HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

10 Pagini V  « < 8 9 10  
Closed TopicStart new topic
> Femeia in diferite religii, Locul pe care femeia il ocupa in religii
Clopotel
mesaj 7 Sep 2009, 11:38 AM
Mesaj #316


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
Erwin...
Atunci, ce şanse avem noi, muritorii de rând, să pricepem mesajul Bibliei sau a altor cărţi sfinte? Nu cumva cădem la "mila" clericilor? Nu cumva ne pot ei duce de nas precum poftesc?
Nicidecum draga Erwin. De aceea, si eu si altii, insistam ca fiecare crestin, sau om care doreste sa inteleaga Invatatura Crestina, sa se documenteze cat mai mult, sa inteleaga aceasta Invatura. Conteaza si atitudinea cu care te apropii de Sfintele Scripturi, ca daca zici ca tu esti tare si destept cu 10 facultati dintre care 7 sunt de limbi straine, este clar ca nu pricepi o iota.
In Faptele Apostolilor, care este un crampei din Sfanta Traditie, gasim descrisa o intamplare:
26 Şi un înger al Domnului a grăit către Filip, zicând: Ridică-te şi mergi spre miazăzi, pe calea care coboară de la Ierusalim la Gaza; aceasta este pustie.
27 Ridicându-se, a mers. Şi iată un bărbat din Etiopia, famen, mare dregător al Candachiei, regina Etiopiei, care era peste toată vistieria ei şi care venise la Ierusalim ca să se închine,
28 Se întorcea acasă; şi şezând în carul său, citea pe proorocul Isaia.
29 Iar Duhul i-a zis lui Filip: Apropie-te şi te alipeşte de carul acesta.
30 Şi alergând Filip l-a auzit citind pe proorocul Isaia, şi i-a zis: Înţelegi, oare, ce citeşti?
31 Iar el a zis: Cum aş putea să înţeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva? Şi a rugat pe Filip să se urce şi să şadă cu el.
32 Iar locul din Scriptură pe care-l citea era acesta: "Ca un miel care se aduce spre junghiere şi ca o oaie fără de glas înaintea celui ce-o tunde, aşa nu şi-a deschis gura sa.
33 Întru smerenia Lui, judecata Lui s-a ridicat şi neamul Lui cine-l va spune? Că se ridică de pe pământ viaţa Lui".
34 Iar famenul, răspunzând, a zis lui Filip: Rogu-te, despre cine zice proorocul acesta, despre sine ori despre altcineva?
35 Iar Filip, deschizând gura sa şi începând de la scriptura aceasta, i-a binevestit pe Iisus.

Famenul acela, mare dregator la curte, om invatat fara doar si poate, se smereste si recunoaste:"Cum aş putea să înţeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva?"
De aceea, atitudinea corecta este de smerenie, de adevarat interes de a intelege ce ni se spune, nu de a considera apriorii ca ce credem noi asa este bine, oricat de educati am fi.
Nu e vorba de a cadea la "mila" clericilor. Deja daca gandesti asa te madresti singura cu desteptaciunea ta, ca si cum ai zice ca tu esti mai desteapta decat clericii aia, si ca nimeni nu poate sa-ti dea tie lectii, ca doar, nu-i asa, tu esti desteapta si iti dai lectii singura. Evident ca aceasta este cauza pentru care nici nu intelegi mai nimic din Invataturile Crestine, si probabil nici din alte invataturi.
Dar de ce sa nu dam un credit preotilor care chiar acesta este rolul lor? Nu zic ca nu ar exista preoti care nu fac cinste Bisericii, insa noi, daca suntem cu adevarat interesati, trebuie sa cautam si acel preot duhovnic priceput, care sa ne lamureasca, asa cum tu, de ex., cauti un profesor bun intr-un anumit domeniu, sau un doctor bun, si nu te duci asa la primul intalnit fara sa-l cercetezi putin.
Si mai este ceva foarte important: trebuie sa crezi in Dumnezeu. Daca esti ateu sau liber cugetator evident ca nu ai cum pricepe ceva, caci in mandria ta, la fiecare fraza te vei poticni singura. Iata, aici cand vei da de fraza:"Iar Duhul i-a zis lui Filip: Apropie-te şi te alipeşte de carul acesta. In loc sa te straduiesti sa intelegi care ar fi intelesurile si foloasele mai bune de aici, tu te vei poticni de intrebarea: "Care Duh? Eu nu cred in asa ceva. Sunt numai bazaconii." Atunci evident ca nu vei intelege absolut nimic, pleci cu ceea ce ai venit, adica cu nimic, ba mai mult, pentru ca te-ai smintit singura, vei pleca cu ceva si mai rau, vei pleca cu ideea autoindreptatita cum ca iata Scrierile Sfinte sunt greu de inteles si vorbesc despre lucruri care nu exista. Si de aici tot balamucul...
Ori nu asa trebuie procedat.
QUOTE
Nu cumva ne pot ei duce de nas precum poftesc?

Nu, nicidecum, daca noi cunoastem Invatatura Ortodoxa, atunci putem vedea daca ce spune "clericul" este in "limitele", in spiritul, in duhul Invataturii Ortodoxe. Atitudinea corecta este de smerenie si de trezvie si de credinta in Dumnezeu Daca vreuna lipseste, este imposibil sa intelegi ceva bun si folositor din Scrierile Crestine. Si ar mai fi cateva lucruri importante de spus aic, dar nu sunt convins ca te intereseaza... Daca te intereseaza cu adevarat, atunci sa vedem acest lucru... smile.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Sep 2009, 11:39 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Sep 2009, 11:48 AM
Mesaj #317


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Bine, dragă Clopoţel... doar că nu mă cheamă "Erwina" şi cred că iarăşi te exprimi tendenţios când afirmi că oamenii cu şcoală n-ar fi în stare să priceapă cum e cu credinţa sau învăţătura religioasă, numai că eu cred că tu te referi de fapt la opoziţia logică şi nedumerirea pe care aceştia o au când citesc nişte enormităţi şi nişte aberaţii puse la rang de reguli morale... rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2009, 12:18 PM
Mesaj #318


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Erwin,
QUOTE
Bine, dragă Clopoţel... doar că nu mă cheamă "Erwina"
Scuze. Am crezut ca esti fata. Nu era nimic in neregula daca erai fata, ba poate aveai unele avantaje smile.gif Chiar a fost o confuzie neintentionata.
QUOTE
şi cred că iarăşi te exprimi tendenţios când afirmi că oamenii cu şcoală n-ar fi în stare să priceapă cum e cu credinţa sau învăţătura religioasă,
Nu, nimic tendentios in vorbele mele despre acesti oameni. Am atras doar atentia ca ei au tendinta de a se baza doar pe intelegerea lor gandindu-se ca ei au scoala, uitand ca scoala pe care o au ei, este in cu totul alta directie decat cele duhovnicesti. Cu alte cuvinte, pe partea asta, se poate spune ca sunt chiar analfabeti, dar ei se considera invatati. Atata tot.
QUOTE
numai că eu cred că tu te referi de fapt la opoziţia logică şi nedumerirea pe care aceştia o au când citesc nişte enormităţi şi nişte aberaţii puse la rang de reguli morale...
Aici tu te exprimi tendentios fara ca macar sa depui un minim efort de intelegere.

Ca sa revenim, poate cineva sa dea un exemplu real si concret, in care femeia este discriminata fata de barbat, fie in relatiile familiale, fie in societate, datorita faptului ca oamenii aplica Invataturile Ortodoxe si sunt buni crestini?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Sep 2009, 12:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Sep 2009, 12:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 7 Sep 2009, 12:25 PM
Mesaj #319


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



nu-i nimic, a fost amuzant! Cât despre exprimare, limbajul e relativ, nu? smile.gif

QUOTE
daca gandesti asa te madresti singura cu desteptaciunea ta, ca si cum ai zice ca tu esti mai desteapta decat clericii aia, si ca nimeni nu poate sa-ti dea tie lectii, ca doar, nu-i asa, tu esti desteapta si iti dai lectii singura. Evident ca aceasta este cauza pentru care nici nu intelegi mai nimic din Invataturile Crestine, si probabil nici din alte invataturi.

nu-ţi sună nimic "greşit" aici? Dacă eram fată, te acuzam de misoginism, probabil! rofl.gif Cu alte cuvinte, cine citeşte, poate interpreta că m-ai făcut "proastă"... rofl.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 7 Sep 2009, 12:29 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Sep 2009, 12:28 PM
Mesaj #320


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Clopotel, n-ai obosit? rofl.gif N-ai nimic de vanat pe afara, de sapat, de facut ceva barbatesc? rofl.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 7 Sep 2009, 12:29 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 7 Sep 2009, 02:57 PM
Mesaj #321


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



Relativ la "jignirile" aduse de Clopotel participantelor pe acest topic:

1. Afrodita, ai lasat clar impresia ca ai avut de suferit de pe urma barbatilor din viata ta (sot, tata, sau mai stiu eu ce) Sper ca nu mai e nevoie sa aduc citatele. Daca tot ai sarit ca arsa
si te-ai simtit jignita, mi s-ar parea normal sa recunosti ca premise pentru exmprimarea lui Clopotel au existat. Ti-a adus omul citate, ti-a raspuns..e randul tau mwah1.gif
2. Alaturi de tine, alti vreo 4 (printre care si abis) au sarit cu "Mincinosule! unde au spus fetele ca au fost batute..". Inteleg ca emotional sunt in alta tabara, dar nu inteleg unde e ratiunea si corectitudinea..

QUOTE(Clopotel @ 7 Sep 2009, 12:38 PM) *
Nu, nicidecum, daca noi cunoastem Invatatura Ortodoxa, atunci putem vedea daca ce spune "clericul" este in "limitele", in spiritul, in duhul Invataturii Ortodoxe. Atitudinea corecta este de smerenie si de trezvie si de credinta in Dumnezeu Daca vreuna lipseste, este imposibil sa intelegi ceva bun si folositor din Scrierile Crestine. Si ar mai fi cateva lucruri importante de spus aic, dar nu sunt convins ca te intereseaza... Daca te intereseaza cu adevarat, atunci sa vedem acest lucru... smile.gif


E o logica circulara in ce sugerezi tu. Omul nu cunoaste in prealabil ortodoxia. Vrea sa se dumireasca despre un domeniu in care nu are o cunoastere prealabila si deci nu poate verifica corectitudinea clericului.

Acest topic a fost editat de noi: 7 Sep 2009, 02:58 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Sep 2009, 03:27 PM
Mesaj #322


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Erwin @ 7 Sep 2009, 11:48 AM) *
Bine, dragă Clopoţel... doar că nu mă cheamă "Erwina"

roflmao.gif roflmao.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Sep 2009, 03:34 PM
Mesaj #323


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Clopotel @ 7 Sep 2009, 08:25 AM) *
Draga Cla,
Si care este mai exact cuvantul acela jignitor adresat lui Zed?

Tu chiar nu mai realizezi daca si când jignesti pe cineva? Ia da-i o pagina sau mai multe înapoi, doar n-o sa ma pun sa-ti citez ce ai scris.
Ai facut-o si cu Zed si cu exergy 33. Du-te te rog la biserica si rosteste de 10 ori un "Tatal Nostru", poate vei fi iertat.



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2009, 04:34 PM
Mesaj #324


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Noi,
In primul rand mi-a facut o surpriza deosebit de placuta mesajul tau, pentru ca nu te mai auzisem de mult. wub.gif
QUOTE(noi @ 7 Sep 2009, 03:57 PM) *
E o logica circulara in ce sugerezi tu. Omul nu cunoaste in prealabil ortodoxia. Vrea sa se dumireasca despre un domeniu in care nu are o cunoastere prealabila si deci nu poate verifica corectitudinea clericului.

Recitind ce am scris:"Nu, nicidecum, daca noi cunoastem Invatatura Ortodoxa, atunci putem vedea daca ce spune "clericul" este in "limitele", in spiritul, in duhul Invataturii Ortodoxe. Atitudinea corecta este de smerenie si de trezvie si de credinta in Dumnezeu Daca vreuna lipseste, este imposibil sa intelegi ceva bun si folositor din Scrierile Crestine. Si ar mai fi cateva lucruri importante de spus aic, dar nu sunt convins ca te intereseaza... Daca te intereseaza cu adevarat, atunci sa vedem acest lucru... " - constat si eu ca exprimarea nu este exacta a ceea ce am vrut sa comunic, mai ales daca nu este legat de restul mesajului. Ca sa fie valabil in absolut orice context, reformulez ce le-am zis astfel:
"Nu, nicidecum, daca noi cunoastem Invatatura Ortodoxa, atunci putem vedea daca ce spune "clericul" este in "limitele", in spiritul, in duhul Invataturii Ortodoxe. Atitudinea corecta este de smerenie si de trezvie si de credinta in Dumnezeu Daca vreuna lipseste, este greu sa intelegi ceva bun si folositor din Scrierile Crestine. "

Am inlocuit imposibil cu greu, deoarece este evident si demonstrat ca un om, chiar ateu fiind, dar cu inima deschisa si inclinata spre blandete, nu are cum sa nu ramana cu ceva bun si folositor daca citeste Sfanta Scriptura sau sta de vorba cu un preot imbunatatit duhovniceste.

In legatura cu logica circulara din acest mesaj, da-mi te rog voie sa ma explic.
Eu sustin asa:
- daca omul nu crede in Dumnezeu si nu cunoaste Ortodoxia, dar intalneste un preot bun, care ii explica in Duh despre credinta in Dumnezeu, si chiar prin fapta lui arata acest lucru, atunci zic eu ca este imposibil ca acel om sa nu fie catusi de putin miscat si sa doreasca sa afle mai multe. Sa nu uitam ca Dumnezeu sadeste credinta in sufletul oamenilor, dar omul uneori inabusa aceasta credinta in principal din motive lumesti, din pofte.
- se zice ca omul cand da de necaz mare (boala, accident, decesul unor oameni dragi etc.) devine credincios, sau se indreapta spre Dumnezeu, si se percepe acest lucru din afara ca pe o slabiciune, ca pe un moment fortuit si grav in viata omului. In realitate, in aceste momente, omul renunta la mandrie, adica se smereste. Mandria a devenit complet neputinciosa sa ajute omul la greu. Ei bine, odata omul devenit smerit, este in stare sa accepte ajutorul dat de Dumnezeu prin insasi credinta sadita in sufleul lui. Iar fapta facuta din credinta buna, rezolva absolut orice problema, inclusiv sa muti muntii sau sa mergi pe apa ca Petru.
- un preot priceput, primul si primul lucru pe care ar trebui sa faca este sa scoata cat mai multa mandrie din omul din fata lui. Odata ce a reusit sa-l faca pe acel om sa renunte la mandrie, acel om devine deschis si senin. Devine interesat de cunoastere, de a afla cat mai multe. Si atunci nu pierde absolut nici o ocazie de a afla mai multe despre Credinta Crestina, de peste tot: de la alti oameni, de la alti preoti, din carti, dar in primul rand din Sfanta Scriptura. Chiar si de pe peretii bisericilor poate afla o multime de lucruri folositoare. Dar foarte eficient este sa-si puna si singur intrebari. Intr-adevar, omul fara intrebari este ca un sarpe tarator, asa cum spunea un filosof indian pe nume Vasista, daca ii scriu corect numele. Ei, daca isi pune intrebari, si cauta raspunsuri la ele, dar cu smerenie si trezvie, consultandu-se in special cu duhovnicul lui, atunci altfel intelege lucrurile. Le intelege si bine, dar si usor. Dumnezeu, vazandu-ma necredincios, a avut grija sa-mi confirme (chiar si prin alte surse) ca absolut toate invataturile si sfaturile date de duhovnicul meu, au fost corecte si exacte si pe deplin ortodoxe. Si am convingerea ca si altor frati ortodocsi li s-a intamplat la fel.
- pana unde merge ascultarea de duhovnic in Ortodoxie? Aceasta este o intrebare foarte interesanta, pe care, daca cineva este interesat, poate o lamurim pe topicul de Ortodoxie, nu aici.
- la prima vedere, intr-adevar, omul nu poate verifica corectitudinea clericului. Dar oare asa stau lucrurile si la a doua vedere? smile.gif Daca mergem la doctor, ca ne doare ceva, si ii cerem sfat ce sa facem, avem incredere in acel doctor? Ii putem verifica onestitatea si corectitudinea daca noi nu ne pricepem deloc?!
Eu zic ca da, la ultimele doua intrebari. Daca problema nu este urgenta, putem cere si parerea altor doctori, consultam manuale de specialitate si facem niste comparatii, si tragem o concluzie. Daca nu avem insa acest timp, atunci cata incredere sadeste acel doctor in noi, atat credit ii dam. Dar in acest caz, increderea lui este data si de comportamentul lui si cat de mult simtim ca este interesat sa ne ajute.
Exista foarte multe lucruri comune in atitudine atunci cand mergem la doctor si atunci cand mergem la duhovnic. In primul rand nu te poti duce la doctor cu buba care doare, plin de mandrie, zicand: "dar cine este asta de-mi da mie sfaturi?", sau "bai eu am 10 facultati, 5 in management si facute in SUA si 5 de limbi straine facute nu stiu unde, se trezi doctorul asta sa-mi spuna mie ce sa mananc si sa beau ca sa-mi fie bine? Asta nu a auzit ca si eu sunt doctor in relatii internationale?" sau cum zice Erwin:"Nu cumva asta ma poate duce de nas precum pofteste?"
Atunci mai bine fac calea intoarsa, dar tot cu buba am ramas. De aceea spuneam ca atitudinea cu care te apropii de cele duhovnicesti conteaza cel mai mult.
- omul care vrea sa inteleaga Ortodoxia trebuie sa renunte prima data la ideile preconcepute despre Ortodoxie, de ceea ce fac babele pe la colturi, de ceea ce se vede uneori pe la nunti, botezuri, chiar si la inmormantari. Acolo sunt multe obiceiuri si apucaturi care sunt total straine Ortodoxiei. Acelea tin de practici pagane.
- restul, cu ajutorul lui Dumnezeu, vine de la sine, ca si atunci cand nu gaseste pe cine sa intrebe, daca se roaga la Dumnezeu sa-l lumineze in Duh, Dumnezeu va sadi raspunsul in mintea si sufletul lui, sau ii va da raspunsul asa cum va crede de cuviinta. Doar omul sa vrea cu adevarat acest lucru, adica sa-si doreasca.

Draga Cla,
Ma bucur ca te amuzi cu noi aici... thumb_yello.gif
QUOTE
Tu chiar nu mai realizezi daca si când jignesti pe cineva?
Nu realizez pentru ca nu am jignit pe absolut nimeni. Bine, asa oricine se poate simti jignit ca nu sunt de acord cu ce zice el...
Nu am timp sa dau pagini inapoi, insa daca doresti sa clarifici acest aspect, pe care il tot repeti, da-mi tu te rog cuvantul jignitor, sau daca nu-l gasesti, pentru ca nu exista, da-mi macar textul in care am jignit pe cineva, dar musai sa dai si contextul, ca sa imi aduc aminte ce, si de ce, spuneam acolo.
Altfel, doar ca ma acuzi ca jignesc pe cineva, chiar nu vad ce satisfactie iti da...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Sep 2009, 04:38 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2009, 05:10 PM
Mesaj #325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Draga Clopotel @ 7 Sep 2009, 11:21 AM) *
QUOTE
Dar tu ai inteles ca, cuvantul adunare inseamna biserica si cuvantul biserica inseamna adunare, si ca nu este absolut nici o greseala sa spui ca acolo unde se aduna credinciosii crestini poti sa spui ca se aduna biserica?

Ba este o gresala, biserica poate fi o institutie sau o cladire, dar exista o mare diferenta, in timp ce cladirea este facuta de enoriasi si le apartine, institutia apartine unui grup de clerici care profita de enoriasi si de credinta acestora.

QUOTE
Absolut nici o sansa pentru ei sa faca vreo traducere corecta, caci ei nu inteleg mesajul teologic, duhovnicesc ce se doreste a fi transmis, si atunci traduc dupa cuvant, ceea ce iese cu totul alt inteles, iar mesajul e cu desavarasire compromis.

Poate ca ar trebui sa le lasam credinciosilor placerea de a descoperii cuvantul Domnului si nu mesajul teologic sau duhovnicesc, crezi ca oamenii nepregatiti nu pot intelege astfel de mesaje?
QUOTE
Nici nu imi doresc ca tu sau altcineva sa-mi faca vreo concesie de dragul concesiei. Suntem aici sa aflam cat mai multe lucruri, dar e bine sa le aflam si corect, nu doar dupa idei preconcepute, sau din auzite, sau dupa pareri parute bune.

Iar cel care le explica cel mai bine si corect esti tu, draga Clopotel nu esti modest, crezi ca cei care explica Biblia trebuie sa fie scoliti pentru asta, daca este asa cum se face ca la inceputurile crestine cei ce explicau cartea sfanta nu erau invatati ci oameni credinciosi.
QUOTE
Faptul ca ne rugam de un sfant sa mijloceasca pentru noi la Dumnezeu, asta nu inseamna ca nu ne rugam intai la Dumnezeu, ba din contra.

Am inteles, acum pricep de ce exista lobisti si intermediari pe acest pamant, acestia de fapt nu fac nimic rau din contra, respecta perceptele Bibliei.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Sep 2009, 05:22 PM
Mesaj #326


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Clopotel @ 7 Sep 2009, 04:34 PM) *
Draga Cla,
Ma bucur ca te amuzi cu noi aici... thumb_yello.gif
Nu realizez pentru ca nu am jignit pe absolut nimeni.

Cred ca ai uitat când ai acuzat-o pe Zed ca cica ar fi furat parola lui Erwin, ia zi.
Uff, pardon, Erwina, ca-i gagica rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2009, 05:34 PM
Mesaj #327





Guests






In primul rand eu nu dispun de timpul de care dispune Clopotel pentru a raspunde absolut fiecarei adresare. Eu am si servici, sunt si bolnava am si treburi casnice de facut zilnic, asa ca singurele momente in care sunt pe Han sunt cele in care imi beau cafeaua sau am o zi libera de la munca pe caz de boala si decid sa ma relaxez si sa nu ma obosesc nici cu munca de acasa. Asa ca vei vedea destul de rar raspunsuri de la mine si in general scurte. Plus ca unele aberatii sunt colosale, incat nici nu merita efortul de-a le raspunde.

Dar ca sa lamuresc pe nelamuritii ce citesc pe han de parca ar avea ochelari de cal (adica doar la religie si nicaieri altundeva):

1. Nebun in sensul de probleme mintale, nu de bunatate/rautate.

2.
QUOTE
"Inutil sa spun ca am facut mobila la cel putin 20 brasoveni, cu un picior rupt, cu dintii sparti si cheala-n cap si vanata la ochi." M-am gandit ca nu ti-ai spart singura dintii si ti-ai invinetit ochii, desi ... daca stau sa ma gandesc, am auzit de astfel de cazuri...


Un coleg de-al meu de la munca avea o vorba: "a presupune ceva inseamna a-ti sapa singur groapa". Nu ma astept s-o intelegi, dar eu consider ca avea dreptate, citatul asta e o dovada clara ca omul stia ce spune.
Deci dupa ce ca presupui niste tampenii, dupa aia mai si vii cu jignirea ascunsa cum ca mi-as fi facut singura rau. Halal!

Hai sa te lamuresc: am avut un accident de masina ce s-a soldat cu acele efecte fizice, accident facut de un barbat pe care nu l-am acuzat ca m-ar fi nenorocit in urma accidentului. Acel accident a fost si prostia mea nu numai a lui, chit ca a mea a fost sa ma urc in masina cu el. Dar n-am spus nicaieri ca acele probleme fizice le-as fi avut in urma abuzurilor primite de la barbati, cu atat mai putin de la vre-un barbat al meu!

3.
QUOTE
Desi mai tarziu confirmi cate ceva, te citez:"Au fost si persoane violente cu mine sau cu mama mea - cum ar fi tatal natural, "bun crestin" de felul lui."
si mai spuneai:"Eu nu ma vaitam de discriminare legata de cazul meu personal - desi am trait si asa ceva. " Dar tot n-am inteles, care este legatura dintre violenta pe care ai suportat-o tu sau altele din partea unor barbati, si Crestinism. Spui acolo ca tatal tau era "bun crestin" dar era violent cu tine si mama ta, si ca ai fost discriminata. Care este legatura concreta dintre tatal tau si Invataturile Crestine, sau cum ai fost discriminata mai exact datorita Invataturilor Crestine? Asta trebuia sa argumentezi...


Poate nu stiai Clopotel, dar parintii nu ti-i poti alege singur.
Poate nu stiai Clopotel, dar abuzurile sunt si de natura psihologica si verbala - nu doar pumni in gura.
Poate nu stiai Clopotel, dar pana la o anumita varsta nu ai drept de decizie asupra vietii tale si nu poti face ce vrei tu. De aceea am dat exemple pe tatal natural, desi trebuia sa-l dau si pe cel vitreg, dar nu am spus nicaieri ca ar fi fost vre-un barbat al meu, desi a fost unul singur numai ca la vremea aia nu stiam ce se intampla, iar abuzurile de care vorbeam erau verbale, nu fizice.

Abuzuri verbale, de natura psihologica: "Taci ca tu esti proasta, nu stii ce vorbesti".
"Treci si fa cutare lucru ca doar la asta esti buna/ doar acolo ti-e locul"
"n-ai voie sa te contrazici cu mine in public/ nu esti mai desteapta ca mine, eu sunt cel destept, tu esti doar o anexa frumoasa - asa ca tine-ti gura si zambeste frumos si totul va fi bine"

Etcetera.

Ambii tati se duceau la biserici, se rugau la dumnezeu, tineau posturi, spuneau "asa vrea dumnezeu"/ "eu sunt barbatul casei, eu gandesc pentru voi toate, de mine tre' sa ascultati, ca altfel va bate dumnezeu", "din cauza voastra muierilor ne e asa de greu, ca m-am pricopsit cu 3, trebuia sa ascult eu de biblie sa-mi iau nevasta cu baiat/sa fac un baiat", "pacatoasele dracului/ curvelor" etc. Asta pe langa omentele in care cuvintele lor nenorocite nu aveau nici un efect si-atunci ridicau palma/pumnul, dupa caz. De primul a scapat mama dupa 3 ani - in care s-a convins ca nu se schimba, de-al doilea a scapat mai greu, mai ales ca la inceput era "painea lui dumnezeu" care s-a schimbat incet dar sigur, de-a lungul anilor, in "dracul pe pamant".

Barbati ca astia doi sunt peste tot in Romania, mai ales in paturile mai sarace, unde oamenii nu apuca sa faca o scoala, sa-si foloseasca acel minunat lucru numit creier si sa judece.

Abuzurile descrise mai sus au fost in general verbale, de natura psihologica, dar care nu au fost mai putin periculoase decat cele fizice.

Si ca sa te lamuresc: "omul meu", barbatul cu care am avut o relatie indelungata si despre care am spus ca ma abuza verbal dar nu-mi dadusem seama de asta o bucata de timp: omul ala m-a iubit enorm si cu toate astea a avut mintea ingusta si nu si-a dat seama de greseli. - deci se poate sa iubesti pe cineva si sa ranesti, chit ca e "doar" din cuvinte. Nu mi-am dat seama de abuz din diferite motive pe care nu vreau sa le enumar aici, dar acela macar era ateu, nu mi-o dadea cu "asa zice dumnezeu, asa e". Si-acum tot c-un ateu m-am "legat" si se poarta cu mine de 1000 de ori mai frumos decat tatii "crestini" ce i-am avut.

Ti-am dat doar exemplul meu pentru ca nu vreau sa intru in vietile altora si sa-ti vin cu zeci de exemple de genul asta. Iar daca ma intrebi iara unde e legatura intre credinta in cele ortodoxe si comportament, uite legile dupa care se ghidau acei "crestini":

„Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii,nici să se ridice mai presus de bărbat ci să rămână în tăcere"
„Căci întâi a fost întocmit Adam ,şi apoi Eva"
„Şi nu Adam a fost amăgit;ci femeia s-a făcut vinovată de călcarea poruncii." Timotei (2:11-14)


Restul legilor le poti gasi presarate peste tot in acest subiect, nu mai pierd timpul cu cautarea lor.

3.
QUOTE
Eu m-am luat doar dupa afirmatiile voastre. Singura spui ca ai fost violentata de un barbat, fie el si tatal tau, plus ca ai calificat barbatii ca fiind niste porci


Nu te-ai luat dupa afirmatii, ci ai presupus niste chestii total nelalocul lor.

A fi "violentata" (pe langa ca e un termen jignitor) de un barbat care crede in invataturile ortodoxe e exemplu destul de clar de discriminare si prostie, inclusiv de porcime.

Nu am spus ca toti barbatii sunt porci, ci majoritatea. E o diferenta.

A-i vorbi cuiva de sus tot porcime se cheama. A-ti impune punctul de vedere cu orice pret, a rastalmaci cuvintele altora si a-i lua in batjocura - tot porcime se cheama. Poate acum intelegi sensul larg al acestei descrieri.

4.
QUOTE
tu spui ca majoritatea oamenilor barbati sunt porci, dar ai impresia ca esti de o marime sufleteasca deosebita?


Nu am mentionat niciunde ca as fi vreo sfanta, ca n-am gresit sau ca sunt cu mult mai presus de altii/altele. Sunt un om normal, cu bune si rele, dar nu accept si nu inghit cacaturi de altii si nici nu intorc obrazul, ci platesc cu aceeasi moneda servita mie. Ca asta nu place celuilalt - e problema lor, ar trebui sa serveasca niste monezi mai bune. Nu sunt ipocrita si nu ma ascund sub o bunatate netarmurita a sufletului, dupa cum nu ma ascund nici sub o asa zisa politete - cu ajutorul careia sa jignesc subtil dar sigur. Daca am ceva de zis, o zic pe fata ca nu mi-e rusine. Si nici frica. Consider ca roata se intoarce si ce oferi aia primesti. Simplu. Ca se intampla sa fie un decalaj intre ce oferi si ce primesti - aia e partea a doua si nu intru aici in filozofii, mai ales nu cu tine.

5.
QUOTE
QUOTE
Sa nu fiu inteleasa gresit: nu spun ca femeile ar fi mai breze. Sunt destule exemplare care-s numai bune sa faca pereche cu porcii pentru ca se merita reciproc..
Tu faci parte din aceste exemplare sau nu? Nu e prea clar din atitudinea ta, asa ca trebuie sa aduci lamuriri suplimentare...


Aici esti de-a dreptul nesimtit si jignesti gratuit, iar daca nu-ti dai seama revino la punctul 1.

6.
QUOTE
Dar oricum, la modul general, nu era cu referire la Zed sau la tine. Nu mai caut in urma, dar s-au facut afirmatii ca barbatii isi bat femeile, ba chiar le violeaza si le chinuie in fel si chip, insa nu a putut arata nimeni care este legatura intre aceste apucaturi salbatice ale acelor barbati si Invataturile Crestine.
Despre asta era vorb ade fapt. Voi insa ocoliti sa raspundeti argumentat la acest lucru. De ce?!


S-a argumentat destul pe baza asta in cele 10 pagini, dar ceea ce nu vrei sa vezi nu vei vedea si pace. Simplu.

7. Pai tu ai adus pietrele in discutie... Cine este sfantul?

A aduce pietrele in discutie si a jigni oameni cu pietrele acelea - e totusi o diferenta. Iar daca tu pricepi de undeva ca as fi declarat eu pe undeva ca-s sfanta, inseamna ca intr-adevar esti bolnav. Revezi punctul 1.

8. A! Si sa nu uit, ca am dat peste ce afirmi aici:"P.S. : Datorita oamenilor ca tine mi-e mie scarba de crestinism si m-am lepadat de religie si dumnezei de mult!"

Adica stateai tu asa si te gandeai, cat e ziulica de lunga, ba chiar si noaptea, cum sa faci sa devi o crestina cat mai buna, sa inveti cat mai bine despre Invataturile Crestine, sa le pui in practica, ....bai si dintr-o data...., apare unul ca mine care iti spune ca in crestinism femeile nu sunt discriminate de barbati, ba din contra, crestinii adevarat isi iubesc femeile ca pe ei insisi, ba mai mult: crestinismul iubeste fecioria trupeasca si sufleteasca, interzice omorurile inclusiv avorturile, interzice ura intre oameni, interzice ca femeile si barbatii sa se sminteasca unii pe altii prin purtari si imbracaminte indecenta etc. si atunci ai vazut ca asta e nashpa ca e opus la ceea ce doreai tu, si te-a apucat brusc scarba si te-ai lepadat de religie si de dumnezei alegand calea inversa eventual (de parca ai fi inteles vreodata ce spun Invataturile Crestine). Bine gandit atunci!


Poate-ti vine greu sa crezi dar provin dintr-o familie unde dumnezeu e vazut la rang de cinste. Provin dintr-o familie in care bunicii ma luau la biserica regulat, ma invatau cele crestinesti, imi citeau din biblie - dar bunicul o considera pe bunica inferioara lui si asta era evident din vorbele si faptele sale, cu toata credinta lui cu tot.
Si da, pentru ca de-a lungul vietii am vazut ca oamenii ca tine - care propovaduiesc religia sus si tare, dar se poarta ca porcii cu cei din jur - sunt foarte multi si imprastiati peste tot si toti recurg la acelasi stil de viata, am decis ca asta nu e ceva care sa ma reprezinte si conform careia sa-mi traiesc viata.

Si acestea fiind spuse, declar incheiat capitolul "viata Afroditei - editie explicativa" - atata timp cat nu ai absolut nici un alt argument in afara citatelor din biblii si interpretarilor lor aiuristice plus jignirile aduse pe langa acestea.
Si asta e valabil si pentru restul lumii ce se considera lupul moralist cu mine.

Hai, numai bine! Dupa fapta si rasplata sa avem cu totii!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Sep 2009, 05:35 PM
Mesaj #328


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Aoleo Afro, imi ia o ora sa citesc tot! Da citesc. deci ne vorbim peste o ora, ok? smile.gif


*Edit: moama ce bine si clar le-ai zis. n-a durat chiar o ora tongue.gif

Acest topic a fost editat de Felina: 7 Sep 2009, 05:43 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2009, 05:43 PM
Mesaj #329





Guests






Promit ca e ultimul kilometric, in afara de jurnal laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2009, 06:33 PM
Mesaj #330


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Cla,
Tu erai cel care acuza jignirile, nu-i asa? Te-as ruga sa-ti editezi singur, daca vrei, daca nu, incerc sa te ajut eu...

Cred ca ai uitat când ai acuzat-o pe Zed ca cica ar fi furat parola lui Erwin, ia zi.

A! Asta era jignirea pe care am adus-o eu si care te macina pe tine?! Nu este nici o jignirea aici, nici o acuza de furt, era o posibila varianta imaginata de mine, dar care s-a dovedit neadevarata in realitate. thumb_yello.gif
Eu cand spun: "e posibil ca Cla sa fi furat parola cuiva", nu inseamna ca te acuz de furt, adica nu spun ca "Cla a furat parola cuiva", si doar lansez o supozitie bazata pe anumite observatii.
Prin urmare poti sa stai linistit ca nu am jignit pe nimeni, si desigur nimeni nu m-a jignit pe mine, caci altfel, tu care stai cu ochii pe jigniri, ai fi observat si ne-ai fi anuntat.

Draga Marduk,
QUOTE
quote(Draga Clopotel @ 7 Sep 2009, 11:21 AM)
Dar tu ai inteles ca, cuvantul adunare inseamna biserica si cuvantul biserica inseamna adunare, si ca nu este absolut nici o greseala sa spui ca acolo unde se aduna credinciosii crestini poti sa spui ca se aduna biserica? /quote

Ba este o gresala, biserica poate fi o institutie sau o cladire, dar exista o mare diferenta, in timp ce cladirea este facuta de enoriasi si le apartine, institutia apartine unui grup de clerici care profita de enoriasi si de credinta acestora.

Nu accept asa ceva din partea ta! De la alti da, dar de la tine nu. Te cunosc de ceva timp, asa ca am certitudinea ca stii deja ca prin cuvantul "biserica" se inteleg mai multe lucruri.
1. Poate insemna adunarea credinciosilor, iar aceasta biserica face parte, impreuna cu biserica cereasca din Biserica lui Hristos
2. Poate insemna cladirea in care se tin slujbele
3 poate insemna si o institutie, ca parte administrativa
Este impardonabil sa le confunzi.
QUOTE
Poate ca ar trebui sa le lasam credinciosilor placerea de a descoperii cuvantul Domnului si nu mesajul teologic sau duhovnicesc, crezi ca oamenii nepregatiti nu pot intelege astfel de mesaje?
Categoric nu. Ai destule dovezi pentru asta. Mai mult, daca nu traduci exact mesajul, nu ai facut o traducere buna, ci una gresita, fara absolut nici o valoare, chiar daca cuvintele le iei din dictionare. Este vorba de tradus expresii, care expresii la randul lor ascund mesaje. O expresie tradusa mot a mot, cuvant cu cuvant in alt alimba, isi pierde complet sensul, ca sa nu mai vorbim ca devine poate chiar fara sens. Vezi traducerea facuta de doamna aceea de care zicea Exergy. Ai vazut ca e complet fara sens, e chiar hilara...

Iar cel care le explica cel mai bine si corect esti tu, draga Clopotel nu esti modest,

In nici un caz. Nu am spus si nici nu am gandit asta. Eu pur si simplu spun din ce am aflat din Invatatura Ortodoxa.

crezi ca cei care explica Biblia trebuie sa fie scoliti pentru asta, daca este asa cum se face ca la inceputurile crestine cei ce explicau cartea sfanta nu erau invatati ci oameni credinciosi.

Acei oameni credinciosi erau si scoliti. Apostolii au fost scoliti de Iisus, si acestia au scolit l arandul lor pe altii, vezi Tit si Timotei, si tot asa...


Draga Afrodita
QUOTE
In primul rand eu nu dispun de timpul de care dispune Clopotel pentru a raspunde absolut fiecarei adresare. Eu am si servici, sunt si bolnava am si treburi casnice de facut zilnic, asa ca singurele momente in care sunt pe Han sunt cele in care imi beau cafeaua sau am o zi libera de la munca pe caz de boala si decid sa ma relaxez si sa nu ma obosesc nici cu munca de acasa.

1. Te-ai gandit ca poate eu imi gestionez astfel timpul, incat pot sa rezolv si cu munca, sa citesc si sa semnez si contracte, sa scriu si pe Han si sa mai fac si o multime de alte lucruri? A venit si toamna, si trebuie sa mai culeg si via, sa sap si gradina, sa pregatesc unele plante pentru iarna etc.
2. Pana acum m-ai acuzat ca nu raspund la tot ce ai scris tu, acum ma acuzi ca raspund "la absolut fiecare adresare". Cine sa o mai inteleaga pe Afrodita? smile.gif
QUOTE
Deci dupa ce ca presupui niste tampenii, dupa aia mai si vii cu jignirea ascunsa cum ca mi-as fi facut singura rau. Halal!
Nu este nici o jignire acolo, pur si simplu asa s-a inteles din cuvintele tale si sunt convins ca pana si cei din "tabara ta" au inteles la fel. De unde era eu sa ghicesc ca de fapt tu ai avut un accident de masina, la volan fiind un barbat (care sper ca nu face din majoritatea de porci de barbati)? Si oricum nu am inteles ce are a face acest aspect, cu discriminarea pe care o acuzi a fi intre femei si barbati datorita Invataturilor Ortodoxe?
QUOTE
Poate nu stiai Clopotel, dar parintii nu ti-i poti alege singur.
Poate nu stiai Clopotel, dar abuzurile sunt si de natura psihologica si verbala - nu doar pumni in gura.
Poate nu stiai Clopotel, dar pana la o anumita varsta nu ai drept de decizie asupra vietii tale si nu poti face ce vrei tu. De aceea am dat exemple pe tatal natural, desi trebuia sa-l dau si pe cel vitreg, dar nu am spus nicaieri ca ar fi fost vre-un barbat al meu, desi a fost unul singur numai ca la vremea aia nu stiam ce se intampla, iar abuzurile de care vorbeam erau verbale, nu fizice.
Abuzuri verbale, de natura psihologica: "Taci ca tu esti proasta, nu stii ce vorbesti".
"Treci si fa cutare lucru ca doar la asta esti buna/ doar acolo ti-e locul"
"n-ai voie sa te contrazici cu mine in public/ nu esti mai desteapta ca mine, eu sunt cel destept, tu esti doar o anexa frumoasa - asa ca tine-ti gura si zambeste frumos si totul va fi bine"
Ba stiam evident. ce nu stiu eu, si te rog de cateva pagini sa ma lamuresti, este ce legatura au toate acestea cu discriminarea pe care o acuzi si e din vina Invataturilor Ortodoxe. Aici as dori sa insisti, macar doua cuvinte... Please!
QUOTE
Ambii tati se duceau la biserici, se rugau la dumnezeu, tineau posturi, spuneau "asa vrea dumnezeu"/ "eu sunt barbatul casei, eu gandesc pentru voi toate, de mine tre' sa ascultati, ca altfel va bate dumnezeu", "din cauza voastra muierilor ne e asa de greu, ca m-am pricopsit cu 3, trebuia sa ascult eu de biblie sa-mi iau nevasta cu baiat/sa fac un baiat", "pacatoasele dracului/ curvelor" etc. Asta pe langa omentele in care cuvintele lor nenorocite nu aveau nici un efect si-atunci ridicau palma/pumnul, dupa caz. De primul a scapat mama dupa 3 ani - in care s-a convins ca nu se schimba, de-al doilea a scapat mai greu, mai ales ca la inceput era "painea lui dumnezeu" care s-a schimbat incet dar sigur, de-a lungul anilor, in "dracul pe pamant".

Domnisoara Afrodita, draga si stimata colega de forum, regret si imi pare rau despre ce ti s-a intamplat, regret si faptul ca le-ai spus aici, fiind chestiuni poate prea personale, dar eu consider ca le-ai spus degeaba, caci nu au absolut nici o legatura cu discutia de fata. Nu argumenteaza absolut deloc in favoarea acuzelor ce le aduci tu cu discriminarea datorita Invataturilor Ortodoxe.Faptul ca un om se duce la Biserica nu inseamna absolut nimic. Unii se duc din obisnuita. Altii pentru impresia artistica (vezi unii politicieni). Alti se duc sa se intalneasca cu Vasilica pentru a avea de unde merge la crasma, iar odata ajunsi la crasma, dau pahare dupa pahare pe gat, si fumeaza ca turcii, pomenindu-l pe Dumnezeu.
Pai ce rationamente faci tu aici? Ce argumente aduci? Ca unii intra in biserica si mai apoi isi persecuta femeile pe motiv ca asa au priceput ei din Invatatura Crestina. Dar te-ai gandit macar o secunda ca poate asa au priceput ei de la crasma, nu de la Biserica?
Chiar aveam pretentii de la tine, serios acum. hh.gif
QUOTE
Iar daca ma intrebi iara unde e legatura intre credinta in cele ortodoxe si comportament, uite legile dupa care se ghidau acei "crestini":

„Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii,nici să se ridice mai presus de bărbat ci să rămână în tăcere"
„Căci întâi a fost întocmit Adam ,şi apoi Eva"
„Şi nu Adam a fost amăgit;ci femeia s-a făcut vinovată de călcarea poruncii." Timotei (2:11-14)

Restul legilor le poti gasi presarate peste tot in acest subiect, nu mai pierd timpul cu cautarea lor.
Bine,e posibil ca la barbatii aceia sa fi vorbit aburii alcoolului cand intelegeau din aceste citate ca trebuie sa-ti chinui femeia, dar tu ce ai patit de gandesti la fel ca ei? Nu am explicat mai devreme ce inseamna si ce se intelege prin aceste citate? Daca chiar esti fata desteapta, cum intelegi tu ca aceste citate spun si aproba cumva ce zici tu aici:
QUOTE
spuneau "asa vrea dumnezeu"/ "eu sunt barbatul casei, eu gandesc pentru voi toate, de mine tre' sa ascultati, ca altfel va bate dumnezeu", "din cauza voastra muierilor ne e asa de greu, ca m-am pricopsit cu 3, trebuia sa ascult eu de biblie sa-mi iau nevasta cu baiat/sa fac un baiat", "pacatoasele dracului/ curvelor" etc. Asta pe langa omentele in care cuvintele lor nenorocite nu aveau nici un efect si-atunci ridicau palma/pumnul, dupa caz.
Spune cu cuvintele tale... Asta rezulta din acele citate? Cat de beat poate sa fie cineva care sa gandeasca, de fapt sa nu gandeasca, asa?!
QUOTE
Aici esti de-a dreptul nesimtit si jignesti gratuit, iar daca nu-ti dai seama revino la punctul 1.
Observ ca pe cativa v-a palit brusc suferinta jignitului? Care cuvant de-al meu te-a jignit acolo mai exact? Spune-l aici si sa vezi apoi cum il iau la palmi pe nesimtitul de Clopotel. Pai se poate?!
QUOTE
Poate-ti vine greu sa crezi dar provin dintr-o familie unde dumnezeu e vazut la rang de cinste. Provin dintr-o familie in care bunicii ma luau la biserica regulat, ma invatau cele crestinesti, imi citeau din biblie - dar bunicul o considera pe bunica inferioara lui si asta era evident din vorbele si faptele sale,
rofl.gif rofl.gif Asta este cel mai bun banc... Pentru tine asta este o familie in care Dumnezeu e vazut la rang de cinste?! Pentru tine asta este o familie de buni crestini ortodocsi? Poate contrariul a ceea ce ar trebui sa fie o familie ortodoxa? De aceea si scrii intentionat Dumnezeu cu "d" mic , de buna lectie de crestinatate ce ai capatat... hh.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Sep 2009, 06:37 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2009, 07:20 PM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Draga Clopotel @ 7 Sep 2009, 07:33 PM) *
QUOTE
Nu accept asa ceva din partea ta! De la alti da, dar de la tine nu. Te cunosc de ceva timp, asa ca am certitudinea ca stii deja ca prin cuvantul "biserica" se inteleg mai multe lucruri.

Da stiu, dar mai cred ca biserica trebuie sa se schimbe, sa scoata la iveala toate scrierile ascunse, trebuie sa recunoasca greselile ce le-a facut, sa se smereasca si sa inteleaga ca fara enoriasi biserica risca sa-si piarda scopul initial. Nu stiu daca biserica va reusi sa revina la epoca sa de aur, pe cand calugarii se imbracau in straie din canepa, iar locul in care propovaduia nu era incarcat decat cerul de desupra.
QUOTE
Categoric nu. Ai destule dovezi pentru asta. Mai mult, daca nu traduci exact mesajul, nu ai facut o traducere buna, ci una gresita, fara absolut nici o valoare, chiar daca cuvintele le iei din dictionare. Este vorba de tradus expresii, care expresii la randul lor ascund mesaje.

Voi considera atat cat voi trai ca traducerile repetate ale Bibliei au fost gresite, poate inca de la prima traducere din aramaica in greaca, mai cred ca imparatul Constantin sprijinit de clerici a facut o eroare cand a cenzurat Biblia si a pus bazele bisericii crestine, eliminand acele pasaje care aratau adevarata fata a lui Isus, legatura sa cu omul, natural si firesc. Biserica trebuie sa recunoasca ca prin minciuna si manipulare a creat o institutie care s-a departat de scopul sau initial, indrumarea omului nou aparut dupa disparitia lui Isus.
QUOTE
In nici un caz. Nu am spus si nici nu am gandit asta. Eu pur si simplu spun din ce am aflat din Invatatura Ortodoxa.

Invatatura Ortodoxa este o alta invatatura plina de aberatii rupte de realitate, de evolutia oamenilor, de relatiile noi aparute in familie in societate. Cel mai elocvent exemplu este indarjirea cu care biserica, clericii, combat ateismul, desi conform invataturii ar trebui sa apere oile ratacite, incercand sa le aduca inapoi in turma, cum ar putea sa faca asta o biserica care este inchistata in doctrina sa care creda ca daca enoriasii vor urma invataturile respective vor ajunge sa accepte niste cutume invechite fara valoare sociala.
QUOTE
Acei oameni credinciosi erau si scoliti. Apostolii au fost scoliti de Iisus, si acestia au scolit l arandul lor pe altii, vezi Tit si Timotei, si tot asa...

Ma indoiesc ca au avut timp pentru asta, Petru s-a indoit de Isus pana in ultima clipa, nici ceilalti nu au avut o alta atitudine, daca nu ar fi fost Maria Magdalena care sa vina si sa le dea de stire despre disparitia lui Isus, poate ca azi nu ar mai fi existat crestinismul, si totusi Maria Magdalena a fost marginalizata, discriminata, alungata acolo unde trebuia sa-i fie locul intr-o lume a barbatilor. Nu cred ca Isus si-a dorit o astfel de lume, creatia bisericii este artificiala si plina de erori si indulgente.


Acest topic a fost editat de marduk: 7 Sep 2009, 08:28 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2009, 07:32 PM
Mesaj #332





Guests






O singura explicatie: dumnezeu nu e un nume de om/zeitate asa cum e Vasile, Gheorghe, Nefertiti, Apollo - e doar o denumire a un ceva "maret si mai presus de toti". Daca avea un nume poate-l scriam cu litera majuscula. Zic poate pentru ca folosesc litere mici ca sa-mi exprim dispretul fata de anumite chestii/ persoane/ personaje (exceptand cazul cand nu observ ca tasta shift nu mi-a activat majuscula).

Citeste cu atentie: am pus cuvantul crestini intre ghilimele. Si de la a avea ceva la rang de cinste pana la a se purta conform anumitor invataturi rastalmacite de tine, e cale lunga. Si asa buni-rai cum sunt, sunt bunicii mei si sa nu indraznesti vreo data sa mai vorbesti batjocoritor de ei, atata-ti spun!

Eu nu ti-am jignit familia - parintii sau bunicii - asa ca ma astept la acelasi lucru de la tine.

(Din faze de genul se vede mojicia omului....si porcimea lui...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2009, 07:37 PM
Mesaj #333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



se pare ca are totusi un nume, Yahve, care prin traducere a devenit Dumnezeu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2009, 07:54 PM
Mesaj #334





Guests






Atunci Yahve sa fie smile.gif

Edit: Marduk, face sens ce spui tu...

Acest topic a fost editat de Afrodita: 7 Sep 2009, 08:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 7 Sep 2009, 08:29 PM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Clopotel ,

Ai jignit-o si pe exergy33 si pe Afrodita si pe mine . Si noi am fost cele care am postat aici de la inceput , asa ca nu mai da la intors ca nu vorbesti despre noi si cu noi ca nu tine . A sarit multora in ochi asta , culmea .
Te porti ca un copil care nu recunoste . Pentru un adult care vaneaza , face bau-bau cu ursii si taie copaci ar trebui macar sa ai curaj si sa recunosti ceea ce faci si sa-ti asumi asta . Mie imi strigi ca e important la ce persoana vorbesc dar chestia asta nu e valabila si pentru tine , nu ?! Tu cine te crezi ?! Cel care sare mereu de la regula ca pentru el face regula dupa plac ?! Si nu ma pune ca sap aici ca gasesc o gramada de chestii si te faci numai de ras .

Tu ai scris :
QUOTE
Acesti oameni (in special femei) recunosc ca au fost necajite, chiar batute si chinuite de barbatii lor de-a lungul timpului .


CINE ?! Ia sa te vad daca recunosti ohyeah.gif Cine iti mai ramane daca pe noi ne excluzi ca tot o dai la intors ca nu e vorba de noi ?!

Tu ai scris :
QUOTE
What?! blink.gif Din doua una: ori Zed sau Abis ti-au furat parola si au scris pe contul tau (vezi dara ca ei si cu logica sunt ca doua drepte paralele, de aceea ei pentru mine sunt o cauza pierduta), ori chiar avem de-a face cu 3 drepte paralele cu aceeasi logica simpla sad.gif


NU ai acuzat de furat parola cu nume ?! Nu jignesti ?!

Tu ai scris :
QUOTE
A! Asta era jignirea pe care am adus-o eu si care te macina pe tine?! Nu este nici o jignirea aici, nici o acuza de furt, era o posibila varianta imaginata de mine, dar care s-a dovedit neadevarata in realitate. thumb_yello.gif
Eu cand spun: "e posibil ca Cla sa fi furat parola cuiva", nu inseamna ca te acuz de furt, adica nu spun ca "Cla a furat parola cuiva", si doar lansez o supozitie bazata pe anumite observatii.

Vezi cum NU recunosti ?! Vezi cum minti ?! NU ai scris acolo" POSIBIL CA Zed sau Abis " ci ai scris ca am furat ori eu ori el deci ioc supozitii , e vorba de acuzatii aici . Da , efectiv asta faci , minti .

Daca : Iisus ne porunceşte să ne iubim unii pe alţii aşa cum El ne iubeşte (Ioan 13:34).
atunci de ce asta e considerat un pacat ?! 172. M-am casatorit cu evreu, turc, catolic, sectant etc.


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Sep 2009, 08:46 PM
Mesaj #336


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Clopotel @ 7 Sep 2009, 06:33 PM) *
Draga Cla,
Tu erai cel care acuza jignirile, nu-i asa? Te-as ruga sa-ti editezi singur, daca vrei, daca nu, incerc sa te ajut eu...

Uite chiar o sula o sa fac, nu editez si nu ma-ntorc ca tine dupa cum bate vântul.
Am gresit si eu în trecut, dar macar am avut spinarea dreapta, ceea ce nu vad la tine.
Eu mi-am cerut scuze de la doamne pentru ca am gresit, dar tu nu poti.
De ce, nu stiu.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2009, 09:15 PM
Mesaj #337


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Marduk
QUOTE(marduk @ 7 Sep 2009, 08:20 PM) *
Da stiu, dar mai cred ca biserica trebuie sa se schimbe, sa scoata la iveala toate scrierile ascunse, trebuie sa recunoasca greselile ce le-a facut, sa se smereasca si sa inteleaga ca fara enoriasi biserica risca sa-si piarda scopul initial. Nu stiu daca biserica va reusi sa revina la epoca sa de aur, pe cand calugarii se imbracau in straie din canepa, iar locul in care propovaduia nu era incarcat decat cerul de desupra.

Bine dar acest lucru il sustin si eu, chiar vehement, dupa cum ai vazut, si inca nu am spus tot...
Acum e la moda chestia cu "vizitatul" manastirilor de catre turistii straini, ca si cum manastirile ar fi devenit muzeu, iar calugarii ghizi turistici. S-a dus linistea din manastiri. sad.gif

Voi considera atat cat voi trai ca traducerile repetate ale Bibliei au fost gresite, poate inca de la prima traducere din aramaica in greaca,

Nu cred ca ai vreun argument concret pentru aceasta afirmatie. Oricum o traducere 100% perfecta nu cred ca este posibila, insa am convingerea ca s-a pastrat 100% mesajul, desi traducerea poate este 99,99% corecta, dar este totusi foarte buna.

mai cred ca imparatul Constantin sprijinit de clerici a facut o eroare cand a cenzurat Biblia si a pus bazele bisericii crestine, eliminand acele pasaje care aratau adevarata fata a lui Isus, legatura sa cu omul, natural si firesc.

Nicidecum. Acestea sunt pur si simplu niste prejudecati, inventate in special de protestanti ca sa conteste Sfanta Traditie si sa interpereteze ei Biblia dupa mintea lor. Constantin nu era teolog, asa ca e absurd sa-l acuzi ca a cenzurat ceva din Biblie.

Biserica trebuie sa recunoasca ca prin minciuna si manipulare a creat o institutie care s-a departat de scopul sau initial, indrumarea omului nou aparut dupa disparitia lui Isus.

Acest aspect nu ma intereseaza catusi de putin. Eu vorbesc strict de Invatatura Ortodoxa. De politica unor institutii nu sunt absolut deloc interesat.

Invatatura Ortodoxa este o alta invatatura plina de aberatii rupte de realitate, de evolutia oamenilor, de relatiile noi aparute in familie in societate.

Afirmatie gratuita si rauvoitoare. Ar fi fost mai indicat ca intai sa vii cu argumente si abia apoi, daca iti mai da mana, sa tragi asemenea concluzii.

QUOTE
Cel mai elocvent exemplu este indarjirea cu care biserica, clericii combat ateismul, desi conform invataturii ar trebui sa apere oile ratacite, incercand sa le aduca inapoi in turma,
Aici ai o eroare de perceptie. A combate ateismul sau orice alta erezie nu este nici o problema, nu este ceva gresit. Gresit este daca persecuti cumva ateii sau de alta credinta. Preotul incearca sa aduca ateul sau ereticul inapoi in turma, dar nicidecum nu poate sa fie ingaduitor cu ateismul sau erezia. Sunt chestiuni total diferite.


QUOTE
cum ar putea sa faca asta o biserica care este inchistata in doctrina sa care creda ca daca enoriasii vor urma invataturile respective vor ajunge sa accepte niste cutume invechite fara valoare sociala.
Care sunt acele cutume invechite mai exact? Ca barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe el insusi? Ca sa nu acceptam avorturile? Ca sa ne opunem homosexualitatii? etc.

QUOTE
Ma indoiesc ca au avut timp pentru asta, Petru s-a indoit de Isus pana in ultima clipa, nici ceilalti nu au avut o alta atitudine, daca nu ar fi fost Maria Magdalena care sa vina si sa le dea de stire despre disparitia lui Isus, poate ca azi nu ar mai fi existat crestinismul, si totusi Maria Magdalena a fost marginalizata, discriminata, alungata acolo unde trebuia sa-i fie locul intr-o lume a barbatilor.
Aici chiar te inseli foarte grav. Esti iar influentat de altii. Poate de unele asa zis documentare total aberante de pe Discovery sau de pe unde or fi, facute de tot felul de neaveniti, ca sa-ti expuna inventiile lor.
Dar tu ar trebui sa citesti Biblia. Ti-ar fi mai la indemana decat sa asculti acele aberatii. Ar trebui sa cunosti ca Iisus s-a aratat si apostolilor Lui nu numai Mariei Magdalena. Insa faptul ca s-a aratat intai Mariei Magdalena si nu ucenicilor ar trebui sa fie un argument in favoarea ideii ca femeia nu este discriminata, nu ca e discriminata. Asa ar trebui sa fie logic.
De unde scoti faptul ca Maria Magdalena a fost discriminata si alungata?! blink.gif Mai mare aberatia ca asta nu am auzit decat la Dan Brown in Codul lui Da Vinci.

Draga Afrodita
QUOTE
O singura explicatie: dumnezeu nu e un nume de om/zeitate asa cum e Vasile, Gheorghe, Nefertiti, Apollo - e doar o denumire a un ceva "maret si mai presus de toti".
Nu mai spune! Dumnezeu este nume propriu. Adica scrii Apollo cu litera mare iar "crestina ortodoxa" din familia "crestina ortodoxa" scrie Dumnezeu, care "era la mare cinste in familie" cu litera mica? Foarte interesant!
QUOTE
Citeste cu atentie: am pus cuvantul crestini intre ghilimele. Si de la a avea ceva la rang de cinste pana la a se purta conform anumitor invataturi rastalmacite de tine, e cale lunga.
Oho! Rastalmacite de mine si intelese corect de cei care te persecutau pe tine si mama ta?!
QUOTE
Si asa buni-rai cum sunt, sunt bunicii mei si sa nu indraznesti vreo data sa mai vorbesti batjocoritor de ei, atata-ti spun!Eu nu ti-am jignit familia - parintii sau bunicii - asa ca ma astept la acelasi lucru de la tine.

Pai draga Afrodita, cea care isi bate joc de bunicii tai si tatii tai esti chiar tu, caci pe langa faptul ca ii aduci aici fara absolut nici o legatura cu subiectul, total gratuit ca sa-i expui oprobriului public, cum te-au chinuit ei pe tine, la sfarsit, pui si cireasa pe coliva, dandu-i ca exemplu si de buni crestini, fie si cu ghilimele, care, te citez ca sa nu zici iar ca te jignesc:"bunicul o considera pe bunica inferioara lui si asta era evident din vorbele si faptele sale".
Si atunci cine ii jigneste pe bunicii tai si pe tatii tai? Eu sau tu cand ii prezinti aici ca la circ?!

Adica eu spun de vreo cateva ori ca nu este cazul sa dam exemple din familie, caci inevitabil cazul in sine va fi comentat, iar altii vor considera aiurea ca e vorba de jigniri, iar tu tot insisti sa-i scoti in fata, dar ma acuzi pe mine, absolut gratuit ca ii batjocoresc. Pai cine ii batjocoreste aici mai mult decat tine? Adica eu incerc sa-i acopar oarecum, spunand ca nu au legatura cu subiectul de fata, ca ceea ce au facut au facut din alte cauze, probabil slabiciuni omenesti, nicidecum din Invatatura Ortodoxa, si tu nu si nu... hh.gif

Draga Cla
QUOTE
Uite chiar o sula o sa fac, nu editez si nu ma-ntorc ca tine dupa cum bate vântul.
Eu te-am rugat frumos. Ce ai scris tu acolo sunt adevarate jigniri, asa ca degeaba hotul striga hotul...
QUOTE
Am gresit si eu în trecut, dar macar am avut spinarea dreapta, ceea ce nu vad la tine.
Eu mi-am cerut scuze de la doamne pentru ca am gresit, dar tu nu poti.
Concret care este greseala mea fata de ele? Te-am rugat sa-mi arati macar un cuvant jignitor la adresa cuiva? In loc sa repeti acest lucru, mai bine ai da exemplul concret. Dar te inteleg ca ne avand argumente, faci galerie pe aici...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 7 Sep 2009, 09:25 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Sep 2009, 09:26 PM
Mesaj #338


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Clopotel @ 7 Sep 2009, 09:15 PM) *
Draga Cla
Eu te-am rugat frumos. Ce ai scris tu acolo sunt adevarate jigniri, asa ca degeaba hotul striga hotul...

Chiar ma faci hot, Clopotel, nu ti-e rusine dupa ce ai jignit 3 femei, te mai legi si de mine??
Mai, du-te si culca-te, cum ti-a zis si abis.
Dar stii, pe mine nu ma afectezi deloc, eu o sa incerc sa te ignor, si anume de tot.

*edit = Te-as ruga sa nu mi te mai adresezi cu "Draga", pentru ca nu vreau.

Acest topic a fost editat de Cla: 7 Sep 2009, 09:30 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Sep 2009, 09:36 PM
Mesaj #339


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 7 Sep 2009, 07:33 PM) *
A venit si toamna, si trebuie sa mai culeg si via, sa sap si gradina, sa pregatesc unele plante pentru iarna etc.

Tai si lemne, mai vanezi cate un urs, mai aperi familia de cate un turc, treburi de-astea barbatesti. Te inteleg.
QUOTE
pur si simplu asa s-a inteles din cuvintele tale si sunt convins ca pana si cei din "tabara ta" au inteles la fel

Pe mine ma consideri din "tabara" Afroditei, banuiesc. Eu nu am inteles din ce a spus ea bazaconiile pe care i le-ai pus in carca, si nici altcineva in afara de tine, deci minti din nou. Deja devine o obisuinta...
Daca ti se pare "crestin" sa vorbesti in halul asta cu o femeie, macar demnitatea ta de barbat ar trebui sa-ti semnaleze ca ceva nu-i in regula in modul asta de abordare... Dar se pare ca esti o cauza pierduta. Mi-e rusine cu asemenea co-genderi... sad.gif
QUOTE
A combate ateismul sau orice alta erezie nu este nici o problema, nu este ceva gresit

Asa cum nu este gresit a combate crestinismul in general ori crestinii ca tine.
QUOTE
Concret care este greseala mea fata de ele? Te-am rugat sa-mi arati macar un cuvant jignitor la adresa cuiva?

Ti-au aratat colegele de forum destule. Daca repeti ca un papagal ca nu ai vazut ceea ce ti-au scris ele nu faci decat sa provoci si mai multa sila fata de fatarnicia pe care o afisezi.

Si ma alatur rugamintii lui Exergy33: nu mi te mai adresa cu "draga". Mi se pare inutil si penibil pentru tine in primul rand sa-ti declari astfel dragostea pentru oameni pe care nu dai doi bani. Putina sinceritate, macar din cand in cand, nu ti-ar strica.

Si inca ceva: daca nu primesti raspuns la toate lamentatiile tale jalnice nu inseamna ca ai "castigat" disputa, ci doar ca s-a saturat lumea sa-ti raspunda la aceleasi traznai, ti s-a raspuns odata, de doua ori, pana la urma ajunge. Dar probabil ca asta si urmaresti, sa cedeze ceilalti in fata incapatanarii tale.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 7 Sep 2009, 10:00 PM
Mesaj #340


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Nu stiu de ce va mai obositi cu el.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Sep 2009, 10:03 PM
Mesaj #341





Guests






Mda... Eu prezint un fapt si vine marele judecator - aka Clopotel - sa-mi intoarca cuvintele si sa scoata ce vrea el, jignind ca nesimtitu si ca porcu - ca alte argumente nu mai are... Si-apoi face ca si copii "ba pe-a ma-tii" ...

Mda. Ete ca macar eu nu mi-s fatarnica si nu mi-e frica sa-ti spun pe nume: esti un porc de cea mai joasa speta cloptule! Sa-ti fie rusine! Daca stii ce e aia...

@Abis: n-ai observat ca toate subiectele de la religie devin prafuite cand "noi, ateii" incetam sa mai raspundem acuzelor aberante si jignitoare, iar "ei, credinciosii" se satura sa se pupe-n cur unii pe altii? Ca doar nu mai e distractiv cand toti au aceesi opinie, nu? Si intre ei nu se pot lauda ca "eu-s crestinu, stiu mai bine, tu pacatosule, ciocu mic si-asculta la mine", nu?

P.S.: la afirmatia de mai sus nu-l bag in aceeasi oala pe marduk sau pe trabant (dac-or mai fii altii cu bun simt ca ei doi si io i-am uitat, imi cer scuze). Oamenii de genul celor doi cred in ceva - indiferent de ce religie - da' nu-s habotnici si nici cu mintea ingusta incat sa nu realizeze aberatiile. Cu oameni ca ei mi-ar face o placere deosebita sa discut subiecte religioase, daca as avea timpul necesar. Poate vine si vremea aceea smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 7 Sep 2009, 10:11 PM
Mesaj #342


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Dragă Clopoţel:
da, da, şi pe Erwina ai jiknit-o! rofl.gif rofl.gif ţi-a dat şi citatul, dar tu te dai după corcoduş, ca de obicei, "n-ai timp să răspunzi"... blink.gif

dar la subiect acum:

În Maroc există mai mult respect pentru femei decât am văzut aici, chiar în discuţia asta. E o ţară musulmană, iar musulmanii sunt "indezirabili" pentru creştinii ortodocşi, cel puţin preotul de la biserica ortodoxă, o să explic de ce... Sunt tot oameni, ca şi noi, am mai spus asta. Dovada? Iubirea dintre un român şi o marocană, tineri şi frumoşi, oameni într-un cuvânt, care au hotărât să se căsătorească, în pofida diferenţelor de limbă, obiceiuri, religie... Chiar nu contează religia, fiecare rămâne la religia lui şi nu văd nicio problemă în asta atâta vreme cât ei doi se respectă reciproc, îşi respectă tradiţiile şi participă la ele deschis şi sincer, înţelegând că Dumnezeu este doar unul, în fond. Totuşi, preotul ortodox refuză să-i cunune religios. Religia fetei spune că e păcat de moarte să treacă la altă religie... Nu e asta o discriminare? Atât a bărbatului cât şi a femeii, nu-s amândoi din "sămânţa" lui Adam şi Eva născuţi? unsure.gif

Prietenia şi ospitalitatea este literă de lege în islam şi am avut prilejul să simt asta pe viu. Mai mult, la o nuntă la care am asistat, femeile erau chiar în centrul "acţiunii", îmbrăcate frumos şi strălucitor iar veselia şi dansul erau cuvânt de ordine. Nicio clipă nu arătau că ar fi discriminate în vreun fel, nici atunci, nici în alte împrejurări. E alegerea lor să poarte sau nu batic şi rochii lungi. Ba chiar are şi un avantaj chestia asta, din moment ce nu sunt atâtea femei frumoase ca la noi şi se simt astfel mai în largul lor şi cele mai puţin înzestrate de natură...

Acest topic a fost editat de Erwin: 7 Sep 2009, 10:17 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Sep 2009, 10:21 PM
Mesaj #343


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(nefertiti @ 7 Sep 2009, 10:00 PM) *
Nu stiu de ce va mai obositi cu el.

Pentru ca e OM. A însemna sa pierdem un om, e a pierde o viata.
Si asta nu vrem. Eu nu sunt suparat pe Clopotel, doar nu ma prea înteleg cu ideile lui.
Si daca vrea sa se dreaga, e ok, si putem sta de vorba mai departe, daca vrea, cine ne opreste.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2009, 10:53 PM
Mesaj #344


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Erwin,
QUOTE
E o ţară musulmană, iar musulmanii sunt "indezirabili" pentru creştinii ortodocşi, cel puţin preotul de la biserica ortodoxă, o să explic de ce... Sunt tot oameni, ca şi noi, am mai spus asta. Dovada? Iubirea dintre un român şi o marocană, tineri şi frumoşi, oameni într-un cuvânt, care au hotărât să se căsătorească, în pofida diferenţelor de limbă, obiceiuri, religie... Chiar nu contează religia, fiecare rămâne la religia lui şi nu văd nicio problemă în asta atâta vreme cât ei doi se respectă reciproc, îşi respectă tradiţiile şi participă la ele deschis şi sincer, înţelegând că Dumnezeu este doar unul, în fond. Totuşi, preotul ortodox refuză să-i cunune religios.
Este firesc si logic ca preotul ortodox sa nu-i cunune in Biserica atat timp cat unul dintre ei nu este ortodox. Biserica este a lui Hristos, prin urmare nu poti cununa in Hristos, pe un om care nu crede in Hristos. Iar daca nu crede in Hristos, ce mai cauta in Biserica Ortodoxa sa se cunune, ba se mai simte si discriminat pentru asta. Nu ti se pare ceva in neregula cu pretentiile acelora?
QUOTE
Religia fetei spune că e păcat de moarte să treacă la altă religie...
Evident ca este un pacat grav! A te lepada de Dumnezeu, ce fel de pacat crezi ca e?
QUOTE
Nu e asta o discriminare?
rofl.gif Discriminare?! Adica musulmanul se simte discriminat ca nu se poate cununa in Biserica Crestina?!
QUOTE
Mai mult, la o nuntă la care am asistat, femeile erau chiar în centrul "acţiunii", îmbrăcate frumos şi strălucitor iar veselia şi dansul erau cuvânt de ordine. Nicio clipă nu arătau că ar fi discriminate în vreun fel, nici atunci, nici în alte împrejurări.
Si la o nunta de ortodocsi ai vazut tu ca femeia e discriminata in vreun fel? Sau consideri ca daca nu danseaza din buric e de rau?!
QUOTE
E alegerea lor să poarte sau nu batic şi rochii lungi. Ba chiar are şi un avantaj chestia asta, din moment ce nu sunt atâtea femei frumoase ca la noi şi se simt astfel mai în largul lor şi cele mai puţin înzestrate de natură...
Si la noi sunt obligate sa poarte batic si rochii lungi?! Poate nu ai mai fost demult pe strada. Nici la noi nu le obliga nimeni sa poarte ceva pe ele daca chiar nu vor. Cred totusi ca legea laica le amendeaza pentru "tulburarea ordinii publice" probabil...
Prin urmare, sa inteleg ca ai incercat sa arati ca femeia este discriminata fata de barbat intr-o familie care traieste dupa Invatatura Ortodoxa, dar... nu ti-a iesit? Sau de ce ai adus in discutie exemplul cu femeile marocane?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 7 Sep 2009, 10:57 PM
Mesaj #345


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Clopotel ,

Ai jignit-o si pe exergy33 si pe Afrodita si pe mine . Si noi am fost cele care am postat aici de la inceput , asa ca nu mai da la intors ca nu vorbesti despre noi si cu noi ca nu tine . A sarit multora in ochi asta , culmea .
Te porti ca un copil care nu recunoste . Pentru un adult care vaneaza , face bau-bau cu ursii si taie copaci ar trebui macar sa ai curaj si sa recunosti ceea ce faci si sa-ti asumi asta . Mie imi strigi ca e important la ce persoana vorbesc dar chestia asta nu e valabila si pentru tine , nu ?! Tu cine te crezi ?! Cel care sare mereu de la regula ca pentru el face regula dupa plac ?! Si nu ma pune ca sap aici ca gasesc o gramada de chestii si te faci numai de ras .

Tu ai scris :

QUOTE
Acesti oameni (in special femei) recunosc ca au fost necajite, chiar batute si chinuite de barbatii lor de-a lungul timpului .


CINE ?! Ia sa te vad daca recunosti ohyeah.gif Cine iti mai ramane daca pe noi ne excluzi ca tot o dai la intors ca nu e vorba de noi ?!

Tu ai scris :

QUOTE
What?! blink.gif Din doua una: ori Zed sau Abis ti-au furat parola si au scris pe contul tau (vezi dara ca ei si cu logica sunt ca doua drepte paralele, de aceea ei pentru mine sunt o cauza pierduta), ori chiar avem de-a face cu 3 drepte paralele cu aceeasi logica simpla sad.gif


NU ai acuzat de furat parola cu nume ?! Nu jignesti ?!

Tu ai scris :

QUOTE
A! Asta era jignirea pe care am adus-o eu si care te macina pe tine?! Nu este nici o jignirea aici, nici o acuza de furt, era o posibila varianta imaginata de mine, dar care s-a dovedit neadevarata in realitate. thumb_yello.gif
Eu cand spun: "e posibil ca Cla sa fi furat parola cuiva", nu inseamna ca te acuz de furt, adica nu spun ca "Cla a furat parola cuiva", si doar lansez o supozitie bazata pe anumite observatii.


Vezi cum NU recunosti ?! Vezi cum minti ?! NU ai scris acolo" POSIBIL CA Zed sau Abis " ci ai scris ca am furat ori eu ori el deci ioc supozitii , e vorba de acuzatii aici . Da , efectiv asta faci , minti .

Daca : Iisus ne porunceşte să ne iubim unii pe alţii aşa cum El ne iubeşte (Ioan 13:34).
atunci de ce asta e considerat un pacat ?! 172. M-am casatorit cu evreu, turc, catolic, sectant etc.



Astept raspuns ! Sa te vad pe unde scoti camasa la afirmatiile pe care le-ai facut mai sus ohyeah.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 7 Sep 2009, 11:16 PM
Mesaj #346


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zed,
E posibil sa fii jignit pe toata lumea, dar pe tine crede-ma ca nu te-am jignit eu. Chiar daca m-as chinui nu as putea fi in stare de asa ceva. smile.gif Nu mai crede si tu pe nemestecate tot ce spun unii pe aici. Incearca sa fii tu insuti! thumb_yello.gif
In problema cu parola, nu mai insist ca oricum nu o sa intelegi. Iar te-au zapacit "prietenii" tai. Stai linistita ca acolo am precizat: "din doua una" - adica era o posibila varianta, din observatiile ce le aveam la acel moment, dar mai apoi, cand mi s-a lamurit situatia de catre Erwin, am precizat din nou:" care s-a dovedit neadevarata in realitate". Prin urmare, despre tine, numai de bine! thumb_yello.gif
QUOTE
Daca : Iisus ne porunceşte să ne iubim unii pe alţii aşa cum El ne iubeşte (Ioan 13:34).
atunci de ce asta e considerat un pacat ?! 172. M-am casatorit cu evreu, turc, catolic, sectant etc.

A! Asta intelegi tu din porunca lui Iisus cand ne porunceste sa ne iubim aproapele? blink.gif Sa ne casatorim cu el in Biserica si sa avem relatii trupesti?
Mda! Pai ce pot sa-ti spun eu ca sa te lamuresc cum e de fapt?! Nimic... Cazul tau e prea complicat pentru mine... Eu zic sa uiti de acel citat din Biblie, ca cine stie, poate chiar intentionezi sa-l pui in practica asa cum il intelegi. Ar fi un dezastru, crede-ma!
QUOTE
Astept raspuns ! Sa te vad pe unde scoti camasa la afirmatiile pe care le-ai facut mai sus
E.. ce sa fac! Prefer sa raman cu camasa pe mine totusi.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 8 Sep 2009, 12:04 AM
Mesaj #347


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Este firesc si logic ca preotul ortodox sa nu-i cunune in Biserica atat timp cat unul dintre ei nu este ortodox. Biserica este a lui Hristos, prin urmare nu poti cununa in Hristos, pe un om care nu crede in Hristos. Iar daca nu crede in Hristos, ce mai cauta in Biserica Ortodoxa sa se cunune, ba se mai simte si discriminat pentru asta. Nu ti se pare ceva in neregula cu pretentiile acelora?
QUOTE

Religia fetei spune că e păcat de moarte să treacă la altă religie...

Evident ca este un pacat grav! A te lepada de Dumnezeu, ce fel de pacat crezi ca e?
QUOTE
Nu e asta o discriminare?

rofl.gif Discriminare?! Adica musulmanul se simte discriminat ca nu se poate cununa in Biserica Crestina?!


firesc şi logic mi se pare doar că există un singur Dumnezeu pentru toţi, că sunt creştini, musulmani sau mai ştiu eu ce. De ce să fie discriminări din cauza particularităţilor de acest gen? asta am întrebat, nimic mai mult. Nu s-a lepădat de Dumnezeu niciunul dintre ei, dar văd că bisericile asta pretind, că s-ar lepăda. De ce să fie un păcat căsătoria mixtă dintre creştini şi musulmani sau alte religii, te-a întrebat şi Zed şi n-ai răspuns? Am precizat că ambii sunt discriminaţi, bărbat şi femeie, din ambele tabere. Cu asta nu-s de acord. Sunt la fel de credincioşi şi morali ca oricare om bun.
QUOTE
Si la o nunta de ortodocsi ai vazut tu ca femeia e discriminata in vreun fel? Sau consideri ca daca nu danseaza din buric e de rau?!

nu devia discuţia unde îţi convine, presupunând că am considerat ceva ce nici măcar n-am pomenit. Am dat un exemplu real, ce am văzut, nepunându-l în antiteză cu ce e la noi, arătând că e o prejudecată că în islam femeile ar fi discriminate în fel şi chip.

Acest topic a fost editat de Erwin: 8 Sep 2009, 12:12 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Sep 2009, 12:28 AM
Mesaj #348


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 11:03 PM) *
@Abis: n-ai observat ca toate subiectele de la religie devin prafuite cand "noi, ateii" incetam sa mai raspundem acuzelor aberante si jignitoare, iar "ei, credinciosii" se satura sa se pupe-n cur unii pe altii? Ca doar nu mai e distractiv cand toti au aceesi opinie, nu? Si intre ei nu se pot lauda ca "eu-s crestinu, stiu mai bine, tu pacatosule, ciocu mic si-asculta la mine", nu?

laugh.gif

Sa stii ca nu ma intereseaza neaparat sa intru in discutie cu indivizi de teapa lui Clopotel (desi, asa cum si tu ai subliniat, exista cativa forumisti printre cei credinciosi cu care este o placere sa discuti; Clopotel nu a fost, nu este si nu va fi un interlocutor cu care sa poti comunica, el o tine langa cu ale lui, iar cand il contrazici devine badaran; ca el mai sunt vreo 2-3, in rest sunt oameni de treaba).

Ma deranjeaza insa ifosele unora ca el care se cred buricul targului si stalpul moral al natiunii, si prin urmare au tupeul sa dea altora lectii; ma deranjeaza ca din cauza unor astfel de indivizi copilul meu va fi obligat in scoala sa le studieze "teoriile" ca si cum ar reprezenta adevarul absolut, ca la ore niste barbati imbracati in rochii negre o vor speria ca tatal ei se va chinui in fundul iadului o vesnicie si ca ea va pati la fel daca il va asculta; ma deranjeaza fatarnicia, ipocrizia, rautatea, lipsa de omenie, de intelegere, intoleranta si fanatismul care razbat din ceea ce scrie talibanul de serviciu.

Sunt convins ca omul asta este sincer uimit ca nu il vedem asa cum vrea el sa para; sunt convins ca nici macar nu realizeaza cat de mult calca in strachini, cata rautate si ipocrizie revarsa in jurul lui. Cred ca si-a construit despre sine (se stie ca fiecare tinde sa fie mai ingaduitor cu propriile lui defecte) o imagine care il incanta si este sincer uimit ca altii nu au despre persoana lui aceeasi parere excelenta pe care o are el insusi (este pentru naivi capcana declaratiilor lui sforaitoare cum va ar fi ne-bun, prost sau nestiutor; daca ar crede cu adevarat ce spune nu i-ar contrazice pe toti ceilalti). Se agata de cei care par sa-i fie alaturi, simtindu-se incoltit si atacat pe nedrept (in fond, ce mare lucru a spus, de ce ar trebui cineva sa se simta jignit cand este numit de catre dumnealui hot sau prost sau in alte feluri si mai josnice, doar si-a exprimat opinia), insa nu ezita sa-i dedice o jumatate de pagina de maculatura pentru a-l combate atunci cand i-a atras atentia ca logica sa este circulara.

Si ar mai fi multe de spus, insa asa mi s-a facut o lehamite de indivizi de soiul asta...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 8 Sep 2009, 02:20 AM
Mesaj #349


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
In primul rand eu nu dispun de timpul de care dispune Clopotel pentru a raspunde absolut fiecarei adresare. Eu am si servici, sunt si bolnava am si treburi casnice de facut zilnic, asa ca singurele momente in care sunt pe Han sunt cele in care imi beau cafeaua sau am o zi libera de la munca pe caz de boala si decid sa ma relaxez si sa nu ma obosesc nici cu munca de acasa. Asa ca vei vedea destul de rar raspunsuri de la mine si in general scurte. Plus ca unele aberatii sunt colosale, incat nici nu merita efortul de-a le raspunde.
Ok. Multumesc pt timpul acordat.

QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
Abuzuri verbale, de natura psihologica: "Taci ca tu esti proasta, nu stii ce vorbesti".
"Treci si fa cutare lucru ca doar la asta esti buna/ doar acolo ti-e locul"
"n-ai voie sa te contrazici cu mine in public/ nu esti mai desteapta ca mine, eu sunt cel destept, tu esti doar o anexa frumoasa - asa ca tine-ti gura si zambeste frumos si totul va fi bine"

Etcetera.

Ambii tati se duceau la biserici, se rugau la dumnezeu, tineau posturi, spuneau "asa vrea dumnezeu"/ "eu sunt barbatul casei, eu gandesc pentru voi toate, de mine tre' sa ascultati, ca altfel va bate dumnezeu", "din cauza voastra muierilor ne e asa de greu, ca m-am pricopsit cu 3, trebuia sa ascult eu de biblie sa-mi iau nevasta cu baiat/sa fac un baiat", "pacatoasele dracului/ curvelor" etc. Asta pe langa omentele in care cuvintele lor nenorocite nu aveau nici un efect si-atunci ridicau palma/pumnul, dupa caz. De primul a scapat mama dupa 3 ani - in care s-a convins ca nu se schimba, de-al doilea a scapat mai greu, mai ales ca la inceput era "painea lui dumnezeu" care s-a schimbat incet dar sigur, de-a lungul anilor, in "dracul pe pamant".

Din ce descrii, violenta fizica nu a fost f. departe, asta e impresia mea.

QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
Barbati ca astia doi sunt peste tot in Romania, mai ales in paturile mai sarace, unde oamenii nu apuca sa faca o scoala, sa-si foloseasca acel minunat lucru numit creier si sa judece.
Ar putea saracia, sau lipsa educatiei sa fie si ele posibile cauze ale violentelor verbale pe care le-ai suferit? Sau esti convinsa ca din cauza crestinismului (a ortodoxiei in special) se intamplau acele lucruri?

QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
Abuzurile descrise mai sus au fost in general verbale, de natura psihologica, dar care nu au fost mai putin periculoase decat cele fizice.
Pai vezi, aproape ca ai fost batuta fizic, chiar ca nu mai inteleg de ce te-ai simtit jignita.. (Sper sa nu iei comentariile mele tot ca pe niste jigniri)

QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
Si ca sa te lamuresc: "omul meu", barbatul cu care am avut o relatie indelungata si despre care am spus ca ma abuza verbal dar nu-mi dadusem seama de asta o bucata de timp: omul ala m-a iubit enorm si cu toate astea a avut mintea ingusta si nu si-a dat seama de greseli. - deci se poate sa iubesti pe cineva si sa ranesti, chit ca e "doar" din cuvinte. Nu mi-am dat seama de abuz din diferite motive pe care nu vreau sa le enumar aici, dar acela macar era ateu, nu mi-o dadea cu "asa zice dumnezeu, asa e".
Deci abuzuri si in familii de atei, aici tre sa fie sigur din alta cauza decat crestinismul smile.gif


QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
Nu te-ai luat dupa afirmatii, ci ai presupus niste chestii total nelalocul lor.
Nu tin partea lui Clopotel (daca iti vine sa crezi), dar iti spun sicer ca afirmatiile tale au lasat loc si pentru interpretarea asta.

QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
A fi "violentata" (pe langa ca e un termen jignitor) de un barbat care crede in invataturile ortodoxe e exemplu destul de clar de discriminare si prostie, inclusiv de porcime.
Imi pare f rau ca te-ai simitit jignita.

QUOTE(Afrodita @ 7 Sep 2009, 06:34 PM) *
Si asta e valabil si pentru restul lumii ce se considera lupul moralist cu mine.
................


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 Sep 2009, 07:17 AM
Mesaj #350


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei am inteles acum care sunt argumentele voastre in ceea ce priveste discriminarea dintre femei si barbati - faptul ca va simtititi jigniti de lipsa acestor argumente de fapt. Bine atunci!

Cazurile concrete ce le-ati adus, inteleg ca 1 la numar adus de Afrodita, in rest toate ati spus ca barbatii vostri nu au avut nimic cu voi, si ca nici nu ati auzit de alte cazuri, s-a dovedit de fapt un fiasco, respectivii barbati de fapt nici nu urmau Invatatura Ortodoxa ci doar eventual sustineau ca sunt ortodocsi, dar "se considerau mai presus decat nevestele lor", fapt ce contravine grav Invataturilor Crestine care spun prin Iisus Hristos:"Dacă cineva vrea să fie întâiul, să fie cel din urmă dintre toţi şi slujitor al tuturor."

Consider discutia incheiata si lamurita.


Acest topic a fost editat de Clopotel: 8 Sep 2009, 07:19 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 8 9 10
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 10:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman