HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vine Caldura!
exergy33
mesaj 28 May 2009, 08:53 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Normal ca trebuie mincate fructe si sucuri de fructe... caci daca nu le consumam vara, in sezon, atunci cind? rolleyes.gif

Spuneam ca nu trebuie mincate inainte de a iesi din casa, sau pe traseu.

Spicuiesc si eu din ce am invatat de la altii ce si-au trait toata viata prin zone calde.

Fructele si sucurile trebuie consumate cu cel putin doua ore inainte de a iesi din casa (se presupune ca in locuinta temperatura e acceptabila ... undeva sub 24 C), si in nici un caz dupa ora 18.
Consumul excesiv de lichide nu e recomandat. Eliminarea lichidelor prin urina e sanatoasa, cea prin transpiratie excesiva e daunatoare- spunea Ibn Sina/Aviccena in una din cartile sale, si mai adauga ca aceasta ultima forma de eliminare duce la imbatrinirea si slabirea organismului.

Trebuie facut ceva pentru a impiedica setea, nu pentru a o potoli.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 28 May 2009, 12:40 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Setea se poate impiedica numai daca bei lichide foarte des( sau mananci fructe suculente) tocmai pentru a nu ajunge sa-ti fie sete .
Eu stiam ca transpiratul este foarte sanatos . Sauna se practica in tarile nordice cu succes si nu e vorba de imbatranire ci de fortificarea organismului a sistemului imunitar . La fel si bautul lichidelor - vara pana la 3 l pe zi ( depinde de varsta , sex si mai ales de locul de munca ) .

Am uitat sa scriu ca , transpiratia are un rol in a elimina o parte din toxine din corp , prin pori si capacitatea de a regla temperatura corpului .

Acest topic a fost editat de Zed: 28 May 2009, 12:53 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 May 2009, 04:45 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Pentru cei din tarile scandinave si Rusia, sauna a fost ceva necesar, deoarece ei nu prea aveau ocazia sa transpire in mod natural, asa cum transpirau grecii, italienii ... sau chiar romanii, iar in plus de asta ajuta si la bolile reumatice.

Sportivii care, pentru a nu-si depasi greutatea impusa de categoria la care lupta, sunt nevoiti sa elimine greutatea prin transpiratie (sauna), povestesc cel mai bine despre starea de oboseala ce-i cuprinde dupa aceea. Se simt doar un pic mai bine decit niste rufe stoarse.

De ce?
Transpiratia excesiva duce la eliminarea sarurilor din organism.
Clorura de sodiu (sarea de bucatarie) regleaza circulatia apei in tesuturi prin fenomenul de osmoza.
Daca prin transpiratie si urina (datorita ingurgitarii unei cantitati prea mari de lichide) se elimina o cantitate mare de sare, ce nu e inlocuita imediat, intreg metabolismul se va deregla.
O cantitate insuficienta de sare in procesul metabolic, adica hipocloremia, induce depresia, (datorita dezechilibrului izotopic al singelui generat de lipsa sodiului), urmata de o stare de oboseala si sfirseala, uneori dublata si de o greata ascunsa, ca in final intreg sistemul nervos sa fie afectat.

Daca nu ma insel, sodiul e necesar in controlarea numarului de batai al inimii, printre altele.

Deci nu e o solutie in a bea la nesfirsit apa si alte lichide care au capacitatea de leaching (spalarea sarii din organism).

Corpul uman poate fi asemanat cu o linie tehnologica ce poate fi reglata ca sa lucreze intre anumiti parametrii standard/optimi.
Daca nu se respecta unul din ei ... totul se da peste cap.

QUOTE
Setea se poate impiedica numai daca bei lichide foarte des( sau mananci fructe suculente) tocmai pentru a nu ajunge sa-ti fie sete .


Chestia asta nu o cred pentru ca am vazut cu ochii mei cum cei ce traiesc in orasele de desert se feresc sa bea multa apa. ( expresia : bea apa ca prostul pe timp de arsita rolleyes.gif , am auzit-o la Yazd).

Un ceai verde si cald reduce starea de sete pentru cel putin doua ore.

Mai exista si alte remedii, insa in primul rind conteaza si ce se maninca pe timpul zilei. La Yazd, Kerman si Kashan, pe timp de vara, oamenii nu maninca carne decit foarte rar, dar ciudat ca restul mincarurilor consumate sunt foarte condimentate si asezonate.

De exemplu in Iran, din cele mai vechi timpuri, se punea in apa potabila un praf denumit khak shir ( lapte de praf - in traducere exacta, nu lapte praf smile.gif ).
Arata exact ca nisipul si se depune imediat pe fundul paharului.
Continutul trebuie amestecat si baut imediat. Induce racoare si taie senzatia de sete.

Chinezii practica un soi de presopunctura pentru a reduce senzatia de sete.

In general, atit tuaregii cit si chinezii din desertul Mongoliei, se imbraca cu cite doua sau chiar trei rinduri de haine, pentru a impiedica transpiratia.

Cautam pe net un articol mai vechi, nu l-am gasit, insa am dat peste ceva legat de patologia de canicula: http://www.emcb.ro/article.php?story=20080630152726981


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 May 2009, 04:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Zed
mesaj 28 May 2009, 09:34 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



exergy , tu vorbesti deja de deshidratare si Blakut saracul nu traieste in desert .
Are posibilitati sa se alimenteze adecvat si resurse de electroliti sunt la farmacie . Aici nu vorbim de pusta , stepa , desert . Aici vorbim de Bucuresti unde exista resurse . Vorbim de un oras , nu de un loc izolat si de cazuri extreme .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 May 2009, 10:19 PM
Mesaj #40


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ia uite unde dai si unde crapa, Blakut. Teorii feministe.

Bea bere cât încape si te dregi !! drunk.gif

Thunderstruck


Si întreaba-ti besica de câti electroliti a pierdut la pisare rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 28 May 2009, 10:35 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 May 2009, 10:46 PM
Mesaj #41


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine resuseste sa il depisteze pe Brian Johnson aici, primeste o inghetata !! rofl.gif

Hope You Like It


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 29 May 2009, 08:23 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Hai nu ma lua cu ACDC ca i-am ratat... unsure.gif

In clipa in care m-am oprit din baut cafea sau redbull nu am mai avut probleme. Numai ca mi-e sete toata ziua, bag in mine 3-4 l de lichid si transpir 2...

Topicul nu e neaparat despre mine, presupun ca si voi aveti aceleasi probleme...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 May 2009, 09:02 AM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(exergy33 @ 28 May 2009, 06:26 AM) *
In final lista lichidelor se reduce doar la doua : ceai verde si apa.
In nici un caz inghetata, sucuri de fructe, fructe, bere sau energizante.


Ceaiul verde nu e energizant? blink.gif

QUOTE
La fel si bautul lichidelor - vara pana la 3 l pe zi ( depinde de varsta , sex si mai ales de locul de munca ) .


Numai sa nu se exagereze, pt ca apoi apare intoxicatia cu apa, care e letala fara drept de apel. jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 May 2009, 10:18 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(Cucu Mucu @ 29 May 2009, 10:02 AM) *
Numai sa nu se exagereze, pt ca apoi apare intoxicatia cu apa, care e letala fara drept de apel. jamie.gif


La PANA la 3 l cum am scris nu are cum sa apara , nu am scris ca trebuie sa bei atata si se refera la un om adult . Un om de 70 kg are nevoie de apa in jur de 2,8 l/zi (vara !!! ), asta inseamna 30-30ml /kg corp . Am mai scris ca e vorba si de loc de munca , nenea gheoghe care sapa santuri ( in oras ! ) are nevoie sigur de asta .Tu te referi la hiponatremie , aia fiind intoxicatia cu apa .

Blakut , 4 l e ca mult , sper ca macar ai o alimentatie echilibrata .

Pacat ca nu apare intoxicatie si la bere ( nu ma refer la intoxicatia cu alcool ) , ca unii baga in ei intre 5-7 l in fiecare zi .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 29 May 2009, 11:45 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Si mie mi se pare prea mult 3l de apa, mai ales ca, pe zi, pe langa apa, bem si cafea, supe, poate o cana-doua de ceai.
Ceiaul diuretic (inclusiv cel verde) baut in exces are ca efect eliminarea mineralelor din organism.

De-aia sunt de acord cu vorba batraneasca "Ce e mult strica". Nu e rau sa te hidratezi, asa cum nu e rau sa te alimentezi, dar moda asta cu multa apa pe zi este la fel de nociva ca deshidratarea.
Da, am constatat pe pielea mea ca apa in exces produce transpiratie si, in consecinta, deshidratare. Si demineralizarea.
Asa ca beau apa, ceaiuri, poate si o supa, dar nu ma reped sa torn pe gat lichide ca insetata.

Cred ca am mai discutat in cadrul unui alt topic despre cum se bea apa. Eu personal beau un pahar de apa dimineata, pe stomacul gol si, in decursul zilei, cate putin, dar constant.

PS Cunosteti, sper, o regula importanta a muntelui: pe munte nu se toarna apa in organism. Se bea cate o gura, cate putin, de la poale pana la varf. La fel si taranul pe camp: nu da pe gat bidoane de apa, ci foloseste plosca aia multe ore in sir.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 May 2009, 01:02 PM
Mesaj #46


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Zed @ 29 May 2009, 11:18 AM) *
Un om de 70 kg are nevoie de apa in jur de 2,8 l/zi (vara !!! ), asta inseamna 30-30ml /kg corp .

Ntz, inseamna 40 ml/kg corp dupa artimetica mea. rofl.gif


Si nu e nevoie sa sari asa de fund in sus, am vrut doar sa evidentiez ca excesul de apa poate avea urmari grave, nu te-am contrazis, zau, sa-mi sara başcheţii! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 May 2009, 01:12 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



andra_v , am scris lichide , PANA la 3 litri de LICHIDE , NU 3 L APA PLATA de la robinet si e vorba strict de vara ! Acolo intra si cafeaua( care are efect diuretic ) si ceaiul si sucurile , naturale au ba , ciorba & supa , fructe , ca sa nu mai vorbesc de pepenele verde .

Hai sa lasam cazurile si locatiile extreme si sa vedem ce putem face intr-un oras civilizat unde sunt resurse .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 May 2009, 01:18 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Doamnelor, dar cu berea ce aveti? Sau spritzul rece cu apa de fantana ......




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 May 2009, 01:25 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(Cucu Mucu @ 29 May 2009, 02:02 PM) *
Ntz, inseamna 40 ml/kg corp dupa artimetica mea. rofl.gif
Si nu e nevoie sa sari asa de fund in sus, am vrut doar sa evidentiez ca excesul de apa poate avea urmari grave, nu te-am contrazis, zau, sa-mi sara başcheţii! rofl.gif


Da , poti sa-ti dai seama ca era o greseala, nu de aritmetica ci din neatentie , ca nu aveam de gand sa repet 30 .
Si nu sar de de fund in sus , ca stau bine cu nervii si am rezistenta mare la frustrare . Deci , nu e cazul . Si nici macar nu am luat-o ca pe o contradictie ci ca pe o completare , daca tu o vezi asa , inseamna ca asa interpretezi tu anumite mesaje , asta-i treaba ta , dar nu a fost scris in si cu acest scop . laugh.gif

Deci , cum spunea mai jos , hai sa vedem ce metode si resurse eficiente avem la dispozitie tinand cont ca traim intr-un oras civilizat .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 May 2009, 01:45 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(turbo trabant @ 29 May 2009, 02:18 PM) *
Doamnelor, dar cu berea ce aveti? Sau spritzul rece cu apa de fantana ......

Vinul mai nou se bea cu cola , nu esti la curent rofl.gif
Eu personal nu am nimic cu berea . Nici macar nu o consum .

Solutie pentru canicula . Propun sa se faca mai multe astfel de puncte in oras . laugh.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 May 2009, 01:53 PM
Mesaj #51


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Zed @ 29 May 2009, 02:45 PM) *
Vinul mai nou se bea cu cola , nu esti la curent rofl.gif

Iac, e o barbarie!

Pe langa boza matale, io propun mai multe concursuri de tricouri ude! devil.gif Cat despre bere, sa nu va puna dracu' sa beti (chiar si bere) si apoi sa iesiti in caldura, ca ales-bules, vorba romanului Paraipan.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 May 2009, 02:00 PM
Mesaj #52


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Blakut @ 24 May 2009, 09:05 PM) *
Nu mai pot. Vine caldura deja si simt ca innebunesc. Am de facut zilnic drumuri de o doua ore cu autobuzul, si caldura e o problema mare.

Cum facem sa dormim bine noaptea cand e foarte cald afara? Cum combatem oboseala si toropeala cauzate de caldura si stress? Bauturile energizante si cafeaua nu prea au mare efect, avand in vedere ca nu prea e bine sa bei cofeina pe caldura. Cu toate astea, dupa un drum de o ora in autobuz, in soare, ajuns la facultate si mort de somn, un RedBull face minuni.

Voi cum faceti sa nu va mai fie somn, sau sa nu fiti obositi in conditiile astea?


In casa folosesc aerul conditionat, dar pentru cine nu are, un cearsaf ud atarnat in fata geamului deschis face minuni.

Iar ca si bauturi, eu stiam ca un pic de cofeina nu strica(de exemplu se administreaza cafea sau ceai in caz de insolatie, poate doar cei suferinzi de tensiune arteriala sau de lipsa de calciu sa fie mai precauti), apa plata cu lamaie, ceai de menta. De altfel, uleiul de menta cat si cel de rozmarin si de trandafir, aplicate pe frunte si tample, au efecte revigorante. De asemenea, pe vreme caniculara, este bine sa se consume zilnic fructe si legume crude bogate in vitamina C (stiu asta pentru ca am avut probleme cu splina pe vreme caniculara din cauza insuficientei de vitamina C).


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 May 2009, 02:00 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Zed @ 29 May 2009, 01:45 PM) *
Vinul mai nou se bea cu cola , nu esti la curent rofl.gif

Si tine de sete? rofl.gif

Uite solutia de canicula a la trabant:

Undeva, pe plaiurili ioropii, sub un nuc batran dar umbros, o bancuta si o masa. Fantana la 2 metri, damigeana proaspat scoasa din pivnita cu un vin bun, usor sec. Pe masa o pita si ceva branzeturi.

Undeva in fundal , prin usa deschisa se aude cum la televizor urla cateva stiriste isterizate despre dezastrul care s-a abatut asupra europei si cata dreptate avea al gore cand le recomanda sa bea apa plata.

Cum naiba sa nu iubesti canicula.....




--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 May 2009, 02:15 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE(turbo trabant @ 29 May 2009, 03:00 PM) *
Si tine de sete? rofl.gif


Nu , dar te doare capul . Nu mai vreau sa repet iexpierienta rofl.gif

Branza sau cascaval cu struguri drool.gif

cucu_mucu , cum e faza cu berea si caldura ?! Eu habar n-am , nu consum . Ca-i vad pe toti pe la terase ( nu seara ci la amiaza ) si baga la bere in ei si apoi ies in soare . E la fel cu mi-a fost ie de la vin cu cola ?! rofl.gif ( eu am baut seara pe la 11 si dijaba ) .

Rehael , da , cearsaf ud , creste umiditatea aerului si chiar face minuni , am experimentat si eu dar numai daca e vant . Si ceaiul de menta rece imi place vara . Ar fi mai bine sa-l beau cald dar nu imi place sa fac asta vara . Ulei de menta pe tample cred ca e de efect dar eu am incercat de cateva ori si am alergie . sad.gif In schimb am un sprey de picioare cu menta si lime , vaiiiiiiiii e mortal .

Acest topic a fost editat de Zed: 29 May 2009, 02:22 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 May 2009, 02:18 PM
Mesaj #55


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Rehael @ 29 May 2009, 03:00 PM) *
In casa folosesc aerul conditionat, dar pentru cine nu are, un cearsaf ud atarnat in fata geamului deschis face minuni.


Dap, face niste minuni... ca tu te-asi astepta sa iti fie mai bine dar el creste zapuseala in camera. Asa minune mai rar! rofl.gif Cu cat umiditatea mai mare cu atat caldura devine mai insuportabila, asa ca, mai degraba o patura uscata deschisa la culoare ar face o minune, acolo, mititica.


Zed
cucu_mucu , cum e faza cu berea si caldura ?!

Ba, te cam bolunzeste de cap combinatia, si, in loc sa te racoresti, mai rau iti faci. Insa, daca te asezi la bere si astepti sa vina seara band, e beton! rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cucu Mucu: 29 May 2009, 02:23 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 May 2009, 02:25 PM
Mesaj #56


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



De cand n-am auzit cuvantul bolunzeste! rofl.gif rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 May 2009, 02:27 PM
Mesaj #57


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



@Cucu Mucu

Deci, nu ai dreptate. smile.gif
Cel mai bine ar fi sa experimentezi varianta cearsafului ud atarnat in fata geamului deschis daca nu te prea pricepi la fizica, si anume la frumoasa ramura numita termodinamica, si dupa aceea sa vii sa spui la ce concluzie ai ajuns... cool.gif

Acest topic a fost editat de Rehael: 29 May 2009, 02:28 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 May 2009, 02:33 PM
Mesaj #58


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Rehael @ 29 May 2009, 03:27 PM) *
Cel mai bine ar fi sa experimentezi varianta cearsafului ud atarnat in fata geamului deschis daca nu te prea pricepi la fizica, si anume la frumoasa ramura numita termodinamica, si dupa aceea sa vii sa spui la ce concluzie ai ajuns...

Pai io e mai prosti, ca nu stie carte. Explica-ne matale ce principii termodinamice lucreaza pt a pastra coeficientul de confort termic la un nivel ok.

Cat despre "Deci", stai jos... patru! tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 May 2009, 02:37 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Zed @ 29 May 2009, 02:15 PM) *
Rehael , da , cearsaf ud , creste umiditatea aerului si chiar face minuni , am experimentat si eu dar numai daca e vant .

Daca nu e vant , facem. Un mic ventilator....



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 May 2009, 02:40 PM
Mesaj #60


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Cucu Mucu @ 29 May 2009, 03:33 PM) *
Pai io e mai prosti, ca nu stie carte. Explica-ne matale ce principii termodinamice lucreaza pt a pastra coeficientul de confort termic la un nivel ok.

Cat despre "Deci", stai jos... patru! tongue.gif


Deci, pune mana si studiaza singur,... ca nu-mi permit sa-i dau eu lectii lui "dom' profesor" cat ar zice el ca e de prost. tongue.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 May 2009, 02:48 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



nefe , laugh.gif

cucu_mucu ,ma gandeam eu ca nu te racoreste .Desi ii aud pe multi ca merg sa bea o bere rece sa se racoreasca (amiaza )si, ma intrebam daca chiar functioneaza .

turbo_trabant
Mi-am amintit un banc
Un el si o ea la marginea unei prapastii .
Ei ii fu cald.
El ii facu vant .

rofl.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 29 May 2009, 02:50 PM
Mesaj #62


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Zed @ 29 May 2009, 03:15 PM) *
Rehael , da , cearsaf ud , creste umiditatea aerului si chiar face minuni , am experimentat si eu dar numai daca e vant .


Un cearsaf ud in primul rand racoreste(prin absorbtie de caldura necesara evaporarii apei).

Da, este nevoie sa circule aerul intre mediul din interiorul apartamentului si cel exterior, de aceea trebuie sa fie geamul larg deschis. Daca nu ai usi de termopan cu garnituri de cauciuc care sa etanseizeze, ventilatie ar trebui sa fie suficienta. Existand ventilatie, se simte doar racoare si nu si cresterea umiditatii.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 29 May 2009, 02:59 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Un cearsaf ud in primul rand racoreste(prin absorbtie de caldura necesara evaporarii apei).


Credeam ca daca e umezeala se creste umiditatea aerului si transpiri mai mult. Adica ai senzatia de mlastina. Mai ales ca nu am ventilatie in mod natural (si nici in mod artificial)...
Geamul deschis e problema: e foarte cald cu el inchis (am termopan cu izolatie) si e foarte cald cu el deschis.

Somnolenta e problema mea cea mai mare de exemplu. Nu pot sa invat ziua nici chip. Daca beau cafea sau energizant, pe caldura asta ma urc pe pereti ori ma ia somnul si mai tare. Iar autobuzele nu au aer conditionat iar in unele nici nu se deschide geamul.

In schimb alta chestie tare, incercata de mine: e foarte bine cand beau bauturi reci (orice racoritoare). Am incercat insa ceai cald, verde sau negru, foarte concentrat. Au un efect energizant foarte bun, chair daca sunt calde.

Berea rece am observat ca e buna daca ramai la umbra terasei pana seara. Dupa o bere rece drumul spre casa poate fi chin tongue.gif..

Acest topic a fost editat de Blakut: 29 May 2009, 03:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 29 May 2009, 03:00 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Rehael
Eu chiar am vrut sa creasca un pic umiditatea atunci , ca era un aer asa de usat ca nu puteam sa adorm . Asta a fost motivul principal , apoi am observat ca se si racoreste .
Oricum e o idee buna si e la indemana oricui .

Blakut
QUOTE
Credeam ca daca e umezeala se creste umiditatea aerului si transpiri mai mult. Adica ai senzatia de mlastina.

Ala-i deja efect de sera . Nu la asta se refera Rehael . Daca ventilezi cu trebuie nu ajungi acolo .

Acest topic a fost editat de Zed: 29 May 2009, 03:05 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 May 2009, 03:11 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Zed @ 29 May 2009, 02:48 PM) *
El ii facu vant ...

Si se racori rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 May 2009, 05:10 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Rehael, in proiectarea sistemelor de ventilatie se foloseste o asa numita curba de confort.

http://gapyx.com/cmt/2008/01/dsm_absolute_...ve_humidity.jpg

Deci nu numai temperatura din spatiul locativ e importanta ci si umiditatea relativa si umiditatea absoluta de acolo.
Din cite stiu eu, chiar si cu geamul deschis, o parte din apa evaporata va ramine in casa.
Nu stiu de cite ori pe zi ai putea folosi tehnica cearceafului ud fara sa creezi probleme.

Un aer foarte cald si uscat, fierbinte chiar ( desert, spre exemplu) e mai usor de suportat decit un mediu cald si umed (Maria Caspica pe timp de vara smile.gif), unde, desi bate vintul, ai senzatia ca te plimbi printr-o baie in care cineva a uitat deschis dusul cu apa fiebinte.

QUOTE
Credeam ca daca e umezeala se creste umiditatea aerului si transpiri mai mult. Adica ai senzatia de mlastina.

Blakut, exact asa e.

QUOTE
Ala-i deja efect de sera .

Efectul de sera se refera la altceva ...


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 May 2009, 10:13 PM
Mesaj #67


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Blakut @ 29 May 2009, 09:23 AM) *
Hai nu ma lua cu ACDC ca i-am ratat... unsure.gif

am auzit ca si la belgrad au facut super show... zice lumea ca dupa ce ii vezi pe astia restul suna ca fanfara din cismigiu (si eu sunt printre lumea aia)

si legat de bere.. e aiurea.. cel mai bine e cu juma de votca, te lesina si nu-ti mai pasa unde te deshidratezi...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 May 2009, 01:53 PM
Mesaj #68


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



O alta metoda care te ajuta sa-ti revii cand te-a doborat vremea caniculara, este sa-ti uzi bratele cu apa rece macar pana la coate si sa folosesti comprese tot cu apa rece pe cap.


QUOTE(exergy33 @ 29 May 2009, 06:10 PM) *
Rehael, in proiectarea sistemelor de ventilatie se foloseste o asa numita curba de confort.

http://gapyx.com/cmt/2008/01/dsm_absolute_...ve_humidity.jpg

Deci nu numai temperatura din spatiul locativ e importanta ci si umiditatea relativa si umiditatea absoluta de acolo. Din cite stiu eu, chiar si cu geamul deschis, o parte din apa evaporata va ramine in casa.


E foarte bine ca stii asa de multe amanunte despre proiectarea sistemelor de conditionare a aerului... smile.gif Ce vreau de fapt sa spun este ca daca te intereseaza doar ventilatia, problema se rezolva doar cu o simpla elice actionata de un motor care se numeste... ventilator, ai carui parametri nu se calculeaza in functie de gradientul de umiditate.
Intradevar, acolo unde umiditatea atmosferica creaza diferite probleme, este nevoie de aparatele de conditionare a aerului, care sa mentina parametrii optimi de temperatura si umiditate ai acestuia.

Dar, cum tara noastra are climat temperat continental, umiditatea atmosferica excesiva nu reprezinta la noi o problema reala(cum dealtfel a sugerat si Zed), decat, poate, in incaperile supraaglomerate, insuficient ventilate. In schimb, cand locuiesti intr-o cladire insuficient izolata termic, intr-o incapere orientata S, SV, asa incat soarele sa-ti "mangaie" peretii cand are puterea cea mai mare, temperatura mediului este adevarata problema. In astfel de conditii, racorirea mediului cu cearsaf sau draperie uda si chiar stropirea pardoselii si a zidului cu apa, acolo unde se poate, se poate realiza fara ca apa evaporata care ramane in incapere sa depaseasca limita de confort pentru cei care locuiesc acolo, desigur, daca este asigurat si un curent de aer, sa zicem prin usa de la intrare lasata intredeschisa, sau un geam care sa fie intr-o pozitie opusa celui cu draperia uda. Daca nu asiguri ventilatia intre interior si exterior, asa-i, se poate atinge si chiar depasi limita de pe curba de confort, conditiile ajungand identice cu cele dintr-o sera sau dintr-o padure ecuatoriala.

QUOTE
Nu stiu de cite ori pe zi ai putea folosi tehnica cearceafului ud fara sa creezi probleme.


Pai spune ce fel de probleme crezi ca pot sa apara.
Eu, cat timp am fost nevoita sa o folosesc, n-am primit reclamatii de niciunde.



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 30 May 2009, 07:33 PM
Mesaj #69


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Rehael @ 30 May 2009, 01:53 PM) *
Dar, cum tara noastra are climat temperat continental, umiditatea atmosferica excesiva nu reprezinta la noi o problema reala


Zi zau cu limba scoasa! Cu cat umiditatea este mai mare cu atat caldura e mai greu de suportat, si viteversa. De aceea sunt mai usor de suportat calduri de 50 de grade la arabi decat de 40 de grade la noi. tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 30 May 2009, 09:16 PM
Mesaj #70


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Multumesc pentru sfat, dar sunt ok, limba mea nu este umflata, poate sta la locul ei. Imi pare rau ca tu ai probleme...

Caldura este foarte greu de suportat cu cat depaseste mai mult temperatura normala a corpului, termoreglarea facandu-se de fapt prin transpiratie, altfel omul ar muri; apa se evapora racind astfel organismul... la fel ca in "tehnica cearsafului".

Iata un link despre cat este de "usor" sa te descurci la temperaturi de peste 40 de grade in desert, acolo unde nu ai deloc probleme cu umiditatea din atmosfera...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 02:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman