj 25 May 2015, 03:42 PM
Mesaj #281


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 22 May 2015, 11:25 AM) *
...Daca stii de asemenea peripetii, atunci stii...

Cunosc aproape toate "peripetiile" pe care acesta specie le-a trecut pentru a ajunge in acest timp si spatiu, dar cel mai mult imi place sa ma visez zburand peste intinderile acestei planete, precum pasarile. E ceva fantastic, iar daca intr-o zi genetica ar permite dezvoltarea unui hibrid om-pasare, as accepta imediat orientarea respectiva. Ce poate fi mai fantastic? ca zborul unei "pasari" peste intinderile nesfarsite ale acestei planete. In fiecare primavara si toamna privesc mut de uimire "transhumanta" acestor aripate, care zboara zeci de mii de kilometri. Sunt fascinat de randunele, imagineaza-ti o "inimioara" atat de mica, capabila sa calatoareasca atat de mult, iar printre aceste aripate sa existe indivizi care sa faca acest traseu de mai multe ori in viata. unsure.gif Pentru mine este ceva fantastic, dincolo de orice intelegere a umanilor.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 May 2015, 03:52 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 May 2015, 03:58 PM
Mesaj #282


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



E fain-fain-fain wub.gif Mie-mi pare rau ca la mine se renoveaza casa pe de-afara si nu mai am sub streasina lastunii mei, care veneau īn fiecare an... sau copiii lor sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 May 2015, 04:19 PM
Mesaj #283


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



...si ca apropos de vedeta ta sau de maica-sa ca s-a facut atāt tam-tam la tembelizor...
Era prin anii '90, a murit Marlene Dietrich.
Am auzit-o la radio, si zic unui coleg: "Ai prins faza ? Dietrich a murit."
El: - Na si ? Habar n-ai cāt s-a cacat la viata ei rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 May 2015, 04:19 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2015, 04:27 PM
Mesaj #284


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 May 2015, 04:37 PM
Mesaj #285


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



O poza care nu are nevoie de cuvinte, danke Marduk smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2015, 05:38 PM
Mesaj #286


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Exista indivizi in aceasta tara care nu sunt multumiti cu cu performantele Simonei Halep, cu prestatia trupei Voltaj la Eurovizion, cu locul 2 sau 3 la concursul de catarari pe peretele vopsit in nuante retro-religioase din centrul Bucurestilor. Acestor nemultumiti le atrag atentia ca Romania nu este "buricul pamantului" ca romanii care se "lupta" sa ne reprezinte aiurea pe acest pamant, fie ca sunt rai sau buni, fac o treaba buna. Fie ca sunt manelisti, suti, proxeneti, cantareti, folcloristi, sportivi, aiuristi, dive, fufe etc. Toata "adunatura" asta de nemultumiti ar trebui sa se stranga intr-o asociatie sa dezbata de ce romanii nu pot urca mai sus in ierarhia valorilor internationale, unde pentru multi romani a fi pe locul 56 e ceva tragic, desi altii se multumesc si cu locul 150.

Acest topic a fost editat de Marduk: 25 May 2015, 06:15 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 31 May 2015, 05:04 PM
Mesaj #287


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ieri sotia a avut activitati religioase, mosii de vara. Am calatorit la 40 de km de Bucuresti catre sud-vest, intr-o comuna de unde se trage jumatatea mea. O comuna asezata pe niste dealuri ce are in centru izlazul comunal, iar intr-o margine Nejlovul si Calnistea ce fac parte din sistemul hidrografic al Argesului. Este un sat in care au ramas doar batranii si romii care au cumparat casle de la rudele celor morti. Cimintirul este o parloaga fara garduri, "ingrijit" sub forma sa naturala, ceea ce mie chiar imi place, un loc in care ici si colo din burianul inalt de 1,20 m rasar crucile crestinilor ce odata erau mandrii de comuna lor, azi devenit sat al unei comune ce altadata era un sat component al etc. Dar altceva vrea sa va povestesc. Am revenit in satul asta dupa 5-8 ani, la rugamintea consoartei mele, ca asezare satul este o incantare, aflat sub "stapanirea" altor neamuri cu siguranta ar fi o asezare extraordinara, cu de toate, dealuri cu vii, sesuri cu paioase, iazuri cu peste, pasuni mustind de apa, ideale pentru cresterea bivolilor, cu doua margini acoperite de paduri de tei,salcam, foioase, flora propice stuparitului, oieritului etc. Putinii romno-bulgari care il mai locuiesc sunt prea batrani ca sa mai poate scoata aceasta asezare din amortirea sa, tineretul care incearca cat de cat sa faca ceva, fie face lucruri ilicite, ilegale, fie este marginalizat de cei care "conduc" afacerile satului, alta parte a celor tineri vand si nu se mai uita inapoi. Cumparatorii, caci despre acestia vreau sa vorbesc nu sunt dintre cei care vor sa fac ceva pentru sat, pentru ei si etnia lor, cumpara cu bani putini si se inmultesc. Nu vrea sa cred ca asta este o strategie, as fi considerat rasist, dar nu pot face abstractie de existenta situatiei, pentru ca este reala. Noii locuitori se integreaza repede in randul celor care fac un gen de "afaceri", crema satului, care ii priveste dispretuitor pe cei care muncesc de dimineata pana seara prin solarii, la camp, la vie etc. Am discutat cu cativa sateni muncitori, doritori de mai bine pentru satul lor, constienti de forta productiva si posibilitatea de a face afaceri legale in acest sat. Desi este inceput de vara, toti se gandesc si discuta despre cules, toamna etc. ziua in care roadele vor fi injumatatite de "hoardele" nevazute, de NUP-uri colective etc. Este ca un dat, un blestem pe care si-l asuma atat pradatorii cat si victimile, politia este neputincioasa, nu are probe, producatorii n-au putere sa se apere iar atunci cand o fac devin infractori, desi este propietatea lor, munca lor apararea avutului iese din discutie, la final ramanand doar dezamagirea si scarba fata de .... STATUL ROMAN, indiferent de cine este reprezentat, dreapta, stanga, centru nu conteaza, toti sustin aceasta "maladie" care cred eu, nu este locala, zonala. I-am intrebat de ce nu se asociaza, de ce nu tocmesc firme de paza etc. Au facut plangeri, au tocmit firme de paza care s-au dovedit a fi mai rele de cat "hoardele" culegatoare, nu pot exprima tragedia ce se citeste in privirea acestor oameni, in adancul ochilor lor nu exista nici o urma de speranta, apatici, asteapta doar sa culeaga ceea ce le mai ramane de pe urma "hoardelor" culegatoare. In sat dupa "revolutie" au venit investitorii, un grec care a cumparat CAP-ul si un arab care a cumparat moara. Grecul a dat faliment, arabul s-a dezvoltat si cumpara orice lot de pamant la prima strigare. Prin sat se zvoneste ca este bogat, are in tara la el puturi din care tasneste petrolul, atunci eu ma intreb ce cauta arabul aici, unde din pamantul asta nu tasneste decat spicul de grau si porumb? Satul a ramas incremenit in aceiasi situatie pe care am gasit-o acum 5-8 ani, probabil ca peste alti 5-8 ani, daca voi mai trai, voi constata ca doar populatia s-a schimbat, dar ma intreb, odata cu disparitia producatorilor, ce-or sa faca "hoardele" de culegatori? vor pune mana la munca? sau va cumpara arabul tot pamantul si va produce grau si porumb, cu ajutorul "hoardelor" pentru consumatorii din tara sa. Nu stiu ce o sa fie, dar cu siguranta cimintirul o sa arate la fel.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 Jul 2015, 01:13 PM
Mesaj #288


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Prin targ e zarva mare, un tortionar securist a fost condamnat la 20 de ani de inchisoare si la plata unor daune de 300.000 de euro. Lumea e impartita, unii se bucura altii regreta si contesta rolul pedepsei cei mai multi cred ca toata aceasta parodie are loc tardiv, ca astfel de situatii, procese, pedepse ar fi trebuit sa se intample imediat dupa "revolutie". Cand l-am vazut prima data pe acest tortionar, inca plin de nerv si ura, pe jurnalistii care l-au descoperit, m-a pufnit rasul, individul era un mosulica insgnifiant, ce purta cu mandrie o mapa soioasa din vinilin, plina de "documente" importante, unele salvate probabil de la "crematoriul" din Berevoiesti. Prinderea "monstrului" sadic chiar nu m-a impresionat, iar procesul sau, condamnarea venita mult prea tarziu mi-au starnit in acelasi timp compasiune si indignare. Compasiune pentru un batranel care este chemat sa plateasca toate faptele odioase savarsite de comunisti, securitatea si militie in epoca de aur a acestei natii. Indignat pentru ca jurnalistii au gasit o victima stafidita de vreme, in timp ce "burtosii" acestei "specii" raman necunoscuti, printre noi drept oameni de incredere, continuand sa manipuleze, sa induca in eroare, in numele unei doctrine ce speram c-a disparut acum 25 de ani. E nedrept, nu pentru ca mosul n-ar fi vinovat, ci doar pentru ca justitia si o parte a "pulimii" si-a gasit satisfactia in aceasta condamnare cu talc, mai ales in ceea ce privesc daunele, care din cate am inteles, in cazul in care "securistul de serviciu" n-are resurse financiare, vor fi platite tot de "pulimea", multumita de decizia justitiei. E ceva putred, in tot acest demers, sa-i zicem popular, mediatic, pentru ca a venit de jos in sus, de la jurnalisti, nu de la politicienii emanati, ma gandesc ca jurnalistii au gasit o tinta moarta deja, in timp ce fostii securisti, secretari de partid, functionari comunisti, politisti, procurori, judecatori, informatori, acoperiti sau descoperiti, o duc bine mersi, au afaceri, pensii pe masura si raspund la apelul PSD & Co ori de cate ori este nevoie. Ce se vrea de fapt cu aceasta condamnare? un exemplu, un inceput al unei curatiri tarzii, o trezire a societatii civile!!?? Parerea mea este ca inainte de aceasta condamnare, societatea civila trebuia sa ceara punerea in functiune a masinii de spalat istoria, de curatire si prezentare a realitatii in care aceasta tara a trait inainte de '89 cat si dupa. Putini sunt cei care mai discuta despre arhivele pierdute ale PCR, securitatii si altele cate or mai fi fost arse pentru a se sterge orice posibilitate de identificare a adevaratilor tortionari, a celor care au beneficiat de pe urma sistemului comunisto-cooperatist. E hilar ca un batran, care poate mai are cateva luni sau ani de trait, sa fie condamnat la 20 de ani de inchisoare, ce satisfactie, in afara celei pecuniare pot sa aiba victimile acestui tortionar? Am vazut, prin filme cum calaii si victimile s-au intalnit peste ani, incercand sa repare in comun "bubele" istoriei, secrete inca nedescifrate, menite sa curate societatea de ura nestapanita, mostenita din trecut. Oare victimile acestui tortionar il mai urasc? simt satisfactie daca mosul moare in puscarie? Spre exemplu eu as avea oarece satisfactie daca toti "fostii", secretari de partid, securisti, cooperatisti, militeni, politruci etc. ar intra sub incidenta unei legi care le-ar reduce pensiile nesimtite la un nivel modest, iar banii ar fi folositi pentru azile, spitale etc. Lovim intr-un individ sperand ce? crede cineva ca acest exemplu va fi urmat de alte actiuni asemanatoare? cum vor fi dibuiti cei care au asuprit de-a valma romanii din intreprinderile comuniste? cei care au inscenat procese jignitoare unor razvratiti, cei care au trimis la balamuc oameni sanatosi care protestau impotriva lipsurilor curente in regimul comunist. Cum vom scapa de aceasta plasa tesuta cu dibacie timp de 25 de ani de emanatii "revolutiei" din '89? prin acest exemplu? care mie imi pare ca zicala ca "urma scapa turma" si nimic mai mult. Ne multumim in continuare sa bagam gunoiul sub pres, traind cu impresia ca tot am facut ceva, macar asa de ochii lumii, sa nu se mai spuna ca n-am incercat.

Acest topic a fost editat de Marduk: 26 Jul 2015, 12:12 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Aug 2015, 08:39 PM
Mesaj #289


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Doar ce-am terminat de citit un articol scris de Andrei Plesu despre o lege care condamna legionarismul, promulgata de presedintele Johannis. Sustin si subscriu afirmatiilor lui Andrei Plesu fata de ipocrizia unor fripturisti politici, fie ca sunt de stanga sau de dreapta, care uita ca atat fascismul, nazismul, legionarismul cat si comunismul au fost la fel de odioase ca doctrine politice. Milioane de oameni au murit pe altarele celor doua ideologii, dictatori au fost atat in comunism cat si in fascism sau nazism. Nu voi accepta niciodata ca exista diferente intre cele doua ideologii extremiste, ambele si-au dorit sa creeze un altfel de OM, un om nou modelat dupa niste principii condamnabile, fara ocolisuri sau scuze. Comunism=Nazism, brun sau rosu? umanitatea a pierdut milioane de indivizi care in lipsa acestor ideologii ar fi putut impinge civilizatia inainte, fara sacrificiul si experienta prin care unii scuza aceste regimuri, justificand oarecum dezvoltarea umanitatii.

"Īn principiu, niciun om cu mintea īntreagă nu poate contesta legitimitatea unui act normativ care condamnă manifestările de extremă, care amendează glorificarea unor fanatici şi care penalizează orice fel de propagandă pentru idei de natură să submineze statul de drept. Din păcate īnsă, la noi şi aiurea, dezbaterea publică privind cei doi demoni ai veacului trecut (cel brun şi cel roşu) este blocată. Orice ai spune ”la mijlocul terenului”, adică īn teritoriul argumentelor, al faptelor, al judecăţii lucide, stīrneşte furie, obnubilare agresivă, stigmat."
"...e inadmisibil să nu vorbim, īn textul legii cu pricina, şi despre sīngeroasa catastrofă simetrică, aceea a comunismului. De altfel, cele două au colaborat, cum ştim, mai mult decīt se crede."


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Aug 2015, 09:00 AM
Mesaj #290


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Se intampla sa-l cunosc din vedere pe acest batran, ori de cate am drum catre AFS6, mergand pe Stirbey Voda de la Cismigiu catre Popa Tatu, aproape de semafor pe partea dreapta, e geamul cu pricina. Batranul e acolo privind strada, trecatorii, incercand parca sa recunoasca pe cineva. Nu stiu cine este, dar citind articolul si vazand fotografia mi-am amintit de el si de multi altii pe care-i cunosc, care la fel ca batranul respectiv sunt singuri, asteptand ca timpul sa treaca pe langa ei, incercand sa incetineasca, sa "fenteze" cumva, scurgerea implacabila a acestuia, catre finalul calatoriei. Autoarea mi-a adus aminte de Olanda, de vizita pe care am facut-o la un "azil" de batrani din Haga, de modul in care olandezii, au reusit sa rezolve problema batranilor. Azilul arata ca un hotel, la parter o receptie, sala de mese, un mic cinematograf, la etajul 1 clinica medicala, sali de tratament etc. de la etajul 2 in sus, garsonierele batranilor. Nu stiu de ce majoritari erau barbatii singuri, din cate am inteles acestia sunt vizati in mod special de serviciile si ONG-rile olandeze, femeile ajungand la "hotel" doar in cazul unor afectiuni grave. M-am intrebat de ce nu ar putea sa existe asa ceva in Romania, din cate am inteles de la administratorii olandezi, batranilor li se cere pentru serviciile oferite sa-si cedeze locuintele, in schimb primind ingrijire pana la finalul vietii. Mi-am adus aminte de fermitatea cu care mama, soacra, respingeau orice discutie pe tema batranetii, dar mai ales cerbicia cu care se legau de casa, apartamentul in care locuiau: "de aici nu ies decat cu picioarele inainte". Poate ca asta sa fie raspunsul pentru nereusita unor astfel de proiecte in Romania!? locul in care batranii prefera sa continue sa locuiasca singuri in apartamente cu 2, 3 sau 4 camere, platind la intretinere bani pe care altfel i-ar cheltui pentru ingrijire. E trist ca datorita acestor mentalitati avem inca batrani care asteapta pur si simplu sa moara, e trist ca serviciile, ONG-rile nu s-au adaptat acestor cutume romanesti, mai ales la sate, prin catune pierdute cine stie pe unde, batranii mor ca si cainii fara stapan, ajungand cateodata "staruri" la stirile de la ora 17:00.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Aug 2015, 09:02 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Aug 2015, 02:01 PM
Mesaj #291


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Tot ce-mi doresc in aceasta zi este anularea consecintelor PACTULUI RIBBENTROP-MOLOTOV, o intelegere intre doua dictaturi care a schimbat destinul si soarta Europei. COMUNISM=NAZISM. In timp ce nazismul, fascismul si legionarismul au fost judecate, condamnate, blamate si aproape desfiintate, comunismul a beneficiat de circumstante atenuante, scapand de oprobiul istoriei. COMUNISMUL n-a disparut, el traieste printre noi si prin unii dintre noi. Sa fie doctrina comunista o speranta pentru viitorul omenirii? motiv pentru care a fost spalat, parfumat si pus la pastrare pe rafturile istoriei in veterea refolosirii lui in viitor?

Acest topic a fost editat de Marduk: 23 Aug 2015, 02:02 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Aug 2015, 08:02 PM
Mesaj #292


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ungurii au gasit vinovatul de serviciu:
"Potrivit unui oficial ungar, camionul aparţine unui cetăţean romān şi era īnmatriculat īn Ungaria. Vehiculul a fost achiziţionat recent de un cetăţean romān de la o companie slovacă şi a fost īnmatriculat īn localitatea Kecskemet, situată īn sudul Ungariei, a explicat Janos Lazar."
Europa o sa vorbeasca de maine de nemernicii de romani care fac afaceri cu imigranti. Aceste "informatii" ar trebui tratate serios atat de presedintele cat si de premierul Romaniei. Ungaria vrea sa ne atraga in acest scandal aruncand in presa informatii menite sa discrediteze Romania, s-o implice in aceasta "afacere" balcanica in care ei ungurii sunt doar niste victime.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Aug 2015, 06:59 AM
Mesaj #293


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ultimele noutati in aceasta trista poveste ...



QUOTE
ACTUALIZARE 19.00. Ministerul romān de Externe a transmis că şoferul nu este romān şi că nici camionul nu este īnmatriculat īn Romānia.

Pe de altă parte, Poliţia Romānă a comunicat, pe surse, că şoferul care a condus camionul ar fi fost bulgar.

Camionul avea plăcuţe cu numere provizorii din Ungaria, iar pe remorcă este inscipţionat numele unei firme din Slovacia. Un bărbat a obţinut schimbarea numerelor de īnmatriculare īn localitatea Kecikemet.

Oficialii ungari bănuiesc că īn reţea sunt implicaţi şi cetăţeni maghiari.

Janos Lazar, şeful de cabinet al premierului Ungariei: „Camionul avea plăcuţe de īnmatriculare maghiare, deci este posibil să fi traversat Ungaria sau cel puţin o parte dintre traficanţi ar putea fi cetăţeni maghiari”.



Īn acest moment poliţiştii austrieci şi maghiari cercetează īmpreună acest caz.

Hans Peter Doskozil, şeful poliţiei din Burgenland: „Cercetăm īn detaliu locul faptei, este o prioritate pentru noi să găsim făptaşii. Este o faptă īngrozitoare, care nu s-a mai īntāmplat de zeci de ani īn Burgenland. Avem de-a face cu situaţii īn care este vorba de reţele de crimă organizată, situaţii īn care sunt mulţi bani īn joc şi din care se cāştigă mulţi bani. Situaţii īn care unii profită de necazul altor oameni”


Vezi te rog si atitudinea Angelei Merkel.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Aug 2015, 09:11 AM
Mesaj #294


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Trist, socant sa lasi niste oameni sa moara intr-o duba, plini de speranta ca vor ajunge in "raiul" din occident. Angela Merkel o sa se confrunte cu mari probleme la viitoarele alegeri, e o parere personala. Societatea germana este deja divizata de politicile centrale fata de imigranti si imigratie. Personal imi doresc sa se gaseasca o solutie pentru a ajuta acesti oameni, copii, femei, batrani. Tinerii si barbatii in putere, trebuie motivati, sa se intoarca la lupta impotriva ISIS, dupa ce vor fi instruiti temeinic si inarmati.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Aug 2015, 01:52 PM
Mesaj #295


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Marduk @ 27 Aug 2015, 09:02 PM) *
Ungurii au gasit vinovatul...Europa o sa vorbeasca de maine de nemernicii de romani care fac afaceri cu imigranti...

Tot mai multi cetateni romani implicati in tarficul de persoane sunt arestati in Ungaria si Austria. Nu stiu daca printre cei arestati sunt si cetateni din celelalte state aflate pe ruta imigratiei, dar spre rusinea Romaniei, se pare ca cei mai multi nemernici, de care vorbeste toata media europeana si numai, sunt cetateni romani. sad.gif Ar trebui ca guvernul sa inaspreasca pedepsele pentru astfel de infractiuni, MI sa vada cum a fost posibil ca acesti traficanti sa treaca prin vama romaneasca, cu care atata ne-am laudat ca pazim granitele Schengen.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Sep 2015, 06:36 PM
Mesaj #296


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In UK nu pare sa fie atata zarva pe tema imigrantilor. Lumea de aici este obisnuita cu imigratia. Cineva imi spunea ca in UK pana la masurile guvernului Cameron, legate de emigratie, in UK intrau aprox. 300.000 de imigranti anual. Acum s-au inasprit conditiile pentru imigrantii din afara UE. UK ramane o tinta pentru emigratia din Asia si din afara UE. In oraselul asta mic, de langa Londra sunt emigranti multi din Pakistan, care ocupa tot felul de job-uri pe care englezii le refuza. Foarte multi sunt angajati in fast-food-uri, azi am discutat cu un kenian care era instalator, venise sa verifice o teava, de la aeroport m-a dus acasa un pakistanez ce a vemit in UK cu toata familia, insa la un moment dat parintii s-au intors acasa iar el a ramas cu nevasta si cele 2 fete. M-a surprins faptul ca s-ar intoarce oricand in Pakistan daca sistemul medical ar fi ca cel din UK. L-am intrebat: "doar sistemul medical?", nu luptele cu talibanii! nu veniturile! doar sistemul medical, brusc mi-am adus aminte de ultimul film pe care l-am vazut "Elysium".

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Sep 2015, 07:50 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2015, 09:14 PM
Mesaj #297


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



The f....g life hmm.gif mellow.gif huh.gif

http://www.evz.ro/o-lesbiana-depune-plange...t-un-metis.html

http://www.evz.ro/sute-de-musulmani-se-con...n-germania.html


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 11:54 AM
Mesaj #298


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sambata si duminica am fost la "piata" in UK. Eram sigur ca la fel ca in Olanda, undeva in centru orasului trebuie sa apara sambata si duminica o "piata" in care producatorii locali sa-si aduca produsele. Tarabele erau acolo, aliniate precum stiam, pline de fel de fel de produse. Cand merg la piata, imi place sa studiez chipurile vanzatorilor, producatorilor incercand sa gasesc o legatura intre fizionomia acestora si produsul oferit. Din multimea de oferte mi-au atras atentia cateva tarabe. Un "mestesugar" britanic a gasit o idee nastrujnica, traforajul monedelor si pastrarea efigiilor imprimate pe aceste monede pe post pandantive. O alta "trasnaie" care mi-a placut la aceasta taraba, transformarea unor mecanisme de ceas defecte, in butoni pentru camasa. Taraba unor marocani care vindeau cani, starchini, oale din lut specific arabesti, frumos ornate si practice. Indienii erau si ei prezenti cu produse de marochinarie, lenjerie, haine etc. Britanicii in general ocupau tarabele cu produse agroalimentare, chinezii, filipinezi, asiaticii, tarabele cu electronice, scule si dispozitive etc. Tarabele mestesugarilor apartineau britanicilor 100%, la unul dintre ei am gasit pe taraba o colectie de monezi si bancnote. Avea din toata lumea, n-am gasit nici una din Romania, asa ca i-am oferit o bancnota de 5 lei. A fost teribil de incantat si a cercetat-o cu atentie, m-a surprins faptul ca nu stia ca Romania are bancnote de plastic. In rest lume multa ca la piata.

L.E.
Mi-as dori ca la astfel de piete sa participe si romanii cu produse alimentare, vinuri si de olarit. Ar fi in opinia mea ce-a mai buna forma de promovare a Romaniei. Poate ca asociatiile de producatori or sa se gandeasca in viitor la asa ceva. Poate ca n-or sa vanda cine stie ce, dar sigur multi europeni vor aprecia produsele noastre.

Acest topic a fost editat de Marduk: 8 Sep 2015, 01:17 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2015, 08:42 PM
Mesaj #299


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Incerc sa fac o lista cu produsele pe care le-am gasit atat in UK cat si in Romania, bazata pe diferenta sau apropierea de pret. Ciudat la M&S in UK preturile sunt mai mici ca in RO! Cel mai mult mi-au placut magazinele 99P si One Pound, care spre deosebire de romnestile 5 lei 10 lei sau 15 lei orice produs, aici chiar merita sa-ti arunci ochii peste oferta magazinelor respective, cele din RO fiind niste copii complet ratate. N-am gasit inca celebrul kapia, dar la ardei gras pretul este identic cu cel din RO. Este incredibil cat de simplu poti sa-ti pregatesti o cina decenta acasa, cu produsele din supermarket, au un sistem, o oferta greu de refuzat, desi foarte multi din ce-i care-si permit fie merg la restaurant fie comanda acasa mancarea preferata. Carnea este de departe mult mai scumpa decat in RO.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 03:02 PM
Mesaj #300


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi mi-am propus sa numar cati angajati, vanzatori nebritanici, au magazinele din centru. Intr-un magazin, Clarks, din 4 vanzatori unul singur era britanic (cel putin dupa infatisare), la M&S am numart 8 din care doar 2 mi s-au parut a fi europeni. La Wilko, din 6 doar 2 erau europeni, iar un casier purta turban si-o vanzatoare purta chador.

Acest topic a fost editat de Marduk: 9 Sep 2015, 03:03 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Sep 2015, 05:18 PM
Mesaj #301


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Preturile la carne imi dau frisoane cand ma gandesc la trecerea la euro a Romaniei. Carnea de vita de la 9 lire la 30 de lire, la pork si pui stau ma bine de la 6 la 14 lire, mai exista si oferte care sunt sub 4,5 lire. La mare cautare sunt produsele organice, dar preturile sunt mai mari.
Azi am mai remarcat ceva, la autoturisme. La semafor din 5 sau 6 autoturisme doar 2 am numarat fara stop motor si multe dintre autoturisme sunt hibride, practic nu le auzi cand trec pe langa tine.
Raman in continuare mirat de dimensiunile, la fatada, ale caselor. Am vazut una care nu are mai mult de 3 m latime, nu stiu cat o avea in adancime, dar am remarcat-o pentru ca pe strada era ce-a mai mica, dar in fata in parcarea de 2x3 era parcat un Porsche boxer. Pe strada respectiva 50% din case aveau dimensiuni mici. Ma gandeam ca in Romania daca te-ai apuca sa construiesti astfel de case minimaliste n-ai vinde nici una, dar poate ma insel, daca as avea bani m-as baga sa construiesc astfel de case mici, minimaliste, mie chiar imi plac. Poate ca as avea probleme in a obtine autorizatie de constructie pentru astfel de case.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Sep 2015, 12:48 PM
Mesaj #302


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ieri ma plimbam prin centrul acestui orasel britanic, plin de constructii istorice, din epoca romana, evul mediu, epoca victoriana etc. Toate aceste cladiri sunt exploatate de catre primarie, sunt etichetate, au panouri cu date istorice, chiar si grajdurile de acum 300 de ani, azi transformate in casute cochete, au placute care amintesc un eveniment istoric. Tot in centru am gasit si un asa zis mall, care nu seamana cu ceea ce avem in Romania. Mall de aici este pur si simplu o strada, alee, care face legatura intre doua strazi principale, un fel de Lipscani, dar mult mai curat si ordonat, plin de magazine diverse. M-a mirat ca englezii chiar au denumit mall aceasta strada, dar poate ca este o alegere inteleapta, sa nu construiesti o ditai cladirea destinata unui mare mall, intr-un oras istoric. In timpul acestei plimbari am vazut pe strada 2 barbati, am presupus ca erau musulmani din cauza ca aveau barbi erau imbracati cu camasi pana la genunchi , fara guler si purtau fesuri care le acupereau tot capul. Barbatii erau urmati indeaproape de 5 femei imbracate in acelasi stil dar cu fetele descoperite, 4 dintre femei aveau cate un copil de mana iar ce-a de a cincea avea unul intr-un carut si altul de mana. Brusc mi-am adus aminte de abis, de discutia de pe forum, de Guta care are 12 copii cu 12 femei, de concubinajul din randul romilor etc. Din intamplare in timpul unei discutii pe tema inregistrarii noilor nascuti am dat de legea englezeasca, referitoare la acest capitol. In lege se stipuleaza ca pentru inregistrarea unui copil este necesara prezenta ambilor parinti, in cazul cand acestia sunt casatoriti si doar prezenta mamei cand aceasta se declara singura. Deci o femeie poate fi concubina unui barbat care are mai multe femei, tatal nefiind obligat sa recunoasca copilul. Mai mult la varsta de 18 ani, chiar daca copilul a parasit UK in tara de origine a mamei sau a parintilor, are dreptul pentru ca s-a nascut in UK sa ceara cetatenia britanica. Ca un adevarat conspirationist, smile.gif nu am putut sa nu ma gandesc ca aceasta "portita" poate fi exploatata de imigranti in detrimentul britanicilor. Nu stiu cum stau lucrurile in alte tari europene, dar cata vreme in Romania, unul ca Guta poate avea oricate concubine doreste, daca-i permite "legea" tribului sau, poate avea tot atatia copii de la fiecare concubina, nu vad de ce aceasta posibilitate n-ar exista si in alte tari din UE. Dar poate ca e mai bine sa revin la istoria acestui oras medieval englezesc, care pare sa fie construit doar din caramizi, din loc in loc aparand cate o casa tencuita asa cum se obisnuieste pe la noi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 11 Sep 2015, 05:39 PM
Mesaj #303


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Citesc cu plăcere notele tale britanice, Marduk, și īți mulțumesc că le scrii. flowers.gif
Īn caz că nu ai văzut această știre deja, sper să īți fie de vreun folos.


--------------------
TărĆ¢mul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 11 Sep 2015, 08:14 PM
Mesaj #304


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu iti multumesc ca le citesti. Despre plantele de cultura, ca in cazul Lophantus Anisatus, sa sti ca eu nu sunt pentru utilizarea culturilor mari de plante pentru producerea mierii. Parerea mea este ca acest tip de culturi uzeaza albina, aceasta nu se mai comporta natural, intreaga activitate este controlata de stupar iar albina produce doar 2-3 sortimente de miere. In mod natural albina nu culege anual doar 3-4 sortimente de miere, in stupul natural se gaseste miere poliflora cu nuante predominante ale culesului principal, eu cred ca asta este ce-a mai buna miere.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Sep 2015, 11:39 AM
Mesaj #305


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"...oamenii de ştiinţă consideră că imaginile trimise īn spaţiu cu sonda Pioneer 10 spre exemplu nu ar fi potrivite deloc...o imagine a unui bărbat și o femeie nud, īn speranța de a educa „prietenii noștri extratereştri despre ceea ce sunt oamenii”..."experții susțin acum că imaginea este depășită reprezentānd "un om ridicānd māna īntr-un mod foarte viril, īn timp ce femeia apare blāndă și supusă"...
WTF. Am rezolvat problemele intregii lumi si nu ne-a mai ramas decat sa ne preocupam de mesajele transmise extraterestrilor. Specia asta este complet nebuna, deja traieste pe datorie, furand azi din resursele ce ar trebui sa le lase viitoarelor generatii. Ne-am batut joc de acest pamant, "raiul" din care ne-am nascut, crezand ca vom ajunge intr-o zi asemeni zeilor, distrugem sau deja l-am distrus, acel echilibru fragil pe care planeta noastra la capatat in decursul a milioane de ani. Ne omoram intre noi mai ceva ca animalele, milioane de indivizi din specia noastra mor rapusi de foame, de boli, in conflicte religioase, in calamitati naturale etc. lasand in urma sute de mii de orfani. Cu toate astea ne gasim timp sa ne gandim ca mesajul transmis in cosmos, nu reprezinta corect genurile acestei specii!! Poate ca cineva doreste ca "razboiul" dintre sexe sa se amplifice, pentru ca in viitor copiii sa fie procreati in laborator nu in pantecele mamelor "blande si supuse".

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Sep 2015, 11:42 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2015, 11:58 AM
Mesaj #306


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



M-am intors din scurta mea calatorie in UK. Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma intorc in Romania ma simt ACASA. Fiecare tara, popor are problemele sale, poate ca romanii au mai multe probleme ca altii, sau poate ca modul in care abordeaza aceste probleme sa fie diferit de modul occidental, organizat, disciplinat etc. poate ca in Romania sunt mai multi "Dorei" de cat in occident, dar am observat ca recuperam tare, dar despre asta mai vorbim. La aeroport am avut parte de o intamplare cu caracter "rasist" ca sa-i zic asa, desi poate ca a fost doar o gresala a unei angajate mai zeloase. Trebuia sa am la mine tiparit, un "boarding pass" biletul de calatorie. M-am asezat la coada iar cand am ajuns, am ales sa ma duc la o femeia de culoare, ca sa-mi demonstrez ca nu am resentimente rasiste, consoarta mea a nimerit la un englez, sau sa-i zicem caucazian. Doamna in cauza ma intreaba daca am acest "boarding pass" tiparit pe hartie, i-am zis ca nu-l am, dar e posibil sa-l am pe e-mail, dar nu puteam sa i-l arat ca nu aveam net pe telefon. De aici toata discutia a luat-o razna. Tipa mi-a zis ca trebuie sa platesc 25 de lire daca nu am "foaia tiparita", sau sa ies afara unde e posibl sa am net sa salvez "boarding pass-ul", dupa care sa ma asez din nou la coada sa i-l arat. Atunci am explodat, i-am zis ca glumeste, dar tipa continua sa insiste sa platesc 25 de lire sau sa ies afara. Intre timp, cu coada ochiului, am vazut ca englezul nu are nimic de obiectat fata de consoarta mea, care era in aceiasi situatie care deja terminase si s-a apropiat de mine sa vada ce se intampla. Cand am vazut ca are "boarding pass-ul" am intrebat-o din nou pe tipa: de ce doamna nu a platit nimic pentru "boarding pass"? e sotia mea si este in aceiasi situatie, nu inteleg de eu trebuie sa platesc iar doamna nu? in acel moment tipa are un moment de ezitare si se uita la colegul ei. Acesta realizeaza ce se intampla, vine de la postul sau la cel al colegei sale si-mi spune: "domnule data viitoare daca nu aveti tiparit "boarding pass-ul" trebuie sa platiti 25 de lire, acum este in regula", si-mi da hartia de 25 de lire, facandu-i cu ochiul colegei sale. Am luat hartia de 25 de lire si-am plecat fara sa multumesc nimanui, pentru ca am considerat toata chestiunea un abuz al unui angajat, care probabil dorea sa scoata niste bani pentru companie de la un pasager oarecare, cu alte cuvinte tipa era la pescuit de prosti, dar am avut noroc cu englezul care s-a comportat corect cu un alt pasager aflat in aceiasi situatie. Asa ca aviz amatorilor, daca o sa calatoriti in UK sa aveti tiparit sau salvat in telefon acest "boarding pass" pentru ca altfel o s-o gasiti pe zeloasa amazoana care pescuieste ca in jungla ei din Africa, la nimereala, cred ca abia acum am devenit rasist adevarat. Nu va pot descrie ce-a fost in capul meu cand tipa mi-a cerut 25 de lire pentru un print, daca i-as fi spus toate vorbele ce le-aveam in cap, cred ca englezi ma arestau pe loc, poate mai stateam cateva zile pe banii lor in UK. jamie.gif rofl.gif Cum ar zice romanul, am avut noroc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Sep 2015, 06:20 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2015, 01:12 PM
Mesaj #307


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi dupa 15 zile de UK m-am confruntat cu "romanismul" direct, fara ocolisuri. Mai exact cei care au venit sa coseasca otava de pe terenul meu, desi nu le-am cerut nimic pentru faptul ca la iarna isi vor hrani vitele cu fanul de pe terenul meu. La final mi-au zis: "Ce frumos arata curtea asa cosita, curata" etc. adica si cu alte cuvinte tot eu trebuia sa le multumesc ca am o gradina frumoasa si curata. drunk.gif bop.gif rofl.gif Pentru asta romanii au nota 10 la a scoate in evidenta "efortul" depus pentru ca eu sa am o gradina curata si frumoasa. Sincer sa fiu i-as plati pentru asta dar nu accepta, considera ca au facut un efort ca eu sa fiu fericit, iar penru asta eu nu pot decat sa le multumesc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Sep 2015, 05:32 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2015, 02:39 PM
Mesaj #308


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-am vrut sa ma alatur "bocitoarelor" lui CVT, dar o declaratie a tovarsului Ion Iliescu m-a facut sa scriu aceste randuri:
Toavarase secretar, si eu imi iubesc tara cu ardoare, dar n-o vopsesc cu cacat, scuzata fie-mi expresia, pentru a da bine in lume. Au trecut atatia ani de la "revolutie" iar voi neocomunistii n-ati inteles nimic din speranta, dorinta, acestui popor de palmasi care isi iubeste tara mai mult decat orice epigon marunt, nascut dupa ce aceasta eticheta a fost pusa de Mihai Eminescu. N-ati inteles nimic din mesajul transmis de "luceafar", anume ca tot ce se va zice, fara a fi urmat de fapte, este doar mandrie "epigoneasca" lipsita de continut si efect pentru poporul roman. Cei care azi il plangeti pe CVT, doar pentru ca el a apartinut unei "caste" de lingatori, salvati de la mareata "revolutie", de catre perestroica ilesciana, continuati sa profitati de NAIVITATEA acestui popor, nu realizati ca sunteti doar niste dinozauri, rinoceri, pe cale de disparitie, iar eu asta va doresc, sa dispareti in negura istoriei, pe care urmasii, urmasilor nostri, o vor studia la ora de ISTORIE.

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Sep 2015, 02:43 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Sep 2015, 03:13 PM
Mesaj #309


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sa vedem daca CVT, strange mai multe bocitoare de cat, Maria Tanase, Dolanescu, Ceausescu etc. eu mi-as dori ca acest "epigon" sa fie insotit pe ultimul drum de un "viennese cortege", simplu care sa demonstreze capacitatea acestui popor de a alege intre farisei si ....

Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Sep 2015, 06:17 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Sep 2015, 10:04 AM
Mesaj #310


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



No comment.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Sep 2015, 05:35 PM
Mesaj #311


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi am avut o discutie cu o ruda, care datorita unei boli are un certificat de handicap NEREVIZUIBIL. Curios din fire m-am dus pe net sa vad ce inseamna "nerevizuibil". Ce-a mai mare surpriza mi-a oferit-o DEX-ul, care cica n-ar avea acest cuvant in baza sa de date. Am plecat de la premisa ca eu n-am habar de modul in care A.R. notifica si improspateaza DEX-ul, dar ma asteptam ca acest cuvant sa se regasesca in alte medii, in afara de cel medical. "In nemernicia mea" am sperat ca acest cuvant defineste o sintagma clara, cel putin pentru mine, NEREVIZUIBIL= adica nu se mai revizuieste. Cu alte cuvinte ce-a constatat o comisie este bun costatat si orice alta "revizie" este nula si neavenita. Ei bine stimati musteri, am constatat ca in aceasta tara, pe langa faptul ca ca acest cuvant "NEREVIZUIBIL" este folosit in documentele oficiale, desi el nu este definit de DEX, multi romani SUFERA de pe urma acestei "stampile" idioate puse pe un petec de hartie, ce-si aroga titlul de certificat. Urmand indemnul unui forumist, am incercat sa ma documentez pe net, sa gasesc legatura intre acest "NEREVIZUIBIL" si problemele cu care mii de romani declarati "NEREVIZUIBILI" se confrunta la fiecare noua "REVIZIE", ca si cum ar fi masini, autoturisme, vite etc. nu oameni grav bolnavi, cu dizsabilitati, "handicapati" cum li se spunea in vremurile in care nu eram europeni pe de-a intregul. Ca sa revin la subiect, in urma discutiei cu ruda mea, satula sa tot fie tarata prin fel de fel de comisii, desi are un handicap indiscutabil si o varsta cu putine sanse de a se mai integra in campul muncii, nu ca nu ar vrea, dar IN ROMANIA NU EXISTA LOCURI DE MUNCA PENTRU ASTFEL DE DIZABILITATI, cum de altfel nu exista locuri de munca pentu oameni sanatosi tun. Am decis sa fac acest demers pe net, pe han, sa vad daca sunt bolnav la cap si nu inteleg rostul acestui CERTFICAT NEREVIZUIBIL emis de o comisie, cica de 7-8 doctori, certificat care totusi se revizuieste din cand in cand. Acum as putea sa inteleg dorinta statului, de a elimina orice scapare, orice intrusi ce ar profita de acest sistem de ajutor social, dar ce nu inteleg este comportamentul doctorilor care participa la aceasta parodie, ca sa nu-i zic discriminare, fata de unele persoane care chiar au dizabilitati si care se incadreaza in categoria "NEREVIZUIBILI", adica in expresia unui cuvant care nu exista in DEX, deci care nu poate fi folosit in justitie impotriva celor care au pus la cale aceasta marsavie, fara comparatie in lumea moderna. Doctorii, medicii care participa la astfel de "REVIZUIRI" pot fi comparati, in opinia mea cu doctorii nazisti din lagarele de exterminare. Ei verifica niste decizii ale unor colegi de breasla, declarand la final daca acestia au avut sau nu dreptate in decizia data initial, recte doctorii reviziuesc de fapt alti doctori nu starea unui om cu dizabilitati. Daca aceste revizii s-ar intampla o singura data, daca doctorii intruniti intr-o comisie de 7-9 membrii ar decide o singura data si definitiv in favoarea persoanei cu dizabilitati, mai treaca mearga, dar cand aceste persoane, pentru ca sunt zeci de mii de romani, sunt tarati, batjocoriti prin tot felul de comisii doar pentru a "STIMULA" si sustine acest sistem de sluji, generator de mici avantaje pecuniare, extrem de rusinoase, in opinia mea, cred ca este timpul ca cineva, din Romania sau UE sa priveasca cu atentie asupra acestui subiect, a acestui cuvant "NEREVIZUIBIL". Avocatul poporului, onorabilul Ciorbea, ar trebui sa se intrebe daca este ceva normal ca acest cuvant inexistent in DEX sa poata fi folosit pentru HARTUIREA unor romani care n-au nicio vina ca au scleroza in placi, cancer in faza terminala, 70% din plamani sau 50% din ficat etc. ca nu merita sa fie bataia de joc a unui SISTEM care se multumeste sa "ciupeasca" si putinul "seu" de pe "vita" bolnava pe cale de a fi sacrificata, pentru ca consuma mai mult decat produce.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2015, 10:25 AM
Mesaj #312


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ploua de 5-6 zile, e inorat si o ceata acopera dealurile din jurul cabanei. Am pierdut si eclipsa, sfarsitul lumii n-a venit nici de data asta, desi nu-l asteptam. N-am simtit nici saltul pe care ar fi trebuit sa-l facem cu totii intr-o alta dimensiune spirituala, dar cine stie poate ca nu fac parte dintre cei alesi sa simta acest salt. Trecerea asta brusca de la vara la toamna, ma deprima. Unii zic ca toamna va fi lunga, ca trebuie sa ne obisnuim cu 2 anotimpuri, vara si toamna cu episoade scurte de iarna crunta, atunci de ce ne mai trebuie cauciucuri de iarna? doar pentru ca se fabrica? La albine nu pot inca sa umblu din cauza ploii, iar calatoria asta in UK mi-a rapit placerea de a le ura "inimioarelor" zburatoare, drum bun catre Africa. Am auzit ca nemernicii aia de maltezi prind cintezele la intoarcerea din Africa, cu plase, apoi fac din aceste "inimioare" diverse delicatese culinare. Maltezii au sustinut ca asta este un obicei si ca UE trebuie sa respecte obiceiurile, traditiile, probabil c-au avut in minte traditia romanilor cu taiatul porcului de Craciun si al mielului de Pasti. Totusi daca dintr-un porc poti sa mananci ceva consistent, satios, ma gandesc ce mancaruri or face maltezii din "inimioarele" zburatoare, trebuie sa prinda zeci de mii de astfel de "inimioare" ca sa sature toti maltezii. Ce ti-e si cu obiceiurile astea! unii nu vor sa renunte nici in ruptul capului la ele si ma gandesc serios ca de aici au plecat unele conflicte ale acestei specii, obiceiurile. Daca pentru unii a manca ciorba de cinteze, reprezinta un rafinament, altora le repugna doar ideea de a prinde "inimioarele" cu pricina, in schimb altii n-ar pune gura pe porc considerandu-l spurcat, nesanatos afurisandu-i pe consumatorii de bacon din toata lumea. Asta este lumea in care traim, ceea ce e bun pentru unii, e rau pentru altii, iar UE vrea sa ne multumeasca pe toti, uitand ce-a patit Babilonul, unde se zice ca totul a plecat de la graiul omenesc nu de la obiceiurile, culinare sau religioase.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2015, 11:12 AM
Mesaj #313


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Acum ca NASA a gasit apa pe Marte, ma intreb daca disputa, intre "triburile" acestei planete, va continua si pe Marte! O sa revendice NASA planeta Marte in numele USA sau in numele umanitatii?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Oct 2015, 11:48 AM
Mesaj #314


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am un amic, nu-i zic numele ca-i becher, caruia i-a pus Dumnezeu mana-n cap. "A prins" cum s-ar zice pe romaneste niste cursuri sponsorizate de UE. In fiecare zi omul se duce la cursuri, invata, primeste o masa, o sticla de apa iar la sfarsit, daca trece de exemen ia si niste bani, asa ca o prima c-a acceptat sa faca un efort suplimentar cu aceste cursuri, cere poate il vor ajuta in activitatea sa de mai tarziu. Pana aici n-ar fi nimic interesant, un om, niste cursuri, mancare, apa, si bani, daca voi continua or sa zica unii ca bat campii sau ca sunt carcotas. Dupa ce-am discutat cu amicul, care mi-a dezvaluit ca aceste cursuri nu s-ar face fara stirea forurilor de conducere, recte ministere, directii, sindicate etc. am aflat ca la aceasta data se desfasoara o multime de astfel de cursuri prin toata tara, unii invata sa taie lemne, altii sa sparga pietre, sa fie amabili, sa nu injure cu gura plina etc. Lasand la o parte faptul, zic eu, ca la aceste cursuri se vehiculeaza o multime de bani, n-am de unde sa stiu exact sumele, desi ar fi interesant de stiut, apoi ca roman sadea de ce m-ar interesa, ca doar sunt de la coana Europa, sau ca imediat ce au demarat cursurile au fost puse pe picioare afaceri "tovarasesti" extrapartinice. Unul cu mancarea, altul cu apa, altul cu tiparitul, cu locul in care se tin cursurile etc. In "invarteala" asta logistica, unde toata lumea pare sa castige, conform unei proceduri capitaliste win-win, in care eu nu cred, ceva ce pentru unii ar parea nesemnificativ, mi-a atras atentia. Anume, apa de izvor imbuteliata, o banala sticla de apa, pe care cursanti o primesc, ca sa-si potoleasca setea dupa orele de curs. De ce apa si nu mancarea? Ei bine apa cu pricina nu este produsa in Romania, desi ar putea, pentru ca exista zeci de izvoare si tot atatea companii care imbuteliaza apa. Eu am crezut initial ca apa este produsa in UE, doar banii pentru cursuri vin de acolo si conform win-win, cineva din UE trebuia sa castige si el ceva banuti din acest efort comunitar de scolire a romanilor, poate viitori someri dar scoliti. Banala apa este produsa intr-o tara care face legatura intre orient si occident, nu c-as avea ceva cu tara respectiva, dar curios din fire am gustat si eu din licoarea respectiva, bine inteles dupa ce am citit cu atentie eticheta. Dupa degustarea respectiva, mi-a ramas o urma de intrebare, ce-are turcu cu aceste cursuri, de-a intrat si el in morisca asta win-win comunitara?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2015, 02:42 PM
Mesaj #315


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru unii ie prea greu la puscarie, moncher, motiv pentru care s-a enventat arestul la domiciliu, al respectivului desigur. Nu ca as avea ceva cu aceasta procedura democratica, umana as putea zice, dar parca unii sunt mai idreptatiti ca altii, de aceea voi sa ma aplec asupra acestui caz, baiat fin de cartier, merita complezenta domnu doctor, ca doar n-a furat ca alde conu Nastase meleoane, a luat si acolo de-o friptura la Monaco. In aceasta tarisoara de la marginea imperiilor, pe care unii istorici o cred plina de venetici sau corcituri, in care n-a mai ramas nici un dac sau roman autentic, traieste o natie, dar mai bine ar fi sa-i zic specie, de romani care se cred mai presus de orice. Cand fac aceste afirmatii va asigur ca stiu de ce vorbesc, desi unii ar pute crede ca sunt baut sau ca habar nu am. Indivizii astia, asemeni lui Oprescu, Oprea (or avea legatura oprelistile astea) si multi altii ca ei, au impresia ca pot face ce vor din plamadeala asta mamaligoasa a acestui neam. Eu crez ca astfel de indivizi se inseala, din doua motive, pe care le-am invatat de la matusa mea, Dumnezeu s-o odihneasca, care-mi zicea ca: daca vrei sa iasa mamaliga buna trebuie sa controlezi si focul si invarteala, dar mai ales la sfarsit sa nu uiti de sfanta cruce. Nu stiu de ce am fost intodeauna de acord atat cu controlul focului cat si cu invarteala, dar n-am inteles ce-i cu sfanta cruce, care-i rolul ei in calitatea unei mamaligi bune. Dar sa revenim la domnu doctor, imi plce sa-i zic asa, ca se pronunta in varful buzelor, domnia sa, din cate stiu, are porecla de "buzita", dar cred ca nu conteaza o porecla asa cum nu conteaza efortul, sustinerea domniei sale de a organiza si moderniza centrul de vanzari de flori din fata spitalului universitar. O fi avand omul placerea florilor, i-o placea mirosul caracteristic al bursei de flori de la Amsterdam, desi zic eu ca la mijloc e altceva. Nu pot sa crez ca Oprescu a fost atat de prost incat sa greseasca, sa puna botul, copilareste pentru o suma atat de mica, sigur e vorba de altceva, atat mituirea edilului sef cat si in arestul sau la domiciliu care vin, parca la unison, cu condamnarea unui clan ce a avut curajul sa-l infrunte chiar pe seful statului. Sa fie vreo potrivire, ce sa zic!? dar mie mi se pare ca are legatura, asa ca o invatatura de minte, pentru romanii care s-au lasat "pentrati" de intelighentia rroma si mijlocele sale de a controla si profita de societatea subterana, o societate paralela care face afaceri frumoase din lacomia si viciile unora sau altora. Da cine stie, s-ar putea sa ma insel, desi sper ca realitatea sa-mi dea dreptate si ca in cele din urma normalitatea sa castige in fata "realitatii induse" de lacomie, interese si bani.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 10 May 2024 - 11:20 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman