HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

22 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Israel
abis
mesaj 17 Jun 2011, 05:30 PM
Mesaj #491


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 17 Jun 2011, 06:15 PM) *
Pe calea asta sunt de zeci de ani nu doar titulatura de stat e suficienta

Mai trebuie si recunoastere internationala. Si mai trebuie construite si niste institutii... smile.gif

Astea se fac dupa proclamarea statului. Nu a fost proclamat pana acum din cauza negocierilor cu Israelul...
QUOTE
Nu e ideea ta, asta e "circulata" acum : pace contra stat.

Ideea era alta: teritorii contra pace.

QUOTE
tu, abis, ce ai avea de castigat daca dorelul de balestina are statul lui?

Ce sa am de castigat?! Nu primesc nici un leu in plus nici daca Palestina este stat, nici daca nu este. Ce, trebuie ca in orice discutie sa existe neaparat un interes material, ca sa iti sustii ideile? smile.gif

QUOTE
Ce te mana in lupta asta, raul, ramul?

Ce lupta, omule? rofl.gif
Eu doar stau de vorba cu cativa amici de pe forum despre politica interna si externa, nu ma lupt cu nimeni! laugh.gif

Acest topic a fost editat de abis: 17 Jun 2011, 05:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 17 Jun 2011, 05:39 PM
Mesaj #492


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 17 Jun 2011, 05:30 PM) *
Si mai trebuie construite si niste institutii... smile.gif
Asta au tot incercat o gramada de institutii gen onu, ue , sua ca au bagat bani si expertiza in ei de le-a iesit dracii cand au vazut cat fura sau se impusca intre ei.
Astea se fac dupa proclamarea statului.
Esti in oroare.
Ideea era alta: teritorii contra pace.
Ideea asta e veche , nu stii ultimul hit al anului in zona. Pace pe ritm de manele, daca ni se da statul suntem cuminti, gata. Abureala
Ce sa am de castigat?! Nu primesc nici un leu in plus nici daca Palestina este stat, nici daca nu este. Ce, trebuie ca in orice discutie sa existe neaparat un interes material, ca sa iti sustii ideile? smile.gif
Nu material ca doar nu vinzi blugi piramid facuti pentru a elibera pe "frati". Cu ce te incalzeste ca dorelul cu prosop de sah in cap are shtatul lui?
Ce lupta, omule? rofl.gif
Eu doar stau de vorba cu cativa amici de pe forum despre politica interna si externa, nu ma lupt cu nimeni! laugh.gif
Era un "misto" doar nu ai crezut ca m-am legat de rau sau de ramul tau ohyeah.gif


Acest topic a fost editat de turbo trabant: 17 Jun 2011, 05:40 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 17 Jun 2011, 06:31 PM
Mesaj #493


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(abis @ 17 Jun 2011, 06:30 PM) *
Astea se fac dupa proclamarea statului. Nu a fost proclamat pana acum din cauza negocierilor cu Israelul...

Nu a fost proclamat pana acum din cauza negocierilor cu Israelul? Ma amuz. "Negocierile" astea exista?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jun 2011, 06:31 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jun 2011, 03:28 PM
Mesaj #494


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Va rog sa-mi dati cateva lamuriri in legatura cu aceasta informatie. Este reala? se poate intampla asa ceva in Israel? pe cand lapidarea in public a adulterilor?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Jun 2011, 04:37 PM
Mesaj #495


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 19 Jun 2011, 04:28 PM) *
Va rog sa-mi dati cateva lamuriri in legatura cu aceasta informatie. Este reala? se poate intampla asa ceva in Israel? pe cand lapidarea in public a adulterilor?

Ce tot te miri atata ? Echivalentul ayatollahilor in Israel sunt "perciunatii" lui. Cu exceptia ca nu pot tot face tot ce vor ei intrucat Israelul este un stat secular unde legile statului democratic nu pot fi incalcate de nimeni. Lapidarea unui caine ? Astat-i stire de ziare de scandal intr-adevar. Si nimic altceva.

Acest topic a fost editat de March: 19 Jun 2011, 04:39 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 10:39 AM
Mesaj #496


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant)
Cu ce te incalzeste ca dorelul cu prosop de sah in cap are shtatul lui?

Ti-as putea pune intrebarea in oglinda: cu ce te incalzeste pe tine daca nu are?

Mie unuia mi se pare ca dorinta lor de a avea un stat propriu este indreptatita.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 10:54 AM
Mesaj #497


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 10:39 AM) *
Ti-as putea pune intrebarea in oglinda: cu ce te incalzeste pe tine daca nu are?

Unii care nu au altceva in cap decat pac pac si bum bum nu merita sa aiba denumirea de stat. Cand isi vor schimba mentalitatea , da , ar trebui sa aiba.
Dar asta o sa fie cand judetul vaslui va fi al 52-lea stat al sua.

Randul tau,acuma.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 11:00 AM
Mesaj #498


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jun 2011, 11:54 AM) *
Unii care nu au altceva in cap decat pac pac si bum bum nu merita sa aiba denumirea de stat.

Vorbeste romaneste te rog ca sa inteleg ce spui.

Daca am inteles bine, argumentul tau este ca teritoriile ocupate nu ar trebui sa fie recunoscute ca stat din cauza ca unii dintre palestinieni sunt teroristi. Aceasta nerecunoastere i-ar obliga cumva sa renunte la terorism. Corect? Sau am inteles gresit?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jun 2011, 11:38 AM
Mesaj #499


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 12:00 PM) *
Vorbeste romaneste te rog ca sa inteleg ce spui.

Daca am inteles bine, argumentul tau este ca teritoriile ocupate nu ar trebui sa fie recunoscute ca stat din cauza ca unii dintre palestinieni sunt teroristi. Aceasta nerecunoastere i-ar obliga cumva sa renunte la terorism. Corect? Sau am inteles gresit?

Nu intelegi de loc. Chiar daca i-ar recunoaste ( la cei din Gaza ma refer ) nimeni nu poate garanta ca nu vor continua cu pac-pac si dum -dum , adica cu salvele de rachete asupra Israelului. Iar hamasistii vor independenta dar nu recunosc nici asa statul Israel. Deci chestia e mult mai complicata decat o gandesti tu !

Acest topic a fost editat de March: 20 Jun 2011, 12:00 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 11:50 AM
Mesaj #500


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Deci, daca e cum zici tu, indiferent daca li se recunoaste sau nu independenta (adica statul palestinian), atacurile asupra Israelului se vor desfasura in continuare la fel ca si pana acum? nu va fi nicio diferenta?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jun 2011, 11:53 AM
Mesaj #501


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 12:50 PM) *
Deci, daca e cum zici tu, indiferent daca li se recunoaste sau nu independenta (adica statul palestinian), atacurile asupra Israelului se vor desfasura in continuare la fel ca si pana acum? nu va fi nicio diferenta?

Nu. Pentru ca hamasistii au declarat ca nu recunosc Israelul sub nicio forma.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 11:53 AM
Mesaj #502


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 20 Jun 2011, 11:38 AM) *
Deci chestia e mult mai complicata decat o gandesti tu !

Cam asa e. Nu va fi pace si se va crea un precedent periculos in care niste pac-pac vor obtine un stat al lor. Concluzia va fi clara: Scopul scuza mijloacele si multi alti gorobeti se vor trezi ca vor tepedenta.

Chestiile flouar pauar nu vor tine ca asa e conceptia acolo " iti iau gatul si dupa aia ma gandesc daca e bine sau nu".


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 11:59 AM
Mesaj #503


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 20 Jun 2011, 12:53 PM) *
Nu. Pentru ca hamasistii au declarat ca nu recunosc Israelul sub nicio forma.

Deci, sa concluzionez: din punct de vedere al securitatii Israelului, nu-i nicio diferenta daca este declarat sau nu stat palestinian. Din punct de vedere al teroristilor, la fel nu-i nicio diferenta, pentru ca ei ce fac acum vor face si atunci. In cazul asta, singurii care au de castigat de pe urma acelui viitor stat sunt palestinienii majoritari, care nu fac parte din nicio miscare terorista.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jun 2011, 12:04 PM
Mesaj #504


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 12:59 PM) *
Deci, sa concluzionez: din punct de vedere al securitatii Israelului, nu-i nicio diferenta daca este declarat sau nu stat palestinian. Din punct de vedere al teroristilor, la fel nu-i nicio diferenta, pentru ca ei ce fac acum vor face si atunci. In cazul asta, singurii care au de castigat de pe urma acelui viitor stat sunt palestinienii majoritari, care nu fac parte din nicio miscare terorista.


Aia din West Bank . Dar acuma nici ei nu mai pot face nimic pentru ca au dat mana cu Hamas. Ceea ce complica si mai mult lucrurile.
Daca viitorul presedinte al Autoritatii Palestiniene va fi un hamasist adio negocieri... stat independent... in aceasta viata a noastra .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 12:07 PM
Mesaj #505


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 11:59 AM) *
Din punct de vedere al teroristilor, la fel nu-i nicio diferenta, pentru ca ei ce fac acum vor face si atunci. In cazul asta, singurii care au de castigat de pe urma acelui viitor stat sunt palestinienii majoritari, care nu fac parte din nicio miscare terorista.

Invers: teroristii vor avea de castigat pentru ca "prin lupta lor energica si neabatuta s-a castigat tependenta". Precedentul violent va fi creat in zona si nu numai.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 12:09 PM
Mesaj #506


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Hamas are priza la populatie in primul rand din cauza ca Fatah s-a dovedit ineficienta si corupta.

TT, un astfel de exemplu este Kosovo.

Acest topic a fost editat de abis: 20 Jun 2011, 12:10 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 12:18 PM
Mesaj #507


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 12:09 PM) *
TT, un astfel de exemplu este Kosovo.

Nici vorba, acolo nu a existat o clipa razboi sfant si "martiri". Kosovo a devenit independent dupa un razboi civil ( etnic) de secesiune si in care ambele parti s-au separat in mod "amical" dupa incetarea ostilitatilor.

Kosovo ar fi fost un model demn de urmat pentru "boborul balestinian" dar daca nu e cap si e doar chef de violenta nu au cum sa il urmeze.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 01:08 PM
Mesaj #508


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



TT, uiti ca UCK a fost o adevarata miscare terorista. In niciun caz nu este "un model":

In 1998, the U.S. State Department listed the KLA as a terrorist organization, indicating that it was financing its operations with money from the international heroin trade and loans from Islamic countries and individuals, among them allegedly Usama bin Laden. Another link to bin Laden is the fact that the brother of a leader in an Egyptian Djihad organization and also a military commander of Usama bin Laden, was leading an elite KLA unit during the Kosovo conflict. In 1998, the KLA was described as a key player in the drugs for arms business in 1998, "helping to transport 2 billion USD worth of drugs annually into Western Europe". The KLA and other Albanian groups seem to utilize a sophisticated network of accounts and companies to process funds. In 1998, Germany froze two bank accounts belonging to the "United Kosova" organization after it had been discovered that several hundred thousand dollars had been deposited into those accounts by a convicted Kosovar Albanian drug trafficker.

Asta nu a impiedicat recunoasterea, de catre multe state, a independentei Kosovo.

Drepturile unui popor nu depind de cativa membrii ai unei comunitati care sunt certati cu legea. Nu exista padure fara uscaturi, nu?

Turcii sugereaza ca prin dialog cu Hamas organizatia ar putea renunta la arme - cam cum a facut Fatahul, probabil.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jun 2011, 01:17 PM
Mesaj #509


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



[quote name='abis' date='20 Jun 2011, 02:08 PM' post='711714']
TT, uiti ca UCK a fost o adevarata miscare terorista.

Le amesteci rau de tot. UCK nu a militat niciodata pentru distrugerea Serbiei sau nerecunoastrea ei ! Asa ca nu-i nicio similitudine intre UCK si Hamas

Acest topic a fost editat de March: 20 Jun 2011, 01:18 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 01:27 PM
Mesaj #510


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Similitudinea este ca ambele miscari au fost teroriste...

Acest topic a fost editat de abis: 20 Jun 2011, 01:28 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 01:37 PM
Mesaj #511


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 01:08 PM) *
Asta nu a impiedicat recunoasterea, de catre multe state, a independentei Kosovo.

Asta a intariziat recunoasterea de catre multe state. Uck nu a fost niciodata la putere si mereu a existat o atitudine din partea kosovarilor de conciliere cu sarbii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 02:55 PM
Mesaj #512


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jun 2011, 02:37 PM) *
Uck nu a fost niciodata la putere si mereu a existat o atitudine din partea kosovarilor de conciliere cu sarbii.

TT, e clar. Habar nu ai despre acest subiect.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 03:05 PM
Mesaj #513


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 02:55 PM) *
TT, e clar. Habar nu ai despre acest subiect.

Ba am, habar intrucat am (inca) legaturi in kosovo la unmik. UCK-ul s-a transformat peste noapte din armata de gherila in cateva partide politice , un fel de tranzitie fsn-ista daca vrei, la pristina.

Kosovarii au urmarit mereu independenta si nu vendeta. Diferenta majora fata de "fratiorii balestiniei".


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 03:14 PM
Mesaj #514


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jun 2011, 04:05 PM) *
UCK-ul s-a transformat peste noapte din armata de gherila in cateva partide politice , un fel de tranzitie fsn-ista daca vrei, la pristina

rofl.gif
Deci UCK-ul nu a fost la putere, ci doar aripa sa politica. smile.gif

Si cu atitudinea concilianta tot la fel, nu? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 03:20 PM
Mesaj #515


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 03:14 PM) *
Deci UCK-ul nu a fost la putere, ci doar aripa sa politica. smile.gif

Si cu atitudinea concilianta tot la fel, nu? biggrin.gif

Daca tu atat intelegi din "tranzitie fesenista" ce sa mai zic rofl.gif . E ca si cum ai spune ca Partidul Comunist a ajuns din nou la putere dupa revolutia din '89. Nu, au ajuns fostii comunisti imprastiati prin diverse partidulete.

Ca mentalitate, kosovarii seamana mult cu romanii.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 03:29 PM
Mesaj #516


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Tu ai spus tranzitie fesenista, nu ti-am dat dreptate in postarea precedenta. laugh.gif

Ideea e aceeasi: o organizatie terorista a obtinut deja independenta teritoriului pe care activa. Deci statalitatea Palestinei nu ar fi un precedent. Precedent pentru cine?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 03:38 PM
Mesaj #517


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 03:29 PM) *
Ideea e aceeasi: o organizatie terorista a obtinut deja independenta teritoriului pe care activa.

UCK-ul nu a obtinut nici o independenta a kosovului, dimpotriva. Ce, UCK-ului le-a dat voie romania sa zboare cu avioanele lor pe deasupra romaniei cand ii bumbaceau pe sarbi sa ii oblige sa le dea indepedenta kosovarilor? Sau NATO a obtinut independenta ? rofl.gif rofl.gif

Hai abis ca mai stim si noi istorie, prea ii aperi pe "micutzii" de la marea meediterana.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jun 2011, 03:39 PM
Mesaj #518


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 19 Jun 2011, 05:37 PM) *
Ce tot te miri atata ?......Israelul este un stat secular unde legile statului democratic nu pot fi incalcate de nimeni. Lapidarea unui caine ?

Da, de ce sa ma mir atat, e doar un amarat de caine, dar sa lapidezi un caine intr-un stat democratic, secular, e de mirare ca n-au iestit in strada aparatorii animalelor, or exista in Israel?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 03:56 PM
Mesaj #519


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jun 2011, 04:38 PM) *
UCK-ul nu a obtinut nici o independenta a kosovului, dimpotriva. Ce, UCK-ului le-a dat voie romania sa zboare cu avioanele lor pe deasupra romaniei cand ii bumbaceau pe sarbi sa ii oblige sa le dea indepedenta kosovarilor? Sau NATO a obtinut independenta ?

Exact asa o sa fie si cu Palestina: nu Hamas o sa obtina independenta statului palestinian, ci ONU, UE, Turcia... wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 04:04 PM
Mesaj #520


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 03:56 PM) *
Exact asa o sa fie si cu Palestina: nu Hamas o sa obtina independenta statului palestinian, ci ONU, UE, Turcia... wink.gif

O, da, sigur ca da ohyeah.gif . Chiar daca vor obtine independenta, nu vor sti sa isi faca stat, nu sunt la nivelul ala de joc desi ei tot se bat cu pumnul in piept ca sunt pregatiti. Se chinuie ONU si UE cu ei de ani de zile sa ii pregateasca pentru neatarnare si ei nimic , pac-pac si bum-bum. Daca faceau la fel cu kosovarii, aia aveau acuma silicon valley si al doilea dubai din lume.

@marduk, stirea aia e la misto. Unde vezi tu caine in sala de judecata? Daca era o stire din bucuresti...

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 20 Jun 2011, 04:05 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 04:22 PM
Mesaj #521


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jun 2011, 05:04 PM) *
Chiar daca vor obtine independenta, nu vor sti sa isi faca stat, nu sunt la nivelul ala de joc desi ei tot se bat cu pumnul in piept ca sunt pregatiti.

Asta se va vedea dupa ce vor avea un stat al lor. Nici albanezii din Kosovo nu erau mai pregatiti, daca facem din nou comparatia intre cele doua situatii. Dimpotriva, aia erau si mai dusi cu pluta decat palestinienii. Nu poti compara un Abbas cu un Hashim Thaci. Primul este un politician, al doilea un terorist - care a ajuns nici mai mult, nici mai putin decat premierul "statului" kosovar.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 20 Jun 2011, 04:30 PM
Mesaj #522


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 04:22 PM) *
Nu poti compara un Abbas cu un Hashim Thaci. Primul este un politician, al doilea un terorist - care a ajuns nici mai mult, nici mai putin decat premierul "statului" kosovar.

Asa e. Abbas ar trebui comparat de la presedinte la presedinte cu Ibrahim Rugova poreclit si "Havel al kosovului" ohyeah.gif
http://en.wikipedia.org/wiki/Ibrahim_Rugova

Deh kosovarii au o mentalitate mai balcanica, mai "europeana" spre deosebire de purtatorii de pac-pac si degraba bum-bum. Sigur un stat cu simbolul cacalasnicovului ar fi potrivit pentru noii civilizati pardon statizati. Si sa se detoneze cativa sinucigasi in semn de bucurie pentru maretul shtat ohyeah.gif .

Daca tu crezi ca shtatul va opri impuscatul (intre ei , ce vecinul de la est/ vecinul de vest) cred ca te-ai uitat la prea multe filme lacrimogene, baetii din cartierul ala "are lupta in sange".


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jun 2011, 05:08 PM
Mesaj #523


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 20 Jun 2011, 04:39 PM) *
Da, de ce sa ma mir atat, e doar un amarat de caine, dar sa lapidezi un caine intr-un stat democratic, secular, e de mirare ca n-au iestit in strada aparatorii animalelor, or exista in Israel?

Io-te-te ! Ai ajuns sa te ofuschezi pentru un caine omorat de "perciunatii" evrei, dar despre macelul ala infiorator al cainilor de la noi de prin Moldova nu te-am auzit sa te infurii si sa zici ceva ! Sau cumva primarul ala era portocaliu si d-aia ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Jun 2011, 05:19 PM
Mesaj #524


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 20 Jun 2011, 05:22 PM) *
Asta se va vedea dupa ce vor avea un stat al lor. Nici albanezii din Kosovo nu erau mai pregatiti, daca facem din nou comparatia intre cele doua situatii. Dimpotriva, aia erau si mai dusi cu pluta decat palestinienii. Nu poti compara un Abbas cu un Hashim Thaci. Primul este un politician, al doilea un terorist - care a ajuns nici mai mult, nici mai putin decat premierul "statului" kosovar.

Ei nu mai spune ! Anterior de a fi politician Abbas a fost in tineretea sa membru activ al organizatiei Fatah fiind alaturi de Arafat. La vremea aia organizatia era considerata terorista pentru atacurile pe care le organiza prin Europa. Iar Thaci a fost terorist iar acum e politician ( deci ca si Abbas) recunoscut de vreo 27 de tari din Europa. Dar dupa cum ti-am spus, problema asta din O.A. este foarte complicata. Nu se poat deslusi la repezeala un-doi dupa Wikipedia !

Acest topic a fost editat de March: 20 Jun 2011, 05:20 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2011, 05:21 PM
Mesaj #525


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 20 Jun 2011, 05:30 PM) *
Daca tu crezi ca shtatul va opri impuscatul (intre ei , ce vecinul de la est/ vecinul de vest) cred ca te-ai uitat la prea multe filme lacrimogene, baetii din cartierul ala "are lupta in sange".

Am spus eu ca statul palestinian va opri "impuscatul"?! Nu am spus asta si nici nu am de gand sa spun asa ceva. Nu am afirmat nicio secunda ca statul palestinian este solutia pentru a opri violenta in regiune. Asa ca nu imi atribui lucruri pe care nu le-am spus. Am spus cu totul si cu totul altceva: ca statului acelor teritorii este altul decat cel al judetului Vaslui, in sensul ca nu fac parte din Israel. Juridic, sunt teritorii care nu apartin Israelului. Deci tot juridic, Israelul nu poate impiedica populatia de pe un teritoriu care nu-i apartine sa-si proclame un stat propriu. Tot juridic, Israelul nu poate impiedica alte state sa recunoasca noul stat. Tot juridic, Romania (ca de la asta am plecat cu discutia) nu are niciun motiv sa nu aiba relatii diplomatice si sa recunoasca acest stat palestinian.



PS: Reiau rugamintea de a folosi corect limba romana, de multe ori imi este greu sa inteleg ce vrei sa spui. Citez din Regulamentul pe care suntem cu totii obligati sa-l respectam atat timp cat scriem aici:

Utilizarea corecta a limbii romane este o conditie de baza pentru a fi membru al acestui forum (exceptie o face forumul international). Asadar, verificati daca mesajul este corect atat din punct de vedere al limbii romane cat si din punct de vedere al tehnoredactarii. Nu folositi abundent litere mari sau semne de punctuatie, nu inlocuiti diacriticele cu grupari de genul sh, tz. Semnele de punctuatie se pun imediat dupa ultimul cuvant care le preceda, dupa care urmeaza un spatiu si urmatorul cuvant; asemanator si in cazul parantezelor - un spatiu inainte de deschiderea si unul dupa inchiderea parantezei, iar in cadrul parantezei nu se lasa spatiu dupa primul si inainte de ultimul cuvant


QUOTE(March)
Anterior de a fi politician Abbas a fost in tineretea sa membru activ al organizatiei Fatah fiind alaturi de Arafat. La vremea aia organizatia era considerata terorista pentru atacurile pe care le organiza prin Europa. Iar Thaci a fost terorist iar acum e politician ( deci ca si Abbas)

Thaci a fost terorist, Abbas nu, din cate stiu eu. Nu prea vad motivul pentru care Kosovo "merita" independenta, iar Palestina nu. Situatiile celor doua provincii mi se par destul de asemanatoare.

Acest topic a fost editat de abis: 20 Jun 2011, 05:24 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

22 Pagini V  « < 13 14 15 16 17 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 June 2024 - 05:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman