HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Drapelul Romaniei, Culorile drapelului, pozitionarea acestora, traditie
Marduk
mesaj 13 Jun 2009, 09:55 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In aceste zile m-am gandit la Drapelul Romaniei si culorile sale. Exista in lume tari care au drapelul aproape identic cu al Romaniei (Ciad si Andora) unul din aceste state, facand un apel ca Drapelul Romaniei in forma si culorile sale actuale, sa nu mai fie arborat la ONU. Stiu ca in istoria noastra nu aceasta era forma si aranjamentul culorilor pe drapel. Intrebarea pe care vo adresez este daca sunteti de acord cu pozitia acestor culori sau cu pozitionarea traditionala. Ma preocupa acest lucru deoarece consider ca romanii nu au fost lasati sa-si foloseasca drapelul traditional pe care poporul la folosit la 1848. Am gasit aceste explicatii pe care in parte le accept, dar mi-as dori ca Drapelul Romaniei sa revina la forma, aranjarea si culorile traditionale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 13 Jun 2009, 09:04 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(marduk @ 13 Jun 2009, 10:55 AM) *
In aceste zile m-am gandit la Drapelul Romaniei si culorile sale. Exista in lume tari care au drapelul aproape identic cu al Romaniei (Ciad si Andora) unul din aceste state, facand un apel ca Drapelul Romaniei in forma si culorile sale actuale, sa nu mai fie arborat la ONU. Stiu ca in istoria noastra nu aceasta era forma si aranjamentul culorilor pe drapel. Intrebarea pe care vo adresez este daca sunteti de acord cu pozitia acestor culori sau cu pozitionarea traditionala. Ma preocupa acest lucru deoarece consider ca romanii nu au fost lasati sa-si foloseasca drapelul traditional pe care poporul la folosit la 1848. Am gasit aceste explicatii pe care in parte le accept, dar mi-as dori ca Drapelul Romaniei sa revina la forma, aranjarea si culorile traditionale.


Eu cred ca pana la urma suntem TRACI (TRAX) si vorbim limba TRACA, de aceea emblema noastra ar trebui sa fie ceva tipic noua (frunza de stejar ?!, calaretul TRAC ?!, eventual o emblema care sa cuprinda muntii si padurile in prim plan), ca si culoare de fond ar trebui sa adoptam probabil verdele inchis.
As pleda si pt. un simbol mai modern al aspiratiei umane la stele, semi-LUNA, desi statele islamice uzeaza mult de acest simbol.

Iti dai seama ca un roman nu se regaseste in tricolorul abstract, pe cand un turkmen amarat din desert, noaptea cand iese din cortul sau vede pe cer speranta si puterea sa (pai daca si cerul este de partea islamului, cum sa nu reziste musulmanul in fata rusilor chiar in conditiile cele mai vitrege).

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 13 Jun 2009, 09:25 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



http://www.youtube.com/watch?v=t0pttRqKtqQ...feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ADOmYD1kx8g...feature=related

Na, că îți explică aici cum devine cazu cu cele 3 culori și ce simbolizează ele ... așa că mai încet cu un steag verde, că nu sîntem mauritanieni sau pakistanezi. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Jun 2009, 09:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jun 2009, 09:10 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De ce nu am pastrat gaura facuta in steag la "revolutie", ar fi fost un steag original, expresie a vointei populare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Jun 2009, 09:24 AM
Mesaj #5


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@Marduk: Poate ca, cu gaura, n-ar fâlfâi corect, conform cu normele de la Bruxelles biggrin.gif

@infinitty: Te-ai facut musulman? Verde cu semiluna, auzi... dry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jun 2009, 09:36 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Totusi continui sa cred si sa sustin ca drapelul romanilor trebuia sa fie unul ce are culorile dispuse orizontal si nu vertical . Cred ca pana si in acest caz am fost fortati de imprejurari sa acceptam un steag care nu a reprezentat vointa, traditia si imaginatia poporului ci o facatura.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Jun 2009, 09:52 AM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si totusi, de ce ne-au mintit la scoala cum ca culorile ar fi rosu, galben si albastru, când sunt de fapt albastru, galben si rosu...
Si ne-au mai spus ca:
- rosu e sângele varsat de eroi în razboi,
- galbenul simbolizeaza lanurile de grâu,
- albastrul e cerul deasupra Patriei

Eu propun un steag de un alb imaculat, pe care sa stea scris #002B7F / #FCD116 / #CE1126

Si nu se mai enerveaza alte state biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2009, 10:35 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Io zic sa inlocuim rosul cu... portocaliu wink.gif Astfel n-o sa mai protesteze Ciadul la ONU laugh.gif

Acest topic a fost editat de March: 14 Jun 2009, 10:36 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 14 Jun 2009, 01:13 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(March @ 14 Jun 2009, 11:35 AM) *
Io zic sa inlocuim rosul cu... portocaliu wink.gif Astfel n-o sa mai protesteze Ciadul la ONU laugh.gif



Corect! laugh.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 14 Jun 2009, 03:41 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



mda,sau să punem culorile în formă de cocardă, ca pe camioanele armatei ..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Jun 2009, 04:57 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(infinitty @ 13 Jun 2009, 10:04 PM) *
Eu cred ca pana la urma suntem TRACI (TRAX) si vorbim limba TRACA, de aceea emblema noastra ar trebui sa fie ceva tipic noua (frunza de stejar ?!, calaretul TRAC ?!, eventual o emblema care sa cuprinda muntii si padurile in prim plan), ca si culoare de fond ar trebui sa adoptam probabil verdele inchis.
As pleda si pt. un simbol mai modern al aspiratiei umane la stele, semi-LUNA, desi statele islamice uzeaza mult de acest simbol.


Daca tot vrei steaguri fanteziste iti pot da o idee. rolleyes.gif ... Draco, steagul dacilor

http://www.enciclopedia-dacica.ro/armata_daca/dracones.htm

Iar acum fara gluma, deci la modul serios : prima atestare a celor trei culori stiute, rosu-galben-albastru, apare in documente din perioada in care a domnit imparatul Iustinian.

QUOTE
In anul 535 imparatul Iustinian a infiintat provincia Iustiniana Prima, in cuprinsul careia a intrat si Dacia Ripensis si Dacia Mediteranea. Este important de mentionat ca stema acestor provincii,l ocuita tot de neamul dacilor, avea in cromatica sa tot cele trei culori dispuse de la dreapta la stinga :rosu, galben si albastru.


Acest topic a fost editat de exergy33: 14 Jun 2009, 04:59 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jun 2009, 05:42 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(exergy33 @ 14 Jun 2009, 05:57 PM) *
Iar acum fara gluma, deci la modul serios : prima atestare a celor trei culori stiute, rosu-galben-albastru, apare in documente din perioada in care a domnit imparatul Iustinian.

Dispunerea lor era orizontala sau verticala?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2009, 05:52 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Da, si ? Care-i problema actuala ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jun 2009, 05:59 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Problema nu este de actualitate, tine de istorie, de modul in care romanii au acceptat un simbol care nu tine cont de traditie. Primele steaguri tricolore au fost orizontale si nu verticale, daca multi s-au impacat cu aceasta decizie, eu nu pot sa accept si mi-as dori sa se schimbe aceasta greseala asa cum mi-as dori sa se schimbe si alte greseli care au schimbat soarta acestui popor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Jun 2009, 06:21 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(marduk @ 14 Jun 2009, 06:42 PM) *
Dispunerea lor era orizontala sau verticala?


Citatul mi s-a parut foarte clar. De la dreapta la stinga .

QUOTE
Este important de mentionat ca stema acestor provincii,l ocuita tot de neamul dacilor, avea in cromatica sa tot cele trei culori dispuse de la dreapta la stinga :rosu, galben si albastru.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 14 Jun 2009, 06:32 PM
Mesaj #16


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(marduk @ 14 Jun 2009, 06:42 PM) *
Dispunerea lor era orizontala sau verticala?
smile.gif
Cred ca era orizontala, asa cum reiese din citatul dat de exergy:

QUOTE(exergy33 @ 14 Jun 2009, 05:57 PM) *
QUOTE

In anul 535 imparatul Iustinian a infiintat provincia Iustiniana Prima, in cuprinsul careia a intrat si Dacia Ripensis si Dacia Mediteranea. Este important de mentionat ca stema acestor provincii,l ocuita tot de neamul dacilor, avea in cromatica sa tot cele trei culori dispuse de la dreapta la stinga :rosu, galben si albastru.


... altfel cred ca ar fi spus "de jos in sus", sau respectiv "de sus in jos"

LE
Ups ... scuze, nu vazusem ca pana sa fac eu replay, raspunsese si exergy.

Acest topic a fost editat de CharonOfNyx: 14 Jun 2009, 06:35 PM


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jun 2009, 07:15 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In decursul celor o suta si ceva de ani de cand a fost stabilit drapelul actual, nu am cunostinta de vreo obiectie din partea vreunui guvern "burghezo-mosieresc", comunist sau iliesco-basescian cu privire la dispunerea culorilor. Si nici nu cred ca schimbarea lor ar aduce vreo cat de mica schimbare in starea politica-economico-socialo-morala a Romanicai actuale.

Acest topic a fost editat de March: 14 Jun 2009, 07:16 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 14 Jun 2009, 08:01 PM
Mesaj #18


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(marduk @ 14 Jun 2009, 10:10 AM) *
De ce nu am pastrat gaura facuta in steag la "revolutie", ar fi fost un steag original, expresie a vointei populare.


poate la noi să fi fost original ... ideea a fost inspirată probabil din revoluția ungară de la 1956, cînd tipii au decupat stema comunistă din tricolorul lor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 15 Jun 2009, 08:28 PM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(March @ 14 Jun 2009, 08:15 PM) *
In decursul celor o suta si ceva de ani de cand a fost stabilit drapelul actual, nu am cunostinta de vreo obiectie din partea vreunui guvern "burghezo-mosieresc", comunist sau iliesco-basescian cu privire la dispunerea culorilor. Si nici nu cred ca schimbarea lor ar aduce vreo cat de mica schimbare in starea politica-economico-socialo-morala a Romanicai actuale.


Adica vrei sa spui ca pana in 1945 cand tricolorul era pe orizontala si albastrul era un azuriu, tot asa se citea de la tepusa ?!, adica tot rosu, galben si albastru ?! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 15 Jun 2009, 08:32 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(exergy33 @ 14 Jun 2009, 05:57 PM) *
Daca tot vrei steaguri fanteziste iti pot da o idee. rolleyes.gif ... Draco, steagul dacilor

http://www.enciclopedia-dacica.ro/armata_daca/dracones.htm

Iar acum fara gluma, deci la modul serios : prima atestare a celor trei culori stiute, rosu-galben-albastru, apare in documente din perioada in care a domnit imparatul Iustinian.


Nu glumesc, iar draco-ul dacic este cam restrans, totemic si nu uneste toti tracii si nici intreaga perioada dacica-getica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 16 Jun 2009, 07:44 AM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(infinitty @ 15 Jun 2009, 09:28 PM) *
Adica vrei sa spui ca pana in 1945 cand tricolorul era pe orizontala si albastrul era un azuriu, tot asa se citea de la tepusa ?!, adica tot rosu, galben si albastru ?! rofl.gif



Ptrrrrrru! hold your horses!!! De unde naiba ai scos asta, că pînă în 1945 tricolorul era cu culorile pe orizontală?!?

Asta e una din tîmpeniile anului, cred.

Propagandă monarhistă mascată, dar nici chiar așa!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2009, 08:22 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 14 Jun 2009, 08:15 PM) *
Si nici nu cred ca schimbarea lor ar aduce vreo cat de mica schimbare in starea politica-economico-socialo-morala a Romanicai actuale.

Odata cu disparitia comunismului, toate fostele tari comuniste au facut schimbari ale simbolurilor statale si Romania a facut la fel dar din nefericire nu a mers pana la capat. Ne-am ferit intodeauna sa facem ceva care ar deranja vecinii, avem prea mult bun simt? suntem fortati de altii sa luam decizii care tin de traditia si mandria nationala? Desi romanii sunt cei mai putin nationalisti, exista multe voci care ne acuza de nationalism, desi tocmai cei care ne acuza sustin dezvoltarea nationalismului prin simbolistica si prin ore de istorie nationalista, traditionalista. Fara prezervarea traditiilor, romanii vor pierde cel mai puternic atu impotriva presiunilor globalizarii. Consider ca trebuie sa constientizam faptul ca suntem prea permisivi la tot ce vine din afara teritoriul nostru, ca acceptam prea usor solutii si ideii importate pentru probleme pe care romanii le rezolva onorabil de secole.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 16 Jun 2009, 10:36 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Batem apa in piua aici ! biggrin.gif Cea mai tare e aia cu culori orizontale pana in 1945 ! hh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Jun 2009, 11:53 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Poate a vrut sa spuna 1845 unsure.gif Eu nu cred ca batem apa-n piua, cred ca este un subiect cat se poate de interesant mai ales ca se pare ca exista o conventie internationala referitoare la pozitia culorilor de pe steagul national, conventie pe care nu respectat-o multe tari dupa caderea comunismului, Rusia, Ucraina, Belarus, Letonia, Lituania, Estonia, Slovacia toate au revenit la forma si culoarea traditionala a drapelului de stat, adica ORIZONTALA, perpendicular pe lance. Romanii speriati ca totdeauna au preferat din nou imensa ipocrizie care ne caracterizeaza.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 26 Jun 2009, 08:21 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Astazi a fost Ziua Drapelului Naţional.

In 26 iunie 1848, Guvernul revoluţionar a decretat ca Tricolorul - roşu, galben şi albastru - să reprezinte steagul naţional al tuturor românilor; cele trei culori împărţite în mod egal reprezintă principiul egalităţii, orientarea culorilor în sus semnifică verticalitatea, cifra trei este numărul perfect


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jun 2009, 10:32 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(CharonOfNyx @ 26 Jun 2009, 09:21 PM) *
orientarea culorilor în sus semnifică verticalitatea, cifra trei este numărul perfect

Steagul de la 1848 avea culorile dispuse orizontal nu vertical. Eu nu cred ca semnificatia verticalitati are vreo legatura cu poporul roman, am demonstrat din contra de-a lungul istoriei, ca nu stim sa ne pastram verticalitatea.

Numarul 3

Caracterizare
Caracterizat ca numar perfect, avand un inceput, un mijloc si un sfarsit, este simbolul Trinitatii. Persoanele caracterizate prin acest numar sunt pline de jovialitate, sunt ingenioase, darze, vesnic optimiste si increzatoare, pline de farmec, tandre, sociabile, fara complexe de inferioritate, au o vitalitate contagioasa si uneori sunt vorbarete pana la exasperare. Poseda o imensa sete de cunoastere, sunt harnice si intreprinzatoare, dar tot ele sunt cele care promit mai mult decat pot face. Ca eventuale aspecte negative, pot fi enumerate superficialitatea, prefacatoria si ostentatia.

Partea finala se potriveste cel mai bine poporului roman.


Acest topic a fost editat de marduk: 27 Jun 2009, 10:18 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jun 2009, 12:05 PM
Mesaj #27


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk... daca eu as fi scris asa ceva, ar fi aparut imediat nationalistii (de care ma intreb de ce sunt in alte tari)
Na, cine se simte? Hai ! ohyeah.gif
Ca sa te stârnesc un pic mai bine, tine minte ce a zis Marduk si gândeste-te la o oaie si 3 ciobani.
Ca are dreptate, omu'.

Acest topic a fost editat de Cla: 27 Jun 2009, 12:09 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 27 Jun 2009, 12:27 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 27 Jun 2009, 11:32 AM) *
Partea finala se potriveste cel mai bine poporului roman.

Alo ! Nu jigni poporul roman ! Care din Decebal si Traian se trage tongue.gif ! ( Traian ala cu freza , nu ala chelbos laugh.gif )

La arme, patrrrrioti !

Acest topic a fost editat de March: 27 Jun 2009, 01:46 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Jun 2009, 01:12 PM
Mesaj #29


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(marduk @ 27 Jun 2009, 10:32 AM) *
Numarul 3

Caracterizare....


Fooarte tare, frate! rofl.gif Nu ii ghicesti si in palma la drapel, sa vezi ce spun incretiturile? rofl.gif

QUOTE
Na, cine se simte? Hai !


Cre'ca la mine marai printre scandurile la gard! mwah1.gif Mai nenea Cla, nu intelegi ca ti-ai pierdut dreptul de a mai ironiza Romania si pe romani atunci cand te-ai denumit neamt? Asa ca te rog eu, poarta-te nemteste, nu mai fi asa rroman... ohyeah.gif rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jun 2009, 01:31 PM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cucu Mucu, io ironizez pe fiecare, ori ca-i din Romanica, ori din Absurdistan spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Jun 2009, 01:40 PM
Mesaj #31


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 27 Jun 2009, 01:31 PM) *
Cucu Mucu, io ironizez pe fiecare, ori ca-i din Romanica, ori din Absurdistan spoton.gif


Vezi, bre, ca esti roman? Ce te dai neamt pe acilea la impresionat gagici? tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jun 2009, 01:44 PM
Mesaj #32


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Uff, m-o recunoscut, sa-mi baaaag... sorry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 Jun 2009, 10:27 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 27 Jun 2009, 01:05 PM) *
Marduk... daca eu as fi scris asa ceva, ar fi aparut imediat nationalistii (de care ma intreb de ce sunt in alte tari)

Cla eu cred despre mine ca sunt nationalist, dar eu is unul din aia care imi doresc ca poporul asta sa devina nationalist ca nemtii, danezii, olandezii, englezii, suedezii, si care ezi or mai fi prin UE, nu ca unii romani din ziua de azi, lipsiti si de orice demnitate si prosti la gramada de-i cara smecherii cu sacu si tot nu se mai termina.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Jun 2009, 10:51 PM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu vorbesc de "nationalistii" astia care se baga ca musca-n curu calului, daca eu critic România. Stii despre cine vorbesc.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Jun 2009, 10:57 PM
Mesaj #35


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



De mine vorbeste, marduce! rofl.gif Bre Cla, fii, bre, mai explicit, ca bagi uamenii la idei gresite pe aici! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman