HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dacii Si Tracii - Originea Românilor, 7ooo BC - Limba dacilor si limba română
abis
mesaj 21 May 2012, 07:01 PM
Mesaj #386


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 21 May 2012, 06:37 PM) *
"Poate apare intr-o zi"

Uite, iti dau eu in scris: nu o sa apara. Daca vrei si semnez. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 May 2012, 08:35 PM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



#

Acest topic a fost editat de exergy33: 21 May 2012, 08:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 May 2012, 08:44 PM
Mesaj #388


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Alte puncte de vedere wink.gif



QUOTE
We will attempt to get to know the very interesting―and still rather mysterious―age and scope of the spiritual ties between Romanians and Albanians. The Albanians are the Romanians’ only relatives from the Dacian-Thracian-Illyrian family. We will uncover here a fascinating terrain of interlinkages dating back to the beginning of history and which have not yet been sufficiently explored.

The Albanian-Romanian relationships are so profound and ample that even today the expression Vllahu është vëlla (English translation: “The Vallachian is our brother”) is commonplace in Albania. “The Albanians and the Romanians are blood brothers,”[1] used to say Nicolae Iorga. “I have written about the Albanians before and I am delighted to return to this subject. This is a truth that nobody has written before: That who controls the Albanians and the Macedonian Romanians, he controls the Orient. There are plenty of Romanians in Albania who are no different from Albanians. These two nations are the strongest there. Romanians are getting along better with the Albanians than with others. Odd thing! Albanians’ traditions are identical to those of Romanians from Macedonia, and, stranger still, they are very similar to those of Romanians from the Principates.”[2] There is nothing strange in this supposition if we take into account Romanians’ pastoral life to the North and South of the Danube. Our Roman-ness did not begin with Trajan’s invasion (101–106 AD), nor did it begin with Decebalus or Burebista. It started much earlier, by means of pastoral farming. We will analyze here its linguistic, ethnographic, and ethnological elements. The ethno-spiritual relationships between the Thracian-Romanian and Illyrian-Albanian pastoralism date from the proto-Roman and proto-Latin periods. I have chosen this topic because Albanians share ancient ties with the Romanians through language. These date back to before Christianly through an ethno-geographical link: Albania–Kosova–Timok Valley–Romania. History and religion explain and justify the closeness of these peoples both as ancient neighbors and modern developing nations. Old and deep ties connect the Romanians and the Albanians; only second hand politicians have ever ignored them. While Romanians survived in the arch traced out by the Carpathian Mountains and the Danube, the Albanians survived in an area that the Romans, the Slavs, the Turks did not manage to dominate. These three successive waves did not manage to destroy nor annihilate the Albanian identity and did not alter its features that render it so close to Romanians.


In acest citat am gasit un subiect interesant de meditatie ... lingvistica smile.gif

QUOTE
Some Romanian linguists asserted that, one thousand years ago, the Timok Romanian population was spread all the way to the Niş-Vranje cities, where it met with the ethnic Albanian population which inhabited the land to the Adriatic Sea. By admitting this link alone―a link that has been broken in the modern era―we can understand the cultural and linguistic relations between Albanians and Romanians. An interesting viewpoint, also presented elsewhere, is that the Aromanian language has fewer Albanian elements than the Romanian language; it is additional proof that Albanians have been in closer vicinity with the Romanians than they have with the Aromanians, probably in the regions of Kosova and further to the North-West, in the Timok Valley. Although officially termed Kosovo, Kosova cannot be Kosovo just like Moldavia, Craiova, Orşova, Cruşova cannot be Moldavio, Craiovo, Orşovo, Cruşovo.


http://www.zemrashqiptare.net/news/id-1019...of_history.html


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 May 2012, 08:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 23 May 2012, 07:17 AM
Mesaj #389


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Exergy, ce faci cu oamenii care nu stiu engleza? smile.gif
În primul rând, între Albania si Timok e Serbia.
în al doilea rând nu uitati de românii din Istria.

Acest topic a fost editat de Cla: 23 May 2012, 07:23 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 May 2012, 09:36 AM
Mesaj #390


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE(exergy33 @ 18 May 2012, 09:01 PM) *
Eu insa ma gandeam si la posibilitatea ca aceste doua limbi sa fi avut un substrat primar comun destul de consistent care sa fi permis absorbtia si flexibilizarea cuvintelor.


Și eu! Asta am avut în vedere zilele trecute când am pus întrebarea. Desigur, nu mă pricep destul la lingvistică, cu atât mai puțin la cea a popoarelor din vechime. Conexiuni lingvistice pot exista între popoare diferite cu origine genetică diferită, dar și diferențe însemnate între popoare cu aceeași origine genetică. Probabil alte dovezi arheologice și etnografice sunt mai importante pentru continuitatea și unitatea vlahilor coborâți din daco-geți, traci și iliri...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 May 2012, 10:40 AM
Mesaj #391


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu înca nu m-am lamurit de ce p.u.l.a e de gen feminin.
De ce nu e un pul, ca de puloi stim blink.gif
Lamuriti-ma lingvistilor, sa nu mor prost.

Acest topic a fost editat de Cla: 23 May 2012, 10:44 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 May 2012, 01:22 PM
Mesaj #392


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Vezi aici, nr.6: dictionar urban

rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 May 2012, 04:19 PM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Se dedica lui Marduk smile.gif


Misterul dacilor


Daca aș fi țigan, lucrurile ar fi tare simple cu privire la originea mea. În fapt, ei știu precis de unde se trag. Problema devine spinoasă când încerc să aflu de unde mă trag eu. Sunt dac sau roman?


Această dilema mi-a fost risipită săptămâna trecută, de câțiva specialiști aplecați cu o grație bovină asupra istoriei, precum Vanghelie asupra unui teanc de lovele: ne tragem din mamele noastre! Concluzia a venit spontan, după ce unii cu multă carte au zis că noi am fondat Roma, iar alții au zis că Roma ne-a fondat pe noi. Cu alte cuvinte, pe sistemul "a mea e mai mare", cei mai reputați specialiști români și-au dat cu părerea despre ce s-a întâmplat acum 2000 și ceva de ani, dar n-au ajuns la nicio concluzie. E clar că nu vom ști niciodată dacă ne înrudim mai mult cu Burebista, Decebal sau Traian, Barabas, Isaac sau Boris. Cert e că noi suntem o nație care a stat pe meleagurile astea la fel cum au stat strămoșii noştri: în fund, privind la stele.

Răscrăcărați de milenii de fel de fel de asupritori, cică ne-am păstrat ființa națională mai abitir ca dracu coada. (...)

Acest topic a fost editat de March: 25 May 2012, 04:20 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 May 2012, 06:02 PM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Erwin @ 23 May 2012, 10:36 AM) *
Și eu! Asta am avut în vedere zilele trecute când am pus întrebarea. Desigur, nu mă pricep destul la lingvistică, cu atât mai puțin la cea a popoarelor din vechime. Conexiuni lingvistice pot exista între popoare diferite cu origine genetică diferită, dar și diferențe însemnate între popoare cu aceeași origine genetică. Probabil alte dovezi arheologice și etnografice sunt mai importante pentru continuitatea și unitatea vlahilor coborâți din daco-geți, traci și iliri...



Asta ar fi doar un aspect smile.gif
Alt aspect ar fi problema cuvintelor declarate 'de origine slava' ce se gasesc in limba româna.

Am citit cateva din lucrarile lui Sorin Paliga, profesor universitar specializat in limba ceha, deci cu un serios fundament slav, si mi-au atras atentia cateva idei extrem de pertinente.

Una din ele se leaga tocmai de acest aspect.
Analizand lexicul popoarelor slave Paliga descopera cu surprindere ca destul de multe din asa zisele cuvinte de origine slava se afla doar in vocabularul slavilor aflati in imediata vecinatate a romanilor: sarbi, bulgari, ucraineni ... si nu in cel al cehilor, slovacilor, polonezilor, croatilor, slovenilor, rusilor chiar .
E vorba in special de cuvinte legate de formele primare de organizare statala, de pastorit, etc.
Deci e foarte probabil ca ei , slavii din imediata noastra vecinatate, sa le fi limprumutat de la noi. Mai bine zis de la românii ce au trait in acest spatiu in primele secole de crestinism.

Am vorbit pe larg despre aceste cuvinte in unul din topicurile de la Exploratorium.
Revin mai tarziu cu linku' de rigoare.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2012, 11:51 AM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(March @ 25 May 2012, 05:19 PM) *
".... cei mai reputați specialiști români și-au dat cu părerea despre ce s-a întâmplat acum 2000 și ceva de ani, dar n-au ajuns la nicio concluzie. E clar că nu vom ști niciodată dacă ne înrudim mai mult cu ...... Cert e că noi suntem o nație care a stat pe meleagurile astea la fel cum au stat strămoșii noştri: în fund, privind la stele.


De acord, imi place cum scrie Petre Niţeanu, are stil.

As mai adauga: "ne tragem din doi bărbați mari, Decebal și Traian, și vorbim o limbă latină, pe care o gândim în slavă. În acel moment, fruntea mi s-a încrețit, cerebelul a plecat în jos pe coloană și s-a proptit în coccis! Asta da istorie! Și ne mai întrebăm de ce ne ies copiii tâmpiți?"


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 27 May 2012, 02:09 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Acum ca s-a reparat Hanul, pentru cei interesati de o aprofundare a subiectului, nu doar de replici hazoase smile.gif , pot da si eu linkul cu studiul lui Sorin Paliga - Influenţe romane și preromane în limbile slave de sud.

http://egg.mnir.ro/pdf/Paliga_InflRomane.pdf

Acest topic a fost editat de exergy33: 27 May 2012, 02:12 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 27 May 2012, 03:00 PM
Mesaj #397


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-am reusit sa deschid pdf-ul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 27 May 2012, 04:17 PM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Eu l-am descarcat si l-am deschis fara probleme ... cu Firefox. Nu-mi pot explica de ce intampini probleme. unsure.gif

Un search cu "sorin paliga influente" te va duce exact la adresa de unde am descarcat cartea. Sper sa-ti reuseasca operatiunea.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 31 May 2012, 01:06 PM
Mesaj #399


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Recomand si eu (pentru cine este interesat si are timp smile.gif ) cateva surse biografice. Este vorba despre primele două volume ale colecţiei „Izvoare privind istoria României” editate de Academia Română în anul 1964 (le puteţi descărca aici şi aici, cărţile au fost digizate în cadrul unui proiect al Bibliotecii Metropolitane Bucureşti). În aceste volume un colectiv de specialişti au adunat toate textele antice despre daci şi le-au tradus în limba română. Astfel oricine poate avea acces la cele scrise despre daci şi geţi de către contemporanii lor. Interpretarea izvoarelor antice nu este o chestiune simplă, astfel că recomand a treia carte „Practica nemurii. O lectură critică a izvoarelor greceşti referitoare la geţi” de Zoe Petre care poate fi descărcată gratuit de aici, de pe pagina Editurii Polirom.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 31 May 2012, 04:52 PM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Am descarcat primul volum. Trec la studiat smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 8 Jun 2012, 08:59 PM
Mesaj #401


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



Zicea unul cum ca albanezii sunt o exceptie in cazul romanizarii dar nu putea argumenta nimic!

Pai tocmai ca la nord era zona latinofona nu la sud de linia Jirecek ! ... iar mai la nord inseamna tocmai miezul -nucleul presupusei latinatati balcanice undeva intre Sofia-Morava-Bosnia-Kosovo.

De ce sa fi fost romanizare "esuata" cand s-a infaptuit in coasta Italiei si in miezul latinatatii balcanice?! ... se reusea mai bine in stepele nord-pontice?!

Romanizare stopata de cine si de ce?! cand avem continuitate prin influenta italieneasca pana in 1945 !?


VACA: (animal domesticit in sudul Turciei si Irak prin 10.ooo BC):

Arabic: BAKARA
Aragonese: BACA

Cornish: bugh
Maltese: baqra
Manx: booa
Scottish Gaelic: bň ( BO-KAW /-gou?)
Welsh: buwch
West Frisian: ko

http://en.wiktionary.org/wiki/cow


Brythonic: *boukkā
Breton: buoc'h
Cornish: bugh
Welsh: buwch


Anatolian:
Hieroglyphic Luwian: wawa

Celtic: *bōws
Old Irish: bó
Irish: bó
Manx: booa
Scottish Gaelic: bň
Middle Welsh: bu "oxen"

http://en.wiktionary.org/wiki/Appendix:Pro...A%B7%E1%B9%93ws


Romanian: a merge, a duce (conduce /m^na ?)

Estonian: minema
Finnish: mennä
Hungarian: megy


Latin: eō (la), vādō (la), gradior

http://en.wiktionary.org/wiki/go

Amharic: märamäd
Arabic: mášā


Syriac: ܗܠܟ (halek) (...in CALE, ... pe cale, ...incaleca ...???)
Armenian: քայլել (hy) (k'aylel)
French: marcher
Hebrew: הלך (he) (halákh)
Hindi: टहलना (hi) (ṭahalnā), चलना (hi) (calnā), जाना (hi) (jānā)
Hungarian: járni (hu), menni


Latin: gradior (la), ambulo (la), vado

Occitan: marchar
http://en.wiktionary.org/wiki/walk


http://spokensanskrit.de/index.php?script=...mp;direction=SE

mArga m. way edit
मार्ग mArga m. road edit
मार्ग mArga m. passage edit
मार्ग mArga m. path edit
मार्ग mArga m. route edit
कीदृशः मार्गः अयम् ! kIdRzaH mArgaH ayam ! (= Cei "a merge" aia? -inversat -Ce-i mergerea aia ?! / Marge catra aia?! ) sent. What a road! edit
एषः मार्गः कुत्र गच्छति? eSaH mArgaH kutra gacchati?(= in'Cotro merge easta ...?! ) sent. Where does this path lead to? edit
मल्लेश्वरं गन्तुं कः मार्गः? mallezvaraM gantuM kaH mArgaH? = CAR'i merge ... la Malleswaram? ) sent. Which is the way to Malleswaram? edit
मार्ग mArga adj. belonging to or coming from game or deer edit
मार्ग mArga m. search edit
मार्ग mArga m. tracing out edit
मार्ग mArga m. track
mArga m. expedient (MERGI!?)

http://spokensanskrit.de/index.php?script=...mp;direction=SE

mArga m. track of a wild animal edit
मार्ग mArga m. reach edit
मार्ग mArga m. journey edit
मार्ग mArga m. way to or through edit
मार्ग mArga m. channel edit
मार्ग mArga m. seeking edit
मार्ग mArga m. right way edit
मार्ग mArga m. course edit


MARGA = WALK !!!

http://spokensanskrit.de/index.php?page=2


mArga m. hunting edit
मार्ग mArga m. way of speaking or writing edit
मार्ग mArga m. any track edit
जल-मार्ग jala-mArga m. water ways edit
वायु-मार्ग vAyu-mArga m. airway edit
मार्ग-शुल्क mArga-zulka n. toll [ charge upon traffic ] edit
उपागमन-मार्ग upAgamana-mArga m. approaches [ to a house or canal ] edit
अभिगमन-मार्ग abhigamana-mArga m. access [ =abh.- saadhana ] edit
मार्गं शुन्धयति mArgaM zundhayati verb caus. carve edit
मार्गं शुन्धयति mArgaM zundhayati verb caus. elbow one's way edit
मार्गं शुन्धयति mArgaM zundhayati verb caus. push one's way edit
मार्ग-दर्शक-दीप mArga-darzaka-dIpa m. beacon edit

तं मार्गं दर्शय taM mArgaM darzaya sent. Show him the way! edit

तव मार्गः कुत्र अस्ति ? tava mArgaH kutra asti ? sent. Where is your street?

TAUA MERGE CUTRA ASTI?! = A ta mergere /drum /cale in COTRO este?!


http://spokensanskrit.de/index.php?page=3


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 8 Jun 2012, 09:28 PM
Mesaj #402


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(abis @ 17 May 2012, 09:17 AM) *
... de care sa isi aminteasca - asta este fraza completa. Tu ai vreun stra-strabunic dac despre care sa iti amintesti?
Sunt convins ca nu vei gasi niciun roman actual care sa aiba ca stramosi doar daci si romani

De citit: Dacomania sau cum mai falsificăm istoria


Siteul este interesant, dar pare cam anapoda deoarece nu prezinta nimic care sa arate legaturile rom^nilor cu I. Roman, pe cand toti stim ca rom^nii traiesc intr-un ocean slav depate la ani lumina de Roma, Italia si I. Roman, ca latinii /romanii nu prea s-au intersectat cu noi decat tangential 106-123-250, pe cand turcii vechi au stapanit aici secole intregi, ungurii aproape un mileniu, slavii si ei ...?!

Asadar unde sunt legaturile cu Roma?! ... nici macar cultura noastra nu reflecta ceva roman/ latin.

Socul cel mare ar fi sa se descopere ca nu a existat vreo Dacie Felix, deoarece frontierele acesteia sunt conturate arbitrar pe hartile moderne si multe surse arata ca multe din Dacile nord-dunarene se gaseau in fapt la sud de Dunare.

Conform datelor obiective Dacia Romana nord-dunareana nu a existat vreodata, ea era controlata de anumite triburi confederate ale I. Roman si era pace atata vreme cat aurul din Apuseni ajungea pe Mures ori pe Jiu la sud de Dunare la romani, la fel si sarea.
In rest avem cateva castre pc. de observatie ce coexista cu triburile confederate.

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 8 Jun 2012, 09:35 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Jun 2012, 10:00 AM
Mesaj #403


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pentru Marduk - apar ipoteze noi

Citeste ca e interesant.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 Jun 2012, 10:59 AM
Mesaj #404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am citit, este o ipoteza interesanta care ar putea explica o alta ipoteza legata de fustanela galezilor si scotienilor, coditele impletite ale acestora, cimpoaiele, morile de apa din Apuseni, olaritul etc. Arheologul Ion Motzoi-Chicideanu prezinta clar si la obiect teza domniei sale :" Nu pot să spun dacă geții și dacii erau înrudiți. În primul rând nu le știm limba, ați auzit dumneavoastră de vreun monument de limbă dacă, getă sau daco-getă? Eu tot ce pot să fac este să interpretez materialele arheologice!" fara trimiteri si interpretari ca cele folosite de doamna istoric Zoe Petre. E clar ca nu avem dovezi despre cultura si civilizatia daco-getilor, dar nici nu ne putem hazarda sa facem afirmatii aberante legate de radacinile noastre, ale vlahilor, ale romanilor, moldovenilor, oltenilor, ardelenilor, dobrogenilor etc. Mie mi se pare corecta afirmatia ca nu stim mai nimic despre stramosii nostri, decat sa facem precum istoricii comunisti care au vrut sa faca din daci stapanitorii Europei sau in bataie de joc precum doamna Zoe Petre.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Jun 2012, 05:39 AM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Paralelea dintre daci si celti nu reprezinta ceva nou ... ipoteza in cauza e destul de veche si se bazeaza pe credinta comuna in nemurire.

Cateva informatii despre Dacia sec IV-VI, deci dupa retragerea romana.
http://arheologie.ulbsibiu.ro/publicatii/b...heca/xxi/10.htm


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2012, 08:58 AM
Mesaj #406


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(exergy33 @ 22 Jun 2012, 06:39 AM) *
ipoteza in cauza e destul de veche si se bazeaza pe credinta comuna in nemurire.

Si pe similitudini in privinta portului, a aspectului exterior (dacii sunt descrisi ca blonzi sau roscati, cu ochi albastri, inalti - adica nu prea seamana cu mediteraneenii ci au mai mult un aspect germanic)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jun 2012, 10:28 AM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 22 Jun 2012, 08:58 AM) *
Si pe similitudini in privinta portului, a aspectului exterior (dacii sunt descrisi ca blonzi sau roscati, cu ochi albastri, inalti - adica nu prea seamana cu mediteraneenii ci au mai mult un aspect germanic)

Sursa acestei descrieri?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jun 2012, 10:53 AM
Mesaj #408


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Jun 2012, 09:58 AM) *
.... au mai mult un aspect germanic

Celtii nu prea aveau aspect germanic, dar exista o ipoteza care zice ca dacii ar fi dani iar getii goti. Primii ar fi stramosii danezilor iar ceilalti sunt de neam germanic. Eu continui sa cred ca exista o puternica legatura intre daci si imperiul partilor, logic un asemenea imperiu putea avea granita la Pontul Euxin, Crimea d.p.d.v militar, strategic, romanii nu ar fi putut sa atace partii fara asi asigura flancul nordic, adica regatul dacilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2012, 10:59 AM
Mesaj #409


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 22 Jun 2012, 11:28 AM) *
Sursa acestei descrieri?

Sa dea naiba daca mai stiu smile.gif

Ori Herodot, ori Strabon... unsure.gif


Mărturiile literare antice îi aseamănă pe geto-daci, ba chiar şi pe traci, cu popoarele locuind în ţinuturile de miază-noapte ale Europei: sciţi, celţi, germani. Înalţi şi robuşti, bărbaţii daci aveau, în general, pielea de culoare deschisă, ochii albaştri şi părul blond-roşcat. Oamenii de rând purtau părul retezat pe frunte şi lăsat în plete destul de lungi pe umeri, ceea ce le-a şi atras numele de comati — „pletoşii”; la dacii nobili (tarobostes, pileati) e mai greu de stabilit portul părului din pricina căciuliţei din lână (pileum) pe care o purtau ca semn distinctiv al rangului lor. În orice caz, şi unii şi alţii purtau mustăţi şi barbă bogată, potrivite cu foarfecele. Unii autori antici afirmă că geto-dacii s-ar fi tatuat; după alţii, tatuajul era specific doar sclavilor lor, dar ştirile în această privinţă nu sunt destul de precise pentru a putea încerca vreo încheiere sigură.

Femeile dace par să fi fost frumoase, de o frumuseţe severă, aspră chiar, dar expresivă. Columna Traiană le înfăţişează, poate idealizându-le întrucâtva, zvelte, înalte, aparent puternice, purtând părul pieptănat pe tâmple, cu cărare la mijloc şi strâns la spate într-un coc.

Îmbrăcămintea geto-dacilor, destul de simplă, semăna întrucâtva cu portul popular românesc. Bărbaţii purtau pantaloni (cioareci) de două feluri: mai largi sau mai strâmţi pe picior, în genul iţarilor. Cămaşa, despicată în părţi, o purtau pe deasupra cioarecilor, incingându-se cu un brâu lat, probabil de piele sau, eventual, din pânză groasă. O haină cu mâneci şi cu creţuri, o mantie scurtă, fără mâneci, având uneori franjuri, sau o şubă cu blană pe dinăuntru, nu prea lungă, constituiau veşmintele de deasupra. Mantia, prinsă cu o fibulă (agrafă), avea, pare-se, o glugă cu care dacii îşi acopereau capul pe vreme rea. Femeile purtau o cămaşă încreţită, cu mâneci scurte, şi o fustă. Columna Traiană ni le înfăţişează purtând uneori şi o manta lungă, bogat drapată. O basma, probabil colorată, le acoperea părul.

Şi nobilii, şi oamenii de rând, bărbaţi şi femei, purtau în picioare călţuni de pâslă sau opinci de piele, dar nu încape îndoială că vara cei de la ţară umblau adesea desculţi. În săpături s-au găsit „mâţe” (crampoane) de fier care se prindeau de talpa încălţămintei pentru a uşura mersul pe gheaţă şi zăpadă. Natural, atunci când mergeau călare, dacii aveau la încălţăminte pinteni de fier.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 22 Jun 2012, 11:08 AM
Mesaj #410


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Multumesc, am mai invatat ceva.

Si cum isi explica toti astia care o dau cu mostenirea daca ca romanii sunt in medie mici , burtosi, negriciosi si cu par negru?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jun 2012, 11:25 AM
Mesaj #411


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu explica. Pur si simplu nu vorbesc despre asta.

Djuvara face exceptie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Jun 2012, 04:14 PM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Poate ca romanii originali, cei din Latium de exemplu, nu au fost deloc bruneti. S-au "brunetizat" pe parcursul cuceririlor smile.gif

Commodus, fiul imparatului Marc Aureliu era blond cu ochi de culoare deschisa.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Commodus..._-_20100226.jpg

Statuia lui oare seamana a roman sau a germanic ?


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Jul 2012, 04:47 PM
Mesaj #413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 21 May 2012, 08:01 PM) *
Uite, iti dau eu in scris: nu o sa apara. Daca vrei si semnez....

N-am vazut semnatura, dar dovezi despre stramosii altora au aparut, dovezile pot fi depistate genetic si daca la ei se poate nu vad de ce nu s-ar putea pentru orice cetatean roman.

"Rezultatul investigaţiilor sale genetice arată că 32% dintre bărbaţii britanici descind din britanicii originali, 12% din strămoşii germani, 11% din triburi de vânători şi culegători, iar 7% din vechii irlandezi."
vs
"niciunul dintre compatrioţii noştri de azi nu are un stră-străbunic dac de care familia lui să-şi amintească, cum nu are de altfel niciun străbunic roman cunoscut de bunicii lui; în schimb, oricare dintre noi poate avea un străbunic pe care familia l-a ţinut minte, şi care să fi fost grec, ungur sau armean"

Acest topic a fost editat de Marduk: 2 Jul 2012, 12:03 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Jul 2012, 10:03 AM
Mesaj #414


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



nu functioneaza linkul


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Jul 2012, 12:02 PM
Mesaj #415


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu stiu de ce nu functioneaza, ai aici adresa exacta.

Link : www.adevarul.ro/life/viata/Urmasul_celei_dintai_femei_de_pe_Pamant_traieste_in_Marea_Britanie_0_728927221.h
ml


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Jul 2012, 03:20 PM
Mesaj #416


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



"Documentul nu a fost gasit." Mai încearcă.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Jul 2012, 03:58 PM
Mesaj #417


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



L-am gasit

Inainte de toate, Daily Mail e un soi de Libertatea, gasesti acolo o gramada de prostii

De exemplu: "este descendentul direct al primei femei care a trăit pe Pământ acum 190.000 de ani" - astia nu au inteles nimic din conceptul de Eva mitocondriala

Eva mitocondrială este numele dat unei femei ipotetice reprezintând, în genetica umană, cel mai recent strămoș comun pe linie maternă (most recent common ancestor, abreviat MRCA în limba engleză). Cu alte cuvinte, aceasta a fost femeia din care coboară toți indivizii populațiilor actuale pe linia maternă, prin mamele acestor mame, și tot așa mai departe în trecut până când toate liniile converg la o singură persoană. Deoarece ADN-ul mitocondrial este transmis de la mamă la copii fără a suferi procesul de recombinare, toate moleculele de ADN mitocondrial de la fiecare persoană în viață sunt, prin definiție, descendente directe ale ADN-ului mitocondrial al acestei persoane. Deși se consideră că au trăit în perioade separate de mii de ani, Eva mitocondrială este corespondentul feminin al lui Adam cu cromozomul Y, cel mai recent strămoș comun pe linie paternă.

Se apreciază că Eva mitocondrială a trăit cu aproximativ 200.000 de ani în urmă,[1] cel mai probabil în Africa de Est[2] în epoca în care Homo sapiens sapiens (sau omul modern din punct de vedere anatomic) s-a separat ca o populație distinctă de alte sub-specii umane.


Cat despre asta: "32% dintre bărbaţii britanici descind din britanicii originali, 12% din strămoşii germani, 11% din triburi de vânători şi culegători, iar 7% din vechii irlandezi", as vrea sa vad si eu studiul ala. smile.gif
Pentru ca sunt convins ca altceva scria acolo: poate ca 32% din gene sunt de origine britona, 12% de origine germanica samd.

Acest topic a fost editat de abis: 2 Jul 2012, 03:59 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jul 2012, 08:45 AM
Mesaj #418


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



De ce se tem naţionaliştii de proiectul „deshumarea"

Una dintre cele mai mari controverse din lumea culturală are la origine un proiect extrem de serios. Este vorba de proiectul prin intermediul căruia cercetătorii Academiei Române, ai Universităţii Babeş-Bolyai şi ai Universităţii „Alexandru Ioan Cuza" încearcă să stabilească originea etnică a primilor voievozi ai Valahiei, cu ajutorul unor analizelor ADN-ului prelevat din necropolele domneşti. Tabăra „naţionalistă" a încercat să împiedice concretizarea proiectului, de teamă că analizele vor arăta o origine cumană ori pecenegă a dinastiei Basarabilor. O altă problemă este dată de faptul că cercetările ar putea arăta că primii voievozi valahi ar fi de origine maghiară. Cronicile arată clar faptul că, în special pe linie maternă, Basarabii se înrudeau cu marea aristocraţie din regatul medieval al Ungariei


Marduk, m-as distra pe cinste urmarind reactiile nationalistilor nostri daca s-ar constata stiintific ascendenta maghiara a Basarabilor. laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Jul 2012, 08:58 AM
Mesaj #419


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 2 Jul 2012, 04:58 PM) *
......Pentru ca sunt convins ca altceva scria acolo: poate ca 32% din gene sunt de origine britona, 12% de origine germanica samd.

Deci se poate ca macar un roman sa aiba in sangele genele unui stramos dac sau get?

QUOTE(abis @ 3 Jul 2012, 09:45 AM) *
..m-as distra pe cinste urmarind reactiile nationalistilor nostri daca s-ar constata stiintific ascendenta maghiara a Basarabilor.

Eu nu am o problema cu aceasta ascendenta, s-a mai intamplat in istorie ca si alte popoare mai cunoscute si cu o istorie mai bogata ca a noastra, sa aiba conducatori care nu proveneau din populatia autohtona, majoritara. Decizia de a stopa aceste cercetari este o prostie si nu m-ar mira ca la mijloc sa fie ceva religios, venit din zona BOR. Nu stiu cand vom scapa de paternialismul asta prostesc al unora care considera ca "pulimea" nu trebuie sa stie, sa afle, pentru ca nu stie sa interpreteze si trebuie ferita de socuri istorice, sociale.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Jul 2012, 10:54 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Jul 2012, 09:23 AM
Mesaj #420


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 3 Jul 2012, 09:58 AM) *
Deci se poate ca macar un roman sa aiba in genele sale sangele unui stramos dac sau get?

Probabil ca majoritatea romanilor au in sange si gene de dac ori de get. Nu cred ca sunt prea multi care sa nu aiba. smile.gif

Si pe langa genele daco-gete in mod cert au si alte gene, de-ale altor popoare care au trecut pe aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman