HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

26 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Tratatul De La Lisabona, Europa in secolul XXI
turbo trabant
mesaj 15 Sep 2010, 04:02 PM
Mesaj #351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 15 Sep 2010, 03:21 PM) *
Niciuna. Stelele nu sunt asociate unor state anume, vezi aici

sure , pe aceeasi linie, romanica era sigur in consiliul europei la acea vreme tovarasul ceasca fiind comisar european ohyeah.gif .

povesti politico-corecte. la consiliu au bagat 12 fiindca 14 si 15 nu se putea iar 13 era cu ghinion. iar in 92 toamna cand s-a infiintat legal UE atunci erau 12 (vezi mai jos). ce coincidenta monsher 12 stele, 12 membri in 1992. thumb_yello.gif

În prezent, Uniunea are 27 membri, dintre care șase membri fondatori din 1958:
Belgia
Franța
Germania
Italia
Luxemburg
Olanda
1973:
Danemarca
Irlanda
Regatul Unit
1981:
Grecia
1986:
Portugalia
Spania

steluta romaniei a fost ciordita ca si "ochii de pisica" de pe "autostrazile" romanesti si se odihneste acum pe spatele unei carute de "nomazi" frati cu romanul.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Sep 2010, 04:27 PM
Mesaj #352


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 15 Sep 2010, 05:02 PM) *
in 92 toamna cand s-a infiintat legal UE atunci erau 12

Si drapelul a fost creat doar putin mai devreme - adica in 1955. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Sep 2010, 04:38 PM
Mesaj #353


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 15 Sep 2010, 04:27 PM) *
Si drapelul a fost creat doar putin mai devreme - adica in 1955. smile.gif

pai da dar vezi ce ziceam mai sus ( si scrie si in linkul tau) : nu puteau nici 14 si nici 15 din cauza saarlandului ( care le-a facut safteaua si s-a integrat pana la urma undeva in absolut). 13 era cu ghinion deci nu se pune. a fost tot timpul legat de tari (ca si la sua) pana cand a inceput expansiunea spre est si li s-ar fi acrit sa tot schimbe de cum mai sarea unu gardu' inauntru. de aici si povestea politico-corecta cu cercul si stelele care reprezinta bla bla .

revenind: franta a avut steluta ei, membru de baza a ue "din patrusopt cu familia mea in camera", pai se poate monsher sa vina acuma ue si sa ia apararea unor fraierici intrati de nici 3 ani si vai steaua lor care nu este? nu se poate musiu asa ceva impardonabil, intram in greva, noi suntem mare stat.

ce au adus tiganii in UE? tiganeala ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Sep 2010, 04:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Sep 2010, 04:59 PM
Mesaj #354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



tiganeala europeana mancati-as biggrin.gif

http://www.hotnews.ro/stiri-international-...-lui-reding.htm




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Sep 2010, 05:17 PM
Mesaj #355


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 15 Sep 2010, 05:38 PM) *
pai da dar vezi ce ziceam mai sus ( si scrie si in linkul tau) : nu puteau nici 14 si nici 15 din cauza saarlandului ( care le-a facut safteaua si s-a integrat pana la urma undeva in absolut). 13 era cu ghinion deci nu se pune

Pai daca nu s-au putut intelege sa lege numarul de stele de numarul de tari, au ales 12, care nu era legat de tari. Ce reprezenta numarul 12 in 1955? smile.gif Nu erau 12 tari cand a fost adoptat steagul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Sep 2010, 05:33 PM
Mesaj #356


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



lasa stelele , ca nu suntem la astrologie, momentan toate sunt stele verzi, e o paruiala pe cinste la brucseles. ca la o nunta tiganeasca biggrin.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Sep 2010, 05:58 PM
Mesaj #357


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 15 Sep 2010, 06:33 PM) *
lasa stelele , ca nu suntem la astrologie

Le las, daca zici... Am vrut doar sa elimin o neclaritate care am vazut ca a aparut dupa ce altcineva a deschis discutia despre ele sustinand, in mod eronat, ca ar avea alta semnificatie decat cea reala. smile.gif

QUOTE
e o paruiala pe cinste la brucseles

Reding are sustinere atat din partea lui Baroso, cat si din partea Germaniei. 'Om trai si 'om vedea... wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 15 Sep 2010, 06:02 PM
Mesaj #358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 15 Sep 2010, 05:58 PM) *
Le las, daca zici... Am vrut doar sa elimin o neclaritate care am vazut ca a aparut dupa ce altcineva a deschis discutia despre ele sustinand, in mod eronat, ca ar avea alta semnificatie decat cea reala. smile.gif
tu ai spus versiunea oficiala, propagandista. eu ti-am spus istoria
Reding are sustinere atat din partea lui Baroso, cat si din partea Germaniei. 'Om trai si 'om vedea... wink.gif
asa sustinere nu as dori nici dujmanilor mei, dujmanilor mei, of viata mea

mai citeste si tu ceva in engleza sau franse ca sa vezi cat de groasa e treaba.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2010, 08:38 AM
Mesaj #359


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Lellouche dixit : "Franţa este o ţară mare şi suverană. Nu este la şcoală. Noi aplicăm legea noastră", a spus el. "Nu am intenţia să fiu tratat, în numele Franţei, ca un băieţel"
"El a contestat şi faptul că Executivul de la Bruxelles ar fi apărătorul tratatelor europene, afirmând că "poporul francez este gardianul tratatelor".(EVZ)
Deci gardienii tratatelor sunt mai egali decat cei care nu sunt gardienii UE, ci doar simpli cetateni de mana a doua care traiesc in tar de "categoria a doua". Se pare ca visele democratice devin realitate care uneori socheaza, romanii au fost si vor ramane doar carne de tun pentru "gardienii tratatelor", mama ei de istorie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2010, 09:30 AM
Mesaj #360


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 15 Sep 2010, 07:02 PM) *
tu ai spus versiunea oficiala, propagandista. eu ti-am spus istoria

Daca insisti (desi tot tu ziceai sa o lasam moarta) explica-mi ce semnifica numarul 12 in anul in care a fost conceput steagul, repet, 1955.

QUOTE(Marduk)
"Nu am intenţia să fiu tratat, în numele Franţei, ca un băieţel"

In conditiile in care incalci legislatia comunitara, in conditiile in care incalci drepturile omului, in conditiile in care ministrii tai mint in fata Comisia Europeana, este penibil sa te dai cocos (fie el si galic). Cu tot respectul pe care il merita Franta pentru tot ajutorul dat Romaniei de-a lungul timpului, incepand de la Napoleon si pana in zilele noastre, de data asta Franta este in culpa. Are dreptate cand afirma ca sarcina integrarii unei comunitati revine in primul rand tarii de origine, insa asta nu justifica deportarile pe criterii etnice in niciun caz. Astea sunt metode pe care le puteau aplica membrii Axei in WW2, nu un stat democratic din UE in secolul XXI.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 10:11 AM
Mesaj #361


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 16 Sep 2010, 09:30 AM) *
Daca insisti (desi tot tu ziceai sa o lasam moarta) explica-mi ce semnifica numarul 12 in anul in care a fost conceput steagul, repet, 1955.
nu mai insist sa traiti ramane folclorul european cum vreti dumneavoastra

In conditiile in care incalci legislatia comunitara, in conditiile in care incalci drepturile omului, in conditiile in care ministrii tai mint in fata Comisia Europeana, este penibil sa te dai cocos (fie el si galic). Cu tot respectul pe care il merita Franta pentru tot ajutorul dat Romaniei de-a lungul timpului, incepand de la Napoleon si pana in zilele noastre, de data asta Franta este in culpa. Are dreptate cand afirma ca sarcina integrarii unei comunitati revine in primul rand tarii de origine, insa asta nu justifica deportarile pe criterii etnice in niciun caz. Astea sunt metode pe care le puteau aplica membrii Axei in WW2, nu un stat democratic din UE in secolul XXI.

abis si marduk: stelutele, indiferent de numar, au o culoare, nu ? de unde vine galbenul? de la pipiul pe care il face un membru fondator pe legile si hartiile date de ioropa dar mai ales pe membrii noi . rofl.gif

nu o sa pateasca nimic franta, scandalul se va stinge incet si sigur. mai cedeaza unul un post, altul o vendeta si ramane cum am stabilit.

reding deja si-a cerut scuze in fata frantei, parisul a luat nota de scuzele ei. numai romanii fraieri credeau ca europa e de partea legilor, bla bla, toate stelutele sunt ale tuturor, toti suntem membri egali.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2010, 10:40 AM
Mesaj #362


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Nu am intenţia să fiu tratat, în numele Franţei, ca un băieţel" cred ca pentru declaratia asta pe vremea revolutiei, domnul Lellouche facea cunostinta cu madam Guillotine. Adica ce vrea sa ne spuna acest domn ca nu vrea el sa primeasca palme pentru Franta, pai atunci sa-i dam palme pentru Romania.

QUOTE(abis @ 16 Sep 2010, 10:30 AM) *
QUOTE
In conditiile in care incalci legislatia comunitara, in conditiile in care incalci drepturile omului, in conditiile in care ministrii tai mint in fata Comisia Europeana, este penibil sa te dai cocos (fie el si galic).

Sti ceva eu m-am cam saturat de cocosii astia din UE si m-am cam saturat sa fiu tot timpul gaina asa ca o sa-mi schimb sexul si o sa ma fac curcan.
QUOTE
Cu tot respectul pe care il merita Franta pentru tot ajutorul dat Romaniei de-a lungul timpului.........

Hai s-o mai lasam si cu ajutorul asta si sa spunem lucrurilor pe nume nu sa continuam sa le ascundem sub presul ipocriziei, Franta ne-a ajutat ca era strategic, adica tot pentru interesul ei, dar noi am crezut ca prosti in fratele cel mare.
QUOTE
Astea sunt metode pe care le puteau aplica membrii Axei in WW2, nu un stat democratic din UE in secolul XXI.

E uite ca se pot aplica si in secolul XXI in plina expansiune a democratiei. Eu am mai spus, UE trebuie sa ramana doar o uniune vamala, comerciala exact ca si conceptul pe care si-a dorit sa-l copieze, BENELUX. De fiecare data cand sunt probleme de SUVERANITATE o sa asistam la discutii de acest gen. Cand Slovacia a desfiintat legea discriminarii pozitive, toti maharii din UE i-au sarit in cap, cu nerespectarea directivelor, etc. ce-a facut Slovacia? a facut garduri intre tigani si slovaci mergand pe ideea ca asa ii apara mai bine pe tigani si nimeni nu a mai zis nimic. Concluzia : totul e cum pui problema si cat de jos pleci grumazul sau genunchii.


QUOTE(turbo trabant @ 16 Sep 2010, 11:11 AM) *
reding deja si-a cerut scuze in fata frantei, parisul a luat nota de scuzele ei.

unde ai citit stirea?

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Sep 2010, 10:49 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 10:44 AM
Mesaj #363


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 16 Sep 2010, 10:40 AM) *
unde ai citit stirea?

pe liberation.
abis inca nu s-a prins ca brucselu o intoarce ca la ploiesti ca doar au si ei rate la limuzine, amante etc devil.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 16 Sep 2010, 10:46 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2010, 10:58 AM
Mesaj #364


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



«Je regrette les interprétations qui détournent l'attention du problčme qu'il faut maintenant résoudre. Je n'ai en aucun cas voulu établir un parallčle entre la Deuxičme Guerre mondiale et les actions du gouvernement français d'aujourd'hui», a assuré la Luxembourgeoise dans une déclaration ŕ l'AFP… Tout en restant ferme sur le fond : elle dit avoir voulu défendre au nom de la Commission «les principes et les valeurs sur lesquelles notre Union européenne est fondée».(Liberation)
Daca te referi la chestia asta, mie nu mi se pare ca si-a cerut scuze pe problema tiganilor deportati din Franta sau ca regreta ceea ce a spus cu privire la actiunile Frantei. Cred ca inca nu s-a incheiat acest "conflict" din cadrul UE, inca nu s-au dezmeticit ceilalti "luptatori" pentru democratie si probabil nu-si dau inca seama ce foloase ar putea trage de pe urma penalizarii Frantei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 11:17 AM
Mesaj #365


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



a dat-o cotita, bineinteles, acolo nu se poarta scuze pe fata pentru a nu strica "imaginea". desi a spus clar ce a spus si nu prea poate fi retractat wink.gif.

Le président de la Commission, José Manuel Barroso, s'est senti obligé mercredi d'intervenir pour faire une mise au point, parlant d’un «malentendu».

pam, pam, a vorbit gresit, era un pic nervoasa, circulati va rog. franta va scapa cu o bataie pe umar si cel mult cu o rezolutie de "condamnare" fara efecte ca doar e o tara mare.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 04:57 PM
Mesaj #366


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cica se injurara sarcozaurul si cu barosanul ca la usa cortului astazi. ceva de genul aventurile lui van ghelie, comisar european .

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 16 Sep 2010, 04:59 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Sep 2010, 05:04 PM
Mesaj #367


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ce impresie va lasa aceasta fotografie?

http://www.hotnews.ro/zoom.html?desc=Foto:...ul-european.jpg

Acest topic a fost editat de Marduk: 16 Sep 2010, 05:13 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2010, 05:12 PM
Mesaj #368


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 16 Sep 2010, 11:44 AM) *
abis inca nu s-a prins ca brucselu o intoarce ca la ploiesti ca doar au si ei rate la limuzine, amante etc

Barroso si Sarkozy au avut o ciocnire violenta pe tema expulzarii tiganilor

Mda, ce sa zic, o intoarce... Cum zici tu, bibicule.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 05:13 PM
Mesaj #369


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu vazusi bre ce postai mai sus? sigur pa barosan il doare de tigani. alta e buba, de aia se bat. lasa ca te prinzi tu de ce candva.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2010, 03:13 PM
Mesaj #370


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



ce inflatie i-a facut asta lui nenea sarco, de a avut frantza o ditamai cresterea economica de 1%. ministresa de justitie, ce sa mai.

http://www.realitatea.net/fosta-ministra-a...ral_751004.html



Acest topic a fost editat de turbo trabant: 28 Sep 2010, 03:15 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Oct 2010, 10:26 AM
Mesaj #371


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Joseph Stiglitz spune ca singura salvare pentru moneda euro este iesirea Germaniei din zona euro sau divizarea zonei euro in doua sub-regiuni, cea a economiilor solide si cea a economiilor fragile.
"Daca Europa nu gaseste o cale sa faca aceste reforme institutionale, probabil va fi nevoita sa-si recunoasca caderea si sa se confrunte cu o crestere a ratei somajului, dar si cu o crestere a suferintei umane"

Vor reusi politicienii si economistii sa salveze UE? Doreste oare Germania sa salveze aceasta uniune, dar casele regale europene?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Oct 2010, 11:54 AM
Mesaj #372


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 4 Oct 2010, 10:26 AM) *
Joseph Stiglitz spune ca singura salvare pentru moneda euro este iesirea Germaniei din zona euro

Domnul Stiglitz vrea sa prosteasca lumea. Imagineaza-ti ce dezastru ar fi daca Germania si Franta ar iesi din Euro.
Poiate ca-i platit de turci...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Oct 2010, 12:10 PM
Mesaj #373


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 4 Oct 2010, 10:26 AM) *
singura salvare pentru moneda euro este divizarea zonei euro in doua sub-regiuni, cea a economiilor solide si cea a economiilor fragile.

deja jermanica si-a dat acordul in acest sens si gurile rele spun ca se lucreaza la o impartire a monedei euro cum a fost francul francez (vechi si nou pe vremuri). germania, franta, benelux si nordicii vor moneda euro separata si restul cu p... ma-sii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 4 Oct 2010, 03:15 PM
Mesaj #374


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cla @ 4 Oct 2010, 12:54 PM) *
Domnul Stiglitz vrea sa prosteasca lumea. Imagineaza-ti ce dezastru ar fi daca Germania si Franta ar iesi din Euro.
Poiate ca-i platit de turci...

Un dobitoc, nu-i asa ? unsure.gif Unde mai pui ca e si evreu... tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Oct 2010, 04:02 PM
Mesaj #375


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 4 Oct 2010, 03:15 PM) *
Un dobitoc, nu-i asa ? unsure.gif Unde mai pui ca e si evreu... tongue.gif

Eu n-am zis-o March, dar ne-am înteles thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 Oct 2010, 04:31 PM
Mesaj #376


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



cla nea stiglitz are dreptate: euro nu e marca germana wink.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Oct 2010, 09:26 PM
Mesaj #377


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 4 Oct 2010, 12:54 PM) *
Imagineaza-ti ce dezastru ar fi daca Germania si Franta ar iesi din Euro.

Nu-mi imaginez nici un dezastru, din contra marca ar devenii ceva ca francul elvetian, stabila si de incredere, in care toata lumea poate sa-si tina economiile si francul francez ar putea urma aceiasi cale desi cred ca euro a mostenit mai mult de la marca decat de la franc.

QUOTE(March @ 4 Oct 2010, 04:15 PM) *
Unde mai pui ca e si evreu...

Evreu, rus, german, englez, etc. ce mai conteaza s-a demonstrat clar, daca mai era nevoie, ca natiunile nu pot avea aceiasi viteza comuna, aceiasi cetateni corecti, aceiasi educatie, cultura, catre exactitate, calitate, etc. unii inca folosesc metoda "lasa ca merge si legat cu sarma" altii privesc dincolo de marginea sitemului solar si se intreaba ce-o fi dincolo. Diversitate, dar cand vine vorba de unitate apar fel de fel de probleme, e ceva care aduce cu o caruta care are mai multi cai (sasa cai e un sistem) dar nu toti caii trag la fel de bine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2010, 12:50 PM
Mesaj #378


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Angela Merkel dixit : "Efortul de a crea o societate multiculturala in Germania a esuat"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 18 Oct 2010, 10:10 AM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 17 Oct 2010, 12:50 PM) *

vai ce socat sunt. sunt sigur ca luptatorii pentru drepturile onului ( gen remusica cernea) o vor da in judecata pe madama.

mama ei de teutoana, cum indrazneste sa le ia mertanele "minoritatilor"? fiecare minoritar cate un mertan ( ca porsche nu mai sunt).



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Oct 2010, 03:59 PM
Mesaj #380


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(turbo trabant @ 18 Oct 2010, 10:10 AM) *
vai ce socat sunt. sunt sigur ca luptatorii pentru drepturile onului ( gen remusica cernea) o vor da in judecata pe madama.

mama ei de teutoana, cum indrazneste sa le ia mertanele "minoritatilor"? fiecare minoritar cate un mertan ( ca porsche nu mai sunt).

Va fi razbel... ori începe în Köln, ori Berlin, ori Franfurt.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Oct 2010, 04:13 PM
Mesaj #381


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 19 Oct 2010, 04:59 PM) *
Va fi razbel... ori începe în Köln, ori Berlin, ori Franfurt.

Crezi ca de la o asemenea declaratie poate incepe un "razboi" social intre majoritari si minoritari?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Oct 2010, 01:31 PM
Mesaj #382


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mi-e teama de un razboi civil între etnii si religii, da.
Nu conteaza unde se va declansa în Europa, dar va veni. Dintr-o tara în alta.
Francezii au probleme cu arabii din Maghreb (care tocmai acum fac ravagii), Olanda cu cei din Surinam, Englezii cu cei din Pakistan, Suedezii cu toti astia, Germania cu turcii.
Nu ma întreb daca le sare siguranta unora sau altora, ci când sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Oct 2010, 02:13 PM
Mesaj #383


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cla @ 20 Oct 2010, 01:31 PM) *
Mi-e teama de un razboi civil între etnii si religii, da.
Nu conteaza unde se va declansa în Europa, dar va veni. Dintr-o tara în alta.
Francezii au probleme cu arabii din Maghreb (care tocmai acum fac ravagii), Olanda cu cei din Surinam, Englezii cu cei din Pakistan, Suedezii cu toti astia, Germania cu turcii.
Nu ma întreb daca le sare siguranta unora sau altora, ci când sad.gif

stai calm ca minoritarii e doar gura de ei : intre a paste capre in desert si a "suferi" oprimarea in europa, majoritatea "prea-credinciosilor" aleg "oprimarea" decat inapoi la munca. ca vor mai da cu bombe baetii de la alcaida, mai sa fie , asta e chiar breaking news.

cica vor impune restrictii la vize si acordarea cetateniei pentru cei care provin din anumite tari nici o legatura cu un anumit comportament extremisto-religios wink.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Oct 2010, 05:59 PM
Mesaj #384


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



turbo trabant ai avut dreptate, coana Francia a scapat de infrigement, suna ca frigaruia, a facut cea facut si tanti UE si-a retras ce si-a retras lasand tiganii mai la coada aratand clar Romaniei ca o parte din responsabilitatile legate de tigani ii revine. Cum spuneam exista tari de categorii diferite, mai bine ne lasa Ceausescu si noua niste bombe nucleare, macar asa sa ne unflam muschii-n ele.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Oct 2010, 06:49 PM
Mesaj #385


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 20 Oct 2010, 05:59 PM) *
Cum spuneam exista tari de categorii diferite

normal, cum ii spuneam lui abis degeaba vrea oaia mioritica sa se creada egala cu cocosul galic ca doar nu are penele cocosului.

ei ( comitia si francia) de fapt s-au p... pe alte chestii ( putere, posturi etc) iar romanii si tiganii aferenti au fost prinsi asa in vizor fara nici o chestie.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 20 Oct 2010, 06:50 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 04:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman