HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Vaccinul Antigripal
turbo trabant
mesaj 21 Jan 2010, 01:13 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



chiar nu va inteleg ce aveti cu pesterile, ce e asa de rau cu locatia aia. mai ales ce ecou avea glasului muierii in pestera ohyeah.gif

va puteti lega de cort, ca inca e folosit, mancati-as. ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Jan 2010, 01:29 PM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



...Si ce desene faine pe pereti... pe vremea aia se picta cu ocker, azi īi zice "apricot" rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 21 Jan 2010, 01:32 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 21 Jan 2010, 02:29 PM) *
...Si ce desene faine pe pereti... rofl.gif

ala era HDTV in sufragerie rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Jan 2010, 01:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 21 Jan 2010, 01:57 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Ce anume ai deja? Anticorpii? Nu ii ai deja, ci sistemul imunitar invata sa-i produca (dupa vaccinare) intrand in contact cu un virus inofensiv, astfel incat atunci cand il va intalni in realitate nu va mai pierde timpul cu analizarea, identificarea, gasirea unei solutii etc. ci pur si simplu va sti cum sa lupte cu amenintarea...

Ai un sistem imunitar. Care in acest context se refera la capacitatea de a identifica o amenintare si de a produce anticorpi. Virusul ala n'are cum sa fie inofensiv, ca altfel nu ar exista reactie imunitara. Poate ca este o amenintare mai mica, fiind doar un fragment din virusul "natural". Un fel de, iti dau o palma peste ochi ca sa suporti mai usor pumnul... biggrin.gif
QUOTE
Dar nu-i exclus nici ca cineva convins ca va supravietui unei boli de acest gen sa se insele.

Daca se inseala inseamna ca nu e convins 100%. E un joc riscant, asta da.
QUOTE
Este posibil sa te vindeci, este posibil si sa nu te vindeci. Din punct de vedere statistic, cati se vindeca si cati nu dintre cei care au incredere si nu se trateaza?

Vezi ce am spus mai sus....
Nu stiu. Nu stiu sa existe astfel de experimente. Ar fi ciudat, oricum, sa existe...

@nefertiti

QUOTE
QUOTE
Ce-i drept, daca oamenii s-ar vindeca singuri, fara sa fie nevoie de doctori, vaccinuri, si alte "ajutoare", din ce ar mai trai o anumita parte a populatiei?

Si cati din populatia aia ar mai trai? E o intrebare la fel de buna. Hai sa ne intoarcem la selectia naturala. Si in pesteri (cred ca ma repet).

Pe termen lung, eu cred ca medicina alopata a facut mai mult rau decat bine. Deci daca vorbim de acest tip de medicina, mult mai multi decat ar trai in conditiile in care ea exista si e raspandita.
Pe un anumit nivel (cel fizic), selectia naturala este absolut fireasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 21 Jan 2010, 02:09 PM
Mesaj #40


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Si pe ce te bazezi (vorba lui Moromete) cand spui "eu cred"? Si eu cred ca ar trebui sa castig la loto, sa ma pot muta pe o plaja, dar nu imi iese...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Jan 2010, 02:48 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 21 Jan 2010, 01:57 PM) *
Ai un sistem imunitar. Care in acest context se refera la capacitatea de a identifica o amenintare si de a produce anticorpi.

Nu te-am contrazis. Ai un sistem imunitar. Ii arati un virus inofensiv, sistemul tau imunitar il analizeaza si invata cum sa dezvolte anticorpi, iar cand intalneste virusul real stie deja cum sa produca anticorpii, nu mai sta atunci sa-l analizeze si sa piarda un timp pretios...
QUOTE
Virusul ala n'are cum sa fie inofensiv, ca altfel nu ar exista reactie imunitara.

Nu inteleg implicatia din fraza asta. Este inofensiv pentru ca i se inhiba capacitatea de a se multiplica; eventual in vaccin nici macar nu este un virus intreg, ci doar anumite proteine din compozitia virusului, astfel incat sistemul imunitar sa invete cum sa se apere...

Daca nu ar fi inofensiv, ar vedea o gramada de oameni care se imbolnavesc de poliomelita, de ex, dupa ce fac vaccinul anti-polio... Ceea ce nu este cazul.
QUOTE
Daca se inseala inseamna ca nu e convins 100%

Din nou, nu inteleg implicatia din fraza asta. Cum adica, daca esti 100% convins ca un lucru nu se poate intampla, chiar nu se intampla?! Pe ce te bazezi cand sustii una ca asta? Poti fi absolut sigur de ceva, orice, si in realitate sa comiti o eroare de apreciere, de judecata ori pur si simplu sa fii prost informat... Se gasesc exemple cu duiumul.
QUOTE
Pe termen lung, eu cred ca medicina alopata a facut mai mult rau decat bine.

Si eu cred ca te inseli. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Jan 2010, 11:22 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@nefertiti
QUOTE
QUOTE
Pe termen lung, eu cred ca medicina alopata a facut mai mult rau decat bine. Deci daca vorbim de acest tip de medicina, mult mai multi decat ar trai in conditiile in care ea exista si e raspandita.
Pe un anumit nivel (cel fizic), selectia naturala este absolut fireasca.

Si pe ce te bazezi (vorba lui Moromete) cand spui "eu cred"? Si eu cred ca ar trebui sa castig la loto, sa ma pot muta pe o plaja, dar nu imi iese...

Pe mai multe lucruri...
Pe faptul ca priveste corpul omenesc ca un fel de masina, intr'un mod mult prea analitic. Ii place sa disece la infinit. De asta au ajuns sa isi perfectioneze in asemenea masura partea de chirurgie, care e necesara uneori, nu neg, dar eu consider ca este folosita intr-un mod exagerat.
Pe faptul ca nu iau in considerare, asta atunci cand nu resping cu dispret, fenomene mai subtile precum gandurile, emotiile omului. Cand orice om cu bun simt isi da seama ca acestea au o putere si o influenta imensa asupra planului fizic.
Pe faptul ca este centrata prea mult pe boala, pe efecte, si prea putin pe sanatate, pe cauze.
Cam astea mi'au venit acum in minte...

@abis

QUOTE
QUOTE
Virusul ala n'are cum sa fie inofensiv, ca altfel nu ar exista reactie imunitara.

Nu inteleg implicatia din fraza asta. Este inofensiv pentru ca i se inhiba capacitatea de a se multiplica; eventual in vaccin nici macar nu este un virus intreg, ci doar anumite proteine din compozitia virusului, astfel incat sistemul imunitar sa invete cum sa se apere...

Daca nu ar fi inofensiv, ar vedea o gramada de oameni care se imbolnavesc de poliomelita, de ex, dupa ce fac vaccinul anti-polio... Ceea ce nu este cazul.

Ce nu intelegi? Cum sa existe reactie imunitara daca nu exista un atac? A, ca este un atac mai mic, ca sa nu te omoare (sic), asta e altceva. Dar fara a exista un atac nu are cum sa existe un raspuns imunitar. Esti de acord?
QUOTE
Din nou, nu inteleg implicatia din fraza asta. Cum adica, daca esti 100% convins ca un lucru nu se poate intampla, chiar nu se intampla?! Pe ce te bazezi cand sustii una ca asta? Poti fi absolut sigur de ceva, orice, si in realitate sa comiti o eroare de apreciere, de judecata ori pur si simplu sa fii prost informat... Se gasesc exemple cu duiumul.

In cazul de fata nu era vorba totusi de un fenomen "extern". Era vorba de incredere si credinta in corpul tau. Care vine in cele din urma in increderea in tine, ca fiinta, ca prezenta. Daca spun: "sunt sigur ca am inchis usa de la casa cand am plecat azi de acasa", pe ce poti sa te bazezi? Pe faptul ca atunci cand ai facut-o erai suficient de treaz ca sa iti dai seama, iar cand afirmi esti suficient de treaz ca sa iti amintesti.
Erorile apar atunci cand nu esti prezent total intr'un loc si timp...
QUOTE
QUOTE
Pe termen lung, eu cred ca medicina alopata a facut mai mult rau decat bine.
Si eu cred ca te inseli. smile.gif

No problem.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2010, 11:47 AM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 22 Jan 2010, 11:22 AM) *
Dar fara a exista un atac nu are cum sa existe un raspuns imunitar. Esti de acord?

Nu, nu sunt de acord.

Prin vaccin este doar simulat un atac, organismul invata sa se pare, iar cand atacul real vine, este deja pregatit. Cam asta este principiul de "functionare" al vaccinurilor.

Daca atacul ar fi real, am vedea o sumedenie de oameni care s-au imbolnavit in urma vaccinului exact de boala impotriva careia s-au vaccinat. Ceea ce nu este cazul.
QUOTE
Era vorba de incredere si credinta in corpul tau.

Ei bine, cunosti vreun caz in care cineva sa aiba suficienta incredere si credinta in propriul corp astfel incat sa i se vindece de la sine o carie (am ales un exemplu cat mai banal si frecvent), fara sa apeleze la stomatolog?

Mi se pare ca generalizezi mult prea usor de la unele cazuri de vindecare aparent miraculoasa (prin regresie spontana ori prin alte cai) si tragi concluzia ca astfel s-ar putea vindeca orice, oricand si oricum.
QUOTE
No problem.

Problema mi se pare alta: faptul ca multi ar putea lua de bune astfel de... ipoteze (nu stiu ce alt termen sa folosesc) si sa renunte la a se trata, riscandu-si astfel viata...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 22 Jan 2010, 03:44 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis

QUOTE
QUOTE
Dar fara a exista un atac nu are cum sa existe un raspuns imunitar. Esti de acord?

Nu, nu sunt de acord.

Pai nu esti deloc rezonabil, scuza-ma!
QUOTE
Prin vaccin este doar simulat un atac, organismul invata sa se pare, iar cand atacul real vine, este deja pregatit. Cam asta este principiul de "functionare" al vaccinurilor.

Daca organismul ar sti ca e doar simulare nu ar avea o reactie imunitara. Simularile si vicleniile vin de la minte..
QUOTE
Daca atacul ar fi real, am vedea o sumedenie de oameni care s-au imbolnavit in urma vaccinului exact de boala impotriva careia s-au vaccinat. Ceea ce nu este cazul.

Dovada ca atacul este real este producerea anticorpilor. Dar raspunsul la un atac depinde de magnitudinea lui. Asta da. Daca un organism nu produce aceeasi cantitate de anticorpi sa spunem, ca in cazul infectiei pe cale naturala, asta nu inseamna ca el considera ca e vorba de un atac simulat. Ci raspunde pe masura amenintarii percepute, dar care EXISTA, ca altfel nu ar raspunde. Simplu ca buna ziua.
QUOTE
Ei bine, cunosti vreun caz in care cineva sa aiba suficienta incredere si credinta in propriul corp astfel incat sa i se vindece de la sine o carie (am ales un exemplu cat mai banal si frecvent), fara sa apeleze la stomatolog?

Nu.
QUOTE
Mi se pare ca generalizezi mult prea usor de la unele cazuri de vindecare aparent miraculoasa (prin regresie spontana ori prin alte cai) si tragi concluzia ca astfel s-ar putea vindeca orice, oricand si oricum.

Eu nu am spus asta. Concluzia asta ai tras-o tu. Eu am spus "daca se inseala inseamna ca nu e convins 100%", referindu-ma la o situatie anume (o persoana x muscata de un caine, care nu se vaccineaza..).
Ce vreau eu sa spun este ca: e posibil sa stii cu certitudine daca intr'o situatie ANUME poti sa te vindeci sau nu. Certitudinea asta depinde de cat de "treaz" (constient) esti. Exact ca in exemplul pe care l-am dat cu usa de la casa. Deci nu este vorba de o credinta oarba, pe ghicitura. De aceea spun ca "daca se inseala, inseamna ca nu e 100% convins".
QUOTE
Problema mi se pare alta: faptul ca multi ar putea lua de bune astfel de... ipoteze (nu stiu ce alt termen sa folosesc) si sa renunte la a se trata, riscandu-si astfel viata...

Raspunsul meu se referea la afirmatia cu medicina alopata. Asta e una.
A doua: fiecare om raspunde de deciziile si alegerile sale.
A treia: Daca un om crede ca vaccinul antirabic il ajuta, si ca moare daca nu si-l face, si eu cred ca e mai bine sa il faca.
A patra: Medicina alopata nu este inutila sau complet daunatoare. Personal, cred ca in domeniile chirurgiei, al stomatologiei, si in orice tine de interventii de urgenta, poate fi de mare ajutor. Dar ca abordare a la long e paguboasa. Asta e parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2010, 07:00 PM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 22 Jan 2010, 03:44 PM) *
Pai nu esti deloc rezonabil, scuza-ma!

N-am de ce sa te scuz. Mie mi se pare ca sunt, dar asta e, nu pot multumi pe toata lumea... smile.gif
QUOTE
Daca organismul ar sti ca e doar simulare nu ar avea o reactie imunitara.

Evident. Dar stie doar mintea ta, nu si sistemul imunitar, care actioneaza autonom si este "programat" ca la intrarea unui corp strain sa actioneze. Mi se pare extrem de clar...
QUOTE
Dovada ca atacul este real este producerea anticorpilor.

Producerea anticorpilor este doar o dovada a faptul ca sistemul imunitar reactioneaza la un stimul. Nu inseamna ca exista neaparat si un pericol. Prin vaccin "pacalesti" sistemul imunitar, il antrenezi ca sa stie cum sa actioneze in prezenta unui anumit virus, dar nu te pui practic in pericol. Percepe o amenintare care nu exista in acel moment.
QUOTE
Eu am spus "daca se inseala inseamna ca nu e convins 100%", referindu-ma la o situatie anume (o persoana x muscata de un caine, care nu se vaccineaza..).

Ei bine, eu nu cred ca ai dreptate. Este posibil ca cineva sa fie convins 100% ca scapa de o boala si sa nu scape. Prin convingere 100% inteleg ca nu nutreste nicio indoiala... Tu intelegi altceva?
QUOTE
Ce vreau eu sa spun este ca: e posibil sa stii cu certitudine daca intr'o situatie ANUME poti sa te vindeci sau nu.

Si eu spun altceva: ca este posibil sa fii convins ca te vindeci si acest lucru sa nu se intample. Si invers.
QUOTE
ca abordare a la long e paguboasa

De ce? Ar fi mai bine sa renuntam la medicina? Ce-am avea de castigat?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jan 2010, 03:27 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Ce nu intelegi? Cum sa existe reactie imunitara daca nu exista un atac? A, ca este un atac mai mic, ca sa nu te omoare (sic), asta e altceva. Dar fara a exista un atac nu are cum sa existe un raspuns imunitar. Esti de acord?


Asta e ma, romanul le stie pe toate. E expert la tot. Pacat ca nu sunt bolile mai serioase, se mai rareau randurile astora atotstiutori.

Ai auzit de alergie? Da de boli "autoimune"???


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Jan 2010, 04:37 PM
Mesaj #47


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@toti care v-ati vaccinat: Nu v-ati gāndit ca a fost inutil?
Si mai mult: Prin sperma ati vaccinat si nevasta, fara stirea ei, ia zi-i asta, vei avea zile negre rofl.gif

*edit: De fapt, stiti care trebuie platita...

Acest topic a fost editat de Cla: 23 Jan 2010, 04:40 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jan 2010, 04:52 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 23 Jan 2010, 04:37 PM) *
Prin sperma ati vaccinat si nevasta, fara stirea ei........ hmm.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Jan 2010, 07:05 PM
Mesaj #49


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, te-am pus pe gānduri, nu te mira degeaba.
Īti povestesc ce mi-au spus niste dame:
Cel mai bun gust de sperma o are, daca "el" a baut suc de ananas.
Cel mai nasol e daca a māncat usturoi.
Si aici nu mai conteaza un vaccin intravaginal, sau? Daca omu' s-a vaccinat, oricum o da mai departe, e la fel ca SIDA.
Cu atāt mai bine, daca dama ia vaccinul oral. Acidul din stomac īl omoara.

Acest topic a fost editat de Cla: 23 Jan 2010, 07:12 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jan 2010, 07:48 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 23 Jan 2010, 07:05 PM) *
Cu atāt mai bine, daca dama ia vaccinul oral. Acidul din stomac īl omoara.

hmm.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Jan 2010, 09:40 PM
Mesaj #51


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Īhī. Ma crezi pervers sau te gāndesti? Sau te gāndesti ca-s pervers? laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2010, 11:41 AM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 23 Jan 2010, 04:37 PM) *
@toti care v-ati vaccinat: Nu v-ati gāndit ca a fost inutil?

Este posibil sa fi fost inutil - insa este posibil si sa fi fost util. Sansa de a lua virusul este, consider, mai mare decat cea de a face complicatii in urma administrarii vaccinului. Prin urmare decizia se bazeaza pe compararea probabilitatilor. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 25 Jan 2010, 01:28 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
QUOTE
Dovada ca atacul este real este producerea anticorpilor.
Producerea anticorpilor este doar o dovada a faptul ca sistemul imunitar reactioneaza la un stimul. Nu inseamna ca exista neaparat si un pericol. Prin vaccin "pacalesti" sistemul imunitar, il antrenezi ca sa stie cum sa actioneze in prezenta unui anumit virus, dar nu te pui practic in pericol. Percepe o amenintare care nu exista in acel moment.

Sa ne intelegem.
Cine te apara pe tine in caz ca te infectezi cu un virus? Mintea ta? Cea care "stie" ca de fapt vaccinul e doar o momeala, nu e un atac real? Nu. (Desi are si ea rolul ei, dar asta e alta poveste..) Ci acest agrenaj numit "sistemul imunitar", acela care a reactionat in cazul vaccinarii (pentru ca a perceput un atac, sau un pericol, desi mintea ta nu vrea sa accepte acest lucru) prin producere de anticorpi specifici. Iar pentru sistemul imunitar ori ca e vaccin, ori ca e infectie pe cale naturala, tot atac se cheama. Nu poate exista o reactie de aparare, producerea de anticorpi, fara e exista un atac (amenintare)...E de bun simt.
QUOTE
QUOTE
Eu am spus "daca se inseala inseamna ca nu e convins 100%", referindu-ma la o situatie anume (o persoana x muscata de un caine, care nu se vaccineaza..).
Ei bine, eu nu cred ca ai dreptate. Este posibil ca cineva sa fie convins 100% ca scapa de o boala si sa nu scape. Prin convingere 100% inteleg ca nu nutreste nicio indoiala... Tu intelegi altceva?

Nu. Dar imi mentin parerea...cu mentiunea ca nu e vorba de un "cec in alb"...
QUOTE
QUOTE
Ce nu intelegi? Cum sa existe reactie imunitara daca nu exista un atac? A, ca este un atac mai mic, ca sa nu te omoare (sic), asta e altceva. Dar fara a exista un atac nu are cum sa existe un raspuns imunitar. Esti de acord?
Asta e ma, romanul le stie pe toate. E expert la tot. Pacat ca nu sunt bolile mai serioase, se mai rareau randurile astora atotstiutori.

Ai auzit de alergie? Da de boli "autoimune"???

Asa, si? Te pomenesti ca te culci sanatos tun si te trezesti cu boala autoimuna venita din neant...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2010, 01:58 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 25 Jan 2010, 01:28 PM) *
Iar pentru sistemul imunitar ori ca e vaccin, ori ca e infectie pe cale naturala, tot atac se cheama. Nu poate exista o reactie de aparare, producerea de anticorpi, fara e exista un atac (amenintare)...

Bineinteles ca pentru sistemul imunitar vaccinul este perceput ca o amenintare reala, altfel nu ar actiona. Asta este si ideea... Insa nu-i un atac real, ci o simulare, pentru ca in cazul in care sistemul imunitar nu ar actiona, vaccinul nu ar produce boala (in componenta vaccinului sunt virusi inofensivi sau doar componente ale virusului). Tu pui semnul egal intre o simulare si un atac? O simulare care te ajuta ca, in cazul unui atac real, sa reactionezi mai eficient...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2010, 03:19 PM
Mesaj #55


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nu v-ati saturat īnca de sisteme si atacuri?
Voi nu va duceti la baza, pe voi doar va intereseaza CINE are dreptate.
Nu īncercati sa ma contactati, pt. ca io-s mic, nu stiu nimic, tata-n pod beleste oaia.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Jan 2010, 03:25 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 25 Jan 2010, 04:19 PM) *
Nu v-ati saturat īnca de sisteme si atacuri?

parca is niste gameri: sisteme, arme, reactii, amenintare.

intre timp pana si virusul a murit de frig..... ce animal a ramas nevirusat si poate fi urmatorul vector la primavara? unsure.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2010, 03:26 PM
Mesaj #57


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 25 Jan 2010, 10:41 AM) *
Este posibil sa fi fost inutil - insa este posibil si sa fi fost util. Sansa de a lua virusul este, consider, mai mare decat cea de a face complicatii in urma administrarii vaccinului. Prin urmare decizia se bazeaza pe compararea probabilitatilor. wink.gif

Da' bineīnteles, abis. Īti iei un virus prin vaccin de care nu ai nevoie. Pofta mare.
Am mai zis-o si ma repet: Va fi la fel un fake ca gripa aviara sau SARS. Lasa sa vina primavara si o sa vezi ce se scrie īn ziare.
La anu' n-o sa mai stie nimeni si nimic despre gripa asta cu care va spargeti capetele, pui pariu?



Acest topic a fost editat de Cla: 25 Jan 2010, 03:31 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2010, 03:36 PM
Mesaj #58


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 25 Jan 2010, 02:25 PM) *
intre timp pana si virusul a murit de frig..... ce animal a ramas nevirusat si poate fi urmatorul vector la primavara? unsure.gif

Cum ar fi cu pinguinii de la ecuator? (fara gluma, exista pe Galapagos)


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Jan 2010, 03:41 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



si cu ce il sperii pe nea ion cand ii spui de galapagos? el n-are pinguini in curte ....

trebuie ceva din care se mananca , bea , respira in mod curent cel putin jumatate de planeta. numai asa poti face rating smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2010, 03:45 PM
Mesaj #60


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai nu-i nimic. Lu' nea Ion o sa-i zicem ca porcii-s de vina.
Altii stiu ca porci... ah ohno.gif politicienii-s de vina.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Jan 2010, 03:50 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu merge, porcul a fost in colectia de toamna-iarna 2009. pasarile au fost prin 2007, vaca acum un deceniu. trebuie sa fie mult mai creativi acum , e mai greu.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2010, 03:51 PM
Mesaj #62


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dar sa stii ca m-am gāndit.
Porumbeii-s de vina, circula prin toata mama ma-si de Europa... rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Jan 2010, 03:54 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



au fost la aviara. ne asigurau autoritatile ca porumbeii si alte pasari calatoare care veneau in acea primavara apocaliptica din africa vor fi investigate in timpul zborului ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 25 Jan 2010, 03:55 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2010, 05:08 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 25 Jan 2010, 03:26 PM) *
Īti iei un virus prin vaccin de care nu ai nevoie. Pofta mare.

Merci. Prefer sa-l iau prin vaccin decat in tramvai daca stranuta vreunul langa mine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2010, 05:11 PM
Mesaj #65


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai... si cāte au fost īnvvesigate... au fost omorāte, si zburatoarele ca un uliu, un vultur, un Bussard, pe cine le prinde?
Pribabil ca aceeasi care l-au prins pe Bruno ohmy.gifl:


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 25 Jan 2010, 05:11 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Bineinteles ca pentru sistemul imunitar vaccinul este perceput ca o amenintare reala, altfel nu ar actiona. Asta este si ideea... Insa nu-i un atac real, ci o simulare, pentru ca in cazul in care sistemul imunitar nu ar actiona, vaccinul nu ar produce boala (in componenta vaccinului sunt virusi inofensivi sau doar componente ale virusului). Tu pui semnul egal intre o simulare si un atac? O simulare care te ajuta ca, in cazul unui atac real, sa reactionezi mai eficient...

Pai exact asta tot repet si eu.

Nu stiu ce s-ar intampla daca sistemul imunitar nu ar reactiona fata de acele componente de virusi. Nu spun ca s-ar declansa neaparat boala intr-o forma vizibila, dar nu cred ca ar fi ceva benefic pentru organism.

Eu consider ca pentru corp nu exista notiunea de simulare, sau de "atac simulat". Eventual poti sa zici, atac puternic, atac slab, dar nu simulare. Unde exista simularea asta? Doar in mintea rationala (liniara). Ca ea "priveste" in viitor, incercand sa anticipeze...Ea poate sa spuna: vaccinul asta e simularea atacului ce va sa vina...

Later edit

QUOTE
De ce? Ar fi mai bine sa renuntam la medicina? Ce-am avea de castigat?


Am uitat sa raspund la ultima intrebare...

Vorbeam de medicina alopata, sau occidentala. Pai, o sanatate mai buna, fireste.

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 25 Jan 2010, 05:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jan 2010, 05:18 PM
Mesaj #67


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 25 Jan 2010, 04:08 PM) *
Merci. Prefer sa-l iau prin vaccin decat in tramvai daca stranuta vreunul langa mine.

Nu te supara, dar nu te cred deloc. Adica te duci la medic ca sa fii "amortizat" daca-ti sufla cineva īn metrou īn fata?
Cāt de bolnava e tara asta? Nu-i de mirare ca va īmbolnaviti de gripa "IOMAISTIUCE", dar sa stiti ca are virusuri de "uaaaiiii", si mori dup-aia.

Te-ai gāndit vreodata ca tocmai la medic īti stranuta cineva īn fata?
Pofta buna.

Acest topic a fost editat de Cla: 25 Jan 2010, 05:22 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 25 Jan 2010, 05:29 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 25 Jan 2010, 06:11 PM) *
Hai... si cāte au fost īnvvesigate... au fost omorāte, si zburatoarele ca un uliu, un vultur, un Bussard, pe cine le prinde?

era un nene in acea vreme pe realitatea care se jura ca zburatoarele gripate nu vor avea forta necesara sa zboare din africa pana in romanica. rofl.gif

rezultatul il stim cu totii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 Jan 2010, 05:59 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 25 Jan 2010, 05:11 PM) *
Nu stiu ce s-ar intampla daca sistemul imunitar nu ar reactiona fata de acele componente de virusi. Nu spun ca s-ar declansa neaparat boala intr-o forma vizibila, dar nu cred ca ar fi ceva benefic pentru organism.

Asta-i ca drobul de sare... Uite ca reactioneaza, tocmai asta este si ideea. Daca ai avea copii, ti-ai asuma riscul de a nu le face niciun vaccin?
QUOTE
Eu consider ca pentru corp nu exista notiunea de simulare, sau de "atac simulat"

Asta spun si eu - nu are de unde sa stie ca atacul este real, daca este periculos sau nu... Prin urmare actioneaza ca si cum ar fi un atac real.
QUOTE
Vorbeam de medicina alopata, sau occidentala. Pai, o sanatate mai buna, fireste.

Poti sa explici cum am avea o sanatate mai buna fara medicina "occidentala"? Ar muri toti cei slabi si ar ramane doar cei puternici, ceea ce este rau pentru individ ar fi bine pentru specie, sau ce vrei sa spui?


QUOTE(Cla)
Adica te duci la medic ca sa fii "amortizat" daca-ti sufla cineva īn metrou īn fata?

Nu amortizat, ci pregatit. Imunizat. smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 25 Jan 2010, 06:01 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 25 Jan 2010, 06:57 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Asa, si? Te pomenesti ca te culci sanatos tun si te trezesti cu boala autoimuna venita din neant...


Cu alergiile te nasti, de multe ori.
QUOTE
Vorbeam de medicina alopata, sau occidentala. Pai, o sanatate mai buna, fireste.


Pai renunta la ea. Nu te mai duce la doctor niciodata. Si nici pe copiii sau pe familia ta sa nu ii duci. De fapt, nu chema salvarea orice s-ar intampla.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 07:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman