HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Este Asta O Noua Moda Sociala ?, Miscarea de rezistenta, manifestul NOI VREM RESPECT!, ce va urma ?
Nefertiti
mesaj 6 Oct 2009, 10:47 AM
Mesaj #36


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



turbo, pt cultura ta generala, sa stii ca nu esti mai spiritual daca porcaiesti mereu romanii si Romania. Stiu ca tie asa iti pare, ca e de bon ton ce faci tu, dar nu mai e de ceva vreme.

Revenind la subiect, daca tu crezi ca e ok sa citezi opinia lui Vadim, nu imi ramane decat sa iti spun "asa-ti trebuie". La fel si daca iei in seama parerile unor manelisti. Ce ai spus tu despre unele personalitati din cultura asa pare: opinie de manelist. Spre dezamagirea ta, trebuie sa iti spun ca in tara asta exista oameni care apreciaza cultura, care asculta muzica, merg la teatru, citesc carti si nu doar bloguri pe care se injura. Trist pentru tine, dar adevarat. Si oamenii astia care apreciaza cultura sunt majoritari, doar ca nu ies in fata la fel de mult ca manelistii, de aceea pare invers. E si normal sa fie mai discreti, prin natura preocuparilor lor. Sper sa fi vorbit pe intelesul tau. smile.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Oct 2009, 10:55 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(nefertiti @ 6 Oct 2009, 10:47 AM) *
turbo, pt cultura ta generala, sa stii ca nu esti mai spiritual daca porcaiesti mereu romanii si Romania.

daca atat ai inteles din disperarea mea despre ce se intampla in tara, no comment.

normal ca sunt vadim, manelisti , cocalari, finuti analisti politici si alte subspecii ale regnului. dar astia reflecta o chestie adanca si pe care minoritatea insetata de valori nu o percepe ca avand un mandat de o majoritate tacuta dar care ii aproba/ vede drept modele.

si nu e de ieri , de azi: eminescu a fost recunoscut post mortem, caragiale a fost injurat pentru piesele lui, coanda ....

aceste miscari de "moda sociala" de respect si manifeste nu au tractiune sociala desi ar trebui sa aiba ,daca este adevarat ce spui tu.

sper ca ai inteles.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Oct 2009, 11:13 AM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Cucu Mucu @ 6 Oct 2009, 11:09 AM) *
Da, mai, e ok sa te respecti cu burta plina! Dar cand nu ai, principiile devin ale dracu' de flexibile. Cand vezi ca orice cioban oligofren iti poate scuipa seminte in cap din limuzina lui de cateva sute de mii de euro, te gandesti sa faci cumva sa compensezi diferentele astea. Macar prin premii!


In primul rand permite-mi un sfat medical. Burta prea plina cauzeaza gandirii.Ca sa nu mai vorbim de disconfort postprandial , balonare, indigestie etc
Deci sa invatam sa mincam atat de cit avem nevoie , nu pina umplem burta ! jamie.gif La propriu si la figurat.

Pe tine te impresioneaza cei care stau in paralel cu tine si scuipa seminte din Q7 sau X6 ? Pe mine, nu. Drept urmare- nu, nu ma gandesc sa compensez asta nicicum. Eu cred ca si V Rebengiuc poate face abstractie de chestia asta fiind un om matur ,inteligent si cu har de la Dumnezeu.
Chiar fac o statistica, neoficiala ofcorz , referitor la citi oameni normali poseda o asemenea masina , la oameni normali nu incadrez insa gusati , burtosi , frezati smecheri sau blonde siliconate.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Oct 2009, 11:13 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Oct 2009, 11:27 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Michelle @ 6 Oct 2009, 11:13 AM) *
referitor la citi oameni normali poseda o asemenea masina , la oameni normali nu incadrez insa gusati , burtosi , frezati smecheri sau blonde siliconate.

sunt destui oameni normali (manageri multinationale, straini etc) cu x6 sau q7 desi cei mai multi fug de aceste masini tocmai din cauza imaginii spargatorilor de seminte. acum se prefera masinile englezesti gen range rover dar in ceva timp si aceste marci vor fi cotropite de acesti invadatori mandri purtatori de blazon al nesimtirii. acum cativa ani erau jipanele (Jeep Grand Cherokee) de la care au ramas si numele generic de jipane.

vorbeam cu cineva si il intrebam ce masina sa iau: nu lua bmw ca nu mai putem iesi impreuna in oras. mirat, l-am intrebat de ce . "toti cocalarii au". atunci mercedes? "nu, au toti tiganii".





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 6 Oct 2009, 01:40 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Lamuriti-ma si pe mine cu o chestie:
Daca toata lumea cere (doar cere!) cine ofera respect. Toti vrem respect! Dar cati din noi respecta pe cei mai napastuiti decat noi?
Cand iti bate la usa un om si iti cere ceva, cand iti iese in cale pe strada si iti cere ceva, indiferent daca ai ceva sa ii dai sau nu ii vorbesti cu respect? Il tratezi cu respect?
Pentru cei de la putere si noi suntem niste napastuiti care cerem.... cati din ei nutresc respect pentru noi? Cati din noi nutresc respect pentru cei mai napastuiti decat noi? Si cati aplica in fapte acest respect?

Eu cred ca aceasta campanie trebuia sa se numeasca: "HAIDETI SA OFERIM RESPECT!"


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 6 Oct 2009, 09:30 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



Voi nu vă daţi seama că termenii de "respect" şi "onoare" sînt folosiţi în sensul lor mafiot?

Pfuai, parcă îl aud pe boul de Jiji Becali cum susţinea că l-a dat afară pe Bergodi pentru că i-a întinat onoarea. Pă mă-ta onoare, ciobane! habar n-ai ce-i aia, decît în sensul mafiot de care ziceam.

Şi acum vin alţi nenorociţi şi pretind respect. Păi să-şi ia respectul şi să şi-l bage în koor, pentru că în mintea lor respectul e ceva de genul "vino şi pupă ghiulu şefului".

Mai vorbim peste vreo cinci generaţii ... mai repede e imposibil să se nască la noi adevăratul "respect" şi adevărata "onoare".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 Oct 2009, 10:25 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



uite, în privinţa maşinilor, cu ce e mai bun amicul ăla care zice "nu lua Mercedes, că au toţi ţiganii" decât ţiganii care-şi iau Mercedes? Dependent de imagine, ca şi ei. Iar această imagine e desigur falsă şi nu impune respect.

mai ieri parcam la Iulius Mall, ca să particip la un vernisaj de astrofotografie (un tânăr fotograf profesionist, pasionat de astre) şi un tip din ăsta cu beemweu parcase câş ocupând un sfert din colţul locului liber. Am frânat la timp ca să nu-i lovesc maşina, dar le-am spus celor dinăuntru (şoferul nesimţit nu era) că altădată să parcheze corect, din respect pentru ceilalţi. Dacă fiecare am respecta pe ceilalţi şi am sancţiona pe loc lipsa de respect, lumea s-ar schimba în bine, încet dar sigur. Nu vă mai văitaţi, luaţi atitudine împotriva nesimţiţilor.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Oct 2009, 09:15 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 6 Oct 2009, 10:25 PM) *
uite, în privinţa maşinilor, cu ce e mai bun amicul ăla care zice "nu lua Mercedes, că au toţi ţiganii" decât ţiganii care-şi iau Mercedes? Dependent de imagine, ca şi ei. Iar această imagine e desigur falsă şi nu impune respect.

bine zis insa omul are un peugeot 307 vechi de vreo 7 ani desi isi permite un mertan. mai sunt oameni care si-au vandut mertane si bmw-urile ca sa nu fie confundati cu tiganii.

insa nevoia de imagine este undeva inradacinata puternic ( nu am inteles niciodata pe cei care stau intr-un cotet comunist si e musai sa aiba mertanu (alb!) la scara).

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 7 Oct 2009, 09:16 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Oct 2009, 09:21 AM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



nu există pădure fără uscături... dar e o eroare de percepţie să iasă mereu uscăturile în faţă. Trebuie puse pe foc! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Oct 2009, 09:50 AM
Mesaj #45


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 7 Oct 2009, 10:15 AM) *
bine zis insa omul are un peugeot 307 vechi de vreo 7 ani desi isi permite un mertan. mai sunt oameni care si-au vandut mertane si bmw-urile ca sa nu fie confundati cu tiganii.


Trebuie sa fii ori prost facut gramada, ori frustrat la maxim sa iti vinzi masina ca d-aia au toti tiganii! rofl.gif Nasol e ca nu mai a doua se trateaza. Asta e foarte tare, frate! roflmao.gif

QUOTE
daca atat ai inteles din disperarea mea despre ce se intampla in tara, no comment.


Mie nu mi se pare disperare deloc, mai degraba o ingamfare, acea ingamfare arivista a celui care se uita cu scarba de unde a plecat, considerand ca prin asta isi sporeste calitatea pozitiei pe care o detine acum. Pt cultura ta generala, astfel de pozitii impresioneaza doar manelistii, pe noi astialalti, normalii, doar ne irita.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Oct 2009, 09:56 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Oct 2009, 09:50 AM) *
Mie nu mi se pare disperare deloc, mai degraba o ingamfare, acea ingamfare arivista a celui care se uita cu scarba de unde a plecat, considerand ca prin asta isi sporeste calitatea pozitiei pe care o detine acum.

blink.gif blink.gif .

tu chiar crezi ca romanica a facut progrese in ultimii 2-3 ani dupa integrare? mie mi se pare ca merge cu marsarierul la maxim de un an cel putin si nu imi vine sa cred.
undeva prin 2008 s-a rupt filmul si ne intoarcem puternic spre mentalitatea anilor '90. de asta si apar aceste miscari sociale ca simt ceva putred in danemarca dar din pacate sutn manipulate.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Oct 2009, 10:06 AM
Mesaj #47


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Mai lasa blogurile si ia o gura de aer proaspat, poate te dumiresti ce e si cu realitatea asta. Grevele apar din nesimtirea si lacomia liderilor de sindicat, ce amplifica si exploateaza frustrarile membrilor cotizanti. Ele apar numai in momente cheie, atunci cand partenerul de negociere este mai flexibil. Undeva in 2008 a venit o criza economica globala, care a lovit in plin tara, prinzand-o cu un guvern de diletanti populisti. Dar asta nu e chiar atat grav, Romania are oamenii necesari pt a merge mai departe.

Romania face progrese in fiecare zi, pe mai multe planuri. Cum, esti socat!!!!!! Da' ma, desi Alteta Ta a plecat de 2-3 ani, inca mai facem progrese.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Oct 2009, 10:07 AM
Mesaj #48


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Nici mie nu imi pare disperare. Poate doar disperat sa pari spiritual, dar felul in care vorbesti seamana uimitor de mult cu al unuia dintre romanii aia multi pe care ii hulesti. Cherido, ai un limbaj redus la minimum, pe care il folosesti doar pentru a huli, nu spui nimic constructiv in nicio discutie.

Cand ai fost ultima data printre romani, aici, mai mult de cateva zile? Printre romani din toate mediile? Daca ai fi avut contact mai mult cu cei de aici, contact real, nu ai mai spune ca nu s-a schimbat nimic si ca lucrurile regreseaza. Sigur, asta iti place sa crezi, dar nu inseamna ca, automat, e asa.
Oricum, nu o sa ma mai obosesc sa iti raspund, am mai vazut din astia ca tine si, din experienta, stiu ca e pierdere de vreme.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Oct 2009, 10:31 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Oct 2009, 10:06 AM) *
Mai lasa blogurile si ia o gura de aer proaspat, poate te dumiresti ce e si cu realitatea asta. Grevele apar din nesimtirea si lacomia liderilor de sindicat, ce amplifica si exploateaza frustrarile membrilor cotizanti. Ele apar numai in momente cheie, atunci cand partenerul de negociere este mai flexibil. Undeva in 2008 a venit o criza economica globala, care a lovit in plin tara, prinzand-o cu un guvern de diletanti populisti. Dar asta nu e chiar atat grav, Romania are oamenii necesari pt a merge mai departe.

Romania face progrese in fiecare zi, pe mai multe planuri.

nu este vorba de greve, bloguri ci de mentalitate. criza este o scuza, criza este peste tot in toata lumea si altii sunt loviti si mai tare, unii chiar cu mult mai tare. nici guvernul nu e de vina asa cum nici parlamentul ales nu poarta vina. nu politicul e vinovat pentru ca e creatia noastra.
sunt destui oameni plecati /ramasi in tara care au aceeasi impresie de confuzie totala a societatii, de cadere intr-o amoralitate "fiecare pentru el".

sigur, nu este negru totul, dar impresia este de regres si nu intelegem de ce. oamenii nu mai au speranta de mai bine sau increderea in societate, cei valorosi se simt dati la o parte de masa incompetenta si ignoranta sau apasati de cei de la putere. apar tot felul de "modele" efemere care dispar asa cum au aparut si nimic nu se schimba, totul balteste. se asteapta o minune de la ceilalti dar nu de la noi.

progresele exista si pun pariu cu tine ca in anumite domenii , romania este mai avansata mult mai mult decat anumite tari din vest (care sunt doar snoabe si privesc estul europei ca o masa de necivilizati carora li s-a facut hatarul sa fie introdusi in lumea civilizata). problema este ca ,intr-o situatie critica, ne punem piedica in timp ce altii incep sa recupereze.

e un cerc vicios din care nu stiu cum putem iesi si mai ales de ce am intrat.




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Oct 2009, 10:32 AM
Mesaj #50





Guests






QUOTE
tu chiar crezi ca romanica a facut progrese in ultimii 2-3 ani dupa integrare? mie mi se pare ca merge cu marsarierul la maxim de un an cel putin si nu imi vine sa cred.


Si eu cred ca Romania (nu romanica - ca tot vorbeai tu de respect pe undeva) a facut progrese de 2-3 ani incoace, doar ca nu sunt rasturnarile de situatie pe care cei ca tine le asteapta - in nici o tara n-au fost, toti au ajuns la asa zisa civilizatie in sute de ani, nu de azi pe maine!

Daca tie ti se pare ca doar Romania merge in marsarier in ultimul an inseamna ca ai ochelari de cal si vezi doar ce vrei tu. Inseamna ca nu intelegi conceput de recesiune globala si nu vezi cum au mers in marsarier restul tarilor din lume - mai ales marile puteri ca SUA si Marea Britanie. Si mai inseamna ca iti place sa arunci cu noroi de unde ai plecat doar pentru ca te face sa te simti bine, mai important si mai dashtept - neobservand ca de fapt ai exact acelasi comportament si mod de-a gandi ca al acelora de-i hulesti cu atata scarba in glas. Pacat ca nu bagi de seama ca provoci scarba la randul tau...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 7 Oct 2009, 10:47 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Eu am o ingrijoare in ceea ce priveste economia Romaniei: daca din ce in ce mai multi producatori sunt "ajutati" sa dea faliment si consumul ramane acelasi, rezulta ca vom cumpara din ce in ce mai mult din afara (adica asta e un fenomen ce se dezvolta de multi ani). Intrebarea este: cu ce bani tot cumparam noi din afara daca vom ajunge sa nu mai producem nimic? Nici macar serviciile nu functioneaza la noi in tara (de ex turismul).
Chiar va rog pe cei care sunt mai in tema sa incerce sa ma lamureasca.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Oct 2009, 10:53 AM
Mesaj #52


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ca sa nu deviem mai mult decat am facut-o, eu sugerez sa deschizi un topic pe tema asta la sectiunea dedicata, adica la Afaceri si economie.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Oct 2009, 10:58 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



cu bani împrumutaţi, de la FMI, de la UE şi aşa mai departe. Gradul de îndatorare al României e mare şi tot noi plătim exuberanţa şi lăcomia guvernanţilor şi clasei politice. "Nu ne vindem ţara!" era sloganul neo-comunist, ăştialalţi au dat-o pe gratis! mad.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 7 Oct 2009, 11:11 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Nefertiti, eu nu am deviat de la subiect. Poate tu ai deviat in disperarea ta de a "demasca" forumistii care "incearca sa para spirituali" smile.gif

Eu am pus aceasta intrebare tocmai pentru a reliefa faptul ca aceste manifeste gen "rezistenta" si "noi vrem respect", nu ar rezolva situatia Romaniei actuala in nici un fel. Nu o sa ne ajute rezistenta in fata inculturii, nu o sa ne ajute respectul politicienilor fata de mase, daca masele astea nu pun osul la munca, daca masele astea nu se vor axa pe productie (in loc sa se axeze pe castigul rapid din intermediere).
Oportunismul e in floare iar munca adevarata e pe cale de disparitie.
Erwin, banii de la FMI si UE se termina si ce te faci cand ajungi la rambursarea creditelor... (ca si creditele nerambursabile se termina)? Din ce dai bani inapoi daca nu ai productie, sau servicii care sa-ti asigure un venit? Din respect? Din rezistenta?
E adevarat ca s-a ajuns la un moment cand oamenii nu mai suporta abuzurile si simte nevoia sa protesteze, dar asta nu va ridica Romania.... e doar un mod de refulare al maselor, nu o rezolvare a problemelor.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Oct 2009, 11:41 AM
Mesaj #55


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Daca tu atat ai inteles, e problema ta. Dar chiar ar fi interesanta o discutie pe tema economiei romanesti si mie se pare potrivit sa o purtam unde e sectiunea aia. Nimic mai mult.

In plus, cum am spus si altora, daca intr-adevar vrei sa iei atitudine (si o spun fara niciun fel de subtilitati, vad ca unii prefera sa citeasca dincolo de ce scriu), poate arunci o privire pe topicul Vot de blam. Chiar ai ocazia sa faci ceva. wink.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Oct 2009, 12:35 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.dilemaveche.ro/index.php?nr=294...ol&id=11574


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Oct 2009, 01:04 PM
Mesaj #57


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Cu alte cuvinte, Jucan e o proasta. Maia M. are dreptate in ce spune.
Pe de alta parte, nicaieri in lume nu exista o tara in care TOATA populatia sa aprecieze arta sau sa aiba aceleasi gusturi. Si niciodata arta nu s-a adresat maselor. Cine vrea teatru, muzica, expozitii sau alta forma de arta se bucura de ele, iar cine nu, isi gaseste alte preocupari. Unde e problema?
Ca sa nu mai spun ca, de cate ori ma duc intr-o librarie, este lume destula. De toate varstele. Iar asta inseamna ca oamenii inca citesc si altceva decat ziare, bloguri si forumuri. Ultima data cand am fost la teatru sala era plina ochi si nici macar nu era un spectacol iesit din comun. Dar era plin...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Oct 2009, 01:10 PM
Mesaj #58


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(fiica_lunii @ 7 Oct 2009, 11:47 AM) *
Eu am o ingrijoare in ceea ce priveste economia Romaniei:[...]
Chiar va rog pe cei care sunt mai in tema sa incerce sa ma lamureasca.


De cumparat oricum cumparam mai mult din afara, dar aveam exporturi care echilibrau cumva aceasta balanta. Avand in vedere ca tarile occidentale isi produc la noi de la chiloti la masini, rezulta ca avem un motor, care, desi cam scartaie acum, imediat ce se vor debloca economiile occidentale va incepe din nou sa produca bani pt Romania, spre disperarea lui trabant. tongue.gif Eu nu sunt adeptul teoriei cum ca economia romaneasca isi va reveni dupa 6 luni dupa ce isi vor fi revenit economiile vestice. Avand in vedere ca producem pt piata occidentala, orice imbunatatire a economiei lor o vom resimti si noi in exporturi, imediat. bineinteles, nu va mai fi curand la nivelul inceputului lui 2008, dar asta e bine. E bine ca ne-a lovit criza mai repede, astfel ca aberatiile imobiliare-finantatori nu au afectat atat de grav economia. Si romanii au invatat sa fie mai cumpatati. Si au invatat sa fie solidari (mai putin bugetarii, care tot mulg bugetul asta vlaguit tongue.gif).

QUOTE(trabant)

Vis a vis de ce?

Parerea mea este ca autorul articolului vrea doar sa se catere pe numele artistei, asa cum si fufa aia de Jucan a vrut. Oamenii cu adevarat valorosi nu palesc atunci cand sunt alaturati de altii, considerati mai putin valorosi. Iar faza cu legitimizarea manelelor numai ca au luat parte la ceeasi emisiune... roflmao.gif ... e parfum de trandafir pe langa dejectiile aruncate zilnic de presa!

„A gîndi «eu nu stau alături de cutare» e un mod de gîndire fascist“ - probabil te-ai simtit si tu lezat de aceasta afirmatie.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Oct 2009, 06:27 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.realitatea.net/foto_993812_15-t...ari_635107.html



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 7 Oct 2009, 09:36 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Nu stiu si nu cred ca Jucan are opinii fascistoide, fasciste nici atat nu pot fi numite, Maia abera desigur. Asta nu inseamna ca Jucan nu era in incurcatura la emisiunea respectiva si drept urmare batea campii. Dar nici cu Maia nu mi-e rusine , pentru cine a urmarit conflictele ei cu directorii de teatre vezi Ducu Darie si chiar Caramitru , intelege ce spun.

Lucrurile insa trebuie fi puse altfel: mie , privitor la teveu (si nu neaparat mare intelectual) poate sa-mi displaca participarea ta cu Vali Vijelie la un sou de 2 bani si in general la sourile de 2 bani care abunda in toate televiziunile comerciale sau de stat ; pot sa te cataloghez pe tine artist ca te cobori sub nivelul demnitatii unui artist la nivelul unui manelist? Ei bine, pot . Ma poate acuza cineva pentru asta ca am o gandire fascista? posibil, dar ar fi o acuzatie nefondata. De ce zic nefondata ? pentru ca Vali Vijelie sau Adi Minune mai inainte de originea lor etnica sunt exponenti ai subculturii si al prostului gust si cu asta tanti Maia n-are decit sa se duca la rabi sa se planga.
Je m'en fiche! Eu tot n-o s-o asez in sufletul meu in rand cu alti actori pe care-i stimez si ii respect si care pot sa se abtina de la participarea la susanele de divertisment care, oricum , nu le aduc nici bani, nici popularitate.

Acest topic a fost editat de Michelle: 7 Oct 2009, 09:47 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 8 Oct 2009, 12:14 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-6256217...nca-absenta.htm

"Fara sa jignim miile de oameni constiinciosi care isi fac meseria cu pasiune, din zori si pana in noapte, trebuie sa admitem ca Romania are o problema cu etica muncii. Stam bine la capitolul divertisment, tacla, lautarism, improvizatie. Avem umor. Nu ne lipseste poanta, bancul si relaxarea. Juram pe cele sfinte, ne facem poate si cruce, doar sa fim noi sanatosi!"



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Oct 2009, 12:30 PM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Mie imi place finalul: "respectul nu se impune cu forta prin tropaituri colectiviste , ci se castiga pe baza de merit,cinste si excelenta individuala"


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Oct 2009, 12:38 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Michelle @ 7 Oct 2009, 10:36 PM) *
mie , privitor la teveu (si nu neaparat mare intelectual) poate sa-mi displaca participarea ta cu Vali Vijelie la un sou de 2 bani si in general la sourile de 2 bani care abunda in toate televiziunile comerciale sau de stat

Dar cine te pune sa te uiti la asa ceva? smile.gif
Indiferent daca participa Vijelie ala ori altcineva, ai optiunea sa eviti acele emisiuni.

Eu habar nu aveam ca MM a participat la asa ceva....

Acest topic a fost editat de abis: 8 Oct 2009, 12:39 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 Oct 2009, 12:45 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Nu ma intelege gresit, baleiez printre programe si constat ca de vreo 2 ani singurele canale frecventabile din punctul meu de vedere sunt CNN, BBC prime,Travel and living si citeva de gastronomie. N-am vazut emisiunea de care se face vorbire, am citit doar linkul. Maiei ii place sa se joace cu usurinta cu cuvintele mizand pe faptul ca tot ce are iz de oarecare antisemitism nu poate fi contrazis de teama ca vei fi catalogat astfel.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 8 Oct 2009, 08:26 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(turbo trabant @ 7 Oct 2009, 07:27 PM) *

Vîntu a confiscat protestul de la guvern

QUOTE
La mitingul din Piaţa Victoriei, manifestanţii au purtat pancarte cu sloganul „Noi vrem respect!”, acelaşi cu al campaniei Realitatea TV.

Cei mai importanţi „baroni” sindicali din România fac parte din consiliul de administraţie al televiziunii de ştiri Realitatea TV deţinută de Sorin Ovidiu Vîntu.
Coincidenţă sau nu, ieri, în timpul mitingului sindical organizat de aceştia, pe cele mai multe bannere era înscrisă lozinca „Noi vrem respect!”, care este în acelaşi timp şi capul de afiş al celei mai recente campanii derulate de Realitatea TV, intitulată identic.
Ieri, în timpul transmisiilor în direct de la mitingul din Piaţa Victoriei, regizorii de emisie ai RTV au ales insistent cadre cu bannerele care trimiteau spre campania televiziunii de ştiri.
Sergiu Toader, managerul RTV, nu comentează „coincidenţa”, iar şefii centralelor sindicale care administrează televiziunea nu găsesc „o legătură între protest şi domnul Vîntu”.

Mii de figuranţi pentru sloganul Realitatea TV

Aproximativ 9.000 de sindicalişti s-au adunat, ieri, la mitingul organizat în centrul Capitalei de principalele confederaţii sindicale, sub sloganul „Guvernanţi, gândiţi-vă la oameni!”.

...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Oct 2009, 09:55 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



media profită de orice mişcă prin lume când e vorba de ştiri şi reclame, iar asta-i valabil nu numai la noi ci şi în alte ţări. Nu-i de mirare că Realitatea a profitat din plin de mişcare şi de oamenii care habar n-aveau că participă pe gratis la o reclamă, mergând la proteste din convingere. Sigur că sunt şi mulţi care se duc la proteste fiind puşi de cineva, purtând lozinci date de cineva, unii de curiozitate, alţii doar ca să se afle în treabă.

Totuşi, mişcările astea sociale ar trebui să capete o amploare mai mare şi să fie mult mai coerente în ce priveşte mesajul trimis autorităţilor, guvernului şi parlamentului. Să explodeze mămăliga aia odată! biggrin.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 9 Oct 2009, 10:47 AM
Mesaj #67


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(Erwin @ 8 Oct 2009, 10:55 PM) *
Totuşi, mişcările astea sociale ar trebui să capete o amploare mai mare şi să fie mult mai coerente în ce priveşte mesajul trimis autorităţilor, guvernului şi parlamentului. Să explodeze mămăliga aia odată! biggrin.gif

Ahaaa !

Iar avatarul tau se vrea subliminal de mobilizator in directia asta ... spoton.gif

Doar ca nu are culoarea mamaligii ... tongue.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 16 Oct 2009, 09:04 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Dupa 20 de ani - asta e REALITATEA !

Adica asta ... http://www.youtube.com/watch?v=fldYW0pzXrI...feature=related

spoton.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 17 Oct 2009, 05:50 AM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



O, DA! Super reusit. Nu cred ca putea fi descrisa mai concis, mai complet si mai actual de atat, in cele 72 de secunde. thumb_yello.gif
Clipul asta ar trebui sa fie generic la televiziuni inainte si dupa ce se dau calupurile alea de publicitate electorala si la toate emisiunile electorale.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Oct 2009, 07:58 AM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(CharonOfNyx @ 17 Oct 2009, 06:50 AM) *
O, DA! Super reusit. Nu cred ca putea fi descrisa mai concis, mai complet si mai actual de atat, in cele 72 de secunde. thumb_yello.gif
Clipul asta ar trebui sa fie generic la televiziuni inainte si dupa ce se dau calupurile alea de publicitate electorala si la toate emisiunile electorale.


Subscriu ohyeah.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 07:39 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman