HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

24 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romania Dupa 25 De Ani, 25 de ani de la "revolutie"
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 04:05 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 1 Dec 2009, 03:34 PM) *
Marduk si eu sunt unul dintre cei care vor sa plece din tara asta.
Nu imi place sa fiu roman si imi e ciuda ca m-am nascut in tara asta.

Ai calatorit sau ai avut ocazia sa locuiesti mai mult timp in alte tari din UE? Nu confunda poporul cu sistemul, nu blama un popor care 50 de ani a fost transformat de comunisti in "omul nou". Crezi ca daca vezi la tembelizor un film cu viata de zi cu zi a englezilor, frencezilor, nemtilor asta este viata pe care ti-o doresti? Daca sistemul ce functioneaza in acele tari ar functiona si in Romania ai intelege ca si aici viata poate fi la fel de frumoasa. Nu trebuie sa-ti fie ciuda ca te-ai nascut in tara asta, din contra ar trebui sa fi mandru, mandru ca inca la noi exista tarani care ingrasa pamantul cu balegar, ca inca poti sa bei apa direct din izvoarele de la munte, ca poti sa intelegi vorbele cu talc ale semenilor tai, ca ai un loc in care sa te simti ca acasa.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 04:12 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 05:05 PM) *
Nu trebuie sa-ti fie ciuda ca te-ai nascut in tara asta, din contra ar trebui sa fi mandru, mandru ca inca la noi exista tarani care ingrasa pamantul cu balegar, ca inca poti sa bei apa direct din izvoarele de la munte, ca poti sa intelegi vorbele cu talc ale semenilor tai, ca ai un loc in care sa te simti ca acasa.

si cam atat . viata poate fi frumoasa si in romania dar pentru ar trebui sa nu existe ceilalti romani. suntem foarte intoleranti unii cu altii si ne certam din orice . oricand am preferat o conducere straina fata de una romaneasca ( e o chestie legata de capra vecinului).

un prieten a ajuns dupa 20 de ani la urmatoarea concluzie: ceausescu a scos maximul din acest popor fara initiativa si flasc. departe de a fi un simbol al raului, el a fost un roman adevarat si a domnit peste romani fara nici o influenta straina. rezultatul a fost cel care a fost.

nu l-am putut contrazice.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 04:17 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 1 Dec 2009, 04:01 PM) *
QUOTE
Marduk, nu ma refeream la roadele astea, ci la cele obtinute din lupta ta impotriva asimilarii

Pai astea nu sunt indeajuns? Ce poate fi mai frumos decat sa produci aproape tot ce-ti trebuie la tine in gradina? Nu m-am lasat asimilat de supermarket, de produse congelate, semipreparate, fast-food, etc.
QUOTE
Crezi ca o anume bucata de pamant de pe terra e superior altei bucati de pamant si ca atare 'merita mai mult' decat altele?

Da,chiar cred ca bucata mea de pamant merita mai mult decat alte bucati de pamant de pe terra, asta pentru ca este al meu.
QUOTE
Mie mi se strepezesc dintii numai cand ma gandesc ca mi-as putea da copilul la o scoala din Romania, unde copiatul si pilele sunt valorile de baza cultivate in capul copiilor. Falsul. Pacaleala. Smecheria. Curvia. Parsivenia.

Ai dreptate, dar nu este o regula peste tot. Sigur este ca nu mai putem ramane la acest nivel, dar pentru asta avem nevoie de cei carora li se "stapezesc dintii in gura" din cauza acestor probleme.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Dec 2009, 04:17 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 04:26 PM
Mesaj #39


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 02:17 PM) *
Pai astea nu sunt indeajuns? Ce poate fi mai frumos decat sa produci aproape tot ce-ti trebuie la tine in gradina? Nu m-am lasat asimilat de supermarket, de produse congelate, semipreparate, fast-food, etc.


Da, corect. Felicitari si scuze. Dar cu congelatele ce ai? Astea chiar n-au nici o vina. smile.gif

QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 02:17 PM) *
Da,chiar cred ca bucata mea de pamant merita mai mult decat alte bucati de pamant de pe terra, asta pentru ca este al meu.


pentru ca poate esti unul din norocosii care poseda o bucata de pamant cu acte in regula. Dar sa stii ca orice bucata de pamant e suficient de buna pentru a trai pe ea.


QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 02:17 PM) *
Ai dreptate, dar nu este o regula peste tot. Sigur este ca nu mai putem ramane la acest nivel, dar pentru asta avem nevoie de cei carora li se "stapezesc dintii in gura" din cauza acestor probleme.



Avem nevoie de ei in ce fel, sub ce forma, in ce aspect?
Personal ma izbesc de un zid. Eu nu pot face nimic pentru poporul meu. Nimic concret.
Nici din afara, nici din nauntru.


Cel mai bun prieten al meu din Romania mi-a spus ca il uraste pe basescu cu o ura organica si nimic nu ii poate schimba simtamintele.
L-a acuzat ca a lovit un copil si ca i se pare normal sa loveasca un copil, in cazul in care acesta l-ar fi injurat sau asa ceva.
L-am intrebat pe prietenul meu daca isi bate copilul. A spus ca da, dar il bate pe al lui, nu pe al altcuiva.
Intelegi zidul de care ma izbesc?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 04:36 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 1 Dec 2009, 04:12 PM) *
nu l-am putut contrazice.

foarte rau, nu ai avut argumente?, nu ai vrut sa-l contrazici? eu cred in acest popor desi mai fac glume pe seama naivitatii sau prostiei. la 20 de ani de la "revolutie" am ajuns sa-l inteleg, sa nu-l mai condamn colectiv, la gramada ci sa ma refer la individ, la indivizi, la etnii. poporul roman este ca pacient deprimat, aflat intr-o depresie cronica inca din ziua in care a aflat ca-si va pierde identitatea, ziua in care comunistii au rasturnat normalul inlocuindu-l cu anormalul, ziua in care au pierdut totul, dar totul a devenit comun, pamant, vite, totul a devenit al nostru si al nimanui. in tot acest timp acest popor bolnav, socat, care si-a vazut modelele tarte prin procese duse in lanturi in puscarii. a incercat sa supravietuiasca simuland neputinta, prostia, acceptand comanda politica, acceptand orice pentru a supravietui. dupa 50 de ani de scoala comunista, vrei ca acest popor sa fie peste 20 de ani la fel cu popoarele din occident?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 04:41 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu am putut. pentru prima oara.

nu mai cred in scuza cu comunismul, ala a fost 50 de ani si deja au trecut 20 dupa, ar trebui sa mai dispara sechelele lui. mai curand comunismul a fost romanicizat si adaptat perfect la spiritul roman.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 04:45 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 1 Dec 2009, 04:26 PM) *
QUOTE
Dar cu congelatele ce ai? Astea chiar n-au nici o vina.

au prea multa apa, si cred ca apa congelata cantareste ceva, dar dupa ce o decongelezi ramane doar apa, mai ales la carne. La fel si sarea din mezeluri, platesti pentru sare si apa.
QUOTE
Avem nevoie de ei in ce fel, sub ce forma, in ce aspect?

Am observat ca incerci sa-i ajuti pe semenii tai, este de ajuns, cu cat mai multi ca tine cu atat mai bine. Inchipuiesteti ca am fi mai multi care sa cerem socoteala profesorilor care cer favoruri pentru favorizati, desi ni s-ar starpezii dinti-n gura, crezi ca am reusi sa schimbam ceva. Eu cred ca daca vrei sa faci ceva poti, important este sa nu urmaresti sa primesti ceva in schimb.
QUOTE
L-am intrebat pe prietenul meu daca isi bate copilul. A spus ca da, dar il bate pe al lui, nu pe al altcuiva.

Inteleg perfect.


Acest topic a fost editat de marduk: 1 Dec 2009, 05:02 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 04:55 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 1 Dec 2009, 04:41 PM) *
QUOTE
nu mai cred in scuza cu comunismul, ala a fost 50 de ani si deja au trecut 20 dupa, ar trebui sa mai dispara sechelele lui.

sa crezi, comunismul este o utopie iar atunci cand esti prins in aceasta utopie ajungi sa nu mai recunosti realitatea, distorsiunea este atat de puternica incat crezi ca este real si normal, readaptarea la ceea ce denumim normalitatea adevarata este foarte grea, aproape imposibila intr-o generatie sau doua.
QUOTE
mai curand comunismul a fost romanicizat si adaptat perfect la spiritul roman.

spiritul romanesc nu are nicio legatura cu comunismul, din contra romanul a fost si continua sa fie un individ profund legat de pamant de posesia acestuia, de munca sa, de roadele muncii sale, in asta a constat de fapt rezistenta sa. nu uita ca ultimul asalt al comunistilor era indreptat impotriva satului romanesc, a caselor detinute de romani, trebuiau mutati la bloc, toti daca ar fi reusit asta mai repede probabil ca azi am fi fost un fel de nordkoreeni ai europei.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Dec 2009, 04:59 PM
Mesaj #44


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Felina @ 1 Dec 2009, 03:26 PM) *
L-am intrebat pe prietenul meu daca isi bate copilul. A spus ca da, dar il bate pe al lui, nu pe al altcuiva.

huh.gif Nasol de tot... sad.gif

Dar nu pot sa-mi abtin o replica: "Sa nu bati vreodata un copil īntr-un alt oras; s-ar putea sa fie al tau." spoton.gif

Dar, Felina: Cu congelatele īti dau dreptate, sunt mai bune decāt renumele smile.gif Si mai ales, mai bune decāt conservele.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 04:59 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



tu te referi la tarani eu ma refeream la oraseni. acei vesnici carcotasi nemultumiti cu nimic si mereu dupa o ciupeala , invidiosi pe cel de langa ca e mai in fata cu juma de metru si trebuie sa il ajunga ca altfel el nu mai e om.

comunismul este un sistem bazat pe ura si invidie.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Dec 2009, 05:04 PM
Mesaj #46


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 03:45 PM) *
au prea multa apa, si gred ca apa congelata cantareste ceva, dar dupa ce o decongelezi ramane doar apa

Cica 80% din om e doar apa...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 05:13 PM
Mesaj #47


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 02:45 PM) *
au prea multa apa, si cred ca apa congelata cantareste ceva, dar dupa ce o decongelezi ramane doar apa, mai ales la carne. La fel si sarea din mezeluri, platesti pentru sare si apa.


mda, eu ma gandeam mai mult la legume decat la carne. sa stii ca legumele congelate sunt foarte bune daca s-au congelat la putin timp de la culegere, isi pastreaza vitaminele, nutrientii, cam toate proprietatile.


QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 02:45 PM) *
Am observat ca incerci sa-i ajuti pe semenii tai, este de ajuns, cu cat mai multi ca tine cu atat mai bine. Inchipuiesteti ca am fi mai multi care sa cerem socoteala profesorilor care cer favoruri pentru favorizati, desi ni s-ar starpezii dinti-n gura, crezi ca am reusi sa schimbam ceva. Eu cred ca daca vrei sa faci ceva poti, important este sa nu urmaresti sa primesti ceva in schimb.


si eu cred ca daca vrei sa faci ceva poti, dar am ajuns la un punct in care experienta tinde sa ma contrazica. sper sa fie doar o faza.


QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 02:45 PM) *
Inteleg perfect.



il intelegi pe prietenul meu in modul lui de gandire sau ce anume intelegi?

Acest topic a fost editat de Felina: 1 Dec 2009, 05:24 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 05:17 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Inteleg zidul de care te izbesti, mai port inca urma cucuielor pe care le-am capatat de la un astfel de zid.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 05:28 PM
Mesaj #49


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Vorbe cu talc? Oh, Dumnezeule, dar in care parte a tarii traiesti tu? smile.gif Singurele vorbe cu talc pe care le aud eu mergand pe strada sunt mult prea golanesti pt. a le reproduce aici. Iar pe taranul ala roman despre care vorbesti tu, eu nu l-am intalnit. Eu nu il stiu decat pe ala care adoarme beat in sant, sare la bataie in carciuma, isi bate nevasta si copii, isi opreste fiul de la scoala ca sa il ajute la carat cocenii de pe camp si cate si mai cate.
Taranul roman a ajuns la oras si s-a transformat in taranoi. Te imbranceste la usa metroului, te arunca de pe scara tramvaiului 41 sa isi faca el loc, isi aprinde tigara in locurile in care nu are voie sa fumeze, te injura in trafic, iti zgarie masina daca ai parcat pt. 10 minute pe locul lui, asculta manele la maxim in timp ce incinge grataru' in fata blocului, umble scara blocului de coji de seminte.
Ajuns functionar, taranu roman iti vorbeste urat la telefon, pana cand ii spui ca esti de la nuh'ce institutie. Unii iti vorbesc urat si dup'aia. Daca in schimb te cauta el cu o treaba, taranul roman iti spune sefule si "sa traiti" si se ploconeste de te miri ca dupa atatia ani mai poate adopta pozitia bipeda. Iar daca e mai jmecher, taranul roman te ia la telefon cu "auziti, da' nu am putea s-o rezolvam si altfel?".
Tot taranul roman te lasa sa mori in spital daca nu ii umpli buzunarul, se rasteste si isi bate joc de tine si de boala ta. Daca e politist, taranul roman ii amendeaza pe fraieri pe te miri ce motiv si ii saluta pe jmecheri cand trec pe langa el, depasind limita de viteza, fara centura si vorbind la celular.
Angajat la firme private, taranu roman e superviser, sale managere, pr-ist, hr-manager si are impresia ca a invatat capitalismul doar pt. ca poate spune: target, meeting, breefing, happening, advertising, discount, broker, dealer sau retalier.
Dupa ce s-a ajuns un pic cu bugetul, isi cumpara cu bani grei, imprumutati, o casa la margine de Bucuresti, in mijlocul campului, inconjurata de moloz, gunoaie si caini vagabonzi, fara canalizare si cu apa curenta pompata dintr-un put din fundul gradinii, si isi inconjoara curtea cu un zid inalt, nu ca sa nu priveasca altii in curtea lui, ci ca sa nu fie nevoit el sa vada ce are in jur, pt. ca iluzia lui de a trai intr-o tara europeana sa nu fie tulburata de mizeria din jur.
Si are dreptate sa faca asa: daca am lua act de fiecare pata de jeg, morala sau fizica ce ne inconjoara, am innebuni sau ne-am sinucide.
Iar asta nu e sistemul, suntem chiar noi.

Vezi tu, mie nu imi e teama ca voi fi asimilat. Pentru ca stiu sa construiesc ziduri in jurul meu. Numai ca m-am saturat sa trebuiasca sa ignor ce se intampla in jurul meu ca sa pot zambi. Vreau sa traiesc intr-o tara unde nu e necesar sa te izolezi de realitate pt. a fi fericit. Vreau sa traiesc intr-o tara normala si in acelasi timp sunt sigur ca Romania nu va deveni o tara normala in timpul vietii mele. Si o alta viata nu am. Asta e singura si imi vine sa urlu de ciuda ca mi-o traiesc aici.

Am vazut occidentul. Nu l-a televizor, ci pe viu. Am vazut mai toate tarile din Europa Occidentala continentala.
Acum vreo 5 ani, eram in Luxemburg si intr-o seara am descoperit ca un post belgian difuza o serie de documentare despre Romania. Fara aroganta, fara prejudecati, asa cum suntem. Unul era despre mineriade. Timp de o ora, inchis intr-o camera in orasul Luxemburg, am rememorat 10 ani de istorie postdecembrista, cuprins de un amestec de regrete, furie, neputinta si frustrare. Si apoi, am iesit pe balcon sa fumez o tigara. Atunci am vazut pt. prima oara occidentul, desi plecasem probabil pt. a 4 sau a 5 oara din tara. Occidentul e o noapte linistita petrecuta intr-o periferie cu case ingrijite, gradini de flori aranjate, fara zgomot de claxoane, fara gunoaie imprastiate, fara latratul cainilor vagabonzi, fara muzica data la maxim, fara mirosuri dubioase, fara urlete de betiv sau de nevasta isterica. Occidentul e verdeata multa, o arhitectura minunata, respect pt. istoria locurilor, respect pt. oameni si pt. munca lor. Occidentul inseama trenuri curate, cu oameni dichisiti, discutand in soapta, preocupati de ale lor. E copiii aia curati si frumos imbracati, care invata in scoli moderne, cu dascali bine platiti care isi iubesc meseria si stiu sa o practice. Occidentul e pensionarul care se imbraca bine, conduce o masina moderna isi permite excursii in alte tari, nu sta la cozi prin farmacii, nici nu se inghesuie in economate.

Stiind toate astea, ce rost are sa raman aici, daca as putea pleca?

Acest topic a fost editat de kumarbi: 1 Dec 2009, 05:29 PM


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 05:36 PM
Mesaj #50


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



kumarbi, ce frumos ai descris uratenia din romania


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 05:41 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(kumarbi @ 1 Dec 2009, 06:28 PM) *
Occidentul inseama trenuri curate, cu oameni dichisiti, discutand in soapta, preocupati de ale lor. E copiii aia curati si frumos imbracati, care invata in scoli moderne, cu dascali bine platiti care isi iubesc meseria si stiu sa o practice. Occidentul e pensionarul care se imbraca bine, conduce o masina moderna isi permite excursii in alte tari, nu sta la cozi prin farmacii, nici nu se inghesuie in economate.

aici te inseli un pic. rozul occidentului este mai pal cand nu il compari cu cacaniul din ro.

in rest , cartierele magrebiene din paris si bruxeles denota fix aceeasi atmosfera ca in bucale cu optiunea de a mai ramane fara portofel.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 05:55 PM
Mesaj #52


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



@ felina: as vrea sa pot descrie urat o realitate frumoasa. smile.gif

@ turbo_trabant: stiu ca occidentul are umbre si pete intunecate. Ramane insa locul unde ochiul nu oboseste de atata uratenie, sufletul nu se ofileste de atata tristete si spiritul nu se revolta in continuu de prea multa nedreptate.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Dec 2009, 06:06 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(kumarbi @ 1 Dec 2009, 05:28 PM) *
QUOTE
Iar pe taranul ala roman despre care vorbesti tu, eu nu l-am intalnit. Eu nu il stiu decat pe ala care adoarme beat in sant, sare la bataie in carciuma, isi bate nevasta si copii, isi opreste fiul de la scoala ca sa il ajute la carat cocenii de pe camp si cate si mai cate.

Probabil doar pe astia vrei sa-i vezi, dar mai exista si altfel de tarani.
QUOTE
Si are dreptate sa faca asa: daca am lua act de fiecare pata de jeg, morala sau fizica ce ne inconjoara, am innebuni sau ne-am sinucide. Iar asta nu e sistemul, suntem chiar noi.

Sistemul este format din oameni, din noi cum bine zici, ca sa schimbam sistemul trebuie sa ne schimbam noi.
QUOTE
Vezi tu, mie nu imi e teama ca voi fi asimilat. Pentru ca stiu sa construiesc ziduri in jurul meu.

Ai invatat de la vecinii tai taranoi care-si ridica garduri mari jur imprejurul curtilor, si ei tot de asimilare se feresc, problema lor este ca sunt inchisi in propria lor creatie, crezand ca asa trebuie sa arate lumea pe care si-o doresc.
QUOTE
Numai ca m-am saturat sa trebuiasca sa ignor ce se intampla in jurul meu ca sa pot zambi. Vreau sa traiesc intr-o tara unde nu e necesar sa te izolezi de realitate pt. a fi fericit. Vreau sa traiesc intr-o tara normala si in acelasi timp sunt sigur ca Romania nu va deveni o tara normala in timpul vietii mele. Si o alta viata nu am. Asta e singura si imi vine sa urlu de ciuda ca mi-o traiesc aici.

As putea sa numesc asta lasitate, daca nu te-as intelege, am trecut prin asta, dar am invatat ca a trai intr-o "tara normala" este tot ca si cum ti-ai construi un zid in jurul tau, departe de problemele societatii, sistemului, in care traiesti. Crezi ca ceea ce vezi in jurul tau itr-o "tara normala" este realitatea? Da, Romania nu va deveni o tara normala in timpul vietii tale, dar daca ai dori sa faci ceva nu pentru tine, ca persoana, ca individ, ci vei dori sa faci ceva pentru familia ta, pentru copii tai, daca ai dori sa faci din Romania o "tara normala" atunci chiar ai fi fericit, implinit. Ai putea sa folosesti asimilarea pentru cei care nu sunt ca tine chiar aici, asimilindu-i ideilor tale, telului tau, fara sa fi nevoit sa-ti parasesti tara.
QUOTE
Am vazut occidentul.

Esti sigur ca l-ai vazut?
QUOTE
Unul era despre mineriade.

Trebuie sa-i multumim tovarasului Iliescu, am pierdut intr-o zi sau doua, admiratia occidentului castigata atat de greu, cu mii de morti prin asa zisa "revolutie". De ce s-a intamplat asta? Eram manipulati, eram ceea ce suntem si azi, bolnavi de comunism, iar comunistii stiu asta.
QUOTE
E copiii aia curati si frumos imbracati, care invata in scoli moderne

Occidentul are si el problemele lui, probleme pe care romanii ajung sa le cunoasca doar daca traiesc acolo, destul timp cat sa inteleaga cum functioneaza sistemul respectiv, altfel este sublim. Dar putem sa aducem occidentul aici la noi, dar trebuie sa muncim pentru asta, sa rabdam, sa luptam, sau sa lasam totul asa cume este si sa plecam toti, care incotro, lasand o tara pe care si-o doresc toti dar pe care noi nu stim sa o facem sa prospere asta pentru ca suntem prea lacomi si vrem totul acum, azi, maine, poate poimaine, altfel totul este in zadar.
QUOTE
Stiind toate astea, ce rost are sa raman aici, daca as putea pleca?

Ai raspuns singur la intrebare, ai putea sa lucrezi acolo, 10-20 de ani, inconjurat de zidul tau antiasimilare, apoi ai putea sa te intorci, dar vei trai tot in lumea ta, creata de tine in spatele zidului, fara copii, fara prieteni, fara parinti, fara nimic, doar cu un zid care sa te apere de cei pe care i-ai lasat aici si pe care ii gasesti in aceiasi situatie. Seamana cu filmele despre mafiotii plecati in America, care peste ani se intorc in Sicilia si gasesc totul incremenit in timp, doar pentru ca ei au renuntat si s-au dus in alta parte sa-si puna in practica visele, doar ca visele au fost aceleasi, desi dormeau in alt pat.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 06:15 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



kumarbi, ai sa dai (spre surprinderea ta ) in occident de niste oameni care seamana foarte mult in mentalitate cu ce combatem noi pe aici. mi s-au pus niste intrebari prin tari cu multa apa calda ca "e ce l-am dat jos pe ceausescu, nu era bine ca eram toti egali?".... nonono.gif


diferenta este ca acestia o "iau in bot" imediat cand e sa urce pe scara sociala dincolo de un anume nivel x. in romania nu mai exista aceasta necesara segregare intre "tiganii" astia si ceilalti , e totul un melanj.

melanjul si lipsa de pedeapsa pentru cei care gresesc sunt 2 tari ale societatii noastre. si se invata de mici cand ala micu' daca a spart geamul clasei , vine mami si da un cadou la prof sau se culca cu dirigintele in loc sa il pedepseasca pe goe.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Dec 2009, 06:16 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Dec 2009, 06:42 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



fraţilor, nu neg că tot ce-aţi criticat voi aici sunt realităţi romāneşti... dar am umblat prin ţara asta şi am văzut destui oameni gospodari, oraşe cu străzi curate, cartiere noi cu case frumoase (aproape occidentale, pānă catadicsesc primăriile să definitiveze infrastructura), cunosc destui oameni de treabă care chiar gāndesc occidental, construiesc cu māinile lor ceva, fără să aştepte de la stăpānire. Eu cred că majoritatea asta fac, că īncearcă, că zidesc, că īşi īnvaţă copiii de bine, că trăiesc īntr-o normalitate relativă... Ceea ce ne lipseşte īnsă e mediatizarea acestei normalităţi. Dimpotrivă, la noi aspectele negative umplu ziarele şi televiziunile, toată lumea se vaită că ce rău e, cātă murdărie şi aşa mai departe. Hai să fim imparţiali şi să arătăm adevărata Romānie. Să schimbăm puţin optica scoţānd īn evidenţă aspectele pozitive. Abia atunci mentalitatea oamenilor se va schimba, cānd vor realiza că de fapt, suntem foarte departe de "comunism" cānd stăteam la cozi pentru alimente de strictă necesitate, īn īntuneric şi īn atātea constrāngeri... Cānd vor realiza că Romānia se reconstruieşte azi din temelii şi e normal că mai durează pānă dăm molozul la o parte. Valabil şi la propriu, şi la figurat. Poate generaţia mea nu, dar sigur copiii noştri vor vedea ceva diferit, mai aproape de "normalitatea" din Occident. Eu cred că s-a importat la greu tot ce e rău īn Occident īnainte de a se importa ceea ce este bun. Lucrurile bune se fac cu efort. Efort pe care unii dintre noi l-am făcut chiar şi īn era comunistă, cu toate riscurile... Hai să-l facem īn continuare.

Acest topic a fost editat de Erwin: 1 Dec 2009, 06:44 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 06:55 PM
Mesaj #56


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Erwin mwah1.gif
asa e, ai si tu dreptatea ta.
pe de alta parte cred ca banatul e mult mai aproape de occident decat restul tarii.
iar eu imi cam iau exemplele de prin centrul tarii, ca acolo sunt legata cu familie, rude, prieteni.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Dec 2009, 06:57 PM
Mesaj #57


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-659...iversitatii.htm


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 1 Dec 2009, 07:00 PM
Mesaj #58


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



mersi Nefe, habar n-aveam ce se intampla.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2009, 07:07 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Piata Universitatii, azi ...

QUOTE
ORA 18,30: La Fantana a fost amenajata o mica scena, fiind afisate inscriptii de genul: "Geoana ia mainile de pe Timisoara", "Piata Universitatii nu e rosie", "Azi in Timisoara, maine in toata tara", "Geoana nu uita, Timisoara nu-i a ta", "Timisoara, suntem cu tine", "Jos Iliescu", "Timisoara nu e Moscova", "Geoana ne-a vandut la Moscova".

Demonstrantii se arata deosebit de reticenti cu presa, repreosand ziaristilor ca nu informeaza corect publicul. "Nu discutam cu voi, de aia suntem in strada, pentru ca nu aratati ce se intampla si manipulati".

Pana la aceasta ora, niciuna dintre principalele televiziuni de stiri nu difuzasera vreo informatie legata de manifestatia din Piata Universitatii.

ORA 18,45: TVR 2 transmite in direct un miting electoral PSD-PNL: Mircea Geoana participa la ceremonia de comemorare a 1900 de ani de la batalia de la Adamclisi, in conditiile in care televiziunea publica nu a transmis nimic, marti, de la Timisoara si s-a remarcat prin absenta transmisiunilor in direct pe parcursul campaniei electorale.

ORA 18.45 OTV este singurul post care transmite imagini in direct din Piata Universitatii

In piata sunt prezenti reprezentanti ai asociatiilor de revolutionari: Blocul National al Revolutionarilor, Asociatia Decembrie 1989 Metrou, Asociatia 21 Decembrie

Ora 18,50: Moment de reculegere in memoria victimelor Revolutiei

Manifestantii scandeaza: "Vantu, nu uita, va veni si ziua ta", "Vantu la puscarie", "Ziaristii sunt noii securisti", "Ati mintit poporul cu televizorul. Sorin Rosca Stanescu"

Stirea se actualizeaza


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 07:10 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



e clar sunt vanduti :protestatarii astia au si barbi si ochelari. blugi si niste chestii ciudate numite aipoade si aifoane.

pacat ca nu mai sunt mineri. dar merge si cu niste ziaristi ce duc mai departe stindardul jurnalistic de la tvr din iunie '90.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2009, 07:14 PM
Mesaj #61


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



B1 TV transmite din Piata. Nu sunt chiar asa de barbosi. Vad ca pe diverse canale new media sunt chemati oamenii in Piata.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Dec 2009, 07:20 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



tara are nevoie de liniste. jeoana, zambeste larg si cald -stii tu ca cine. te dam noi in direct!



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 07:31 PM
Mesaj #63


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



QUOTE(marduk @ 1 Dec 2009, 06:06 PM) *
mai exista si altfel de tarani.

Cu siguranta. Cu siguranta ca exista oameni decenti in Romania, din toate categoriile sociale. Dar oare unde s-au ascuns, ca a iesit toata pleava in fata?

QUOTE
Da, Romania nu va deveni o tara normala in timpul vietii tale, dar daca ai dori sa faci ceva nu pentru tine, ca persoana, ca individ, ci vei dori sa faci ceva pentru familia ta, pentru copii tai, daca ai dori sa faci din Romania o "tara normala" atunci chiar ai fi fericit, implinit. Ai putea sa folosesti asimilarea pentru cei care nu sunt ca tine chiar aici, asimilindu-i ideilor tale, telului tau, fara sa fi nevoit sa-ti parasesti tara.

Aaa, aici s-ar putea sa intervina altceva: imi lipseste credinta. Nu cred in Dumnezeu, nu cred in oameni, nu cred in mine. Daca necredinta mea e rezultatul dezamagirii, a neputintei, a lasitatii, daca e vreun pic de ratiune sau doar lipsa de motivatie in toate astea, nu pot spune.
Nici nu stiu daca conteaza. Poate ca pur si simplu parintii mei mi-au spus de prea multe ori: nu poti schimba tu lumea. Rezultatul final insa e acela ca nu vreau decat sa scap. Daca nu crezi ca poti schimba lumea din jurul tau si nu vrei sa te schimbi tu dupa chipul si asemanarea ei, singura scapare e fuga, caci altfel ar insemna sa admit de pe acum ca viata mea e irosita.

Poate parea ciudat ce spun, venind de la cel care acum ceva vreme iti tinea prelegeri despre forta maselor si pe deasupra mai incerc sa ma implic si in votul de blam. Banuiesc ca astea se explica prin faptul ca nu poti trai cuprins de un nihilism total.

QUOTE
Occidentul are si el problemele lui, probleme pe care romanii ajung sa le cunoasca doar daca traiesc acolo, destul timp cat sa inteleaga cum functioneaza sistemul respectiv, altfel este sublim.


Sa nu ma intelegeti gresit. Si asta e si pt. t_t. Nu idealizez occidentul decat comparandu-l cu Romania, altfel sunt perfect constient de tarele sale. In definitiv si acolo traiesc oameni si raul din oameni se ridica pt. a murdari in orice context.
Si acolo sunt oameni dezamagiti si i-am intalnit chiar daca numai pe internet. Si acolo oamenii se raporteaza la altii pt. a-i invidia. Am intalnit americani invidiosi pe Europa, a carei societate o vad mai orientata catre individ si mai putin catre profit. Americanilor le place socialismul european, asa cum multor europeni le surade marxismul. Si chiar daca ii poti califica pe acesti oameni drept naivi sau uneori de-a dreptul prosti, ei sunt totusi dovada faptului ca si societatea occidentala esueaza pe anumite segmente.
Se prea poate ca traind in occident sa fiu dezamagit complet. Deocamdata asta e doar o probabilitate. Dezamagirea mea fata de Romania e o certitudine insa.

Dar sa nu ma intelegeti gresit. Plecarea in occident e doar un gand, care imi da tarcoale uneori fara a ma obseda. Deocamdata. Nu stiu daca am sa plec. Daca insa am sa o fac, va fi pt. totdeauna.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2009, 08:00 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Piata Universitatii, Azi ...

QUOTE
Aproximativ 500 de oameni protesteaza in Piata Universitatii. Majoritatea protestatarilor sunt tineri care poarta steaguri gaurite si canta "Mai bine haimana, decat tradator, mai bine huligan decat dictator, Mai bine golan decat activist, Mai bine mort decat comunist".

Protestul are loc la fantana de la Universitate si circulatia in intersectie nu este blocata. In jurul orei 18,00 au inceput sa apara si jandarmii.

Ora 19,20: Protestatarii scandeaza impotriva lui Geoana, Iliescu si a mogulilor de presa. "Televiziunea romana e in ceata ca in '90", declara un revolutionar.

Ora 19,00 Crisitan Paturca a ajuns in Piata, unde canta live. S-au aprins lumanari. Jandarmii spun ca la Fantana sunt maxim 500 de protestatari.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Dec 2009, 08:11 PM
Mesaj #65


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Doua lucruri m-au scarbit azi: TVR si modul in care Ciuhandu a batut palma cu PSD.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Dec 2009, 08:33 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Piata Universitatii, Azi ...

QUOTE
Ora 20,20 In Piata se scandeaza "Nu va fi frica, Iliescu pica", "Jos Iliescu". Protestatarii multumesc brasovenilor si sibienilor pentru ca si-au exprimat solidaritatea cu Timisoara

Ora 20,00: Protestatarii tin discursuri, intrerupte de melodii specifice manifestatiilor din Piata Revolutiei '90 - '91. Vorbitorii acuza TVR ca nu prezinta nicio imagine de la acest miting si participantii scandeaza "Rusine lui Sassu. Platim taxa la ei". "Ii este rusine lui Sassu ca aici se aprind lumanari pentru mortii revolutiei?", s-a intrebat un revolutionar.


Jenant rau ceea ce fac TVR-ul dar si Realitatea.

A ajuns Tudor Barbu (manipulator principal la TVR in timpul Pietei Universitatii in mai 1990, cand poate fi considerat cel ce "a mintit poporul cu televizorul") sa prezinte manipularile actuale ale TVR si ale televiziunilor mogulilor, la una dintre cele 2 televiziuni care transmite realitatea din strada (OTV si B1 TV).

Am ajuns sa ne uitam la OTV si B1 TV pentru a putea vedea totusi ce se intampla in strada. blink.gif


Au ajuns si pe You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=WyhEZiMTA2E...player_embedded

spoton.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 1 Dec 2009, 08:34 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 08:38 PM
Mesaj #67


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Pai de fapt, ce se intampla? PDLul a organizat neste manifestatii spontane, in mai multe orase. Se vorbeste depsre asta la tv, ce ati vrea acuma, transmisiune in direct ca la revolutie.
Serios acuma, mi se pare ca va ambalati degeaba.

Acest topic a fost editat de kumarbi: 1 Dec 2009, 08:41 PM


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 1 Dec 2009, 08:46 PM
Mesaj #68


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Nu stiu daca e vorba despre PDL. Mie imi pare normal ca ceea ce se intampla sa fie prezentat obiectiv. Asta inseamna presa libera, nu? In schimb, nu imi pare normal ca televiziunea PUBLICA sa transmita in direct mitingul electoral al PSD. De ziua nationala. Chiar nu e ok. Si sunt sigura ca in P. Universitatii sunt oameni scarbiti de tot ce se intampla, chiar daca printre ei sunt si pedisti. Lumea chiar s-a saturat. Eu nu sunt de nicio parte, dar stiu ca urasc visceral pesedeul, pt ca am avut de-a face cu ei si stiu de ce sunt capabili, si a lipsit un pic sa fiu in piata - fara sa fiu pedista.

Iar ce s-a intamplat la Timisoara e... fara cuvinte. Bine, pe mine nu ma mira miscarea lui Ciuhandu, doar ca nu ma asteptam sa o faca azi si atat de sfidator.

p.s. Pe B1 se vorbeste despre ce s-a intamplat zilele astea si sunt unele imagini din piata.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 1 Dec 2009, 08:47 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 1 Dec 2009, 08:50 PM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Nu stiu cum se face dar manifestari din astea "spontane" si cu huo s-au cam intamplat cu ocazia alegerilor in toate tarile din Est.
Seamana a traditie deja. Sa fie oare cam aceiasi scanteie care a declansat si revolutia in '89? jamie.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 1 Dec 2009, 09:11 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johann_Moritz
mesaj 1 Dec 2009, 08:58 PM
Mesaj #70


[kumarbi]
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.047
Inscris: 24 October 08
Forumist Nr.: 12.188



Nefe si eu uram la fel de visceral PSDul. Si nu m-as fi asteptat ca tocmai PDLul sa inceapa procesul de vindecare a urii asteia.
Credeti ce vreti. Eu cred ca e o facatura ce se intampla acum in Bucuresti si in alte orase. Ca s-or fi alaturat si oameni obisnuiti printre manifestanti, nu ma indoiesc, de fapt, pe asta mizeaza si ei.
Ramane de vazu cat il mai iubeste pe Basescu poporul.


--------------------
Las cabezas frķas de la flor estįn lloviendo sobre mi corazón. Hoyo
del Oh de la ruina, cueva feroz del naufragado.
-----------------------------------------------------------------------------
Usted tragó todo, como distancia. Como el mar, como tiempo. ”En
usted todo se hundió!


^^^so not true!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman