HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

22 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Israel
Marduk
mesaj 23 Jun 2010, 10:39 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 22 Jun 2010, 07:57 PM) *
QUOTE
Spre deosebire de Ahmi , americanii aia nazisti stau sub ochiul FBI !

De ce ai impresia ca Ahmi nu este supravegheat?
QUOTE
Si apoi ei au ce au cu bogatanii evrei din America si nu cu Israel pe care multi nici nu stiu unde se afla pe harta.

Da asa un inceput si nazistii germani, mai intai cu evreii din Germania si apoi cu cei din Europa.
QUOTE
Deci sa nu punem semnul egalitatii intre superpopii de la Teheran si altii

Si unii si altii sunt extremisti.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jun 2010, 10:56 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 23 Jun 2010, 11:39 AM) *
De ce ai impresia ca Ahmi nu este supravegheat?

Da asa un inceput si nazistii germani, mai intai cu evreii din Germania si apoi cu cei din Europa.

Si unii si altii sunt extremisti.

Ai auzit de vorba de duh " aflarea in treaba la romani " ? Asta faci tu cu comentariul de mai sus.
Pe americanii care incalca legea FBI ii poate inhata oricand . Pe cand pe Ahmi nu ! ( si nu FBI il supravegheaza pe el ,daca e asa )
Apoi bati campii comparand America cu Germania anilor '30 !

Acest topic a fost editat de March: 23 Jun 2010, 10:57 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Jun 2010, 11:23 AM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 23 Jun 2010, 11:39 AM) *
Si unii si altii sunt extremisti.

Diferenta e ca in SUA extremistii sunt in niste organizatii marginale supravegheate de autoritati, pe cand in Iran detin puterea politica. Nu-i acelasi lucru. Unii se opun guvernului, altii sunt in guvern.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2010, 11:23 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 23 Jun 2010, 11:42 AM
Mesaj #74


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 23 Jun 2010, 10:28 AM) *
Ma refeream la unii americanii din aia. Nu la tine !

Pai stiu, March, si eu la fel smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 25 Jun 2010, 10:17 PM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 22 Jun 2010, 01:57 AM) *
kk-m-as īn capu lor de ipocriti,

Domnule Cla! nu frumos vorgheste. Vrai sa ma sucaresc pe dumneata?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jun 2010, 10:20 PM
Mesaj #76


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



De ce te-ai sucari, Taune... I would do you no harm.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 25 Jun 2010, 10:20 PM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Marduk @ 18 Apr 2010, 01:44 PM) *
Multi discuta azi despre locul in care trebuia infiintat statul evreu, parerile sunt impartite


Multi discuta azi despre locul in care trebuia infiintata Romania, parerile sunt impartite

Asa-i ca suna ca neiba?

Numai evreii au caderea sa discute chestiunea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 25 Jun 2010, 10:24 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 6 Jun 2010, 02:04 AM) *
Oamenii batrāni sunt speriati si-i bine asa, shalom


Fiind peste o anumita virsta spun asa:

Oamenii batrāni NU sunt speriati. Ei au cunoscut batrina curva denumita Ioropa si stiu ca fricosii mor.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 26 Jun 2010, 05:07 AM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 24 Jun 2009, 06:23 PM) *
Domnu' Obama a rugat Israel sa stea linistiti si sa nu mai fure pamānturi din Cisiordania.
Ce face Israel? Īsi baga undeva rugamintea lui Obama si fura mai departe, si-si baga picioarele in drepturile palestinienilor.

mad.gif

Obamby face fitze pentru Ahmad, dar stie ca Israel face ceea ce trebuie sa faca.
Mata sa hii sanatos!, bade.

Acest topic a fost editat de Taunul: 26 Jun 2010, 05:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Jun 2010, 09:01 AM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 23 Jun 2010, 11:56 AM) *
QUOTE
Pe americanii care incalca legea FBI ii poate inhata oricand . Pe cand pe Ahmi nu !

Parca a existat o propunere din partea unui politician american, in legatura cu arestarea lui Ahmi, pe cand acesta se afla la ONU. S-au creat atunci doua curente de opinie, pro si contra.
QUOTE
Apoi bati campii comparand America cu Germania anilor '30 !

Extremismul de orice fel, nationalismul, fascismul, nazismul si comunismul au o priza populara extraordinara mai ales in vreme de criza, atunci cand politicienii cauta vina pentru erorile lor.


QUOTE(abis @ 23 Jun 2010, 12:23 PM) *
Diferenta e ca in SUA extremistii sunt in niste organizatii marginale supravegheate de autoritati, pe cand in Iran detin puterea politica. Nu-i acelasi lucru. Unii se opun guvernului, altii sunt in guvern.

Este posibil ca si in guvernul american sa existe extremisti numai ca probabil sunt mai elevati si mai ipocriti decat cei de la Teheran, in politica din USA sigur exista extremisti care chiar fac campanii extremiste si care traiesc in comunitati inchise la limta legilor americane.

Revenind la Israel nu inteleg de unde a inceput disputa asta si mai ales de unde a plecat ideea ca aici pe forum ar exista forumisti care au ceva impotriva evreilor ca popor ca stat. Daca s-a discutat ceva in acest sens cred ca s-a discutat doar despre actiunile israelienilor, lucru perfect normal in cadrul unui forum, se pare insa ca exista forumisti care se simt lezati atunci cand altii au alte pareri despre o anumita situatie si vor sa impuna o alta imagine decat ce-a comentata de forumisti. Eu cred ca acesta trebuie sa ramana un forum unde sa putem discuta liber despre orice tema aducand argumente si contraargumente fara jigniri si fara amenintari.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 26 Jun 2010, 10:27 AM
Mesaj #81


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 25 Jun 2010, 11:20 PM) *
De ce te-ai sucari, Taune... I would do you no harm.

Stapinesti engleza. E bine.
everything is OK
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 26 Jun 2010, 10:33 AM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Marduk @ 26 Jun 2010, 10:01 AM) *
Revenind la Israel nu inteleg de unde a inceput disputa asta si mai ales de unde a plecat ideea ca aici pe forum ar exista forumisti care au ceva impotriva evreilor ca popor ca stat. Daca s-a discutat ceva in acest sens cred ca s-a discutat doar despre actiunile israelienilor, lucru perfect normal in cadrul unui forum, se pare insa ca exista forumisti care se simt lezati atunci cand altii au alte pareri despre o anumita situatie si vor sa impuna o alta imagine decat ce-a comentata de forumisti. Eu cred ca acesta trebuie sa ramana un forum unde sa putem discuta liber despre orice tema aducand argumente si contraargumente fara jigniri si fara amenintari.

Cred ca nu trebuie sa exageram. Putini sunt impotriva evreilor luati in bloc. Unii au anumite pareri, deseori incomode pentru mine, despre actiunile Israelului. Parte intreaba, altii declara ritos prostii crezind ca sunt a-tot-stiitori. Cu ultimii n-am treaba si-i intep ca sa plece.

Subscriu la ultimele doua rinduri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 26 Jun 2010, 10:52 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



Traducerea mai jos

http://www.jihadwatch.org/2010/06/iran-bli...ip-to-gaza.html


Jihad Watch
Iran blinks, will not send "aid ship" to Gaza
"The Zionist regime has sent a letter to the U.N. saying that the presence of Iranian and Lebanese ships in the Gaza area will be considered a declaration of war on that regime and it will react to it." And apparently Iran doesn't want war -- yet.
"Iran will not send aid ship to Gaza," from CNN, June 24 (thanks to Benedict):
Tehran, Iran (CNN) -- Iran will not send a ship carrying humanitarian aid to Gaza as it had planned to do on Thursday, according to a report from the official news agency of Iran.
The Islamic Republic News Agency quoted Hossein Sheikholeslam, secretary-general of the International Conference for the Support of the Palestinian Intifada, as saying: "The Iranian ship carrying humanitarian aid will not go to Gaza."
IRNA said that Sheikholeslam told reporters in the northern city of Rasht that the ship had originally been scheduled to depart for Gaza on Thursday, but that its departure was postponed until Sunday because of restrictions imposed by Israel.
He added that officials then decided instead to cancel the trip altogether, shipping to Gaza the goods by other means, IRNA said.
"The Zionist regime has made helping the people of Gaza, who are under siege, a political issue and we do not wish to politicize this kind of humanitarian aid because first and foremost we want the siege of Gaza to be broken," he said, according to the news agency. "The Zionist regime has sent a letter to the U.N. saying that the presence of Iranian and Lebanese ships in the Gaza area will be considered a declaration of war on that regime and it will react to it."
He added: "In order to deprive the Zionist regime of any excuse, the aid collected for the oppressed people of Gaza will be delivered to them by other means without mentioning the name of Iran."
In a posting on the Israel Defense Forces website, the chief of the general staff said Israel has "a natural right to inspect and to prevent the flow of weapons into the Gaza Strip."...
Posted by Robert on June 24, 2010 3:17 PM | 28 Comments

***

Traducere succinta si concluzii:
Israel a trimis un mesaj la UNO in care declara ca prezenta flotilei iraniene si libaneze in apropierea Fisiei Gaza este casus bellum. Iranienii anunta ca nu vor razboi.
- Planuiam sa trimitem ajutor umanitar insa am renuntat, spune Hossein Sheikholeslam, secretar-general al "International Conference for the Support of the Palestinian Intifada". [se intelege, cred]. Si adauga:
- Vom gasi alte cai pentru a trimite ajutorul Gaze fara a specifica ca vine din Iran[probabil prin Israel - inteleg eu].
Hossein Sheikholeslam:
- Israel se refera la ajutorul umanitar ca la o chestiune politica, insa noi dorim incheierea blocadei si, de aceea, nu dorim escalarea situatiei.
Seful Armatei de Aparare Israelian a declarat ca Israel are dreptul de a perchezitiona vasele pentru a impiedica contrabanda de arme spre hamas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jun 2010, 11:06 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Si uite asa niste Nero-ni pot da lumii foc.
Ahminel a zis asa numai de vrajeala ca trimite vase cu ajutor ca sa nu ramana mai prejos de islamistul P.M. de la Ankara. Cat despre libanezi.... nu cred ca sunt unii adevarati... ci cumva altoiti

Israelul cred a procedat corect aruncand scrisoarea aia pe masa trantorilor de la impotenta organizatie mondiala care toaca degeaba banii yankeilor ( contributia lor la buget este de vreo 35 % ).


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jul 2010, 11:56 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
de fapt e un adept al lui Zalmoxe + Qu'ran


Say what?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 12 Jul 2010, 08:19 AM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(turbo trabant @ 22 Jun 2010, 02:06 PM) *
poti sa dezvolti?



Sa-l lasam pe Ahmadinejad s-o faca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Jul 2010, 11:37 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Taunul @ 12 Jul 2010, 08:19 AM) *
Sa-l lasam pe Ahmadinejad s-o faca.

din pacate eu iranieste nu vorbeste. iar engleza lui cocalar-in-chief nu este frecventabila.

speram sa ma luminezi tu ( nu cu lumanari fireste).


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 12 Jul 2010, 01:24 PM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(turbo trabant @ 12 Jul 2010, 12:37 PM) *
din pacate eu iranieste nu vorbeste. iar engleza lui cocalar-in-chief nu este frecventabila.

speram sa ma luminezi tu ( nu cu lumanari fireste).


OK. Ahmad-dinejad stie mai mult. Eu am, ca si dmneata, net-ul ca sursa.
Se vorbeste cum ca un stramos, poate bunic, ar fi fost evreu. Tot asa se crede ca tipul are ca religie crezul in Zalmoxe, insa unul din parinti era musulman/a. Ca formatie e o combinatie ciudata care "trage" spre islamul extremist - distrugerea Israelului. Poate ca nu trebuie exagerat pericolul iranian. Eu cred ca acest Ahmad e gura mare, coaie mici.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Jul 2010, 04:30 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Taunul @ 12 Jul 2010, 01:24 PM) *
Eu cred ca acest Ahmad e gura mare, coaie mici.

mici, mici dar daca le pui langa o sursa de radiatii cresc mai ceva ca ale unui cocalar cand se suie la volanul unui mertan.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jul 2010, 05:52 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Taunul @ 12 Jul 2010, 02:24 PM) *
Eu cred ca acest Ahmad e gura mare, coaie mici.

Eu cred ca orice stat din orient si nu numai, care vrea sa faca ce-a facut Ceausescu, cu industrializarea si independenta, se trezeste pe lista neagra a celor care vor sa cotroleze aceasta lume. jamie.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Jul 2010, 05:52 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Jul 2010, 12:28 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Marduk @ 12 Jul 2010, 05:52 PM) *
Eu cred ca orice stat din orient si nu numai, care vrea sa faca ce-a facut Ceausescu, cu industrializarea si independenta, se trezeste pe lista neagra a celor care vor sa cotroleze aceasta lume. jamie.gif

adica china e pe lista asta? ohyeah.gif ce a facut ceausescu nu a fost industrializare, a fost manelizare stalinista.

industrializare au facut japonezii, chinezii si multi altii. nu e de ajuns sa torni tone de combinate care sunt proaste si nu produc mai nimic cum trebuie. de fapt sunt caldute locuri de munca (sefule, astazi plimb teava prin curtea combinatului de la 8 la 4).


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2010, 12:59 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 13 Jul 2010, 01:28 PM) *
QUOTE
adica china e pe lista asta?

n-ar fi exclus sa ajunga pe o astfel de lista
QUOTE
industrializare au facut japonezii, chinezii si multi altii.

industrializare controlata, fie de planuri cincinale, fie de planul Marshall fie de comunistii lui Deng.


Acest topic a fost editat de Marduk: 13 Jul 2010, 01:01 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Jul 2010, 01:10 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu exista nici o lista, capitalismul nu are prejudecati : baga banu in orice tara din lumea asta cat timp ii iese profit.

capitalismul a bagat bani si in piticul ala de a industrializat romanica si care a dorit sa fie tependent dupa aia. de ce a vrut sa fie tependent ? simplu, a bagat banii in combinate si blocuri la sate care au fost atat de profitabile incat ceasca a intrat in faliment cu romanica lui industrializata cu tot.

ce a urmat stim cu toti, plata datoriei externe in mars rapid pe principiul tependentei. daca investitiile s-ar fi facut cu cap, nu era nevoie de asa ceva.

suntem offtopic.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Jul 2010, 05:30 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Tot asa se crede ca tipul are ca religie crezul in Zalmoxe, insa unul din parinti era musulman/a. Ca formatie e o combinatie ciudata care "trage" spre islamul extremist - distrugerea Israelului. Poate ca nu trebuie exagerat pericolul iranian. Eu cred ca acest Ahmad e gura mare, coaie mici.


Care Zalmoxis??? Eu tot nu inteleg de unde si pana unde?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jul 2010, 05:31 PM
Mesaj #95


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu-i niciun Zamolxis, doar Taunul care e pus pe mistouri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2010, 07:12 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 13 Jul 2010, 02:10 PM) *
nu exista nici o lista, capitalismul nu are prejudecati : baga banu in orice tara din lumea asta cat timp ii iese profit.

si atunci de ce nu baga capitalistii evrei sau americani banul in industria energetica din Iran, ca doar energia este profitabila, mai ales aia nucleara. vad ca rusii deveniti peste noapte capitalisti le vand iranienilor centrale atomice, echipamente, etc. eu cred ca este si altceva la mijloc nu neaparat profitul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Jul 2010, 07:25 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 13 Jul 2010, 08:12 PM) *
si atunci de ce nu baga capitalistii evrei sau americani banul in industria energetica din Iran, ca doar energia este profitabila, mai ales aia nucleara.

Sa zic ca esti naiv... sa zic ca esti.... unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jul 2010, 07:49 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



sunt din O.A.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 13 Jul 2010, 08:25 PM
Mesaj #99


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(abis @ 13 Jul 2010, 06:31 PM) *
Nu-i niciun Zamolxis, doar Taunul care e pus pe mistouri.



Fii atent! Zalmoxis sau Zamolxis ingreueaza cautarea
Deocamdata:

1) Preşedintele Iranului, Mahmoud Ahmadinejad, este descendent al unei familii de evrei iranieni, nevoită să-şi schimbe numele din raţiuni economice şi religioase.
http://bataiosu.wordpress.com/2010/06/11/m...te-condamnat-2/


2) http://www.wargamer.com/forums/tm.aspx?m=3...1&tree=true

Mahmoud Ahmadinejad is apparently at least 1/2 Jewish. In the past Ahmadinejad has admitted that his father did change his surname to Ahmadinejad just 4 years after the dictator was born. Now it's being revealed, that according to an ID card that Ahmadinejad displayed in public during an election rally, that his father's original surname is an exclusively Jewish family name. A few months ago during Iran's post election crisis rumors started circulating, but an article just released a few hours ago in the British press has revealed these rumors to be true. When I searched for it on the internet it was hard to find, as so many people were already blogging about it.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/...ewish-past.html

From reading this article it's pretty solid that Mahmoud Ahmadinejad is at least half Jewish. It must also be taken into account that there are names that are exclusively Jewish, such as Friedman, Goldberg, Levin, Cohen etc, and that even the Iranian government has recognized that the Persian surname in question is exclusively Jewish. I have always heard rumors that Mahmoud Ahmadinejad wants to nuke Israel, not because he views Israel as evil or a stain to Islamic honor, but because of bizarre apacolyptic beliefs. Mahmoud Ahmadinejad's religion is Twelver Shiite Islam. This branch of Shiite Islam believes that a savior or Mahdi will come in the midst of a huge war. Some commentators have speculated this as the reason that Ahmadinejad wants a nuclear confrontation with Israel; so he can usher in the Mahdi.
At least over 80% of Iran's Jews have emigrated to Israel, and it's most likely that Ahmadinejad's paternal family did so as well. Perhaps this is why he wants a grand nuclear war. It's most likely he was never accepted by his Jewish family or his Persian family, and he wants to kill them all. A nuclear war with Israel would surely accomplish such a task.






Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 13 Jul 2010, 10:30 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



Precizare la unul din mesajele anterioare - nu cel dinaintea astuia.

Ahmadinejad este musulman din bunici, poate strabunici zoroastrieni. Unii sustin ca ar avea si stramosi evrei.

Zoroastru [Zarathrustra] si Zalmoxis [Zamolxis] au trait in aceeasi perioada - cca. 800 - 900 de ani i.e.n. Primul a influientat Persia, azi Iran, al doilea era considerat zeu de catre traci [Herodot]. Ambii erau tamaduitori, printre altele [Platon in "Charmides"]. Anumiti istorici sustin ca invataturile celor doi erau identice si de aici schimbul de nume facut de mine.

Acest topic a fost editat de Taunul: 13 Jul 2010, 10:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jul 2010, 09:40 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Israelul este pe cale sa piarda batalia propagandei sustinuta abil si cu mari eforturi de catre statul evreu. Poate ca noile aparitii la han, fac parte din masurile de contracarare a valului antiisraelian, ce-si face simtita prezenta din ce in ce mai puternic dupa interceptarea navei turcesti care se indrepta catre Gaza.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 14 Jul 2010, 10:42 AM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Marduk @ 14 Jul 2010, 10:40 AM) *
Israelul este pe cale sa piarda batalia propagandei sustinuta abil si cu mari eforturi de catre statul evreu. Poate ca noile aparitii la han, fac parte din masurile de contracarare a valului antiisraelian, ce-si face simtita prezenta din ce in ce mai puternic dupa interceptarea navei turcesti care se indrepta catre Gaza.


Hamas-ul, Prin intermediul Turciei, au reputat o victorie politica. Europa nu intelege ca Israel trebuie sustinut impotriva islamului. Europa a uitat 11 sept. si actiune teroriste pe chiar teritoriul ei. Valul musulman in Europa inca nu a convins pe nimeni ca este vorba de inceputul unei perioade dificile pt. acest continent.
Daca om trai, om vedea o schimbare de pozitii, cred eu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Jul 2010, 10:59 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



taunule, chestia cu zarahustra si ahmi am auzit-o si eu pe diverse cai. desi nu vad legatura intre antisemitismul lui ahmi si zoroastrism.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jul 2010, 11:46 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Taunul @ 14 Jul 2010, 11:42 AM) *
Europa nu intelege ca Israel trebuie sustinut impotriva islamului.

Poate ca Europa s-a saturat sa sustina doar cererile evreilor, in fond e ipocrit sa susti drepturile omului in Iran, Koreea de Nord, Birmania, etc. si sa te faci ca ploua cand e vorba de arabii palestinieni. Insa in ceea a ce priveste reactia arabilor ai dreptate, exista posibilitatea ca niste atacuri teroriste in UE sa schimbe noul mod de gandire al europenilor, chestia este sa nu aiba grija de asta Moshadul care se pricepe de minune la scenarii si regii.
QUOTE(turbo trabant @ 14 Jul 2010, 11:59 AM) *
..... desi nu vad legatura intre antisemitismul lui ahmi si zoroastrism.

o fi ceva legat de monoteism si intaietatea celor care l-au inventat si adoptat! devil.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 14 Jul 2010, 11:58 AM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(turbo trabant @ 14 Jul 2010, 11:59 AM) *
taunule, chestia cu zarahustra si ahmi am auzit-o si eu pe diverse cai. desi nu vad legatura intre antisemitismul lui ahmi si zoroastrism.



Intr-un timp gindeam ca e bine ca nu-i arab.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

22 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 07:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman