HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

25 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Candidatura Dlui "vot De Blam", procesul electoral si alte instrumente ale democratiei reprezentative
Candidatura dlui "Vot de Blam"
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 34
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Cucu Mucu
mesaj 17 Jun 2009, 08:02 PM
Mesaj #36


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 17 Jun 2009, 06:06 PM) *
Participarea masiva la vot pentru si indepartarea celor mai rai dintre candidati.

... si votarea lui Basescu, cel mai drept dintre toti strambii, nu? ohyeah.gif


Vax, de 20 de ani facem asta si uite cu ce lichele ne-am pricopsit!


A, si pot face si ceva valurete mici si prin media locala. Eu ma raliez ideii lui Leonardo, incepem cu voturi anulate si la urmatoarele alegeri il propunem pe "Vot de blam" candidat. Ar avea efect mai mare asa, desi e mai "galagios" "vot de blam din prima. rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Jun 2009, 10:38 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



după cum se poate vedea, eram complet dezinteresat de politică până nu demult, când am constatat că politicienii şi guvernanţii îşi bat joc de noi cu neruşinare, fie că am participat sau nu la vot, fie că am contribuit sau nu cu ceva la situaţia actuală prin neimplicare. Aşa că subscriu iniţiativei de orice fel ar fi ea, pentru a încuraja o mişcare civică raţională, deschisă, bazată pe oameni adevăraţi, cărora chiar le pasă de viitorul copiilor noştrii, şi care să producă valuri, mici la început, dar talazuri destul de mari care să scufunde corabia ticăloşilor, iar cu marinarul suprem cu tot să debarce pe-o insulă. A Şerpilor, eventual.

putem începe prin a înfiinţa un portal dedicat pe net pe care să existe un manifest, o secţiune de dezbateri publice şi una de ştiri. Campaniile vor fi duse prin metodele cunoscute, propuse de Charon sau Cucu Mucu. Cu câţi mai mulţi oameni vor adera prin înscriere pe portal cu atât mai bine. Aş adăuga o secţiune juridică în care să fie explicate pe înţelesul tuturor efectele scontate ale modificărilor legislative propuse. Cred că ar fi important ca o serie de personalităţi publice să fie angrenate în această mişcare. Jurnalişti, formatori de opinie. Masele vor urma. Foarte important este ca mesajul transmis să fie foarte clar şi pertinent pentru toată lumea. Să nu cadă în derizoriu prin ţintirea unui segment de populaţie nesemnificativ. Să nu sune a demagogie ieftină. Şi nea Gheorghe de la ţară care vrea să primească alocaţiile pentru agricultură promise şi doamna Popescu, grefieră nemulţumită de corupţia şi favoritismele din sistemul juridic şi domnul Ivanescu, întreprinzător particular care nu-i de acord cu forfetăreala să poată găsi aici o soluţie la cum şi-ar putea manifesta opoziţia.

Acest topic a fost editat de Erwin: 17 Jun 2009, 10:42 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 17 Jun 2009, 10:57 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Leonardo, paradoxal desi e mai usor de realizat ceea ce propui tu e mult prea complicat, din punctul de vedere al procesului electoral, cumva frizeaza abstractul.
Omului de rand sau prea preocupat de grijile de zi cu zi ii trebuie o idee clara, o alternativa concreta si simpla, vizibila, palpabila, nu o presupunere ca un procent de voturi anulate... In fond si la urma urmei nimeni niciodata nu va fi motivat sa se duca la vot ca sa-si anuleze votul, dar poate fi motivat sa se duca la vot ca sa-si verse oful.
Nu i-as elimina din target-ul nostru pe oamenii simpli, i-as elimina pe ligai-pupincuristi, pe partizani, pe politruci si potentati, membri de gasca sau de famiglia, pe idiotii de orice fel. Avem, impartim acelasi electorat ca si restul candidatilor. trebuie sa ne adresam pe limba lor, fara a apela la mici si bere, fara a cumpara voturi si fara turism electoral, este nevoie deci de ceva foarte, foarte concret, foarte vizibil, cu nume si prenume, iar acest ceva concret poate fi dl. deBlam. Chiar daca dl deBlam nu va avea sansa de a fi prezent pe buletinele de vot, constiinta existentei sale este necesara pentru cetateni, astfel incat cetateanul care stie (a aflat) ca deBlam nu a putut candida, sa puna pentru el doua sau mai multe stampile pe buletinul de vot, eventual cu o mentionare in scris... pana la urmatoarele alegeri.
QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Jun 2009, 09:02 PM) *
Eu ma raliez ideii lui Leonardo, incepem cu voturi anulate si la urmatoarele alegeri il propunem pe "Vot de blam" candidat. Ar avea efect mai mare asa, desi e mai "galagios" "vot de blam din prima. rofl.gif

marius, pare sa fie foarte ok cum zici tu, dar reusita nu e posibila pe calea asta. Parerea mea este ca o campanie sustinuta pentru dl. deBlam poate sa aibe ca rezultat initial o anulare masiva a buletinelor. Esti un tip transant si foarte pragmatic, dar pragamtismul tau poate fi foarte usor confundat a fi superficialitate. La fel cum political correctness -ul lui abis poate fi confundat cu o placiditate rigida.

Din partea mea cand am deschis acest topic nu a fost nimic premeditat, deci nu pot sa servesc pe tava solutii... so help!!!
Ramane intrebarea: Cine poate elabora un program fezabil pe modelul pe care l-am dat mai sus? Este cineva aici cu experienta in managementul proceselor? Macar ceva propuneri pentru completarea tabelului?


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jun 2009, 10:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Leonardo
mesaj 17 Jun 2009, 11:07 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Charon nu are rost sa mai polemizam pe tema asta, ne-am spus deja parerile. smile.gif
Eu consider inca mai pragmatica si mai concreta ideea de anulare a voturilor in mod deliberat, si am argumentat deja deja de ce.

Dar sunt alaturi de voi daca decideti versiunea votului de blam, strans de semnaturi pentru modificare lege etc.
Decideti voi cum credeti ca e mai bine si merg alaturi de voi. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Jun 2009, 11:20 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



o campanie de mers la vot şi anulat voturile a mai fost, am primit pe mail înainte de alegeri anul trecut dacă nu mă înşel... şi nu prea a avut efect. Poate în condiţiile actuale, când tot mai multă lume este nemulţumită va avea un efect mai mare. Dar mesajul trebuie să fie mai bine întocmit, că la lehamitea actuală prea puţini mai citesc...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 17 Jun 2009, 11:22 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Nu polemizam, Leonardo, doar ca pana in postul meu de mai inainte nu am apucat sa-mi exprim opinia vis a vis de modelul tau de abordare a aceleiasi nemultumiri comune. Incercari de anulare masiva a voturilor au fost si la alegerile parlamentare de la sfarsitul anului trecut, dupa cum s-a vazut neconcretizate. Este necesara o exprimare palpapila a nevoii de atitudine. thumb_yello.gif

LE: vezi si confirmarea de la Erwin, despre incercarile de anulare masiva a buletinelor de vot

Acest topic a fost editat de CharonOfNyx: 17 Jun 2009, 11:25 PM


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 18 Jun 2009, 01:42 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ceva despre cum reţelele sociale gen twitter pot face istorie:

Clay Shirky...

cu exemple despre alegeri


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Jun 2009, 06:23 AM
Mesaj #43


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Sunt de acord cu Erwin, primul pas ar trebui sa fie un site, portal, cum vreti sa ii ziceti, unde sa se spuna pe scurt macar cam care e ideea, ce vrem. Il promovam pe net si in media clasica in paralel si vedem reactiile. Chiar daca nu vor fi milioane de oameni la inceput, nu trebuie sa ne descurajam (desi cred ca vor fi destui), cum am mai spus, nu trebuie sa fie ceva de moment. Iar lucrurile cu bataie lunga se fac in timp.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Jun 2009, 08:07 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sustin propunerile facute de Erwin si nefertiti, este un pas pe care ar trebui sa-l facem chiar aici la han, am putea spre exemplu ca motto-urile noastre de pe mess sa contina un link catre topicul acesta de pe Han, sau in e-mailurile pe care le trimitem sa inseram si acest link.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jun 2009, 10:11 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 17 Jun 2009, 09:02 PM) *
... si votarea lui Basescu, cel mai drept dintre toti strambii, nu?

Eu n-am pomenit numele lui Basescu aici, si nici nu sunt interesat sa-i fac propaganda. Daca tu crezi ca cel mai "drept dintre toti strambii" este Antonescu ori Geoana, voteaza-i pe ei. In mod evident perceptiile noastre asupra prestatiei politicienilor sunt incarcate de o mare doza de subiectivism, asa ca nu ma astept sa avem aceeasi parere despre "cel mai drept" sau "cel mai stramb".

Am convingerea ca aceasta idee nu va functiona, din mai multe motive:

1. Daca prezenta la urne este de cca 40% la alegerile parlamentare sau prezidentiale (cam atat a fost in 2008), ceea ce inseamna cam 7 milioane de voturi. Ca sa ai un procent semnificativ de voturi anulate (ori vot de blam) ar trebui sa obtii cam 2 milioane de astfel de voturi, ceea ce este imens; nici macar partide cu traditie, cu fonduri uriase de campanie, cu echipe profesioniste de campanie si cu mii de voluntari nu strang 2 milioane de voturi.

2. Lipsa unei finalitati clare a actiunii. Concret, care este scopul actiunii de boicot? Nimeni nu a spus pana acum ce anume, concret, vrea sa obtina. Care este acel lucru care, daca s-ar intampla, participantii ar fi multumiti si ar renunta la actiunea de protest. Cum spunea nefertiti: primul pas ar trebui sa fie un site, portal, cum vreti sa ii ziceti, unde sa se spuna pe scurt macar cam care e ideea, ce vrem. Deci, care este ideea? Ce anume doresc initiatorii acestui protest?

3. In mod evident, daca acest protest va ajunge sa fie pus in practica, majoritatea participantilor vor fi cei din mediul urban, scoliti, cu acces la informatie si mult mai putin dispusi la "vanzarea" votului. Prin urmare, voturile valabile, care vor decide cine sunt alesii, cui vor apartine? Nu cumva ne facem noua insine un deserviciu lasandu-i pe ceilalti sa hotarasca cine ia decizii in numele nostru? Concret, daca la toamna tu iti vei anula votul si ii vei convinge si pe altii care iti sunt apropiati sa faca acelasi lucru, nu vei contribui la cresterea procentului pe care il va obtine Basescu?

4. Campania de protest este extrem de usor sa fie prezentata, de catre mass-media cu interese politice cat de mici (si nu ma refer doar la trustul lui Felix), de catre comentatori neutri ori observatori ai vietii politice ca fiind antidemocratica si chiar periculoasa. smile.gif

5. Exista alternative la aceasta forma de protest. De exemplu, constituirea unui nou partid. smile.gif
Daca poti strange 2 milioane de voturi de protest, poti strange un numar apropiat si pentru a sustine o anume idee, un anumit candidat, o anume platforma. Nu poate fi mai greu sa mobilizezi 2 milioane de oameni impotriva sistemului decat sa mobilizezi 2 milioane pentru sustinerea unei idei nobile.

Ca sa nu ziceti ca sunt Gica-contra, voi incerca sa reduc participarea mea la aceasta discutie. Vom vedea mai incolo daca scepticismul meu este justificat sau daca voi ati avut dreptate. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Jun 2009, 10:59 AM
Mesaj #46


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Si luarea de atitudine poate fi un scop, in cazul asta. Ma mir ca n-ai inteles... wink.gif

Un partid are nevoie de bani, nu e acelasi lucru.

In fine, eu astept reactii constructive. Cum spuneam, primul pas e site-ul.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 18 Jun 2009, 11:00 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



QUOTE(nefertiti @ 18 Jun 2009, 06:23 AM) *
Sunt de acord cu Erwin, primul pas ar trebui sa fie un site, portal, cum vreti sa ii ziceti, unde sa se spuna pe scurt macar cam care e ideea, ce vrem. Il promovam pe net si in media clasica in paralel si vedem reactiile. Chiar daca nu vor fi milioane de oameni la inceput, nu trebuie sa ne descurajam (desi cred ca vor fi destui), cum am mai spus, nu trebuie sa fie ceva de moment. Iar lucrurile cu bataie lunga se fac in timp.


Primul pas e clar situl. Eu nu ma pricep dar sigur sunt coforumisti care stiu ce trebuie facut.
Trebuie luat un domeniu.
"VotdeBlam" punct ceva suna fain. Sigur is ceva costuri pt. site si domeniu. Eu ma angajez sa sa contribui la costuri.
Eu zig sa ne grabim sa demaram ca altfel daca facem o mie de socoteli va ramane doar o idee faina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Jun 2009, 11:05 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



hey! Tare ideea, I want in!

Stiu sa fac bannere, afise, grafica etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 18 Jun 2009, 11:13 AM
Mesaj #49


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Abis,

E amuzant sa mergi la vot sa-i votezi pe toti. Eu voi stampila toate pozitiile. O sa ma duc cu tusiera la mine sa nu raman in pana.
Daca e vorba de un nou partid trebuie spus de la inceput, altfel pare o manipulare-excrocherie. Imi doresc un partid nou dar pt. "vot de blam" e fain sa fie fara. Finalizarea in un partid ar altera ideea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 18 Jun 2009, 11:22 AM
Mesaj #50


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



ok! Am prins ideea voastra pentru o prezentza dedicata in spatiul web, un domeniu pe ".ro" cred eu ca-i cel mai bine.
Pentru a concretiza asta sunt necesare urmatoarele:
- stabilirea unui nume de domeniu si cumpararea acestuia de la RoTLD
- daca nu se ofera altcineva sa-l cumpere si sa devina proprietarul acestui domeniu, il cumpar eu.
- astept cateva propuneri pentru alegerea acestui nume (blam.ro este liber de ex.)

- hosting
- daca nu exista alte propuneri, ma ofer eu sa fac gratuit gazduirea, indiferent de cine ar fi proprietarul domeniului, pe un server dintr-un datacenter din Bucuresti

- un concept grafic pentru identitate
- daca e vreun grafician pe aici pe han sa ne faca o sigla reprezentativa
- propuneri pentru un slogan... ceva in genul "always Coca-Cola"
- cateva idei despre cum ar trebui sa arate pagina principala (dati exemple de genul: mi-ar place cam asa: http://exemplu.ro/pagina_care-mi_place)

- un administrator al site-ului (la nivel de continut)
- daca hostingul respectiv realizarea site-ului le fac eu, pot pune la dispozitia admin-ului un sistem de management dezvoltat de mine, foarte usor de folosit, un fel de WYSIWYG online; daca adminul stie sa faca o pagina in word sau power point, cunostintele acestea sunt suficiente pentru administrarea site-ului; deci adminul nu trebuie sa aibe cunostinte de programare web, dar trebuie sa stie... "sa-si vanda marfa"
- daca adminul prefera alte siteme de tip CMS sau blog le fac set-up pe server in conditiile cerute de admin.

abis, nu prea e buna ideea ta de reducere a participarii la discutie, pe mine ma intereseaza opiniile tale in legatura cu subiectul. thumb_yello.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jun 2009, 11:35 AM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(CharonOfNyx @ 18 Jun 2009, 12:22 PM) *
abis, nu prea e buna ideea ta de reducere a participarii la discutie, pe mine ma intereseaza opiniile tale in legatura cu subiectul.

CharonOfNyx, am spus ca ideea de a anula votul sau de a introduce un "vot de blam" nu mi se pare eficienta si ca, dupa parerea mea, nu va avea niciun rezultat pozitiv, asa ca prefer sa nu va incurc prea mult. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 18 Jun 2009, 11:40 AM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Pai, nu e deloc vorba de incurcat, dimpotriva. De exemplu cineva prea entuziast poate sa spuna o tampenie... in cazul asta un ochi avizat e necesar. wink.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Jun 2009, 11:47 AM
Mesaj #53


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



La partea tehnica eu nu ma pricep, o sa ajut la continut si la promovare. Pentru inceput.

Duminica dupa-masa o sa plec din Bucuresti vreo 7-10 zile si nu o sa am net mereu. Dupa ce ma intorc pot incepe sa contactez oameni pentru promovat ideea.



--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 18 Jun 2009, 12:35 PM
Mesaj #54


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(CharonOfNyx @ 18 Jun 2009, 12:22 PM) *
- hosting
- daca nu exista alte propuneri, ma ofer eu sa fac gratuit gazduirea, indiferent de cine ar fi proprietarul domeniului, pe un server dintr-un datacenter din Bucuresti


http://votdeblam.co.cc/

La tehnica ma mai pricep eu numai ca la continut chiar nu pot ajuta in luna urmatoare, stau cam prost cu timpul.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 18 Jun 2009, 12:38 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Jun 2009, 01:18 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



De aia n-are timp romanul serios de politica, pt ca mai si munceste smile.gif)...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 18 Jun 2009, 04:41 PM
Mesaj #56


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Propun ca prima data sa definim concret, foarte clar, conceptul, si apoi sa incepem sa il "branduim". Deci, sa incepem prin a defini ceea ce vrem, ne punem de acord asupra tuturor aspectelor, finalizam, apoi incepem cu slogan, banner, site, si, in cele din urma, dam drumul la promovare pe toate canalele.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 18 Jun 2009, 09:14 PM
Mesaj #57


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Ca aspect imi plac

http://www.plaicuboi.ro/

http://www.nemira.ro/blog/

http://www.dilemaveche.ro/

Precis mai sunt, dar cand vrei sa iti amintesti nu iti iese. Chiar nu-mi vin in minte acum, desi ma chinui de vreo 20 de minute. laugh.gif Dar ideea e sa fie ceva simplu, aerisit.

Charon, nu-i asa ca nu renuntam si te apuci de site? rolleyes.gif




--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 18 Jun 2009, 10:20 PM
Mesaj #58


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



QUOTE(Blakut @ 18 Jun 2009, 12:05 PM) *
hey! Tare ideea, I want in!

Stiu sa fac bannere, afise, grafica etc.


Eu stiu sa le distrbui. Sa ne grabim. La perioda de o luna merg in Arad, Timi sau Resita. Ma duc in piata si vorbesc cu aomenii. Cat sunt caiesele, rosiile,.. ? drool.gif Intreb cat e o spaga sa prinzi masa in piata ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 18 Jun 2009, 11:01 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Primul lucru care ar trebui să iasă în evidenţă, aşa cum a observat abis că ne trebuie un scop, o finalitate, este un slogan sau un manifest de genul:

"Te-ai săturat de democraţie originală, veşnic în tranziţie?"
"Vrei să ca România să aibe politicieni adevăraţi, care să te reprezinte?"
"Schimbarea de care avem nevoie o poţi începe chiar tu!"
"Votează Dl.VotdeBlam şi arată că îţi pasă!"

Ar putea apărea sub formă de filmuleţ flash la intrarea pe site, aleatoriu, de fiecare dată un alt slogan, dar nu foarte complicat şi nici foarte strident, ca să se păstreze curiozitatea celui care intră de a citi şi amănuntele.

Iniţiativele pe termen scurt, cum este campania "votdeblam", trebuiesc prezentate succint chiar pe prima pagină, cu trimiteri la amănunte, argumente, dezbateri, blog.

Ar trebui să fie două secţiuni, una publică şi alta accesibilă doar membrilor care trebuie să se înregistreze pe site pentru a putea posta în blog, la dezbateri ş.a.

Aş mai sugera o pagină gen wiki unde să poată fi definit pe parcurs, prin contribuţia comună a mai multor membrii, a unei platforme, a unor propuneri legislative (de către cei care se pricep) şi care să fie validate de către un sistem de notare sau votare publică. Părerile cele mai bune să poată fi strânse la un loc, ideile şlefuite, argumentele adăugate pe rând ş.a.

Aici aş adăuga ideea de la Agora virtuală, cu eventuală dezvoltare a site-ului în viitor către o nouă formă de democraţie, bazată pe soluţiile actuale şi viitoare de comunicare. Asta să fie unul din scopurile de atins pe termen lung.

Acest topic a fost editat de Erwin: 18 Jun 2009, 11:03 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 19 Jun 2009, 11:41 AM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



Salut, imi pare rau ca n-am fost pe faza zilele astea.. si ca am citit postul lui Leonardo de pe EBA prea tarziu. Imediat dupa ce l-am citit am vrut sa ii dau dreptate in ceea ce priveste rezultatul pe care il poate avea o mobilizare masiva pentru un vot de blam prin anularea votului. Chiar daca nu sunt de acord cu Charon pentru ca si eu cred ca initiativa Dl Vot de blam implica prea mult chiar si pentru ca am avea nevoie de sprijinul unor politicieni pentru a aduce casuta cu vot de blam in biletul de vot. O initiativa sociala care se bazeaza pe politicienii actuali duce la esec .
Alt amanunt care trebuie tinut minte e ca politicienii se vor folosi de o eventuala campanie reusita dusa in directia asta, urmand sa isi aroge drepturile si paternitatea acestei idei , sabotand-o totusi din interior pentru a nu avea finalitate, dar a ramane cu imaginea publica de sustinator sau mai rau initiator al campaniei.

Dar, pentru ca e un prim lucru pe care cei care activeaza pe la politica l-ar putea face impreuna si in mod constructiv , IM IN, all the way.
Daca aveti nevoie de domeniu .ro am sa il cumpar eu .
Orice alt ajutor necesar , contati pe mine.

Cheers!

Acest topic a fost editat de TheK: 19 Jun 2009, 11:49 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 Jun 2009, 01:24 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pana la urma de ce ar veni omul sa puna stampila pe voddeblam? Trebuie sa ii arati de ce asta e o alternativa palpabila la anularea votului. Personajul Dl. Votdeblam mi se pare ca are un nume care nu prea prinde la populatia enervata. Un politician nu s-ar simti jignit daca ar fi depasit de Domnul Vot de blam... pe cand daca ar fi depasit de un animal, un obiect sau oricum, un concept care l-ar lua in ras (sau care ar putea fi luat in ras...) atunci ar conta.

Candidatura lui Bula... biggrin.gif Romanul are nevoie sa-si descarce frustrarile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2009, 05:03 PM
Mesaj #62


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Erwin @ 19 Jun 2009, 12:01 AM) *

"Te-ai săturat de democraţie originală, veşnic în tranziţie?"
"Vrei să ca România să aibe politicieni adevăraţi, care să te reprezinte?"
"Schimbarea de care avem nevoie o poţi începe chiar tu!"

"Te-ai saturat sa alegi coruptii cei mai putin corupti?"
"Te-ai saturat de flote si matusi, baieti destepti sau filo-rusi?"
"Cere-ti Romania inapoi!"

"Votează Dl.VotdeBlam şi arată că îţi pasă!"

"Voteaza Blam pentru ciolan!"


Eu as mai sugera o portiune(pornind de la linkul dat de bagea Erwin mai in spate) in care oamenii care surprind chestii ilegale cu telefoane, camere, etc. in timpul procesului de votare sa le poata uploada pe site, urmand ca, eventual, sa le trimitem mai departe catre DNA/procuratura/televiziuni.

QUOTE
Candidatura lui Bula... biggrin.gif Romanul are nevoie sa-si descarce frustrarile.


Ai fi foarte repede aruncat in derizoriu si tras pe linie cu vadim si becali, tocmai asta e buba la romani, ca facem bancuri, radem si apoi nu mai avem nicio reactie. Asa, fiind ceva mai serios, poti coopta destui romani din aia 75% care nu vor sa voteze.

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 19 Jun 2009, 05:05 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 Jun 2009, 09:32 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Dar nu le oferi nimic daca castiga Blam. Care va fi castigul? cum adica ia-ti romania inapoi? Daca voteaza cu tine, care e faza?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Jun 2009, 12:14 AM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



votdeblam e doar primul pas dintr-o mişcare mai amplă... trebuie început de undeva, nu?

Sigur, Cucu Mucu, toate mijloacele tehnice care pot fi folosite pentru diseminarea informaţiei în timp real sunt utile în campanie, dar să ne spună abis dacă sunt considerate dovezi sau nu? unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 20 Jun 2009, 11:08 AM
Mesaj #65


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



E simpatica treaba cu Bula, dar si eu cred ca e riscant, ca ar cadea in derizoriu.

Charon a evadat? unsure.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Jun 2009, 11:49 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Binemai, dar mie nu imi place cum suna Dl. Vot de blam. E prea sec. Multi nici nu or sa stie ce e aia.

Trebuie gasit un nume clar, o imagine clara, simpla si un slogan direct si fara complicatii. Cine va reusi in tara asta sa aduca studentii la vot va castiga alegerile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 20 Jun 2009, 12:01 PM
Mesaj #67


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Se poate gasi o formula, nu cred ca e o problema, ideea e sa nu sarim de la o extrema la alta.

Da, ai dreptate cu studentii, dar trebuie ajuns direct la ei, nu neaparat prin organizatiile studentesti, ca astea-s politizate.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2009, 02:26 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Erwin @ 20 Jun 2009, 01:14 AM) *
Sigur, Cucu Mucu, toate mijloacele tehnice care pot fi folosite pentru diseminarea informaţiei în timp real sunt utile în campanie, dar să ne spună abis dacă sunt considerate dovezi sau nu?

Eu zic sa nu va risipiti energiile... Concentrati-va ori pe votul de blam, ori pe urmarirea corectitudinii alegerilor. Cine alearga dupa doi iepuri...

PS: Din ceea ce stiu eu, daca ai fotografiat o ilegalitate o poti prezenta ca proba in instanta. Insa retine ca eu nu sunt jurist.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 Jun 2009, 08:30 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Da, ai dreptate cu studentii, dar trebuie ajuns direct la ei, nu neaparat prin organizatiile studentesti, ca astea-s politizate.


Nu toate. Organizatiile mici nu. Ce am observat la organizatiile studentesti este ca ambitios e doar liderul, restul fac ce li se zice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2009, 12:57 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Mircea Geoana, la sfatul de taina pesedist din Turnu Magurele: „La o participare redusă la vot, PSD poate câştiga confruntarea cu partidele româneşti în aproape orice judeţ al României. Dacă ar fi existat resurse, organizare şi mobilizare, la acest nivel de participare, am putea câştiga, practic, în orice loc din România”.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

25 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 02:55 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman