HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

26 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tratatul De La Lisabona, Europa in secolul XXI
turbo trabant
mesaj 12 Mar 2010, 12:17 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



superba imaginea, istoria si prezentul in aceeasi poza.

http://athens.indymedia.org/local/webcast/...dents__010_.jpg

moarte nemtilor si mertanelor ! biggrin.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Mar 2010, 04:42 PM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



se pare ca zicala "nu mor caii cand vor cainii, dar nici cainii cand vor caii" functioneaza foarte bine in in cazul PIGS.

"este nevoie de "un sistem drastic de monitorizare a bugetelor naţionale din ţările UE" (Olli Rehn) Multi nu vor fi de acord cu aceasta afirmatie, dupa mine "monitorizare" este un pas inainte catre pierderea suveranitatii, o fi bine o fi rau?

Acest topic a fost editat de Marduk: 14 Mar 2010, 04:33 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Mar 2010, 08:00 PM
Mesaj #143


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



HELLAS !!

Iuhuuuu !!
biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Mar 2010, 08:00 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 14 Mar 2010, 04:34 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Iasu palikari mu! drunk.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Mar 2010, 01:15 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 13 Mar 2010, 04:42 PM) *
o fi bine o fi rau?

De ce ar fi rau? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2010, 01:34 PM
Mesaj #146


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O tara este suverana atata vreme cat isi face singura bugetul, colecteaza impozitele si tipareste moneda. consider ca in momentul in care esti "monitorizat" si poate tras de maneca atunci cand vrei sa-ti faci bugetul, este o pierdere a suveranitatii, mai exact vor fi tari care datorita politicilor monetare si bancare nu vor fi monitorizate si tari monitorizate, adica unele au voie sa faca ce vor cu banii lor iar altele nu, unde este suveranitatea?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Mar 2010, 02:11 PM
Mesaj #147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Mar 2010, 01:34 PM) *
consider ca in momentul in care esti "monitorizat" si poate tras de maneca atunci cand vrei sa-ti faci bugetul, este o pierdere a suveranitatii

Si eu te intrebam de ce este neaparat un lucru rau pierderea suveranitatii.

In cadrul UE tarile componente, de comun acord, transfera o parte a suveranitatii catre organismele comunitare. Si vad asta ca pe un lucru pozitiv, nu negativ.
QUOTE
vor fi tari care datorita politicilor monetare si bancare nu vor fi monitorizate si tari monitorizate

Adica politica financiara a unora va fi urmarita cu atentie mai mare decat a altora. Atat timp cat unii au obiceiul sa se abata mai des decat altii de la standardele pe care s-au angajat sa le respecte, care este problema? Mie mi se pare ca dimpotriva, ar fi o pierdere de vreme si o irosire de resurse sa-i urmaresti la fel de atent pe toti; este firesc sa fii cu ochii in patru mai ales cand ai de-a face cu cei care deja te-au tras pe sfoara.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Mar 2010, 02:23 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 15 Mar 2010, 02:34 PM) *
O tara este suverana atata vreme cat isi face singura bugetul, colecteaza impozitele si tipareste moneda. consider ca in momentul in care esti "monitorizat" si poate tras de maneca atunci cand vrei sa-ti faci bugetul, este o pierdere a suveranitatii, mai exact vor fi tari care datorita politicilor monetare si bancare nu vor fi monitorizate si tari monitorizate, adica unele au voie sa faca ce vor cu banii lor iar altele nu, unde este suveranitatea?

pe firul acestei logici, in urma acordului cu fmi/ue romania nu mai este suverana.

problema mare va fi in stabilirea criteriilor de monitorizare si de cand se aplica. degeaba monitorizezi grecia acum, calul troian a plecat de mult din grajd.

orice monitorizare de la brucseles sau aiurea e binevenita in romania, vor fura mai greu guvernantii si poate ue va avea incredere sa dea niste bani si romanicii sa construiasca niste autostrazi sau ceva acolo.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Mar 2010, 03:27 PM
Mesaj #149


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Autostrazi? Visezi? Doar nu baga românu' un ban în infrastructura. Bine ca sunt Porsche Cayenne cât încape, dar strazi - ioc.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Mar 2010, 03:34 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu visez.

principala problema in constructia de autostrazi in romanica este spaga ministeriala si locala. in romania chiar daca dai spaga, cel care o ia are tupeul sa mai vina sa o mai ceara o data sau de mai multe ori. suntem de o neseriozitate proverbiala chiar si in balcani la faza asta.

sa luam o autostrada pe hartie cu licitatie castigata legal. in clipa 2 vin la compania castigatoare aia din guvern aia de la compania nationala de autostrazi , primarii , prefectii. toti vin sa "mulga".
dupa 1-2 ani, sunt ceva alegeri locale, parlamentare, prezidentiale. se cere din nou tainul si inainte de alegeri si dupa. circul se repeta mioritic, nimic nu se intampla.

intre timp, constructorul este absolut exasperat ca utilajele ii stau, oamenii someaza, colac peste pupaza cand incepe vreun buldozer sa muste din pamant , hopa un "colectiv de arheologi" care au descoperit acolo periuta de dinti a lui stefan cel mare si sfant zic stop la lucrari. exproprierile de smecheri cu terenuri dureaza ani de zile in procese pe care "statul" le pierde.

daca banu s-ar da direct de la brucseles fara sa mai fie gestionat/aprobat de la bucale , s-ar face autostrazi. macar in domeniul asta, monitorizarea ar face lucruri bune.

ps: porsche cayenne este masina buna in romania. buna pentru drumuri, buna pentru garagen, buna pentru societatile de leasing. deci da, buna pentru grupul porsche jamie.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 15 Mar 2010, 03:46 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2010, 04:38 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 15 Mar 2010, 02:11 PM) *
QUOTE
Si eu te intrebam de ce este neaparat un lucru rau pierderea suveranitatii.

Nu cred ca este nevoie sa-ti explic ce este rau in pierderea suveranitatii, dar am sa fac o referire la ceea ce a postat turbo trbant, ca se leaga
QUOTE
Si vad asta ca pe un lucru pozitiv, nu negativ.

E parerea ta, eu cred ca Romania merita o alta soarta, mai ales ca are resurse.
QUOTE
Adica politica financiara a unora va fi urmarita cu atentie mai mare decat a altora.

Corect, dar ar trebui sa sti ca aceasta "urmarire" nu are loc din cauza mea sau a ta ori a altora ca noi ci din cauza fondurilor grecesti, englezesti, frantuzesti, evreiesti, etc. care au facut "afaceri" cu cativa conationali care cred ca pot sa fraiereasca boborul la nesfarsit. Lacomia unor fost si actuali tovarasi ne-a adus in situatia asta, alaturi de proasta gestionare a banului public si criza mondiala.



QUOTE(turbo trabant @ 15 Mar 2010, 02:23 PM) *
QUOTE
pe firul acestei logici, in urma acordului cu fmi/ue romania nu mai este suverana.

Corect. Pentru FMI nu conteaza prioritatile romanilor ci prioritatile ce trebuiesc indeplinite pentru a returna banii. Cu alte cuvinte vreti autostrazi, niet/no, mai stati o tura la capsuni sa platiti datoria si mai vedem noi peste vreo 4-5 ani. Dar daca vrem autostrazi, le facem in parteneriat, adica le platesc cei ce le construiesc dar banii tot noi ii viram prin taxele de autostrada. Adevarul este ca ne-au luat de prosti si ai nostri si ai lor, mamaliga se face din terci si nu explodeaza decat atunci cand e focul prea tare, daca sti sa controlezi focul n-ai probleme.


Acest topic a fost editat de Marduk: 15 Mar 2010, 05:03 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Mar 2010, 04:54 PM
Mesaj #152


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Mar 2010, 04:38 PM) *
Nu cred ca este nevoie sa-ti explic ce este rau in pierderea suveranitatii, dar am sa fac o referire la ceea ce a postat turbo trbant, ca se leaga

Pai turbo trabant dimpotriva, sustine ideea ca pierderea suveranitatii in favoarea unor organisme gen UE nu-i neaparat un lucru rau... Deci nu ma contrazice cu nimic. Asa ca te rog explica cu cuvintele tale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2010, 05:25 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"pe firul acestei logici, in urma acordului cu fmi/ue romania nu mai este suverana."

Nu este vorba de contradictie, ci de faptul ca turbo trabant nu exclude aceasta logica. Faptul ca FMI/UE controleaza suveranitatea Romaniei prin reducerea sau desfiintarea coruptiei locale, nu inseamna ca la nivelul FMI sau UE proiectele importante ce urmeaza a fi realizate in Romania nu vor fi adjudecate de unii ca Betchel sau Strabag, or poate nu FMI/UE nu mai vor alte autostrazi, nu mai vor dezvoltare, cu alte cuvinte nu mai poti sa faci ce vrei in tara ta oricat de mult ti-ai dori acest lucru.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Mar 2010, 05:27 PM
Mesaj #154


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Mar 2010, 05:25 PM) *
cu alte cuvinte nu mai poti sa faci ce vrei in tara ta oricat de mult ti-ai dori acest lucru.

Exact asta este motivul pentru care eu (si inteleg ca si turbo trabant la fel) imi doresc ca o parte din suveranitate sa fie exercitata de la Bruxelles. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2010, 08:28 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Eu nu sunt de acord, motivul nu poate fi identic cu motivatia, iar faptul ca o parte din suveranitate este transferata la Bruxelles, Moscowa, Bejing, Tokio sau oriunde pe acest pamant in afara Romaniei nu ma face sa ma simt mai confortabil, prefer sa am niste conducatori inteligenti care sa tina cont de interesele nationale nu de interesele UE sau ale altor state din UE. Am sa-ti dau un singur exemplu, legumicultura, in Romania am avut pana la "revolutie" rosiile cele mai gustoase rosii, dupa gustul meu, de cativa ani toate semintele din tara au fost amestecate, denaturate, preluate de cei mai mari mesteri in domeniu, olandezii, piratii acestui domeniu. Daca vrei sa faci azi comert cu flori, legume sau orice alt ceva in domeniul respectiv, fara sa treci pe la Amsterdam n-ai nicio sansa. A fost doar un exemplu, mai am unul din apicultura, exista un curent care incearca sa impuna in Romania doua noi matci, italiana si Bukfast (germano-engleza) care cica ar fi mai prolifice si mai harnice, dar eu unul nu as renunta la apis carpatica pentru nicio alta specie, e si asta o forma de suveranitate.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Mar 2010, 08:43 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 15 Mar 2010, 09:28 PM) *
prefer sa am niste conducatori inteligenti care sa tina cont de interesele nationale nu de interesele UE sau ale altor state din UE. Am sa-ti dau un singur exemplu, legumicultura, in

pai ai conducatori inteligenti dar care tin cont de interesele lor nu cele nationale.
cu ce te-au ajutat conducatorii astia nationali pe agricultura? cu nimic, ca au semnat tratatul de aderare pe agricultura repede-repede ca ii prindea ora 5 la semnat la cele tspe mii de pagini.

intre coruptia din brucseles si cea de la bucale aleg cu ochii inchisi pe aia de la brucseles, inclusiv pe EBA, jiji si vadimel, expertii nostri si aparatuori ai cauzelor nationale rofl.gif .


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Mar 2010, 08:49 PM
Mesaj #157


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



am zis prefer, asta nu inseamna ca si am, dar fiind optimist din fire inca mai sper. cat despre bucşeles si europarlamentarii romani, mi-e sila.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 15 Mar 2010, 10:23 PM
Mesaj #158


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 15 Mar 2010, 04:27 PM) *
imi doresc ca o parte din suveranitate sa fie exercitata de la Bruxelles. smile.gif

Poftim?? blink.gif Tocmai "suveranitatea" asta ti se ia de la Bruxelles.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2010, 11:05 AM
Mesaj #159


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 15 Mar 2010, 08:28 PM) *
faptul ca o parte din suveranitate este transferata la Bruxelles, Moscowa, Bejing, Tokio sau oriunde pe acest pamant in afara Romaniei nu ma face sa ma simt mai confortabil

Aaa, nu, daca e vorba de Moscova sau Beijing sunt de aceeasi parere cu tine. Nu vreau "transfer de suveranitate" catre Moscova sau Beijing, ci doar catre Bruxelles si Strasbourg. wink.gif
QUOTE
exista un curent care incearca sa impuna in Romania doua noi matci, italiana si Bukfast (germano-engleza) care cica ar fi mai prolifice si mai harnice, dar eu unul nu as renunta la apis carpatica pentru nicio alta specie, e si asta o forma de suveranitate

Nu ma pricep la apicultura, insa cred ca daca singurul tau argument ar fi ca apis carpatica este autohtona, desi matcile noi mai productive ar produce miere de aceeasi calitate, eu unul as prefera sa cumpar de la altcineva...


Cla, exact asta am spus si eu. Da, suveranitatea (sau o parte a ei) este "luata" de catre cei de la Bruxelles. Exact asta imi si doresc. E vreo problema? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Mar 2010, 11:16 AM
Mesaj #160


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Mar 2010, 11:05 AM) *
QUOTE
Nu vreau "transfer de suveranitate" catre Moscova sau Beijing, ci doar catre Bruxelles si Strasbourg.

Nu este acelasi lucru? ori la Bruxelles si Strasbourg ori la Moscowa sau Beijing eu zic ca tot aia este.
QUOTE
ar fi ca apis carpatica este autohtona, desi matcile noi mai productive ar produce miere de aceeasi calitate, eu unul as prefera sa cumpar de la altcineva...

Asta este prostia romanilor, in vreme ce englezii, olandezii, nemtii si altii din UE sunt foarte conservatori noi alergam cu bratele deschise spre orice este produs de alti, poate mai prost decat ceea ce producem noi.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2010, 11:22 AM
Mesaj #161


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Mar 2010, 11:16 AM) *
Nu este acelasi lucru? ori la Bruxelles si Strasbourg ori la Moscowa sau Beijing eu zic ca tot aia este.

In cazul asta intr-adevar meriti nota 4 la politica, asa cum vorbeam noi si pe alt topic...
QUOTE
in vreme ce englezii, olandezii, nemtii si altii din UE sunt foarte conservatori noi alergam cu bratele deschise spre orice este produs de alti, poate mai prost decat ceea ce producem noi

Pai eu ce ziceam mai sus: daca singurul tau argument ar fi faptul ca albinele tale sunt autohtone... Daca ai si alte argumente (fac miere mai buna, cu mai multe vitamine naturale ori altceva de genul asta), se schimba discutia. Dar atat timp cat singurul argument ar fi faptul ca sunt "albine romanesti" nu ma convingi.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Mar 2010, 12:10 PM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Mar 2010, 11:22 AM) *
QUOTE
In cazul asta intr-adevar meriti nota 4 la politica, asa cum vorbeam noi si pe alt topic...

Daca nota asta vine de la unul pe care nu-l intereseaza suveranitatea tari sale, chiar nu ma afecteaza, dar e pacat ca exista astfel de romani.
QUOTE
Pai eu ce ziceam mai sus: daca singurul tau argument ar fi faptul ca albinele tale sunt autohtone...

Singurul argument este ca fac aceiasi miere, doar ca sunt unii care cred ca fac mai multa decat cea romaneasca, eu zic ca albina face miere dupa cum o ajuta stuparu. Ar mai fi ceva cu mataca asta, ceva care ma duce cu gandul la atitudinea idioata manifestata de romani fata de produsele importate, nu poti sa o prasesti, dupa 3 ani trebuie sa te duci sa cumperi alta, cam asa cum este si cu florile si legumele olandezilor, vrei alte legume la vara te duci si cumperi seminte, dependenta creaza dependenti. mwah1.gif



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2010, 12:20 PM
Mesaj #163


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Mar 2010, 12:10 PM) *
Daca nota asta vine de la unul pe care nu-l intereseaza suveranitatea tari sale, chiar nu ma afecteaza, dar e pacat ca exista astfel de romani.

Tocmai pentru ca ma intereseaza, o cred pe maini mai bune daca este incredintata functionarilor europeni din Bruxelles decat unor romani neaosi ca Hrebenciuc, Morega sau Gutau (asta ca sa nu mai amintesc despre politrucii moscoviti). Pana la urma, tu ce ai inteles ca inseamna "integrarea europeana"?
QUOTE
Singurul argument este ca fac aceiasi miere, doar ca sunt unii care cred ca fac mai multa decat cea romaneasca

Pai intai sa stabilesti clar care face mai multa si mai buna si gata discutia; dar sa respingi o solutie doar pentru ca nu este romaneasca este la fel de absurd ca si a respinge alta doar pentru ca este. Pur si simplu nu ar trebui sa aiba nicio relevanta locul unde este produs un anumit lucru, aici sau aiurea, ci doar cat de bine iti satisface necesitatile. Daca este un produs romanesc in situatia asta, foarte bine; daca este unul olandez sau german, la fel de bine.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Mar 2010, 02:22 PM
Mesaj #164


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Mar 2010, 12:20 PM) *
QUOTE
romani neaosi ca Hrebenciuc, Morega sau Gutau (asta ca sa nu mai amintesc despre politrucii moscoviti).

nu-s astia toti romanii neaosi, dar daca tu te simti mai bine pe mainile altora decat alor tai, asta este, optiunile politice nu le comentez, este ca si cum as face prozelitism religios, or eu nu fac asa ceva.
QUOTE
Pana la urma, tu ce ai inteles ca inseamna "integrarea europeana"?

Un lucru este clar, am aderat, de integrat ramane sa vedem cum ne integram, cu ce ne integram si mai ales cu cine. Eu sunt pentru integrare dar vreau sa port itari si opinci pana mor, chiar de-ar fi sa rada unii de mine asa cum rad de scotieni, tirolezi sau mai stiu eu ce natie care tine la traditii. Nu ca nu ne-ar lasa sa purtam itari dar sunt intentii si ingerinte mai subtile, mai perverse decat bunavointa cu care suntem intampinati peste tot.

QUOTE
Pur si simplu nu ar trebui sa aiba nicio relevanta locul unde este produs un anumit lucru, aici sau aiurea, ci doar cat de bine iti satisface necesitatile.

Ei draga abis, nu-i chiar atat de simplu, ma mira ca nu ai adaugat si "cum este produs" sau cati romani isi pierd locul de munca ca tu sa-ti satisfaci necesitatile, dar mai ales scopul caruia ii este destinat un produs, DEPENDENTA si lipsa de ALTERNATIVA or ALTERNATIVA INDUSA, pentru ca la final sa constati singur ca tot produsul original este mai bun.
QUOTE
Daca este un produs romanesc in situatia asta, foarte bine; daca este unul olandez sau german, la fel de bine.

Cred ca sti foarte bine ca daca vrei sa elimini concurenta o cumperi apoi o inchizi, mai simplu nici ca se poate.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2010, 03:14 PM
Mesaj #165


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Mar 2010, 02:22 PM) *
nu-s astia toti romanii neaosi, dar daca tu te simti mai bine pe mainile altora decat alor tai, asta este

Bineinteles ca ma simt mai bine pe "mana" unor comisari europeni corecti decat pe "mana" unor ticalosi autohtoni.
QUOTE
Eu sunt pentru integrare dar vreau sa port itari si opinci pana mor

Nu te impiedica nimeni. Imbraca-te cum vrei. Desi ma indoiesc ca acum asa esti imbracat. smile.gif

Apropo, tirolezii si scotienii despre care vorbesti isi imbraca portul traditional la evenimente ori sarbatori, nu ii vei vedea toata ziua-buna ziua imbracati asa. In paranteza fie spus, kiltul scotian la care te referi nu-i chiar atat de traditional ca itarii si opincile, a fost conceput prin sec. XVII-XVIII.
QUOTE
sunt intentii si ingerinte mai subtile, mai perverse decat bunavointa cu care suntem intampinati peste tot.

Ca de exemplu?
QUOTE
cati romani isi pierd locul de munca ca tu sa-ti satisfaci necesitatile

Niciunul. De ce si le-ar pierde?

Niciunul dintre noi nu are o "datorie" de a sustine locurile de munca romanesti alegand sa cumpere produse autohtone proaste, daca poate cumpara la aceiasi bani sau la mai putin produse straine bune. Daca facem asa in primul rand ne sabotam pe noi insine iar pe de alta parte nu-i ajutam nici pe cei care produc ieftin si prost: in loc sa-i ajutam sa descopere ca ceea ce ofera ei pietei este inadecvat si ca trebuie sa se adapteze, sa schimbe produsul, sa inoveze etc, ii mentinem artificial in viata si in mod evident ii ingropam, deorece nu vor avea nicio sansa pe pietele externe... Asa ca cel mai mare serviciu pe care il putem face unor producatori romani, in cazul in care nu fac marfa buna, este sa nu o cumparam.

Iar daca este bun, sa-l cumparam fara a tine cont de ce scrie pe eticheta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Mar 2010, 04:11 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Mar 2010, 03:14 PM) *
QUOTE
Bineinteles ca ma simt mai bine pe "mana" unor comisari europeni corecti decat pe "mana" unor ticalosi autohtoni.

Nu-s chiar toti ticalosi.
QUOTE
Apropo, tirolezii si scotienii despre care vorbesti isi imbraca portul traditional la evenimente ori sarbatori, nu ii vei vedea toata ziua-buna ziua imbracati asa. In paranteza fie spus, kiltul scotian la care te referi nu-i chiar atat de traditional ca itarii si opincile, a fost conceput prin sec. XVII-XVIII.

Si romanii cred ca fac acelasi lucru, poate mai sunt cativa batrani uitati cine stie pe unde in ce catun, care se imbraca zi de zi asa. Nu stiam ca kiltul scotian a fost creat atat de tarziu si mai ales ca nu-i traditional, o fi irlandez, dar am sa caut ceva legat de asta, cat despre tirolezi si pantalonasii lor nici astia nu-s traditionali?
QUOTE
Ca de exemplu?

Vrei sa-ti dau exemple? unul singur imi vine in minte acum, painea asta made in Turcia care ne-a invadat si pe care am acceptat-o in detrimentul painii noastre traditionale, or poate te gandeai la ingerinte politico-militare?
QUOTE
Niciunul. De ce si le-ar pierde?

Da ai dreptate sunt mai bune hainele facute de chinezi decat de romani si pantofii, comenzi facute de firme englezesti, olandeze, grecesti cine stie pe unde si vandute la noi sub nume de firma. Daca nu este asa de ce detergentul vandut la ei e mai bun ca cel vandut pe piata romaneasca, desi poarta acelasi nume, de ce bumbacul si lucrurile pe care le cumperi din Londra nu seamana cu cele de la noi desi sunt distribuite de aceiasi firma de renume? De asta si-au pierdut romanii locurile de munca ca noi sa ne imbracam de la Marks and Spencer.
QUOTE
Niciunul dintre noi nu are o "datorie" de a sustine locurile de munca romanesti alegand sa cumpere produse autohtone proaste, daca poate cumpara la aceiasi bani sau la mai putin produse straine bune.

Asa este, nu are datoria, are obligatia. Incearca sa convingi un olandez sau grec sa cumpere cascaval romanesc sau un frencez or italian sa cumpere vin romanesc, nici daca le-ai duce produsele astea la ei acasa nu le-ar cumpara, nu pentru ca nu ar fi tot atat de bune ca ale lor, dar isi cultiva mandria nationala pentru propriile produse chiar daca nu se gandesc ca prin consumarea acelor produse dau de lucru propriilor conationali.
QUOTE
in loc sa-i ajutam sa descopere ca ceea ce ofera ei pietei este inadecvat si ca trebuie sa se adapteze, sa schimbe produsul, sa inoveze etc, ii mentinem artificial in viata si in mod evident ii ingropam

Nu sunt de acord, exista o productie interna care s-a tot transformat in acesti 20 de ani, care are produse de calitate din ce in ce mai buna, ajutorul trebuie sa vina si de la noi si de la guvern, dar ai dreptate intr-o privinta produsele proaste trebuiesc refuzate de oricine ar fi produse.
QUOTE
Iar daca este bun, sa-l cumparam fara a tine cont de ce scrie pe eticheta.

Poate ca la eticheta ar trebui sa fim cel mai atenti.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2010, 04:39 PM
Mesaj #167


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Mar 2010, 04:11 PM) *
Nu-s chiar toti ticalosi.

Nu toti, doar marea majoritate.
QUOTE
painea asta made in Turcia care ne-a invadat si pe care am acceptat-o in detrimentul painii noastre traditionale

Painea se produce aici, nu in Turcia. smile.gif
Iar Turcia nu este in UE, eu te intrebam despre exemple ale unor "ingerinte subtile" ale UE care ne dauneaza.
QUOTE
sunt mai bune hainele facute de chinezi decat de romani

Depinde de la caz la caz, exista confectii romanesti bune si exista si unele chinezesti bune. Eu spun ca atunci cand cumperi un produs mi se pare normal sa nu te uiti la tara din care provine, ci la calitatea lui. Asadar, daca am de ales dintre doua paltoane, sa zicem, dintre care unul este mai potrivit pentru masura mea, are culori mai placute, este mai calduros ori mai ieftin decat altul, primul fiind produs in strainatate si al doilea in Romania, il voi prefera intotdeauna pe primul. Bineinteles, daca cel romanesc ar fi mai bun decat celalalt, l-as lua pe el... Dar in niciun caz nu voi "sponsoriza" un anumit producator cumparand ceva ce nu-mi place, nu-mi este util ori nu mi se potriveste in detrimentul unui lucru mai bun doar pe motiv ca acel producator are intamplator acelasi tip de pasaport cu al meu.

Cumpar marfa romaneasca doar daca este mai buna, mai ieftina ori imi place mai mult. Nu o cumpar pentru ca este romaneasca. Asa cum nici nu o evit pentru motivul asta.

Exemplu: conduc acum un Logan nu pentru ca este masina romaneasca, ci pentru ca mi s-a parut cea mai buna oferta de pe piata atunci cand am cumparat masina (raport calitate-pret in functie de necesitatile mele). Daca as fi avut o oferta mai buna de la o firma straina, nu as fi ezitat sa optez pentru ea.
QUOTE
nu are datoria, are obligatia

Ete na. Uite ca nu am chef sa respect o asemenea obligatie. Cum o sa fiu pedepsit? smile.gif
QUOTE
Incearca sa convingi un olandez sau grec sa cumpere cascaval romanesc sau un frencez or italian sa cumpere vin romanesc, nici daca le-ai duce produsele astea la ei acasa nu le-ar cumpara

Asta e problema celor care au asemenea mentalitati, nu a mea. Iar motivul pentru care multi nu cumpara produse romanesti este legat de incredere - adica de increderea ca produsele sunt de aceeasi calitate ca cele produse in alta parte. Poti convinge un francez oarecare ca aici se produce un vin mai bun decat cel de la el din tara?
QUOTE
exista o productie interna care s-a tot transformat in acesti 20 de ani, care are produse de calitate din ce in ce mai buna

Pai nu te contrazic. Asta zic si eu: daca produsele sunt bune le cumparam, iar daca nu, nu, indiferent de tara de unde provin. Daca sunt produse romanesti bune, le cumparam; daca nu, nu. Asta e tot.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Mar 2010, 05:23 PM
Mesaj #168


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 16 Mar 2010, 03:39 PM) *
Ete na. Uite ca nu am chef sa respect o asemenea obligatie. Cum o sa fiu pedepsit? smile.gif
Pai nu te contrazic. Asta zic si eu: daca produsele sunt bune le cumparam, iar daca nu, nu, indiferent de tara de unde provin. Daca sunt produse romanesti bune, le cumparam; daca nu, nu. Asta e tot.

Yeap !! Corect !! http://www.dacia.de/home.php


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Mar 2010, 06:26 PM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 16 Mar 2010, 04:39 PM) *
QUOTE
Painea se produce aici, nu in Turcia.

era vorba de painea produsa de turci din Romania, trebuia sa pun niste ghilimele
QUOTE
Bineinteles, daca cel romanesc ar fi mai bun decat celalalt, l-as lua pe el... Dar in niciun caz nu voi "sponsoriza" un anumit producator cumparand ceva ce nu-mi place

De acord, nu am zis altceva, eu daca sunt pus sa aleg intre doua produse bune, unul romanesc si unul strain il aleg pe cel romanesc.
QUOTE
Ete na. Uite ca nu am chef sa respect o asemenea obligatie. Cum o sa fiu pedepsit?

Nu tu o sa fi pedepsit, altii care vor veni dupa noi vor fi pedepsiti, poate ar trebui sa ne pese, printre ei vor fi poate si copii nostri.
QUOTE
Poti convinge un francez oarecare ca aici se produce un vin mai bun decat cel de la el din tara?

Nu cred ca-l poti convinge, dar am auzit ca italienii si francezii ar lua de la noi vin in vrac si acolo la ei i-ar imbunatati prin combinatii calitatea apoi cu o eticheta de firma il vand ca vin frantuzesc sau italienesc, de ce nu fac asta aici in Romania? sau de ce nu au curajul sa scrie ca acel vin contine si vin romanesc? acelasi lucru se intampla si cu mierea, fructele de padure, plante medicinale.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Mar 2010, 09:56 PM
Mesaj #170


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 16 Mar 2010, 05:26 PM) *
era vorba de painea produsa de turci din Romania, trebuia sa pun niste ghilimele

De acord, nu am zis altceva, eu daca sunt pus sa aleg intre doua produse bune, unul romanesc si unul strain il aleg pe cel romanesc.

Nu tu o sa fi pedepsit, altii care vor veni dupa noi vor fi pedepsiti, poate ar trebui sa ne pese, printre ei vor fi poate si copii nostri.

Nu cred ca-l poti convinge, dar am auzit ca italienii si francezii ar lua de la noi vin in vrac si acolo la ei i-ar imbunatati prin combinatii calitatea apoi cu o eticheta de firma il vand ca vin frantuzesc sau italienesc, de ce nu fac asta aici in Romania? sau de ce nu au curajul sa scrie ca acel vin contine si vin romanesc? acelasi lucru se intampla si cu mierea, fructele de padure, plante medicinale.

Da da da, vinzi un Recas ca Chianti- prostii sunt cei cel cumpara, cu asa o porcarie fac doar salata.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Mar 2010, 08:18 AM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 16 Mar 2010, 09:56 PM) *
Da da da, vinzi un Recas ca Chianti- prostii sunt cei cel cumpara, cu asa o porcarie fac doar salata.

Dar tu ca si consumator de unde sti ce se ascunde sub eticheta? Daca-i Recas, Recas sa fie, daca-i Chianti apai Chianti a fie. Cred ca totusi sunt 2 sau 3 investitori care au venit si au cumparat vii in Romania, dar nu stiu cum arata sticlele si ce scrie pe eticheta, cel mai cunoscut este Albano.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Mar 2010, 09:11 AM
Mesaj #172


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Stii, Marduk. Am sarbatorit cândva revelion. Am fost invitati la o sampanie.
O sampanie de 80 DM. Moet& Chandon.
Sa mor io, ce acra a fost porcaria aia. Cu asa ceva fac salata.
Ma uit la nevasta-mea, a ajuns un contact cu ochi. Ne-am dus acasa si am baut o sampanie româneasca: Feteasca neagra. Murfatlar.



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Mar 2010, 09:16 AM
Mesaj #173


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 17 Mar 2010, 07:18 AM) *
Dar tu ca si consumator de unde sti ce se ascunde sub eticheta? Daca-i Recas, Recas sa fie, daca-i Chianti apai Chianti a fie. Cred ca totusi sunt 2 sau 3 investitori care au venit si au cumparat vii in Romania, dar nu stiu cum arata sticlele si ce scrie pe eticheta, cel mai cunoscut este Albano.

Nu stii , Marduk. La noi gasesti un vin de Tetrapak, la vreo 89 de centi. Sta scris pe el " Vin de masa din UE." Na fain, de unde stii ca vine?
Cica sta scris Spania pe el, dar dracu stie de unde vine, din prin tot EU. Poate tocmai din Recas.
Daca vrei sa-ti cumperi un Chianti veritabil, ia-ti o sticla buna. Nimic la tetrapak. Si daca iti place vinul acru, Beaujolais Primeur.
Daca vrei ceva dulce - Grecesc - Maphrodaphne sau Samos. Dar ai grija cu astea, a doua zi nu mai stii unde-ti sta mintea rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 17 Mar 2010, 10:03 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Mar 2010, 09:51 AM
Mesaj #174


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 16 Mar 2010, 10:22 AM) *
Dar atat timp cat singurul argument ar fi faptul ca sunt "albine romanesti" nu ma convingi.

Hm hm. smile.gif Abis, cât timp traiesc albinele, traim si noi, nu uita asta. Or fi românesti sau UE, dar sunt. wub.gif
Altcumva ar fi chestia ca ne legam de Monsanto.

Acest topic a fost editat de Cla: 17 Mar 2010, 09:52 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Mar 2010, 11:21 AM
Mesaj #175


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 16 Mar 2010, 06:26 PM) *
era vorba de painea produsa de turci din Romania, trebuia sa pun niste ghilimele

Pai cine te pune sa cumperi paine produsa de turci, daca nu-ti place... Eu imi fac singur paine, nu cumpar nici de la turci, nici de la romani, si asa sunt sigur ca nu are decat faina, apa, sare si drojdie, fara alte giumbuslucuri. Cu ceva de genul asta:



Si sa stii ca am mancat, in Franta, paine mult mai buna decat cea facuta aici. Chiar si cea pe care o fac secuii mi s-a parut foarte buna.
QUOTE
eu daca sunt pus sa aleg intre doua produse bune, unul romanesc si unul strain il aleg pe cel romanesc

Eu daca sunt pus sa aleg intre doua produse la fel de bune il aleg pe cel mai ieftin.
QUOTE
altii care vor veni dupa noi vor fi pedepsiti

Dimpotriva...
QUOTE
am auzit ca italienii si francezii ar lua de la noi vin in vrac si acolo la ei i-ar imbunatati prin combinatii calitatea apoi cu o eticheta de firma il vand ca vin frantuzesc sau italienesc

Legende, povesti, nu mai lua si tu de bune toate zvonurile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman