HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

23 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Elena Udrea, Cine e si ce vrea?
The Dude
mesaj 29 Dec 2009, 06:42 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Scuze de confuzie atunci.
Intrutotul de acord cu tine thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Dec 2009, 06:44 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 29 Dec 2009, 06:32 PM) *
Ba da, critica, intrucat presupune o analiza, ar trebui facut anterior numirii lor in functii cheie. Dupa ce le vedem rezultatele nu mai criticam, ci ne plangem. De mila.

Critica presupune analiza, analizezi ce din cat s-a realizat, durata realizarilor, propusa, atinsa sau depasita, banii investiti, etc. dar daca nu ai ce analiza, ce critici, faptul ca e blonda si are geanta de firma, sau ca este amanta lui Basescu?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 29 Dec 2009, 07:09 PM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558





E buna intr-adevar ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Dec 2009, 07:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 29 Dec 2009, 07:18 PM
Mesaj #39


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Mai, eu merg pe etimologie. Si dupa cate stiu eu critica si criteriu au etimologie comuna. Critica deci nu e una negativa prin definitie. Critica presupune o analiza, bazata pe criterii, criterii care deriva din situatia la care te raportezi si la care apoi raportezi, in cazul nostru, individul.
Acuma, e adevarat ca o analiza criticia se face si la final de mandat, pe baza performantelor respectivului-respectivei. Dar in egala masura, e nevoie de o analiza critica si inainte de a numi pe cineva intr-o functie. Numirea intr-o functie se face pe baza unor criterii. Desigur, aceste criterii pot fi pur politice, caz in care Udrea poate se califica. Insa asta e o situatie absurda si destul de romaneasca. Inainte de a numi un om intr-o functie de asemenea importanta ar trebui sa arati ce anume il califica pe respectivul pt. a ocupa acea functie. Or eu nu vad ce anume o califica pe Udrea sa ocupe respectiva functie.
Cand numesti un om intr-o funcite, o faci pt. ca... Pt. ca ce a fost numita Udrea in fruntea unor ministere?

Eu ca (cvasi)functionar, nu pot decat sa raman amarat vazand ca Udrea si alte panarame (nu discriminez pe sexe) primesc posturi de conducere in administratie. In institutia in care lucrez, unde suntem numai juristi si cativa economisti, am mai spus-o, a fost numit vicepresedinte, cu rang de subsecretar de stat, un medic veterinar. Pe ce criterii? In calitate de fost subprefect ( a fost un an si asa ceva), chit ca nu are studii juridice, trebuia sa cunoasca domeniul in care lucram, pt. ca era vicepresedinte de comisie judeteana de... In calitatea asta lucra cu exact aceeasi legislatie cu care lucram aici. Dar sa vezi surpriza: tot nu o cunoaste. De unde rezulta ca a frecat menta cat a fost subprefect. Si o va freca in continuare. Si cand ma duc la el sa imi semneze diverse hartii se da de ceasu mortii. Pe ce criterii a fost numit asta subsecretar de stat?
Acum vreo doi ani, am raspuns la interpelarea unui deputat. S-a dus sa citeasca raspunsul unul dintre vicepresedinti, economist de meserie. Rasunsul era pe cjhestiuni strict juridice. Cateva ore mai tarziu, era un scandal imens in institutie, ca cica deputatul maturase pe jos cu economistu nostru. Evident, eu eram de vina. Peste cateva zilei am facut rost de stenograma sedintei. A fost un dialog intre doi precupeti. Economistu citise fara sa stie ce citeste, deputatu nu intelesese ce i se citise.
Ce concluzie am tras? Ca data viitoare trebuie sa scriu despre chestiunile juridice in asa fel incat sa inteleaga si un economist si o persoana fara ocupatie, recte domnul deputat.
Cealalta concluzie pe care am tras-o lucrand aici si privind si mai departe de institutia in care lucrez, e ca in administratie, cea mai importanta calitate e sa fii membru al partidului aflat la conducere. De fapt, e singura conditie absolut necesara. Veterinaru nu e singurul dobitoc cu functie de conducere din institutie.

Promovand-o pe Udrea, pe Prigoana junior si alte specimene, transmitem public ca singurul criteriu de a accede intr-o functie publica e sa fii in gasca care conteaza. Si astfel stabilim un standard de incompetenta care se autoperpetueaza, caci in vreme ce aia care se pricep la munca administrativa vor sa scape, ca sa nu fie niste functionari amarati toata viata, cei care nu au nicio preocupare se inghesuie, caci stiu ca a lor si a urmasilor lor e Romania.


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2009, 07:21 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 29 Dec 2009, 06:44 PM) *
Critica presupune analiza, analizezi ce din cat s-a realizat, durata realizarilor, propusa, atinsa sau depasita, banii investiti, etc. dar daca nu ai ce analiza, ce critici, faptul ca e blonda si are geanta de firma, sau ca este amanta lui Basescu?



Nicidecum !!!
Analizezi critic pe cineva prin prisma tuturor informatiilor pe care le detii; nu doar dupa cele la care crezi ca el sta bine...
Pana la urma e imposibil sa disociezi calitatea unui om de o eventuala prestatie profesionala de exceptie...desigur nu e cazul aici de asa ceva. Doamna EU nu e noua intr-un cabinet, iar din ce a realizat pana acum ?? : mai multe scandaluri, cateva acuze grave, o comisie de ancheta, un sac de aroganta.... si competenta ioc. Sau poate am vazut numai eu catastrofa din turismul anului ce tocmai trece ???

Dox frate...nu imi place, zau.
E fada...n-are scanteie. Gurile rele spun ca ar compensa toate astea printr-o prestatie de exceptie la asternut...dar toate astea nu sunt decat vorbe...Cine poate spune ??? ....poate marinaru...sau marinarii...



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 29 Dec 2009, 07:47 PM
Mesaj #41


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(The Dude @ 29 Dec 2009, 07:21 PM) *
E fada...n-are scanteie.

True! But I still definitely would! devil.gif


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AdiM
mesaj 29 Dec 2009, 07:48 PM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 69
Inscris: 17 December 09
Forumist Nr.: 15.545



Elena Udrea? La cat e de contestata, pare o mare curajoasa ca se mai baga in guvern.
Dar e posibil sa fie doar o arivista care tine cu dintii de putere. Fara Basescu, probabil ar dispare.
Bani se stie ca are destui, iar cu puterea de pina acum n-a realizat decit exercitii de imagine, nu turism.
Dupa ce PDL va pierde puterea, probabil va avea si ea mari probleme in justitie...


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Dec 2009, 07:49 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 29 Dec 2009, 07:18 PM) *
QUOTE
Critica presupune o analiza, bazata pe criterii, criterii care deriva din situatia la care te raportezi si la care apoi raportezi, in cazul nostru, individul.

Recte, blonda care-i sperie pe nevricosi. s-avem pardon moncher, dar crez ca nu inteleg, deci tu cand critici pe cineva te raportezi la individ sau la ce a facut acesta sau la ce urmeaza sa faca conform promisiunilor sale. Cu alte cuvinte daca individul este schiop, orb, surd, tigan, evreu sau blond toate astea facand parte din criteriile tale, tu zici ca individul nu este bun pentru postul respectiv si-l critici. Or poate nu am inteles!
QUOTE
Acuma, e adevarat ca o analiza critica se face si la final de mandat, pe baza performantelor respectivului-respectivei. Dar in egala masura, e nevoie de o analiza critica si inainte de a numi pe cineva intr-o functie.

Adicatelea si cu alte cuvinte, stai sa-l critic mai bine la inceput si printre primi ca nu cumva sa-mi reproseze cineva ca nu l-am criticat mai inainte. Mocher asta aduce a politichie damboviteana, critica mitica este o ramura a criticii traditionale care presupune viziune asupra viitorului unui individ ce are ca motivatie doar faptul ca lu Mitica nu-i place de mutra respectivului.
QUOTE
Numirea intr-o functie se face pe baza unor criterii. Desigur, aceste criterii pot fi pur politice, caz in care Udrea poate se califica. Insa asta e o situatie absurda si destul de romaneasca.

Cine stabileste aceste criterii, alegatorul? constitutia? legile? legaturile politice? personalitatea? etc.? Daca Udrea s-a calificat itr-o "situatie absurda si destul de romaneasca" inseamna ca a depasit niste criterii la care s-ar fi asteptat criticii ei.
QUOTE
Inainte de a numi un om intr-o functie de asemenea importanta ar trebui sa arati ce anume il califica pe respectivul pt. a ocupa acea functie.

Ce i-au calificat pe altii in functiile in care au fost numiti? inteligenta, pregatirea, frumusetea, ce diferenta este intre Udrea si ceilalti care au promis ceva si au sfarsit prin a avea dosare penale?
QUOTE
In institutia in care lucrez, unde suntem numai juristi si cativa economisti, am mai spus-o, a fost numit vicepresedinte, cu rang de subsecretar de stat, un medic veterinar. Pe ce criterii?

De ce nu ati demisionat toti in bloc, in aceiasi zi, cu acelasi motiv?
QUOTE
Si cand ma duc la el sa imi semneze diverse hartii se da de ceasu mortii. Pe ce criterii a fost numit asta subsecretar de stat?

Inca te mai duci la el sa-ti semneze harti? inseamna ca atat tu cat si colegii tai va complaceti in starea in care va aflati. Nu ati invatat nici dupa 20 de ani ce inseamna forta colectiva, vointa de a determina cine de cine are nevoie sau sunteti coruptibili si atunci se intelege atitudinea voastra.
QUOTE
Promovand-o pe Udrea, pe Prigoana junior si alte specimene, transmitem public ca singurul criteriu de a accede intr-o functie publica e sa fii in gasca care conteaza.

No comment.


P.S. Personal subscriu celor care cred ca FUNCTIONARUL este o parte a sistemului care nu poate fi negociat, schimbat de fiecare data cand au loc alegeri sau cand se schimba un guvern cu altul ori cand seful de la serviciul respectiv pleaca sau este demis din varii motive.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 29 Dec 2009, 08:03 PM
Mesaj #44


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Pai moshule, e mai simplu decat am scris eu acolo: cand numesti pe cineva pe un post, nu iti incerci norocul. Un post presupune anumita pregatire, anumita experienta si, in cazul in care vorbim de posturi de conducere, anumite performante anterioare. Or, eu nun inteleg ce experienta, ce pregatire si ce performante are Udrea sa ocupe postul de ministru al dezvoltarii regionale.
Repet, analiza critica, nu presupune balacareala, ci stabilirea unor criterii si raportarea individului la respectivele criterii pt. a stabili daca se incadreaza in cerinte.
Cine stabileste criteriile? Cine face guvernul, pana la urma. El nu e tinut in mod legal de anumite critertii, dar bunul simt ar trebui sa le ipmuna. Bunul simt insa nu prea functioneaza la noi si din pacate mottoul forumului Politica (Politica este poate singura meserie pentru care se crede ca nu este necesara nici o pregatire) e luat prea in serios in Romania.

Sa imi dau demisia din cauza veterinarului? Cam greu in zilele astea, pt. ca nu prea ai unde te duce. Iar de semnat mi le semneaza, pt. ca asa prevede schema de organizare a institutiei: hartiile pleaca sub semnatura lui, pt. ca el e ditamai demnitaru. Eu sunt nimeni. Si sunt multe feluri de a inchide gura lui nimeni, ce, iti inchipui ca traim intr-un stat de drept?


--------------------
Las cabezas frías de la flor están lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ¡En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2009, 09:28 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(kumarbi @ 29 Dec 2009, 08:03 PM) *
Pai moshule, e mai simplu decat am scris eu acolo: cand numesti pe cineva pe un post, nu iti incerci norocul. Un post presupune anumita pregatire, anumita experienta si, in cazul in care vorbim de posturi de conducere, anumite performante anterioare. Or, eu nun inteleg ce experienta, ce pregatire si ce performante are Udrea sa ocupe postul de ministru al dezvoltarii regionale.


E multa vreme de cand sistemul asta a devenit nefunctional. Nimeni nu mai apeleaza la el. Lupta s-a ascutit. S-a terminat cu farafaslacurile. In unitatile subordonate Ministerului Sanatatii (stiu cel mai bine de ele, de aia de ele zic), de vreo cinci, sase, sapte guverne incoace sunt numiti directori (manageri) cu misiuni precise: cheltuirea de fonduri in avantajul clientelei politice. Fara de nicio lege, fara nicio rusine, fara nicio pricepere, cu o vaga calificare si fara niciun scrupul. Cand abuzurile devin prea flagrante, cand presa se sparge la gura, sau cand cineva pe filiera e nemultumit din cale afara se declansaza un scandal. Managerul e demis exemplar si altcineva la fel de compromis din alta unitate vine si ii ia locul, desigur dupa ce la randul lui a facut obiectul unui alt scandal. Roatatia cadrelor...Daca tunul e urias, performerul e tinut pe tusa ceva vreme...pana mai uita lumea de el. Apoi e spalat superficial si arucat inca o data in lupta....desigur in alta parte.

QUOTE(kumarbi @ 29 Dec 2009, 08:03 PM) *
Eu sunt nimeni. Si sunt multe feluri de a inchide gura lui nimeni, ce, iti inchipui ca traim intr-un stat de drept?


Nimic mai fals.
Fiecare om e un centru al universului.
Altfel spus, universul are atatea centre cate fiinte exista.
Tu esti totul. Esti ratiunea principala si justificarea a tot ce ti se intampla; esti autorul propriei tale vieti.
In functie de deciziile pe care le iei, sau pe care le vei lua, destinul tau va aluneca intr-o directie sau in alta.
Poti fi castigator sau perdant...dar in oricare din aceste doua situatii numai tu vei fi responsabil de ce se va fi intamplat.


Eu traiesc intr-un stat de drept pentru ca am ales asa.
In ciuda a tot ce se intampla, in pofida oricaror evidente eu continui sa traiesc acolo pentru ca asa mi-am propus.
Credinta mea poate muta muntii si poate face ca posibilul sa existe...sa devina realitate.

Nu-i usor sa traiesti intr-o lume care nu se potriveste cu realitatea, dar e mult mai cumplit sa accepti sa traiesti intr-una care din capul locului e lipsita de orice speranta, intr-una pe care trebuie sa o primesti ca pe un dat, intr-una in care nu poti interveni cu nimic si in sfarsit intr-una in care altii stabilesc mereu regulile in numele tau.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Dec 2009, 09:40 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 29 Dec 2009, 08:03 PM) *
Sa imi dau demisia din cauza veterinarului? Cam greu in zilele astea, pt. ca nu prea ai unde te duce. Iar de semnat mi le semneaza, pt. ca asa prevede schema de organizare a institutiei: hartiile pleaca sub semnatura lui, pt. ca el e ditamai demnitaru. Eu sunt nimeni. Si sunt multe feluri de a inchide gura lui nimeni, ce, iti inchipui ca traim intr-un stat de drept?

Am postat asta aici, merita. Daca tu nu demisionezi, colegii tai nu demisioneaza, sunteti partasi la greselile demnitarilor si sunteti la fel de vinovati ca si acestia. Nu vom pute trai in aceasta tara la nesfarsit fara sa acceptam ca vina ne apartine si noua celor care suntem "nimeni", noi acesti nimeni putem sa facem statul de drept, dar pentru asta trebuie sa ne asumam si responsabilitatile ce decurg din asta, fara a da vina numai pe conducatori, pe semnaturi, pe demnitati. Lumea in care traim este formata si din noi, "nimeni" si trebuie sa fim constieni de asta, macar pentru viitorul copiilor nostri.

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Dec 2009, 09:49 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 29 Dec 2009, 09:42 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Marduk @ 29 Dec 2009, 07:49 PM) *
Personal subscriu celor care cred ca FUNCTIONARUL este o parte a sistemului care nu poate fi negociat, schimbat de fiecare data cand au loc alegeri sau cand se schimba un guvern cu altul ori cand seful de la serviciul respectiv pleaca sau este demis din varii motive.


thumb_yello.gif Cand are sa inteleaga asta clasa politica atunci se va face primul pas spre normalitate...pe un drum extrem de lung si de anevoios.

Acest topic a fost editat de The Dude: 29 Dec 2009, 10:16 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Dec 2009, 09:32 AM
Mesaj #48


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(The Dude @ 29 Dec 2009, 09:21 PM) *
Dox frate...nu imi place, zau.
E fada...n-are scanteie. Gurile rele spun ca ar compensa toate astea printr-o prestatie de exceptie la asternut...dar toate astea nu sunt decat vorbe...Cine poate spune ??? ....poate marinaru...sau marinarii...


uite un comentariu cu care sunt de acord... fada si fara scanteie... adica mediocra
nu cred nici pe aia cu prestatia in asternut, ca sunt convins ca sunt pline stabilimentele de profesioniste pricepute

deci se ia o blonda mediocra, departe de a fi vreo frumoasa, cu mult tupeu si dispusa sa isi asume riscul unor decizii, si se foloseste in politica
super beton... poporul primeste circ (ca pierdem toti ore ca sa scriem si sa citim despre ea) si nu se mai uita la problemele adevarate...

guys... ce facem noi aici e sa adresam persoana si nu problema... ce conteaza cu cine si cat de bine o face Lenuta? important pe functiile in care e pusa sa defineasca cineva niste KPI si sa masoare performanta
pina cand nu vedem niste cifre clare, restul e balci de 3 lei... ori nu prea am vazut pe nimeni sa fie curios de indicatori economici, toti se uita la marimea sutienului si la zerourile din contul sotului

asa ca nimeni nu poate spune daca se pricepe sau nu, toti ne dam cu parerea daca e buna sau nu... si cand spui ca e buna, tre sa spui si de ce...
Dude crede ca la pat... eu am auzit ca e buna oratoare... parca mai conteaza


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 11:24 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



misoginarie . ar trebui ca asociatia blondelor self-made woman sa va dea in judecata smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 30 Dec 2009, 11:44 AM
Mesaj #50


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



QUOTE(The Dude @ 29 Dec 2009, 07:21 PM) *
Dox frate...nu imi place, zau.
E fada...n-are scanteie.

Dude buddy ,
Asta-i tare , imi place thumb_yello.gif Cat despre asternut... parca are si ceva "coaja de portocala" pe acolo... pe picioare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 02:50 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Dox....nu zic de asta ca iar sunt acuzat de "misoginarie"...si nicio doamna zbuciumata nu scapa de sindromul ala

ani.gif ani.gif ani.gif

Salutare mutulica si bine te-am regasit. thumb_yello.gif thumb_yello.gif

Frate n-am zis eu ca e buna la pat...gurile rele zic asta.

QUOTE(The Dude @ 29 Dec 2009, 07:21 PM) *
Gurile rele spun ca ar compensa toate astea printr-o prestatie de exceptie la asternut...dar toate astea nu sunt decat vorbe...Cine poate spune ???


Nicidecum !!!...si inca, eu n-am zis de persoana ci de problema, pentru ca avem de cateva zile o mare problema la ministerul dezvoltarii...


QUOTE(The Dude @ 29 Dec 2009, 07:21 PM) *
Doamna EU nu e noua intr-un cabinet, iar din ce a realizat pana acum ?? : mai multe scandaluri, cateva acuze grave, o comisie de ancheta, un sac de aroganta.... si competenta ioc. Sau poate am vazut numai eu catastrofa din turismul anului ce tocmai trece ???


Nu ai ce cifre clare sa vezi, dupa cum nu cred sa poata exista un sistem de evaluare a performantei economice atunci cand vine vorba de administratori numiti pe criterii politice. Admit ca pot exista evolutii remarcabile, dar doar intr-un mod colateral. Un ministru politic are rolul de a pastra un echilibru pe zona in care a fost investit cu autoritate. Atat. Profesionismul e delegat la secretarii de stat, sau chiar mai jos, la sefii de departamente. Crezi ca doamna Udrea are stiinta despre toate astea ???

QUOTE
...asa ca nimeni nu poate spune daca se pricepe sau nu...



Eu unul pot spune cat de mult se pricepe....Nu se pricepe deloc.
Am vazut-o la treaba si am aflat. Daca o vedem si la bara as fi avut o parere si despre asta.. rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Dec 2009, 03:09 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 30 Dec 2009, 02:55 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



QUOTE(The Dude @ 30 Dec 2009, 02:50 PM) *
Daca o vedem si la bara as fi avut o parere si despre asta..

Adica pledand la "bara" ? Ca doar e cica avocata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 03:00 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Dox @ 30 Dec 2009, 03:55 PM) *
Adica pledand la "bara" ? Ca doar e cica avocata.

hmm deci e frumoasa ( cica ) si nu o duce capul deci pledeaza la "bara"?

foarte frumos va sade. nu ca as fi fan al doamnei mai sus mentionate dar nu am vazut pe nimeni legandu-se de altceva despre ea decat despre viata ei personala si nu despre cea profesionala.

ca simplu votant, daca reuseste sa tina pe tui in tara cum a promis , e cel mai bun ministru de turism dupa '90 incoace.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 03:17 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
dar nu am vazut pe nimeni legandu-se de altceva despre ea decat despre viata ei personala si nu despre cea profesionala


...poate pentru ca doamna nu are o evolutie profesionala ??..asta sa fie motivul ???...sau poate pentru ca nu a reusit sa se faca remarcata decat prin decolteu, forme si intrigi de curte ??

Turistic Union International nu a plecat niciodata din Romania din cate stiu eu....Dar poate ca eu nu stiu; e foarte posibil. Oricum e un obiectiv idiot. Nu o agentie trebuie adusa cu forcepsul pentru a relansa romanica turistica, ci o intreaga optica, un intreg sistem si o intreaga strategie trebuiesc revizuite si schimbate din radacini.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Dec 2009, 03:22 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 30 Dec 2009, 03:00 PM) *
ca simplu votant, daca reuseste sa tina pe tui in tara cum a promis , e cel mai bun ministru de turism dupa '90 incoace.

a mai promis si altele, pietruirea drumurilor comunale si satesti, chestia cu TUI cred ca-i va reusi, dar asta cu drumurile? cred ca intra intr-o mocirla plina de bani pe marginea caruia stau smecherii asteptand sa vina piatra, dar sa vedem la final de mandat, daca-l mai apuca.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 03:28 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



mijloacele doamnei nu sunt dintre cele mai ortodoxe dar in politica scopul scuza mijloacele. toate partidele promoveaza pe aceleasi criterii de nepotism, coruptie si relatii asa ca doamna este departe de a fi o anomalie in sistem ci un produs aleator (nu este un inger si nici nu pozeaza intr-un inger).

nu ma refeream la aducerea tui in sine (parca a mai venit o data pe vremea lui agathon si a plecat) ci tinerea acestei companii in tara care inseamna un prim pas al schimbarii ( o agentie de nivel mondial ti se plange de anumite tare ale turismului are o anumita greutate totusi). daca vor urma si altele vom vedea, momentan problema este ca romania este o tara frumoasa dar fara turisti.

acel minister a fost ocupat de a lungul timpului de barbati care mai de care mai specialisti pe turism iar la dezvoltare a fost floarea politicii maghiare din romania. rezultate? zero, nada, nula.

cancanizarea personajului ( desi are defecte reale ) deviaza atentia de la solutionarea problemelor turismului. altfel ar fi stat situatia daca adversarii ei ar fi combatut-o pe probleme tehnice dar fiind la fel de afoni in domeniu ca si doamna ei sunt in plus cu ceva : sunt badarani.

ps: sunt bata la turism cel mult un turist practicant dar le spun asa ca votant.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 30 Dec 2009, 03:33 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 03:30 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...ca sa poata sa ii reuseasca ceva ar trebui sa isi propuna sa faca ceva la care se pricepe....(un gangbang probabil... devil.gif )


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 03:32 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



the dude : nu neaparat.

nu cred ca rolul unui ministru este sa fie brici tehnic pe felia lui ci sa fie in stare sa obtina sprijin politic (resurse) si sa aiba o echipa de esalon 2 competenta tehnic si sa fie in stare sa conduca acea echipa cu fermitate.

daca gangbangul cu sefii de la tui da rezultate, de ce nu?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 03:42 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(turbo trabant @ 30 Dec 2009, 03:28 PM) *
mijloacele doamnei nu sunt dintre cele mai ortodoxe dar in politica scopul scuza mijloacele.


Este un principiu contestat, retrograd, sadic si cinic deopotriva. Machiavelii a fost criticat pentru aceasta afirmatie inca din secunda a doua de dupa ce i-a scapat. Daca el se aplica in politica romaneasca este trist daca nu chiar tragic si in niciun caz nu justifica nimic. Alinindu-se acestui concept, doamna Udrea se dizolva in masa amorfa de politicieni lipsiti de har si promiscui, ratand sansa de deveni altceva pentru sine si anuland orice speranta de mai bine pentru noi ceilalti.

QUOTE(turbo trabant @ 30 Dec 2009, 03:28 PM) *
ps: sunt bata la turism cel mult un turist practicant dar le spune asa ca votant.


...daca esti "turist practicant" atunci esti chiar cea mai avizata persoana sa ai o opinie aici . Ai mai multa incredere in valoarea parerilor tale daca intr-adevar calatoresti de placere..Pentru tine s-a instrumentat intreaga tevatura (un minister, mai multe departamente, fonduri, actiuni, etc.). Pentru tine si pentru cei ca tine (si ca mine), cei carora le place sa se simta bine cunoscand mereu alte locuri noi si mereu alti oameni noi, in timpul atat de scurt pe care il avem la dispozitie.. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 30 Dec 2009, 03:44 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 03:53 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



ca este tragic se poate ca este o realitate nu prea cred ca se poate nega. sansa doamnei udrea ( ahem cocos ) de a deveni altceva pentru sine .....

pana la ministeriu, programe , chestii din astea ca practicant te izbesti de greata receptionerilor, de mizeria din unele hoteluri private, de disponibilitatea unora de a inchiria camere pe sub mana si multe alte chestii pe care nici un ministru sau ministresa nu le va schimba in veci ci numai concurenta si un management performant. sunt mici amanunte care fac diferenta intre o turcie sau alte destinatii mai mult sau mai putin exotice si romania.

asa ca asteptarile unui turist practicant sunt absolut infime de la ministerul turismului si dezvoltarii iar doamna udrea ar putea promova neortodox si pozand goala intr-o revista de larga circulatie ( chiar si in cataloagele agentiilor internationale ).

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 30 Dec 2009, 03:55 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Dec 2009, 04:06 PM
Mesaj #61


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(The Dude @ 30 Dec 2009, 04:50 PM) *
Frate n-am zis eu ca e buna la pat...gurile rele zic asta.

da asa e... eu tot la partea aia ma refeream cand spuneam ca in targ se zice ca ar fi tare oratoare... dar na... o fi si ca strugurii (sau portocalele stimatei) e acrisori

QUOTE
iar doamna udrea ar putea promova neortodox si pozand goala intr-o revista de larga circulatie ( chiar si in cataloagele agentiilor internationale ).

jur ca as promova imaginea asta la toti amicii mei externi... cu mesajul iote ba pe-a noastra, ne-o aratati pe-a voastra?

si cand te gandesti ca pe presupusul incornorat il cheama cocos....


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 04:10 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(mutulica @ 30 Dec 2009, 05:06 PM) *
jur ca as promova imaginea asta la toti amicii mei externi... cu mesajul iote ba pe-a noastra, ne-o aratati pe-a voastra?

iti dai seama ca avioanele low-cost spre romania ar fi pline de tineri la varsta a doua in cautarea fericirii? tui! ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Dec 2009, 04:22 PM
Mesaj #63


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai daca ministru face din astea... ce-o fi cu enoriasii... pardon supusii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 04:33 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.realitatea.net/controverse-intr...ene_693321.html

EUobserver, Sunday Times şi agenţia UPI au plecat de la afirmaţia Alinei Mungiu Pippidi care a calificat drept revoltătoare numirea lui Udrea la acest minister şi a amintit de relaţia specială pe care aceasta o are cu preşedintele.

si mai trebuie si niste poze si gata reclama la rumenia land of chois smile.gif

"Udrea a mai dezminţit că ar fi pozat în reviste în lenjerie intimă." laugh.gif

http://euobserver.com/9/29194

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 30 Dec 2009, 04:40 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 04:40 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(turbo trabant @ 30 Dec 2009, 03:53 PM) *
..asa ca asteptarile unui turist practicant sunt absolut infime de la ministerul turismului si dezvoltarii iar doamna udrea ar putea promova neortodox si pozand goala intr-o revista de larga circulatie



1. Pentru asta se intampla ce se intampla. Pentru ca principalul beneficiar, cel care pune in miscare intregul angrenaj, turistul de rand, ramane blocat in fata unui receptioner blazat si a unui ospatar cretin si prost crescut. Pentru ca el renunta aprioric sa afle cauzele concediului sau ratat si pentru ce el refuza cu incapatanare sa isi ridice privirea din pamant, considerand ca asteptarile sale de la ministerul care raspunde de cei doi idioti sunt "absolut infimie"

2. Asadar tu chiar crezi in lozinca aia cu scopul si cu mijloacele. Scuza-ma ca observ dar te-ai contaminat. Elibereaza-te de asta, altfel nu faci decat sa contribui la dezastrul aflat in derulare. Pe calea asta nu poti decat sa complici si mai rau lucrurile pe care le condamni aici cu multa fermitate. Fa un efort..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 30 Dec 2009, 04:45 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



1. pana la minister as sta de vorba cu patronul smile.gif

2. nu cred in ea dar mi-am pierdut orice speranta ca va inceta vreodata sa se aplice in politica romaneasca.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2009, 04:47 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai puneti pozele cu aia goala, vreau sa vad si io, politica ei nu ma intereseaza spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Dec 2009, 04:47 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 05:00 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Cla....iar esti in antonimie...politica ei este trupul ei expus, speculat...exploatat, explorat...ahhhh....ihhhhhh...ohhhhhhhhhh roflmao.gif girlchat.gif roflmao.gif



QUOTE
..pana la minister as sta de vorba cu patronul


O cauza pierduta din start...Ce crezi ca poate iesi de aici ??... o balacareala..nervi..reprosuri. Cel mult o rezolvare loco de moment...iar cauza cea mare trece mai departe pe langa scandalul vostru neansemnat neatinsa si nepatata, la fel ca o fata terfelita pe marginea drumului de trei golani care alege sa nu mearga la politie de rusine..

Speranta este un dintre cele patru mari virtuti teologice, puncte cardinale, repere de neanlocuit ale unei existente onorabile....Cred ca te-ai pripit atunci cand ai condamnat-o atat de crud si atat de definitiv pe a ta.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2009, 05:15 PM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(The Dude @ 30 Dec 2009, 04:00 PM) *
Cla....iar esti in antonimie...politica ei este trupul ei expus, speculat...exploatat, explorat...ahhhh....ihhhhhh...ohhhhhhhhhh roflmao.gif girlchat.gif roflmao.gif

Pai tocmai... zi unde!! drool.gif rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 30 Dec 2009, 05:23 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



In cabinetul unu....Unde dumnezeu in alta parte ??? Zilele de pe centura...sau ma rog, din fata de la Inter s-au dus demult decand cu marinaru' sorry.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

23 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 02:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman