HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinul Antigripal
Michelle
mesaj 26 Jan 2010, 09:12 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



primul caz de paralizie dupa vaccin


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Jan 2010, 10:16 AM
Mesaj #72


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si uite de-aia nu m-as vaccina, doar nu-mi iau o boala în casa.

Acest topic a fost editat de Cla: 26 Jan 2010, 10:18 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jan 2010, 11:14 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Bai ce bine mi-ar parea sa apara o ciuma din aia ca la carte. Si sa fie toti astia anti vaccin si atunci. Dupa ciuma o sa fie liniste...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Jan 2010, 11:14 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 26 Jan 2010, 11:19 AM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
QUOTE
Nu stiu ce s-ar intampla daca sistemul imunitar nu ar reactiona fata de acele componente de virusi. Nu spun ca s-ar declansa neaparat boala intr-o forma vizibila, dar nu cred ca ar fi ceva benefic pentru organism.
Asta-i ca drobul de sare... Uite ca reactioneaza, tocmai asta este si ideea. Daca ai avea copii, ti-ai asuma riscul de a nu le face niciun vaccin?

Hai ca-i buna. Uite cine vorbeste de drobul de sare! Un om care "se teme" de infectarea pe cale naturala, dar nu de cea pe cale artificiala. Cred ca drobul tau e mai mare, abis smile.gif
Eu doar am raspuns sincer la intrebarea ta...
Acum nu am copii. Nu stiu ce as face. Poate ca i-as vaccina, poate ca nu...
Eu am vrut sa subliniez faptul ca ce conteaza de fapt este puterea organismului de a se vindeca, si ca un vaccin se foloseste de fapt de aceasta "putere". E mai putin important, zic eu, daca esti vaccinat sau nu, cat daca ai un sistem imunitar puternic.
QUOTE
Asta spun si eu - nu are de unde sa stie ca atacul este real, daca este periculos sau nu... Prin urmare actioneaza ca si cum ar fi un atac real.

Asa...atunci de ce spuneai mai devreme ca nu esti de acord cu faptul ca "fara atac, nu exista reactie imunitara"? Sau tu ai crezut ca eu vorbeam de "reactie imunitara" a mintii? Nu cred tongue.gif
QUOTE
Poti sa explici cum am avea o sanatate mai buna fara medicina "occidentala"? Ar muri toti cei slabi si ar ramane doar cei puternici, ceea ce este rau pentru individ ar fi bine pentru specie, sau ce vrei sa spui?

Ma refer la medicina alopata care trateaza bolile obisnuite (infectii, boli circulatorii, samd) si nu la interventiile de urgenta. Acolo are rolul ei important...
Pentru ca s-ar folosi metode mai aproape de natura si mai putin agresive. Medicina occidentala e intr-o lupta continua...cu boala, cu virusii, cu microbii...Nu degeaba a ajuns sa fie numita "medicina mortii". Ca e setata pe distrugere, conflict si separare.

@Blakut

QUOTE
Cu alergiile te nasti, de multe ori.

Alergia apare tot in urma unui atac. Eu asta spuneam in postul la care mi'ai raspuns tu, ca fara atac nu ai reactie imunitara. A, ca mintea ta spune, "stii, nu te speria, nu e nimic", mai conteaza? Daca nu crede si corpul acest lucru, degeaba.
QUOTE
QUOTE
Vorbeam de medicina alopata, sau occidentala. Pai, o sanatate mai buna, fireste.
Pai renunta la ea. Nu te mai duce la doctor niciodata. Si nici pe copiii sau pe familia ta sa nu ii duci. De fapt, nu chema salvarea orice s-ar intampla.

rofl.gif Draga, am zis ca "alopatii" sunt si ei buni la ceva. Urgentele sunt unul din ele.
In rest, in ce ma priveste pe mine, nu mai merg demult la doctor (de familie), pe la stomatolog mai dau din cand in cand....Pentru diagnostic si analize e ok, dar ca sa ma duc sa primesc "liber la indopat cu chimicale", nu merci.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Jan 2010, 11:54 AM
Mesaj #75


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Da' cum sa nu, tu o sa fii primul care te vaccinezi. Îti iei de bunavoie ciuma în sânge, sa-ti fie de bine.
Enjoy it, really.
Cred ca nu ai auzit de sistemul imunitar care e activat prin aer, fara sa stii.
Si mai sunt si alte treburi. Se vede ca n-ai copii, dar le stii pe toate.
Baiatu-meu a avut astma, am stat de vorba cu doctorul, a zis: "O sa se termine la vârsta pubertatii"
Exact asa a fost.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2010, 12:13 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 26 Jan 2010, 11:19 AM) *
Uite cine vorbeste de drobul de sare! Un om care "se teme" de infectarea pe cale naturala, dar nu de cea pe cale artificiala. Cred ca drobul tau e mai mare, abis

Nu cred. M-am auzit de cazuri in care sa fi luat cineva gripa prin vaccin, insa de cazuri in care sa fi luat pe cale naturala, cu duiumul...

Nu tot ce este "natural" este si bun. Asa cum nu tot ce este artificial este neaparat si "rau".



QUOTE
Eu am vrut sa subliniez faptul ca ce conteaza de fapt este puterea organismului de a se vindeca, si ca un vaccin se foloseste de fapt de aceasta "putere".

Pai nu te-am contrazis... Dimpotriva.
QUOTE
E mai putin important, zic eu, daca esti vaccinat sau nu, cat daca ai un sistem imunitar puternic.

In privinta asta am niste dubii. Oricat de puternic ar fi, un ajutor nu-i strica.
Asa devine si mai puternic. wink.gif
QUOTE
atunci de ce spuneai mai devreme ca nu esti de acord cu faptul ca "fara atac, nu exista reactie imunitara"?

Pentru ca nu este un atac real. Chiar nu inteleg ce nu intelegi. unsure.gif
QUOTE
s-ar folosi metode mai aproape de natura si mai putin agresive. Medicina occidentala e intr-o lupta continua...cu boala, cu virusii, cu microbii...Nu degeaba a ajuns sa fie numita "medicina mortii". Ca e setata pe distrugere, conflict si separare.

Sau pentru ca incearca sa lupte cu moartea pentru a prelungi viata... Nu am mai auzit pana acum sa fie numita asa, dar poate e doar o scapare de-a mea.
Nu stiu la ce metode mai apropiate de natura te referi. Sa combati ciuma, ca tot pomenea Blakut de ea, cu ceaiuri de musetel sau la ce te referi? Sau nici cu ceaiuri, ca fierberea apei deja este un procedeu artificial...
QUOTE
Draga, am zis ca "alopatii" sunt si ei buni la ceva. Urgentele sunt unul din ele.

Ce inseamna urgenta? Cazul in care viata este in pericol iminent? In cazul urgentelor caile naturale nu te mai ajuta, trebuie sa recurgi la mijloace artificiale?
QUOTE
n ce ma priveste pe mine, nu mai merg demult la doctor (de familie), pe la stomatolog mai dau din cand in cand....Pentru diagnostic si analize e ok, dar ca sa ma duc sa primesc "liber la indopat cu chimicale", nu merci.

Bravo, ai noroc ca esti inca tanar si sanatos. Intamplator, nici eu nu merg prea des pe la medic, imi fac controlul anual si analizele, care imi ies suficient de bine incat sa nu am nevoie de medicamente, imi fac vaccinurile si merg de doua ori pe an la stomatolog... Si gata. Insa daca as avea vreo problema, nu as ezita sa recurg, la sfatul medicului, la medicamente, antibiotice, injectii, operatii etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 26 Jan 2010, 01:46 PM
Mesaj #77


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
QUOTE
(gypsyhart @ 26 Jan 2010, 11:19 AM) Uite cine vorbeste de drobul de sare! Un om care "se teme" de infectarea pe cale naturala, dar nu de cea pe cale artificiala. Cred ca drobul tau e mai mare, abis

Nu cred. M-am auzit de cazuri in care sa fi luat cineva gripa prin vaccin, insa de cazuri in care sa fi luat pe cale naturala, cu duiumul...

Pai vaccinul nu contine un segment din virusul respectiv? Daca da, inseamna ca e tot un fel de infectare. Dealtfel, dovada este chiar reactia organismului, care produce anticorpii dupa ce esti vaccinat.
QUOTE
Nu tot ce este "natural" este si bun. Asa cum nu tot ce este artificial este neaparat si "rau".

E adevarat.
QUOTE
QUOTE
atunci de ce spuneai mai devreme ca nu esti de acord cu faptul ca "fara atac, nu exista reactie imunitara"?

Pentru ca nu este un atac real. Chiar nu inteleg ce nu intelegi. unsure.gif

abis, care este sistemul de referinta pentru tine, cand auzi afirmatia: "fara un atac, nu poate exista reactie imunitara"? A cui este reactia imunitara? smile.gif Cine este atacat?
QUOTE
Nu stiu la ce metode mai apropiate de natura te referi. Sa combati ciuma, ca tot pomenea Blakut de ea, cu ceaiuri de musetel sau la ce te referi? Sau nici cu ceaiuri, ca fierberea apei deja este un procedeu artificial...

De ex: fitoterapie, sport si exercitiu fizic in general, homeopatie, acupunctura si reflexoterapie, alimentatie, chi-kung, yoga, meditatia, rugaciunea, meloterapia, dansul, samd...
QUOTE
Ce inseamna urgenta? Cazul in care viata este in pericol iminent? In cazul urgentelor caile naturale nu te mai ajuta, trebuie sa recurgi la mijloace artificiale?

Da, in cazul acidentelor de diferite tipuri (arsuri, fracturi, rani deschise, etc.), cand operatiile nu prea au cum sa fie evitate.
Caile naturale te ajuta mereu, doar ca atunci nu sunt suficiente. Asa cred.
QUOTE
Bravo, ai noroc ca esti inca tanar si sanatos. Intamplator, nici eu nu merg prea des pe la medic, imi fac controlul anual si analizele, care imi ies suficient de bine incat sa nu am nevoie de medicamente, imi fac vaccinurile si merg de doua ori pe an la stomatolog... Si gata. Insa daca as avea vreo problema, nu as ezita sa recurg, la sfatul medicului, la medicamente, antibiotice, injectii, operatii etc.

Ei, asta e, fiecare cu medicina pe care o merita, ca sa zic asa....Sanatate!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 26 Jan 2010, 01:58 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Blakut @ 26 Jan 2010, 01:14 PM) *
Bai ce bine mi-ar parea sa apara o ciuma din aia ca la carte. Si sa fie toti astia anti vaccin si atunci. Dupa ciuma o sa fie liniste...

Tu ai idee cum a aparut si s-a raspindit ciuma? sau alte molime gen lepra, variola etc
In cazul pandemiilor virale aviara, porcina, cabalina sau ce-o mai aparea exista aproape un consens tacit al opiniei publice cum ca ar fi scapate intentionat din laboratoare. Ca cercetatori bine platiti fabrica aceste noi forme de virusuri care la momentul oportun , ghidat de anumite interese, sunt facute scapate.Cum a fost si cu anthraxul si alte cele. Ce-si face omul singur cu mana lui...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2010, 02:19 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 26 Jan 2010, 01:46 PM) *
Pai vaccinul nu contine un segment din virusul respectiv? Daca da, inseamna ca e tot un fel de infectare.

Aici te inseli tu. Infectarea reprezinta un proces de "colonizare" a unui organism cu o specie straina, care incearca sa foloseste resursele "gazdei" pentru a se multiplica. Organismele infectante interfereaza cu functionarea normala a organismului infectat si ii provoaca leziuni care in unele cazuri pot duce la moarte.
QUOTE
dovada este chiar reactia organismului

Asta nu mi se pare ca ar fi o dovada. smile.gif
O dovada ar fi sa arati ca intr-un organism vaccinat germenii introdusi in corp se multiplica si afecteaza negativ functionarea celulelor gazdei... Producerea unor anticorpi nu este ceva daunator, dimpotriva, organismul este protejat de atacurile virusului liber. Chiar nu inteleg de ce este atat de greu de inteles.
QUOTE
care este sistemul de referinta pentru tine, cand auzi afirmatia: "fara un atac, nu poate exista reactie imunitara"? A cui este reactia imunitara? Cine este atacat?

Asta tu sa-mi spui, pentru ca tu sustii existenta unui atac. Eu spun ca nu mi se pare ca ar fi vreun atac aici... Spune-mi tu, daca sustii existenta unui atac, cine este cel atacat si in ce mod sufera.
QUOTE
De ex: fitoterapie, sport si exercitiu fizic in general, homeopatie, acupunctura si reflexoterapie, alimentatie, chi-kung, yoga, meditatia, rugaciunea, meloterapia, dansul, samd.

Nimeni nu spune ca unele dintre cele enumerate de tine nu sunt de folos: alimentatia echilibrata, miscarea de ex. sunt esentiale pentru a avea un corp cat mai sanatos si pentru a preveni instalarea bolii. Nu sunt insa suficiente pentru a putea fi sigur ca nu te vei imbolnavi niciodata de nimic. Iar altele din lista ta, din pacate pur si simplu nu ajuta deloc (de ex. homeopatia).
QUOTE
Sanatate

Acelasi lucru ti-l doresc si eu tie, sper sa nu fii nevoit prea curand sa alegi intre a-ti pastra principiile si a-ti pastra viata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Jan 2010, 03:18 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Tu ai idee cum a aparut si s-a raspindit ciuma? sau alte molime gen lepra, variola etc
In cazul pandemiilor virale aviara, porcina, cabalina sau ce-o mai aparea exista aproape un consens tacit al opiniei publice cum ca ar fi scapate intentionat din laboratoare. Ca cercetatori bine platiti fabrica aceste noi forme de virusuri care la momentul oportun , ghidat de anumite interese, sunt facute scapate.Cum a fost si cu anthraxul si alte cele. Ce-si face omul singur cu mana lui...


Faptul ca exista un consesn tacit al opiniei publice inseamna pentru mine fix zero. Maine poimaine consensul opiniei publice o sa fie ca trebuie inchise spitalele ca sa mergem la babe sa ne faca descantece. Nu cred in conspiratii. Daca mi-e rau merg la doctor. Vad canimeni nu pomeneste niciodata de esecurile medicinei alternative. Oameni care au baut mercur sau inhalat tot felul de prostii pentru ca asa le-a zis "doctorul" aka mama omida, si asta acum, nu in evul mediu.

QUOTE
De ex: fitoterapie, sport si exercitiu fizic in general, homeopatie, acupunctura si reflexoterapie, alimentatie, chi-kung, yoga, meditatia, rugaciunea, meloterapia, dansul, samd.


Pot sa iti fac eu medicament homeopatic acasa. Apoi te provoc sa imi demonstrezi ca e diferit de ceea ce iti da un "speialist" in asa ceva. Pariu ca nu o sa poti? De ce crezi ca ai nevoie de licenta "de la ei" ca sa faci medicamente homeopate? Ca s-ar prinde oricine ca e apa chioara si ar vinde. Pot sa fabric si eu si sa vand medicamente homeopate. Daca ma da cineva in judecata, il rog sa imi demonstreze in fata instantei ca ce ii dau eu e diferit de ce ii da altul. Sa vedem atunci pe unde scot hotii astia camasa.

Sunt curios daca or sa te vindece de cancer toate alea insirate mai sus. Sau de apendicita. Sau de TBC, diabet sau de hepatita.

Pacat de copiii vostri, nevaccinati impotriva TBC-ului, a hepatitei sau a poliomelitei. Desi daca stau sa ma gandesc, eu am numai de castigat daca oamenii care sunt impotriva medicinei moderne nu se duc la doctor. In felul asta se elimina singuri din gene pool. Mai putini urmasi cu idei crete. Nu va duceti la doctor, mie imi convine!

Acest topic a fost editat de Blakut: 26 Jan 2010, 03:26 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Jan 2010, 03:47 PM
Mesaj #81


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Michelle @ 26 Jan 2010, 12:58 PM) *
Ca cercetatori bine platiti

Da, prea bine platiti, exact ca aceia calora li s-au dezvaluit mail-urile pe internet si de-atunci a intrat Al Gore si cu gasca lui de încalzire globala în pamânt rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 26 Jan 2010, 05:10 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



A refuza vaccinul de gripa noua nu inseamna a refuza TOATA gama de vaccinuri si de a fi acum contra tot ce misca si exista in medicina .
De exemplu eu nu dau doi bani pe homeopatie atunci cand am gripa . Ca poti la medicamentatia primita sa ma bagi o echinaceea pe langa , din convingerea ca te ajuta , go ahead dar sa sustii cu tarie ca echinaceea si viatamina c e mai buna decat tratamentul mi se pare lipsit de maturitate si lipsa de informatii . Ma refer la informatiile alea date din gura-n gura si nemaipomenitele sfaturi batranesti , unele din ele find chiar contraindicate si periculoase .
Cunosc cazuri care merg cu copii luni de zile la homeopat , copilul avand bronsita si ingurgiteaza toate tampeniile posibile , extract de ficat de rata , spori de nu stiu eu ce ciuperci , radacina de bla bla sub forma de faimoasele pastile - globuli ei neavand habar ce inghite copilul lor , vad doar acei globuli . Minunea e ca unii homeopati sunt asa de tampiti ca prescriu siropuri care inhiba expectoratia . Acum stau sa ma gandesc care-i mai tampit , homeopatul sau parintii . Daca stau sa ma gandesc ca ambii parinti au facultate ....
Fa experiente din astea tampite pe tine , nu pe copilul tau !
Efectul placebo are numai atunci loc cand tu esti convins ca ceea ce iti este administrat , te ajuta . Copilul ala numai inghite inghite acei globuli fiindca ii da mama ,lipsa convingerii nu poate duce la acel efect placebo .

abis a dat cel mai bun exemplu , cel cu chestiile naturale , bune si artificiale . Si da , se interpatrund numai ca la unii exista numai cercul ala mare cu chestii naturale si acolo-i problema , la fel ca si la cei care cred ca daca tusesc de 2 ori , trebuie neaparat sa iau antibiotice .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 26 Jan 2010, 05:42 PM
Mesaj #83


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Blakut @ 26 Jan 2010, 03:18 PM) *
Pacat de copiii vostri, nevaccinati impotriva TBC-ului, a hepatitei sau a poliomelitei.

Din fericire vaccinurile astea sunt obligatorii, asa ca unii parinti inconstienti nu pot pune in pericol sanatatea copiiilor...

QUOTE(Zed)
A refuza vaccinul de gripa noua nu inseamna a refuza TOATA gama de vaccinuri si de a fi acum contra tot ce misca si exista in medicina

Asa este, dar uite ca argumentele aduse impotriva vaccinului antigripal sunt de fapt argumente impotriva vaccinarii in general... Eu nu am vazut pe topicul asta un argument impotriva vaccinului antigripal, ci impotriva vaccinarii ca procedura periculoasa, ineficienta etc

QUOTE
la unii exista numai cercul ala mare cu chestii naturale si acolo-i problema , la fel ca si la cei care cred ca daca tusesc de 2 ori , trebuie neaparat sa iau antibiotice

Din pacate cunosc si exemple de genul asta. Ii stiu pe unii care, asa cum zici, la primul acces de tuse isi indoapa copiii cu antibiotice. Si, evident, asta nu face decat sa le dauneze. Si eu, si sotia mea le-am spus ca nu este bine ceea ce fac, dar din pacate, desi cand vorbesti cu ei te aproba, imediat ce apare ocazia procedeaza la fel ca inainte. Partea proasta este ca au si o doctorita de genul celor care au copiat in facultate, ca le da preventiv retete de antibiotice "ca sa aiba in casa, la nevoie" sad.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Jan 2010, 06:13 PM
Mesaj #84


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Câteodata as vrea sa fi inventat cineva un vaccin împotriva prostiei globale...
(asta nu are de-a face cu voi, vorbesc în general)


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 Jan 2010, 11:46 AM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
QUOTE
Pai vaccinul nu contine un segment din virusul respectiv? Daca da, inseamna ca e tot un fel de infectare.

Aici te inseli tu. Infectarea reprezinta un proces de "colonizare" a unui organism cu o specie straina, care incearca sa foloseste resursele "gazdei" pentru a se multiplica. Organismele infectante interfereaza cu functionarea normala a organismului infectat si ii provoaca leziuni care in unele cazuri pot duce la moarte.

Ne invartim in jurul cozii....
QUOTE
QUOTE
dovada este chiar reactia organismului

Asta nu mi se pare ca ar fi o dovada. smile.gif
O dovada ar fi sa arati ca intr-un organism vaccinat germenii introdusi in corp se multiplica si afecteaza negativ functionarea celulelor gazdei... Producerea unor anticorpi nu este ceva daunator, dimpotriva, organismul este protejat de atacurile virusului liber. Chiar nu inteleg de ce este atat de greu de inteles.

abis, nu sunt medic ca sa pot sa descriu in detaliu ce se intampla. dar atata lucru pot sa inteleg: daca organismul meu produce anticorpi ca reactie la ce primeste prin vaccinare inseamna ca a identificat un pericol acolo. tu pe de o parte recunosti, din cate vad, ca organismul considera ca este un pericol, atac, pe de alta parte spui ca "in realitate" nu este nici un pericol, de fapt e o simulare a atacului. Pai hotaraste-te, care e adevarul?

Eu ma indoiesc ca acei germeni, sau ce or fi, sunt asa de inofensivi si "lipsiti de activitate" cum lasi tu sa se inteleaga. Repet, nu sunt medic, dar bunul simt imi spune ca daca se poate detecta reactia organismului la vaccin, ar trebui sa se poata detecta si ce fac in organism acele tulpini de virusi.
QUOTE
Asta tu sa-mi spui, pentru ca tu sustii existenta unui atac. Eu spun ca nu mi se pare ca ar fi vreun atac aici... Spune-mi tu, daca sustii existenta unui atac, cine este cel atacat si in ce mod sufera.

Pai in contextul discutiei, era vorba de corpul, sau sistemul imunitar sa zicem, al unui om vaccinat.Nu stiu sa-ti zic in ce mod sufera. Poate ne spune un medic. Daca stie...

So, reformuland, esti de acord cu afirmatia: "daca nu este atacat (organismul, corpul) , sistemul imunitar nu va reactiona"?
QUOTE
Acelasi lucru ti-l doresc si eu tie, sper sa nu fii nevoit prea curand sa alegi intre a-ti pastra principiile si a-ti pastra viata.

"Fiecare pasare pe limba ei piere"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2010, 11:56 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 27 Jan 2010, 11:46 AM) *
daca organismul meu produce anticorpi ca reactie la ce primeste prin vaccinare inseamna ca a identificat un pericol acolo. tu pe de o parte recunosti, din cate vad, ca organismul considera ca este un pericol, atac, pe de alta parte spui ca "in realitate" nu este nici un pericol, de fapt e o simulare a atacului. Pai hotaraste-te, care e adevarul?

Nu inteleg unde vezi tu contradictia: da, organimsul tau observa un "intrus", il catalogheaza ca fiind o potentiala amenintare si ia masuri pentru anihilarea lui. Exact asta este principiul de functionare a vaccinului. Organismul il trateaza ca si cum ar fi un atac, insa in realitate nu este un atac, organismul tau este "pacalit" ca sa produca acei anticorpi care il vor apara atunci cand atacul real se va produce.
QUOTE
bunul simt imi spune ca daca se poate detecta reactia organismului la vaccin, ar trebui sa se poata detecta si ce fac in organism acele tulpini de virusi

Pai ce fac? Nu fac nimic periculos, pentru ca acele componente virale din vaccin nu se pot inmulti, nu provoaca leziunile despre care vorbeam mai sus... Insa organismul tau nu stie ca sunt inofensive si le trateaza ca si cum ar reprezenta o amenintare reala.
QUOTE
Nu stiu sa-ti zic in ce mod sufera.

Nu stii in ce mod, dar esti sigur ca sufera... Si ca suferinta asta este mai mare sau comparabila cu cea pe care ar resimti-o in cazul in care nu te-ai vaccina si ai lua contact direct cu virusul agresiv, nu cu cel atenunat...
QUOTE
esti de acord cu afirmatia: "daca nu este atacat (organismul, corpul) , sistemul imunitar nu va reactiona"?

Bineinteles ca nu. Reactioneaza si la un atac simulat, nu neaparat la unul real. Daca am fi fata in fata si as ridica mana brusc, te-ai feri instinctiv, din reflex, chiar daca n-as avea niciun moment intentia sa te lovesc si n-ai fi deloc in pericol de a incasa o lovitura. Reactionezi si fara sa fii atacat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2010, 11:57 AM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



postare dubla, scuze

Acest topic a fost editat de abis: 27 Jan 2010, 12:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 Jan 2010, 12:05 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Blakut

QUOTE
Pot sa iti fac eu medicament homeopatic acasa. Apoi te provoc sa imi demonstrezi ca e diferit de ceea ce iti da un "speialist" in asa ceva. Pariu ca nu o sa poti? De ce crezi ca ai nevoie de licenta "de la ei" ca sa faci medicamente homeopate? Ca s-ar prinde oricine ca e apa chioara si ar vinde. Pot sa fabric si eu si sa vand medicamente homeopate. Daca ma da cineva in judecata, il rog sa imi demonstreze in fata instantei ca ce ii dau eu e diferit de ce ii da altul. Sa vedem atunci pe unde scot hotii astia camasa.

Nu ai nevoie de mine ca sa pui in aplicare chestiile cu care te lauzi aici. Succes! Si cine stie, poate maine, poimaine iti bat la usa cabinetului...

QUOTE
Sunt curios daca or sa te vindece de cancer toate alea insirate mai sus. Sau de apendicita. Sau de TBC, diabet sau de hepatita.

Well, daca medicina alopata a reusit cumva sa vindece cele de mai sus ( sa lasam apendicita, ca asta e o urgenta), mai mult ca sigur unele din metodele enumerate de mine o vor face. De ce? Pentru ca au o abordare superioara, bazata pe cooperare nu pe conflict.
QUOTE
Pacat de copiii vostri, nevaccinati impotriva TBC-ului, a hepatitei sau a poliomelitei. Desi daca stau sa ma gandesc, eu am numai de castigat daca oamenii care sunt impotriva medicinei moderne nu se duc la doctor. In felul asta se elimina singuri din gene pool. Mai putini urmasi cu idei crete. Nu va duceti la doctor, mie imi convine!

Pai vezi! Si uite asa suntem toti fericiti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2010, 12:09 PM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 27 Jan 2010, 12:05 PM) *
daca medicina alopata a reusit cumva sa vindece cele de mai sus ( sa lasam apendicita, ca asta e o urgenta), mai mult ca sigur unele din metodele enumerate de mine o vor face.

Deocamdata nici medicina, nici metodele "alternative" nu au vindecat unele boli. Medicina "occidentala" incearca de cateva zeci de ani, metodele "alternative" de cateva mii de ani si inca n-au reusit. Asa ca n-as paria ca vor reusi de-acum incolo...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jan 2010, 01:40 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
De ce? Pentru ca au o abordare superioara, bazata pe cooperare nu pe conflict.


Asa e, de aia tot incercati de mii de ani si nu reusiti. Si vine medicina asta rea, la naiba, si iti da medicamente si antibiotice ca sa nu mai mori ca alta data de la o rana la picior...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jan 2010, 04:07 PM
Mesaj #91


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Daca la fiecare ragusit sau tuse ti se administreaza antibiotice, n-or sa mai aiba timp de boli adevarate, corpul s-a obisnuit cu ele.
E tot un fel de vaccin, dar pe cale orala. Care, din pacate, îti afecteaza rinichii si ficatul.
Numai ca stii povestea cu lupul, hai sa urlam "Who's afraid of the big fat wolf?" Si când ai nevoie, nu vine nici macar salvarea.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 27 Jan 2010, 04:51 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Nu inteleg unde vezi tu contradictia: da, organimsul tau observa un "intrus", il catalogheaza ca fiind o potentiala amenintare si ia masuri pentru anihilarea lui. Exact asta este principiul de functionare a vaccinului. Organismul il trateaza ca si cum ar fi un atac, insa in realitate nu este un atac, organismul tau este "pacalit" ca sa produca acei anticorpi care il vor apara atunci cand atacul real se va produce.

Contradictia este intre "realitate" si "fictiune" laugh.gif .
Tu sari de la un punct de referinta la altul. Unul este corpul, altul este mintea (rationala).
Din pacate nu pari sa realizezi acest lucru...
QUOTE
Nu stii in ce mod, dar esti sigur ca sufera...

Judecand dupa reactie, da.
QUOTE
Si ca suferinta asta este mai mare sau comparabila cu cea pe care ar resimti-o in cazul in care nu te-ai vaccina si ai lua contact direct cu virusul agresiv, nu cu cel atenunat...

Stai putin, ca eu nu am afirmat asa ceva. Daca nu te imbolnavesti de boala impotriva careia te vaccinezi e evident ca atacul, amenintarea nu poate fi la fel cu situatia in care te imbolnavesti "pe cale naturala".

QUOTE
QUOTE
esti de acord cu afirmatia: "daca nu este atacat (organismul, corpul) , sistemul imunitar nu va reactiona"?

Bineinteles ca nu. Reactioneaza si la un atac simulat, nu neaparat la unul real. Daca am fi fata in fata si as ridica mana brusc, te-ai feri instinctiv, din reflex, chiar daca n-as avea niciun moment intentia sa te lovesc si n-ai fi deloc in pericol de a incasa o lovitura. Reactionezi si fara sa fii atacat.

Mai devreme spuneai altceva. Citez:
"Bineinteles ca pentru sistemul imunitar vaccinul este perceput ca o amenintare reala, altfel nu ar actiona."

E simplu, cand ai ridicat mana, atacul exista, cand ai lasat mana jos atacul nu mai exista.
A reactiona "fara a fi atacat" ar insemna sa ma feresc asa din senin, fara ca tu sa faci nici un gest de lovire.
Poti sa zici "reactionezi si fara sa fii atacat" doar dupa ce actul s-a incheiat. In momentul in care se intampla el este foarte real.

Intr'un fel e bun exemplul asta. E ca in povestea cu ciobanul care striga: "sariti, ca vine lupul". Si acolo era doar simulare, satenii il credeau la inceput. Dupa aia s-au adaptat la situatie. Si cand a venit lupul nu a mai venit nimeni...

Eu zic altceva. Ca pregatirea reala se bazeaza pe atacuri reale, dar de magnitudine suportabila. E asa zisul principiu al dozei homeopatice (sic): "Dozele mari omoara, dozele medii paralizeaza, dozele mici stimuleaza (si vindeca)"
QUOTE
Deocamdata nici medicina, nici metodele "alternative" nu au vindecat unele boli. Medicina "occidentala" incearca de cateva zeci de ani, metodele "alternative" de cateva mii de ani si inca n-au reusit. Asa ca n-as paria ca vor reusi de-acum incolo...

Metodele "alternative" nu vindeca boli, ci bolnavi. Pana una alta nu ai de unde sa stii ce incidenta aveau bolile mentionate de Blakut acum mii de ani.
Ce mi se pare interesant sunt cazurile de oameni care conform medicilor alopati ar fi trebuit sa moara, de ex, si totusi prin alte metode decat cele clasice ei s-au vindecat. Asta spune multe, cred eu, despre asa zisa superioritate a medicinei moderne.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 27 Jan 2010, 04:52 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(gypsyhart @ 27 Jan 2010, 02:05 PM) *
Well, daca medicina alopata a reusit cumva sa vindece cele de mai sus ( sa lasam apendicita, ca asta e o urgenta), mai mult ca sigur unele din metodele enumerate de mine o vor face. De ce? Pentru ca au o abordare superioara, bazata pe cooperare nu pe conflict.


Si poliomelita este o urgenta . Cu asta cum cooperezi ?! Cu infuzii , ceaiuri , usturoi , pendule , energii subtile ?!
Nu poti sa pui pe acelasi cantar medicina alopata cu homeopatia . Glaucomul la ochi se trateaza cu infuzii de ceai de musestel , cica , ca are foarteeeeeeeeeee multe propretati , ma rog i-a mai dat si niste globuli cu extracte din alea miraculoase , habar n-am de care . In urma tratamentului de kakao la care a fost supus pacientul , pentru ca madama homeopata i-a spus ca are conjunctivita , omul a orbit la ochiul stang dupa indelungi suferinte . Iarasi intrebarea , care-i mai prost ?! El sau ea ?!
Uneori am impresia ca unii homeopati se cred un fel de guru . Mai cred si faptul ca cei care nu fac fata medicinei alopate , fiindca si-au cumparat examenele , trec la homeopatie .
Cam atat despre cooperarea cu subtilitati energetice , pendule , campuri elecromagnetice si pozitionari sud sud -iste .



"Unul din principiile care stau la baza practicii homeopatice este administrarea unui singur remediu la un moment dat,remediul care corespunde cel mai bine starii patologice actuale, remediul similimum .
Acest lucru însa este respectat doar în cadrul a ceea ce numim homeopatie clasica sau homeopatie unicista pentru ca exista si situatii în care medicul administreaza mai multe remedii în acelasi timp sau combinatii de remedii, ceea ce se înscrie în alte "curente" homeopatice afara de cel mentionat, homeopatia pluralista. Unicism versus pluralism este o dezbatere care a dat nastere multor scrieri pro si contra. "
Ma bucura faptul ca pana nici ei cu ei nu se inteleg .
Deci , daca iei numai un fel de globuli , ala-i homeopat clasic , daca iei doua feluri de globuli , ala-i homeopat pluralist . Dar daca iti da si un sirop de la farmacie plus trei feluri de globuli ?! rofl.gif



Mi-am adus aminte de o intamplare . Reusisem intr-un an ( acum vreo 8 ) , sa ma racesc bine de tot , asa ca m-am dus la medic , ca nu mai tinea treaba . Cum nu eram in orasul de bastina , am ajuns la un nene medic . Intru eu in cabinet , pe perete diploma lui si langa , o poza mare cu D-zeu . In doua secunde am ajuns intr-o stare de alerta , deh , spiritul de conservare ohyeah.gif si mi-am rotit ochii prin toata incaperea scanand toti peretii in timp ce-i intindeam mana . La tabloul respctiv s-a mai adaugat unul cu Maria si o cruce . In acel moment , starea de alerta s-a accentuat . Dupa ce ii spun omului ce simptome am , el , fara sa ma consulte ( cred ca din greseala pe care am facut-o spunand ca nu sunt din oras ) , imi scrie o reteta si imi spune cam asa : luati pastilele acestea , beti ceai de ...... ( am uitat , dar nu era musetel ) , la revedere , sa va ajute D-zeu . Aici deja alerta maxima .
Luat reteta , bagat in poseta , mers la alt medic . Tanti consultat , luat temperatura , dat medicamente , m-a intrebat ce am luat pana in ziua respectiva , i-am spus , ea a zis ca e bine , ca am avut atata minte sa nu iau sirop care sa-mi inhibe tusea si sa imi umplu bronhiile cu mucus , spus cum si cat sa iau , spus sa vin peste 2 zile sa imi auda plamanii iar cum canta . Am luat medicamentele date , m-am prezentat dupa 2 zile iar , m-a consultat , i-am spus ca ma simt mult mai bine , ea mi-a confirmat ca bronhiile mele incep sa se goleasca , lucru pe care il si simti .

Recunosc ca am o problema cu cei in halate albe atunci cand cabinetul lor e pavat cu cruci si poze . Eu astep de la ei profesionalism , nu cuvinte de genul : sa te ajute d-zeu sau cum mai ii auzi pe la spitale , cum vrea d-zeu . Pai nu cum vrea d-zeu ci cum e diagnosticul meu si tratamentul aferent .



--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2010, 06:24 PM
Mesaj #94


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 27 Jan 2010, 04:51 PM) *
Daca nu te imbolnavesti de boala impotriva careia te vaccinezi e evident ca atacul, amenintarea nu poate fi la fel cu situatia in care te imbolnavesti "pe cale naturala".

Nu ai de unde sa stii dinainte daca te imbolnavesti sau nu. Vaccinul este pur si simplu o masura de prevedere. Bineinteles ca nu toti cei care fac vaccin antipolio s-ar imbolnavi daca nu l-ar face... Unii dintre ei s-ar imbolnavi, altii nu. Nu prea inteleg ce vrei sa sustii cu afirmatia asta.
QUOTE
Judecand dupa reactie, da

Pai judeci cel putin ciudat, daca ma pot exprima asa... Nu mi se pare ca ar fi vorba de vreo suferinta. Si chiar daca ar fi, un principiu al artelor martiale spune ca cu cat iti este mai greu la antrenamente, cu atat mai usor iti va fi in lupta... Care este problema?
QUOTE
E simplu, cand ai ridicat mana, atacul exista

E simplu, cand am ridicat mana nu ai fost niciun moment in pericol de a fi lovit, nu a existat nicio intentie sa fii lovit, nu a existat niciun atac. Tie ti s-a parut ca este un atac si te-ai ferit, dar in realitate nu ai fost atacat.
QUOTE
A reactiona "fara a fi atacat" ar insemna sa ma feresc asa din senin, fara ca tu sa faci nici un gest de lovire.

Inseamna sa te feresit desi nu ai fost niciun moment in pericol de a fi atacat, doar pentru ca ai avut senzatia ca esti atacat. Desi erai in siguranta.
QUOTE
Eu zic altceva. Ca pregatirea reala se bazeaza pe atacuri reale, dar de magnitudine suportabila

In cazul asta de ce esti din principiu impotriva vaccinurilor? Conform parerii tale, sunt atacuri reale de magnitudine suportabila...
QUOTE
Ce mi se pare interesant sunt cazurile de oameni care conform medicilor alopati ar fi trebuit sa moara, de ex, si totusi prin alte metode decat cele clasice ei s-au vindecat.

Ramane de vazut in cate cazuri functioneaza metodele "alternative" si in cate dau gres... Si la fel sa faci o statistica si in cazul medicinei. Din cate am citit despre subiect, cercetarile statistice arata ca pur si simplu metodele "alternative" in realitate nu functioneaza.
Nici nu au cum. In remediile homeopatice, de ex., substanta care se presupune ca ar trebui sa te vindece este atat de diluata incat practic nici nu se mai regaseste in compusul final... Din pacate pentru adeptii ei, pur si simplu homeopatia este sarlatanie, nu medicina.

Citeste si aici.

Acest topic a fost editat de abis: 27 Jan 2010, 06:26 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jan 2010, 07:04 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Metodele "alternative" nu vindeca boli, ci bolnavi. Pana una alta nu ai de unde sa stii ce incidenta aveau bolile mentionate de Blakut acum mii de ani.
Ce mi se pare interesant sunt cazurile de oameni care conform medicilor alopati ar fi trebuit sa moara, de ex, si totusi prin alte metode decat cele clasice ei s-au vindecat. Asta spune multe, cred eu, despre asa zisa superioritate a medicinei moderne.


Bai nene. Hai sa iti mai zic o poveste, am mers la doctor acum cateva luni si mi-a zis ca daca nu imi pun niste picaturi in ochi zilnic tot restul vietii e de rau. Si m-am apucat sa fac asta si e mai bine.

Daca ma duceam la homeopatii tai, aia nici nu stiau ca e ceva in neregula cu ochii mei.
D-apoi tratament...vezi ce zice zed:

QUOTE
Nu poti sa pui pe acelasi cantar medicina alopata cu homeopatia . Glaucomul la ochi se trateaza cu infuzii de ceai de musestel , cica , ca are foarteeeeeeeeeee multe propretati , ma rog i-a mai dat si niste globuli cu extracte din alea miraculoase , habar n-am de care . In urma tratamentului de kakao la care a fost supus pacientul , pentru ca madama homeopata i-a spus ca are conjunctivita , omul a orbit la ochiul stang dupa indelungi suferinte . Iarasi intrebarea , care-i mai prost ?! El sau ea ?!


edit1:Cred ca ar trebui sa facem un topic special, ca deja a devenit secundata discutia despre vaccin, face parte dintr-o disputa mai mare care merita tratata cu totul.

edit2:


Abis, inafara de chestii naturale sau artificiale... nu stiu sa mai existe si altele. Alea bune ramase daca iei cele doua cercuri cu artificial si natural, sa fie extraterestre? happy.gif Sau sfinte? laugh.gif

Acest topic a fost editat de Blakut: 27 Jan 2010, 07:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 27 Jan 2010, 10:58 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Zonele alea sunt vide tongue.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jan 2010, 09:35 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Se pare ca exista o legatura intre obezitate plus alte afectiuni asociate si decesele celor afectati de gripa porcina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2010, 11:34 AM
Mesaj #98


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Michelle @ 26 Jan 2010, 09:12 AM) *

Cica paralizia respectiva nu s-ar datora vaccinului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 28 Jan 2010, 11:45 AM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
QUOTE
Daca nu te imbolnavesti de boala impotriva careia te vaccinezi e evident ca atacul, amenintarea nu poate fi la fel cu situatia in care te imbolnavesti "pe cale naturala".

Nu ai de unde sa stii dinainte daca te imbolnavesti sau nu. Vaccinul este pur si simplu o masura de prevedere. Bineinteles ca nu toti cei care fac vaccin antipolio s-ar imbolnavi daca nu l-ar face... Unii dintre ei s-ar imbolnavi, altii nu. Nu prea inteleg ce vrei sa sustii cu afirmatia asta.

De acord cu tine.
Pai ceea ce numesti boala, sa spunem in cazul gripei, este o reactie a organismului de o anumita magnitudine. In cazul vaccinarii, aceasta fiind mult redusa e foarte posibil sa nu o simti/constientizezi. Probabil ca pe asta te bazezi tu cand spui ca nu este un atac real...

QUOTE
QUOTE
Judecand dupa reactie, da

Pai judeci cel putin ciudat, daca ma pot exprima asa... Nu mi se pare ca ar fi vorba de vreo suferinta. Si chiar daca ar fi, un principiu al artelor martiale spune ca cu cat iti este mai greu la antrenamente, cu atat mai usor iti va fi in lupta... Care este problema?

Vezi ce spuneam mai sus...
Da, cu conditia sa depasesti acele greutati:)
Nici o problema, era o constatare.

QUOTE
E simplu, cand am ridicat mana nu ai fost niciun moment in pericol de a fi lovit, nu a existat nicio intentie sa fii lovit, nu a existat niciun atac. Tie ti s-a parut ca este un atac si te-ai ferit, dar in realitate nu ai fost atacat.

Din punctul TAU de vedere, da, din punctul MEU de vedere, nu. Eu pot sa imi dau seama ca nu e de fapt un atac abia dupa ce lasi mana jos. Asta daca iti joci bine rolul biggrin.gif .
QUOTE
QUOTE
A reactiona "fara a fi atacat" ar insemna sa ma feresc asa din senin, fara ca tu sa faci nici un gest de lovire.

Inseamna sa te feresit desi nu ai fost niciun moment in pericol de a fi atacat, doar pentru ca ai avut senzatia ca esti atacat. Desi erai in siguranta.

Hehe. Poti sa spui acelasi lucru la timpul PREZENT?
QUOTE
In cazul asta de ce esti din principiu impotriva vaccinurilor? Conform parerii tale, sunt atacuri reale de magnitudine suportabila...

E mult spus ca sunt impotriva vaccinurilor. Eu am vrut sa atrag atentia asupra faptului ca un vaccin depinde de sistemul imunitar, si ca nu are o "putere intrinseca". Ce poti sa intelegi cand auzi de la dnul Strainu Cercel o afirmatie de genul (la "Nasul", cu cateva saptamani in urma): "vaccinul este singura metoda de a te proteja de virusul ah1n1"? Vad ca acum in reclame au mai indulcit-o, spun "cea mai sigura metoda". Ca si cum vaccinul ti'ar da o putere pe care nu o ai. El nu face decat sa "cloneze" un fenomen care se intampla in mod natural. De asta nu ii dau prea multa importanta....
QUOTE
Ramane de vazut in cate cazuri functioneaza metodele "alternative" si in cate dau gres... Si la fel sa faci o statistica si in cazul medicinei. Din cate am citit despre subiect, cercetarile statistice arata ca pur si simplu metodele "alternative" in realitate nu functioneaza.

Eu zic sa mai studiezi...

@zed
QUOTE
Recunosc ca am o problema cu cei in halate albe atunci cand cabinetul lor e pavat cu cruci si poze . Eu astep de la ei profesionalism , nu cuvinte de genul : sa te ajute d-zeu sau cum mai ii auzi pe la spitale , cum vrea d-zeu . Pai nu cum vrea d-zeu ci cum e diagnosticul meu si tratamentul aferent .

Probabil pentru ca asociezi profesionalismul cu lipsa credintei in Dumnezeu.
Eu am o problema cu medicii care trateaza oamenii ca niste masinute pe care trebuie sa le repare.

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 28 Jan 2010, 11:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2010, 12:50 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 28 Jan 2010, 11:45 AM) *
Pai ceea ce numesti boala, sa spunem in cazul gripei, este o reactie a organismului de o anumita magnitudine.

In cazul gripei numesc boala nu reactia organismului, ci "procesul de colonizare a organismului meu cu un virus". La acest proces de colonizare organismul meu are o reactie mai mult sau mai putin eficienta.
QUOTE
cu conditia sa depasesti acele greutati

Pai ia sa vedem... Conform statisticilor, pe plan mondial au fost cam 32 de milioane de oameni vaccinati impotriva acestui virsus. In 19 cazuri au aparut complicatii. In acelasi timp, peste 14.000 de oameni au murit din cauza virusului. Ce pare mai probabil, sa ai probleme din cauza virusului sau din cauza vaccinului?
QUOTE
Eu pot sa imi dau seama ca nu e de fapt un atac abia dupa ce lasi mana jos

Bineinteles. Daca ti-ai fi dat seama de la inceput n-ai fi avut reactia. Asta-i si ideea. smile.gif Ma bucur ca recunosti si tu in final ca intr-adevar nu este un atac (vezi partea bolduita).
Insa important, in cazul vaccinului, este ca organismul tau nu-si da seama ca nu este de fapt un atac si reactioneaza. Iar reactia asta il ajuta sa fie mai bine aparat impotriva atacului real, atunci cand se va produce.
QUOTE
Poti sa spui acelasi lucru la timpul PREZENT?

De ce nu? Uite:

Inseamna sa te feresti desi nu esti in pericol de a fi atacat, doar pentru ca ai senzatia ca esti atacat. Desi esti in siguranta.

QUOTE
Eu am vrut sa atrag atentia asupra faptului ca un vaccin depinde de sistemul imunitar, si ca nu are o "putere intrinseca".

Dar asta o stie oricine are idee despre ce inseamna si cum actioneaza un vaccin. smile.gif
Ar trebui sa o stie orice om care a trecut macar prin scoala generala...
QUOTE
Ce poti sa intelegi cand auzi de la dnul Strainu Cercel o afirmatie de genul (la "Nasul", cu cateva saptamani in urma): "vaccinul este singura metoda de a te proteja de virusul ah1n1"?

Pai inteleg ca in lipsa vaccinarii nu poti afirma cu certitudine ca sansele de a lua boala sunt zero... Iar daca te vaccinezi, in mod cert nu o mai faci. Tu intelegi altceva?
QUOTE
Eu zic sa mai studiezi...

Eu nu am capacitatea de a face studii stiintifice in privinta asta, asa ca nu pot lua decat de bune rezultatele publicate de cei care le-au facut.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 28 Jan 2010, 12:52 PM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Nu pot sa nu recunosc, statistic si logic vorbind, beneficiile vaccinului ca si concept de sine statator!

Dar nu pot sa imi asum riscul primirii de vaccine noi, cu posibilitate experimentala crescuta (fara a fi adepta teoriei conspiratiei)!

Pentru indecisi filosofici ca mine, cred ca mai de ajutor este fortificarea sistemului imunitar via viata activa-sanatoasa, alimentatie, sport, odihna, psihologie pozitiva. Trebuie mai mult efort si miscare a fundului personal lenes, da! insa beneficiile sunt de zeci de ori mai mari, iar sansele de sanatate cresc exponential.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 28 Jan 2010, 02:34 PM
Mesaj #102


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Cei ce au incredere oarba in misticism si cei care au o incredere oarba in stiinta sunt in aceeasi barca, si se numeste prostie.


" Audieri la Consiliul Europei: OMS, criticata ca a declarat pandemia H1N1 la presiunile industriei farmaceutice
de R.M. HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2010, 15:05 DoctorH - DoctorH Actualitate


Organizatia Mondiala a Sanatatii a fost marti tinta unor critici aspre in cadrul unei audieri la Consiliul Europei, unde a fost nevoita sa se apare in fata acuzatiilor ca a cedat la presiunea industriei farmaceutice pentru a declara in iunie starea de pandemie pentru gripa H1N1, relateaza AFP.

OMS a fost convocata sa raspunda intrebarilor parlamentarilor organizatiei paneuropene, in conditiile in care unii alesi au evocat, la inceputul lui ianuarie, o falsa pandemie si au cerut declansarea unei anchete.

Agentia a respins acuzatiile expertului epidemiolog german Wolfgang Wodarg, care a acuzat OMS ca a exagerat amenintarea gripei declarand pandemia, la presiunea producatorilor de vaccinuri. "Copiii nostri au fost vaccinati inutil. OMS a facut o grava eroare si nu merita increderea noastra", a declarat dr. Wodarg.

"Marile laboratoare nu asteptau decat asta, in conditiile in care maladia era relativ putin severa", a adaugat el, sustinand ca industria farmaceutica asteapta acum "profituri suculente".

El acuza producatorii ca au "utilizat substante cu efecte putin cunoscute", facand referire la eventuale riscuri pentru sanatatea persoanelor care s-au vaccinat. "Nu putem exclude o eventualitate de cazuri de cancer" pe viitor, a adaugat expertul german.

Vezi aici ce crede dr. Wodarg despre gripa H1N1: Click Aici


Consilierul special al OMS pentru pandemii, Keiji Fukuda, a replicat ca Organizatia "nu a fost influentata de laboratoare" .

El a reamintit ca expertii consultati "trebuie sa semneze o declaratie de interese". Criticat pentru lipsa de transparenta, numarul 2 in OMS s-a aparat, fara insa sa convinga, explicand ca anumite date nu pot fi publicate, conform legislatiei in vigoare.

In acel moment, s-a declansat o polemica asupra definitiei pandemiei.

Dupa dr. Wodarg, pandemia este legata, inainte de toate, de mortalitate.

Fukuda sustine insa ca pandemia apare "atunci cand un nou virus se raspandeste in intreaga lume".

"Nu putem sti imediat cate victime va face si este nevoie de cel putin cinci ani pentru o estimare definitiva", a adaugat el.

Un comitet de experti din cele mai expuse opt tari a estimat in unanimitate ca au fost reunite criteriile pentru declararea pandemiei in iunie 2009, s-a aparat el.

In numele producatorilor europeni de vaccinuri (EVM), doctorul Luc Hessel a decarat ca "la cele 38 de milioane de persoane care s-au vaccinat in Europa problemele constatate se inscriu in categoria slaba sau moderata".

Comisia pentru Sanatate l-a mandatat pe laburistul britanic Paul Flynn sa intocmeasca un raport pentru Adunarea parlamentara a Consiliului Europei (APCE), care se va sesiza ulterior si va adopta o recomandare.

Gripa pandemica H1N1 a ucis cel putin 14.142 de persoane in intreaga lume, de la aparitia sa, in martie-aprilie, pe continentul american, potrivit ultimului bilant publicat de OMS. "


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 28 Jan 2010, 02:48 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Gripa pandemica H1N1 a ucis cel putin 14.142 de persoane in intreaga lume, de la aparitia sa, in martie-aprilie, pe continentul american, potrivit ultimului bilant publicat de OMS.


Faptul ca a ucis in intrega lume o face pandemie. Putea sa nu ucida nici un om, daca se raspandea global se cheama pandemie.

QUOTE
Cei ce au incredere oarba in misticism si cei care au o incredere oarba in stiinta sunt in aceeasi barca, si se numeste prostie.


Eu nu am incredere deloc in misticism. De fapt, incredere oarba nu am nici in stiinta. Unii merg pe incredere, altii merg pe studiat, citit si analizat optiunile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2010, 02:53 PM
Mesaj #104


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(little1 @ 28 Jan 2010, 02:34 PM) *
Cei ce au incredere oarba in misticism si cei care au o incredere oarba in stiinta sunt in aceeasi barca, si se numeste prostie.

Ce inseamna "incredere oarba in stiinta"? smile.gif


Stiinta inseamna investigarea si studiul naturii prin observatie si rationament.

Savanţii (oamenii de stiinta) folosesc observaţia şi raţionamentul pentru a propune explicaţii provizorii pentru fenomene, numite ipoteze. Prognozele derivate din aceste ipoteze sunt testate prin diferite experimente, care ar trebuie să fie reproductibile. Un aspect important al unei ipoteze este că trebuie să fie falsificabilă, cu alte cuvinte, trebuie să se poată dovedi că ipoteza este falsă. Dacă o propoziţie nu este falsificabilă, atunci nu este o ipoteză, ci o opinie sau afirmaţie care se află în afara domeniului de cercetare ştiinţific (de ex. propozitia "exista Dumnezeu/Allah/Zamolxis nu este falsificabila pentru ca nu poate fi conceput un experiment care sa o infirme, prin urmare nu este o propozitie stiintifica; propozitia "Pamantul este rotund" este o propozitie falsificabila, deoarece poti gasi metode prin care sa demonstrezi ca Pamantul nu este rotund, in cazul in care intr-adevar nu este)

Odata ce o ipoteza este verificata experimental in mod repetat, este considerata a fi o teorie.

Metoda stiintifică consta in urmatoarele faze:

1. Observarea unui fapt
2. Formularea unei probleme
3. Propunerea unei ipoteze
4. Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

Pentru o siguranta sporita in tragerea concluziei, intregul experiment trebuie sa fie controlat. Experimentul controlat este acel experiment realizat prin tehnici care permit inlaturarea variabilelor care pot masca rezultatul.

Stiinta, spre deosebire de misticism, nu este dogmatica. Se deosebeste de misticism prin faptul ca nu are pretentia de a fi in posesia adevarului absolut. Ca experimente ulterioare pot infirma ceea ce la un moment dat se crede ca ar fi adevarat. Rezultatele cercetarii stiintifice sunt falsificabile, adica se poate testa si verifica validitatea lor.

Acum tu ce vrei sa spui, ca este o dovada de prostie sa ai incredere in faptul ca metoda stiintifica iti poate da rezultate mai bune decat alte metode, mai ales in ceea ce priveste domeniul medical?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 28 Jan 2010, 04:28 PM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(abis @ 28 Jan 2010, 01:34 PM) *
Cica paralizia respectiva nu s-ar datora vaccinului.

Ce sa zica si ea sarmana comisie ministeriala. Ca habar n-are si ca e depasita? Sa bage spaima-n populatie?? Toti nenicii astia care fac parte din asemenea comisii or n-au mai profesat de mult medicina decit la nivel de hartii, ori n-au profesat vreodata in viata lor.
Streinu e o exceptie, el e si doctor bun si organizator de sanatate.
D-aia un ban merita si el sa faca cu vaccinul asta. sorry.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 23 April 2024 - 08:00 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman