HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

22 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Israel
Marduk
mesaj 16 Apr 2010, 06:47 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cum stiu evreii sa scoata banii din orice, bravo lor daca tine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2010, 08:20 AM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



In prezent, evreii provoaca Libanul si Siria. O sa iasa tambalau, si "bineinteles" ca Hizbollah e de vina.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 17 Apr 2010, 10:00 AM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



QUOTE(Cla @ 17 Apr 2010, 09:20 AM) *
In prezent, evreii provoaca Libanul si Siria. O sa iasa tambalau, si "bineinteles" ca Hizbollah e de vina.

Adica cum interzicerea ipad-ului de catre Israel provoaca cele doua tari ? Eu cred ca serviciile secrete israeliene au constatat ca acest ipad poate fi folosit de unii "turisti" ce vin in Israel pentru transmiterea de informatii cu caracter secret / militar in afara tarii . De aici si masura. Pentru care trebuiau totusi sa dea niste explicatii publicului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Apr 2010, 10:00 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 17 Apr 2010, 11:14 AM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Au intrat in Liban cu tancuri si blindate si au tras un gard, asa,

editat pentru limbaj obscen

De repetate ori au intrat cu avioanele militare in Liban.
Le-au spus oamenilor lor sa se retraga din peninsula Sinai, fie oricare, si turisti care doar sunt la baie acolo. (ca cica se asteapta la teroristi)

Pai care-s teroristii aiceaa??!

Mai departe: Regele Iordaniei se asteapta la un atac din partea Israelului asupra Libanului.
Siria a zis ca de data asta nu va inghiti si va sta deoparte.

It's show time !!

Nota: Numai ca de data asta cred ca Obama n-o sa mai tina cu prietenii de juma de New York... se-mpute.

Acest topic a fost editat de abis: 17 Apr 2010, 03:40 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Apr 2010, 12:44 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 17 Apr 2010, 12:14 PM) *
Pai care-s teroristii aiceaa??!

Teroarea naste teroare, nu conteza cine incepe. Pana la urma daca e sa analizam actiunile evreilor, ziduri, atacuri, Palestina impartita, etc. sunt doar actiuni defensive, menite sa protejeze statul evreu, care inca de infiintarea sa dupa WW2 a fost de neacceptat pentru arabi. Multi discuta azi despre locul in care trebuia infiintat statul evreu, parerile sunt impartite si aprig disputate, evreii insisi au hotarat ca tara lor nu poate fi in alta parte decat in Palestina, desi multi dintre cei care au visat si au luptat pentru un stat evreiesc isi au odihna vesnica pe alte meleaguri. Multe familii de evrei nu locuiesc in Israel, totusi sprijina prin toate fortele statul evreu desi ar putea sa aiba atitudinea romanilor pe care nu prea ii intereseaza soarta romanilor raspanditi prin aceasta lume. Evreii nu vor avea pace, orice cale ar aborda, atata vreme cat arabii nu renuta la ideea ca un stat evreu in zona este inacceptabil.

Acest topic a fost editat de Marduk: 18 Apr 2010, 12:45 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Apr 2010, 01:06 AM
Mesaj #41


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Foarte defensive... tu chiar crezi ce vorbesti. Zeci de zile survoleaza Israelul spatiul aerian din Liban, "Foarte defensiv", ca si regele Iordaniei vorbeste de un posibil razboi. dry.gif
N-ar fi rau, Marduk, sa mai citesti niste stiri alternative, und se zice adevarul.
Si stii ce-o sa auzim la televizor? Ca Hamas e de vina daca arunca vreun elicopter israelian de pe cer. Parol.

Acest topic a fost editat de Cla: 24 Apr 2010, 01:15 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Jun 2010, 01:04 AM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Culmea !! rofl.gif
We are the world, we're your TV. We con the world wink.gif
Bravo Israel, ai belit-o rau de tot. Tocmai de la tinerii tai !! biggrin.gif
Oamenii batrâni sunt speriati si-i bine asa, shalom !! Viitorul apartine tinerilor. clapping.gif
Tinerii vor pace, mai ales între israelieni si arabi. Sa nu uitam câte casatorii mixte exista.
Doar prostii batrâni din Tel Aviv, New York and some se mai umfla. Si nu uita sa ceara bani de la Germania, tocmai de la oameni care n-au ceva de-a face cu al 2-lea razboi mondial.
Dar asa-i baiu, hai sa ne facem niste bombe atomice cu pretul Germaniei. Si nu numai asta, hai sa-i napastuim, sa-i santajam, ca iasa niste submarine pe moca. Si nu numai aia, milioane de euro si o gramada de Heckler + Koch, Mauser etc. spoton.gif
Vorba exacta numit santaj e "Auschwitz"si "Buchenwald" Prostii de pe-atunci au murit demult, dar noi înca mai tragem. Si Israel trage pe seama noastra.

Acest topic a fost editat de Cla: 6 Jun 2010, 01:56 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2010, 02:50 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Guvernul israelian a infiintat o comisie de ancheta in cazul atacului asupra flotilei soldat cu 9 turci morti.
Din Comisie fac parte si doi straini : nord-irlandezul David Trimble ( Laureat Nobel pentru Pace ) si fostul procuror militar canadian Ken Watkin.

Binenteles ca islamistii de la Ankara maraie in continuare !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jun 2010, 02:57 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Parca initial respingeau ideea unei comisii de ancheta, de ce au facut pasul inapoi?

Pe cei doi straini cine i-a selectat? Israelul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Jun 2010, 02:59 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 14 Jun 2010, 02:57 PM) *
Pe cei doi straini cine i-a selectat?

Moise rofl.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 14 Jun 2010, 03:00 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2010, 03:30 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 14 Jun 2010, 03:59 PM) *
Moise rofl.gif

Care i-a platit cu cate o "tablita' de aur ! rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 21 Jun 2010, 02:59 AM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 24 Jun 2009, 06:23 PM) *
Domnu' Obama a rugat Israel sa stea linistiti si sa nu mai fure pamânturi din Cisiordania.
Ce face Israel? Îsi baga undeva rugamintea lui Obama si fura mai departe, si-si baga picioarele in drepturile palestinienilor.

mad.gif

Chestiunea nu este simpla. Evreii tind la o tara intre mare si Apa Iordanului. La urma urmelor arabii din Cisiordania sunt venetici veniti din Saudia. Nici regele iordanez nu i-a vrut. Acest "fura mai departe" este o exprimare de mojic. Asa au spus si ungurii romanului apropo de Transilvania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Jun 2010, 08:49 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Taunul @ 21 Jun 2010, 03:59 AM) *
QUOTE
...... Evreii tind la o tara intre mare si Apa Iordanului.

Si cum or sa faca asta?
QUOTE
a urma urmelor arabii din Cisiordania sunt venetici veniti din Saudia.

Eu stiam ca palestinienii sunt nomazi iordanieni nu sauditi, poti sa dai un link pentru stirea asta?


Acest topic a fost editat de Marduk: 21 Jun 2010, 08:49 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Jun 2010, 07:43 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2010, 09:49 AM) *
Eu stiam ca palestinienii sunt nomazi iordanieni nu sauditi, poti sa dai un link pentru stirea asta?

Inainte de avea pretentia asta, da tu link-ul mai intai pentru sustinerea ta !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 21 Jun 2010, 09:07 PM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 17 Apr 2010, 12:14 PM) *
Regele Iordaniei se asteapta la un atac din partea Israelului asupra Libanului.

Serios? Se asteapta? Asa ti-a destainut regele? Mai ai si alte perle?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 21 Jun 2010, 09:10 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(turbo trabant @ 14 Jun 2010, 03:59 PM) *
Moise rofl.gif
trabantul ala mai circula, sau s-a ramolit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 21 Jun 2010, 09:26 PM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2010, 09:49 AM) *
Si cum or sa faca asta?
Cu rabdare.
QUOTE(Marduk @ 21 Jun 2010, 09:49 AM) *
Eu stiam ca palestinienii sunt nomazi iordanieni nu sauditi, poti sa dai un link pentru stirea asta?

Iordanienii sunt hashemiti in majoritatea lor. Arabii Cisiordaniei au o regie diferita. Acesta e si motivul pentru care regele hasemit se teme de ei sa nu-l detroneze. Acesta este si motivul pentru care nu a vrut Cisiordania inapoi. De altfel nu i-a vrut de la bun inceput si dupa pacea de la Rhodos, timp de doi ani Cisiordania nu era parte din Iordania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 21 Jun 2010, 09:29 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(March @ 21 Jun 2010, 08:43 PM) *
Inainte de avea pretentia asta, da tu link-ul mai intai pentru sustinerea ta !

Exact asa i-am scris si eu la inceput, insa mai apoi am vrut sa-l ajut in cautarea lui si i-am dat citeva informatii.
Deh... Unii mai trebuie sa studieze.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 21 Jun 2010, 09:33 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(SORIN @ 30 Nov 2009, 03:11 PM) *
Sa stii ca tremura....de ras!!

Sorin.


Un clapon intr-un trabant
Frumusel si cam brebant
A plecat la Dunare
Sa bea apa tulbure.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jun 2010, 12:57 AM
Mesaj #55


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Faceti voi misto, dar n-o sa fie pace acolo pâna când nu-si îngroapa israelienii sediul atomic de la Dimona.
Si es mai si umfla-n pene aratând cu degetul înspre Iran, kk-m-as în capu lor de ipocriti, ajutati de cei mai mari ipocriti, SUA.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 22 Jun 2010, 03:22 AM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 22 Jun 2010, 01:57 AM) *
Faceti voi misto, dar n-o sa fie pace acolo pâna când nu-si îngroapa israelienii sediul atomic de la Dimona.
Si es mai si umfla-n pene aratând cu degetul înspre Iran, kk-m-as în capu lor de ipocriti, ajutati de cei mai mari ipocriti, SUA.


nu frumos vorgheste cla

parafrazez si io:

kk-m-as în capu' tau de prhlivan ramolit

dar, bineinteles, e in guma [americana de mestecat]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jun 2010, 05:15 AM
Mesaj #57


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Frumos ai zis-o, Taune. smile.gif
Nu m-ai atins nicidecum si nici nu vreau vreo discordanta între noi.
Dar ramân la ipocrizia israeliana: De ce se tace în ce priveste bombele atomice pe partea israeliana, si amarâtii de iranieni se chinuie sa faca ceva, dar acolo se uita CIA si Mossad cu ochi de vultur.

Daca reusesti sa-mi zici ceva plauzibil, esti bun.
Îl astept si pe Sorin, ca doar e nationalist înversunat. Cu pistolu-n mâna. Cea mai mare închisoare pe lumea asta (Gaza) n-are decât prastii cu care arunca un pic de pietre.
Sa vezi viitorul: Israel se pregateste pentru a ataca Libanul. Bineînteles pentru "a se apara."
Si pentru asta vor primi ajutoare de la New York, de la fratii Blumenfeind, Goldblum, Rosenbaum etc...
Si daca nu le ajunge banii, îsi aduc aminte de holocaust, si hai ca si Germania da ceva, ne-am scos.

Am voie sa ma kk pe ei? DA !!


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2010, 10:13 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Taunul @ 21 Jun 2010, 10:26 PM) *
QUOTE
Iordanienii sunt hashemiti in majoritatea lor. Arabii Cisiordaniei au o regie diferita.

Atat iordanienii cat si sauditii sunt sunniti dar de curente diferite, daca la asta te referi, probabil ca sti ceva despre Transiordania si despre dinastia hasemita si conflictul cu wahhabitii. Prin negocierile de pace de la Rodhos evreii au cedat toate teritoriile cucerite in schimbul semnarii pacii, dar arabii au refuzat, alegand calea desfiintarii statului Israel. Pe de alta parte Iordania este singurul stat arab care acorda cetatenie altor arabi, mai ales palestinienilor, celelalte state arabe nu acorda cetatenie altor arabi, palestinienii ramanand in aceste tari, refugiati, la marginea societatii.
QUOTE
De altfel nu i-a vrut de la bun inceput si dupa pacea de la Rhodos, timp de doi ani Cisiordania nu era parte din Iordania.

Iordania a detinut de facto Cisiordania din 1948 pana in 1967, palestinienii fiind socotiti cetateni iordanieni dupa ce Transjordania si-a schimbat numele in Jordania, care are si la aceasta data o mare parte a populatiei formata din palestinieni.


Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Jun 2010, 10:14 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 22 Jun 2010, 10:29 AM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Cla @ 22 Jun 2010, 06:15 AM) *
Frumos ai zis-o, Taune. smile.gif
Nu m-ai atins nicidecum si nici nu vreau vreo discordanta între noi.
Dar ramân la ipocrizia israeliana: De ce se tace în ce priveste bombele atomice pe partea israeliana, si amarâtii de iranieni se chinuie sa faca ceva, dar acolo se uita CIA si Mossad cu ochi de vultur.

Daca reusesti sa-mi zici ceva plauzibil, esti bun.
Îl astept si pe Sorin, ca doar e nationalist înversunat. Cu pistolu-n mâna. Cea mai mare închisoare pe lumea asta (Gaza) n-are decât prastii cu care arunca un pic de pietre.
Sa vezi viitorul: Israel se pregateste pentru a ataca Libanul. Bineînteles pentru "a se apara."
Si pentru asta vor primi ajutoare de la New York, de la fratii Blumenfeind, Goldblum, Rosenbaum etc...
Si daca nu le ajunge banii, îsi aduc aminte de holocaust, si hai ca si Germania da ceva, ne-am scos.

Am voie sa ma kk pe ei? DA !!


Chestia cu Iranul si bombitele lui are aspecte multiple. Adica de ce Iranul nu si altii da? Ca israelian nu uit ca Ahmadinejad a jurat ca va distruge Israelul. El e un Shia extremist si nu are respect pentru viata omeneasca [de fapt e un adept al lui Zalmoxe + Qu'ran].
Nu cred ca "Israel se pregateste pentru a ataca Libanul". Nici in 2006 nu Libanul a fost scopul ci Hizballah. Cit despre paralele necesare - din impozite. Platim o groaza de impozite.

" Cea mai mare închisoare pe lumea asta (Gaza) " - a venit timpul ca Mubarak sa deschida granita cu Fisia Gaza. Chestia e ca vrea parale de la americani. El spune ca gazanii sun foarte saraci si este adevarat.

Apropo. Ma mai distrez si eu, insa cearta nu caut. Parez doar - "arta" aceasta imi este bine cunoscuta si pana mi-e usoara.

Germania? Da-i in PM[amii] lor! Viata unui om nu are pret.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 22 Jun 2010, 10:38 AM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2010, 11:13 AM) *
Pe de alta parte Iordania este singurul stat arab care acorda cetatenie altor arabi, mai ales palestinienilor, celelalte state arabe nu acorda cetatenie altor arabi, palestinienii ramanand in aceste tari, refugiati, la marginea societatii.

Regele are in Iordania cca. doua milioane de refugiati ne-hasemiti si se teme sa nu fie detronat de ei, caci "palestinienii", dupa datele census-ului, aproape ca detin majoritatea. El i-a primit in 1948, insa refugiatii s-au puit peste masura [dpdv al regelui].

QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2010, 11:13 AM) *
Iordania a detinut de facto Cisiordania din 1948 pana in 1967, palestinienii fiind socotiti cetateni iordanieni dupa ce Transjordania si-a schimbat numele in Jordania, care are si la aceasta data o mare parte a populatiei formata din palestinieni.

Nu asa stiu eu. Cisiordania a fost integrata in regat abia in 1950. De Jure.
In 1967 Israel a cucerit Cisiordania si a vrut sa pastreze doar Ierusalimul de Est, inapoind restul. Moshe Daian a facut Iordaniei propunerea oficiala, insa regele a refuzat fiind foarte vesel ca a scapat de "palestinieni".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2010, 10:39 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Taunul @ 22 Jun 2010, 11:29 AM) *
QUOTE
Ca israelian nu uit ca Ahmadinejad a jurat ca va distruge Israelul. El e un Shia extremist si nu are respect pentru viata omeneasca [de fapt e un adept al lui Zalmoxe + Qu'ran].

Exista si o alta ipoteza cum ca Ahmadinejad ar fi evreu (dupa nume) iranian (familia sa) trecut la islamism. Nu numai Iranul doreste distrugerea statului Israel exista si nazisti americani care doresc acelasi lucru si multi alti islamisti si antisionisti.


Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Jun 2010, 10:41 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jun 2010, 01:06 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Taunul @ 22 Jun 2010, 10:29 AM) *
de fapt e un adept al lui Zalmoxe

poti sa dezvolti?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2010, 01:27 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Taunul @ 22 Jun 2010, 11:38 AM) *
QUOTE
Regele are in Iordania cca. doua milioane de refugiati ne-hasemiti si se teme sa nu fie detronat de ei, caci "palestinienii"

Ce este asta hasemiti ne-hasemiti, cred ca faci confuzie intre dinastie si cetatenie si sau "secta" islamista careia apartin palestinienii sau iordanienii. In ceea ce priveste inmultirea palestinienilor ai dreptate, mai cunosc cazuri unde este folosita aceiasi strategie, dar nu cred ca se pune problema, in Jordania palestinienii sunt cetateni cu drepturi depline si au jurat credinta regelui. Marea problema a lui Husein a fost OEP-ul lui Arafat pe care de altfel i-a si expulzat din regat in Liban si Cisiordania dupa care a urmat ce a urmat atat in Liban cat si in Cisiordania.
QUOTE
Nu asa stiu eu. Cisiordania a fost integrata in regat abia in 1950. De Jure.

Corect, pana atunci a facut parte din Transjordania deci su jurisdictia emiratului hasemit.
QUOTE
insa regele a refuzat fiind foarte vesel ca a scapat de "palestinieni".

i-a refuzat pe palestinienii lui Arafat, ceilalti palestinieni care au cerut cetatenie iordaniana au ramas si sunt cetateni iordanieni, cei de care vorbeai ca s-au inmultit.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Jun 2010, 02:26 PM
Mesaj #64


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2010, 01:27 PM) *
n Jordania palestinienii sunt cetateni cu drepturi depline

Dupa câte stiu, nevasta regelui e palestinianca. Se poate sa ma însel, dar asa am citit pe undeva.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jun 2010, 06:49 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Taunul @ 22 Jun 2010, 11:38 AM) *
Regele are in Iordania cca. doua milioane de refugiati ne-hasemiti si se teme sa nu fie detronat de ei, caci "palestinienii", dupa datele census-ului, aproape ca detin majoritatea. El i-a primit in 1948, insa refugiatii s-au puit peste masura [dpdv al regelui].
Nu asa stiu eu. Cisiordania a fost integrata in regat abia in 1950. De Jure.


Nu te-ai prins ? Wikipedia lui zice altceva ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jun 2010, 06:57 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 22 Jun 2010, 11:39 AM) *
Nu numai Iranul doreste distrugerea statului Israel exista si nazisti americani care doresc acelasi lucru si multi alti islamisti si antisionisti.


Spre deosebire de Ahmi , americanii aia nazisti stau sub ochiul FBI ! Si apoi ei au ce au cu bogatanii evrei din America si nu cu Israel pe care multi nici nu stiu unde se afla pe harta.

Deci sa nu punem semnul egalitatii intre superpopii de la Teheran si altii (de ex. n-am auzit oe sauditi sa declare in public ca doresc distrugerea statului Israel )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Jun 2010, 07:08 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Echivalentii ayatolahilor si talibanilor din Israel au luat-o rau in barba. Curtea Suprema a decis ca scolile lor nu pot fi segregate dupa bunul lor plac ! Si nici sa inveti acolo numai Tora, Talmudul....pana te tampesti ( am auzit interviuri date de studenti din parinti "perciunati" care au parasit aceste scoli pentru a invata si altceva decat religie )

Cititi aici cum functioneaza democratia in Israel . Si intrebati-va daca se poate intampla asa ceva in Iran ! Sau in vreo tara araba cu regim islamist .



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 22 Jun 2010, 10:57 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(March @ 22 Jun 2010, 07:49 PM) *
Nu te-ai prins ? Wikipedia lui zice altceva ! biggrin.gif

Nu ma prind la chestiuni ne-verificate.

Wiki-Shmiki nu e Tora de Sinai.
ci
[uneori] - meniu de Ferentari

Adaos: Iordania l-a alungat cindva pe Arafat si banda lui de mardeiasi din teritoriul ei.

Acest topic a fost editat de Taunul: 22 Jun 2010, 10:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Jun 2010, 12:13 AM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 22 Jun 2010, 06:57 PM) *
Si apoi ei au ce au cu bogatanii evrei din America si nu cu Israel pe care multi nici nu stiu unde se afla pe harta.

Perfect, March ! Punct ochit - punct lovit rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 23 Jun 2010, 10:28 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cla @ 23 Jun 2010, 01:13 AM) *
Perfect, March ! Punct ochit - punct lovit rofl.gif

Ma refeream la unii americanii din aia. Nu la tine !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

22 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:32 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman