HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sfârşitul Lumii - Catastrofe Cosmice, Planetare, Naturale ..., Încălzirea globală, asteroizii, cometele, ţunami, ...
Rovaniemi
mesaj 3 Jul 2009, 07:35 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(turbo trabant @ 3 Jul 2009, 11:48 AM) *
antartica ca antartica dar sa vezi oceanul artic. daca e sa iasa o bubuiala mondiala de la ala iese.


rușii parcă au început oarece revendicări ale platoului oceanic ...

Cele 4 țări implicate să facă un turneu de hochei și care e mai tare, a lui să rămînă Arctica. jamie.gif Islanda, Feroe și Groenlanda/Danemarca nu se pun. thumb_yello.gif





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Jul 2009, 08:12 PM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, daca s-ar termina Gulfstream, jumatate din Europa ar fi în gheata.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Jul 2009, 06:56 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 3 Jul 2009, 09:12 PM) *
Marduk, daca s-ar termina Gulfstream, jumatate din Europa ar fi în gheata.

Nu numai Europa ar avea de suferit ci si celelalte tari, continente care sunt pe traseul acestei "oceanic belt". Este un scenariu vehiculat din ce in ce mai mult, din cate am inteles, am urmarit un doc pe NG, chestia asta s-a mai intamplat in trecut fiind urmata de glaciatiuni. Planeta noastra este intr-un echilibru precar, orice dezechilibru produce schimbari si reactii catastrofale pentru mediu si animale, tocmai de aceea adaptabilitatea este unul din criteriile cele mai importante ale selectiei naturale.

Acest topic a fost editat de marduk: 4 Jul 2009, 07:01 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Jul 2009, 06:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
infinitty
mesaj 5 Jul 2009, 05:26 PM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(marduk @ 3 Jul 2009, 12:27 PM) *
pai se pare ca aici este tragedia, in momentul in care salinitatea ocenului va scadea sub o anume concentratie, curentii oceanici se vor opri, centurile oceanice care fac clima sa fie asa cum o cunoastem, atunci se va instala o noua era sau miniera glaciara peste Europa, Canada si nordul USA.
Care canadieni? si Fane Spoitoru a fost pentru ceva timp canadian. Majoritatea locuitorilor din Canada sunt emigranti,
Care lume? acolo sunt doar marii rechini.


Nu salinitatea e problema !!!, CI o patura de apa dulce care ar acoperi zona oceanica de iesire la suprafata a Gulf stream-ului, ceea ce este imposibil in realitate deoarece e nevoie de cantitati uriase de apa varsate in acelasi timp in ocean ca sa nu apuce sa se amestece ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Jul 2009, 08:03 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(infinitty @ 5 Jul 2009, 06:26 PM) *
Nu salinitatea e problema !!!, CI o patura de apa dulce care ar acoperi zona oceanica de iesire la suprafata a Gulf stream-ului, ceea ce este imposibil in realitate deoarece e nevoie de cantitati uriase de apa varsate in acelasi timp in ocean ca sa nu apuce sa se amestece ...

SALINITATEA este problema, calculeaza cata apa dulce este in calotele polare, plus Groenlanda si vei avea tabloul perfect al catastrofei ce s-ar putea produce.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 5 Jul 2009, 09:34 PM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(marduk @ 5 Jul 2009, 09:03 PM) *
SALINITATEA este problema, calculeaza cata apa dulce este in calotele polare, plus Groenlanda si vei avea tabloul perfect al catastrofei ce s-ar putea produce.



Ar creste nivelul oceanului planetar cu cativa zeci de metri si anumite zone ar deveni mlastini, altele ar fi mari, lacuri, ori parti ale oceanului planetar.

Marduk, AIA CE SPUI TU E ALTA MANCARE ..., este vorba de cresterea nivelului oceanului planetar, iar salinitatea nu te incurca prea tare.

DACA susti bolduit ca ai dreptate, explica sa vad de ce esti atat de sigur, ca eu nu am inteles povestea cu salinitatea, decat in varianta vazuta de mine pe DISCOVERY ch., varianta fantezista, deoarece ti-am explicat cum stau treburile.




ALTE VARIANTE ERONATE:

1. Dinosaurii dispar datorita unui/ unor asteroizi, desi reptilele si pasarile rezista cu brio pana azi (in plus avem dinosaurii pitici din i-la Hateg, deci dinosaurii se puteau micsora pt. a supravietui).

2. Ciocnirea Terrei cu o planeta in trecut, ori nu stiu ce catastrofa ..., CU TOATE ACESTEA lantul evolutiv al speciilor nu a fost intrerupt si sa o ia de la capat de mai multe ori (dovada sunt fosilele).

3. Venirea amerindienilor in America pe uscat prin istmul Bering pt. a trai milenii izolatii intr-un colt de Alaska pana s-ar fi format un culoar in calota de ghjeata continentala pt. a trece in SUA.

Acest topic a fost editat de infinitty: 5 Jul 2009, 09:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Jul 2009, 08:02 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Exista o legatura intre salinitate si temperatura.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Jul 2009, 08:51 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(infinitty @ 5 Jul 2009, 06:26 PM) *
Nu salinitatea e problema !!!, CI o patura de apa dulce care ar acoperi zona oceanica de iesire la suprafata a Gulf stream-ului, ceea ce este imposibil in realitate deoarece e nevoie de cantitati uriase de apa varsate in acelasi timp in ocean ca sa nu apuce sa se amestece ...


Nope, nu e vorba de o patura de apa dulce ci de salinitatea scazuta din acele zone. In cazul unei salinitati scazute, apa calda ce vine de la tropice nu mai coboara in adancuri dupa ce se raceste (e o problema de densitate). In felul acesta se opreste curentul. S-au facut masuratori, se pare ca procesul deja a inceput. E un documentar pe undeva, cand voi avea timp il voi cauta si il voi posta aici.

Legat de treaba asta si de consecintele asupra climei, nu vi se pare suspect faptul ca inuie a fost o luna abundenta in precipitatii, desi meteorologii prognozau seceta? Plus de asta majoritatea site-urilor meteo, au cam dat chix cu prognoza pe Bucuresti in luna iunie... Oare ce sa insemne asta? Au plecat toti oamenii competenti de acolo? Ori s-au schimbat parametrii si acuma erorile sunt mult mai mari?

QUOTE
1. Dinosaurii dispar datorita unui/ unor asteroizi, desi reptilele si pasarile rezista cu brio pana azi (in plus avem dinosaurii pitici din i-la Hateg, deci dinosaurii se puteau micsora pt. a supravietui).

Exista un cumul de factori care a dus la disparitia dinozaurilor de mari dimensiuni, printre care si impactul devastator cu un asteroid. Concluzia asta se bazeaza pe analiza solului de acum 65 milioane de ani. Mamiferele, reptiele de mici dimensiuni si pasarile (urmasii dinozaurilor) au rezistat tocmai pentru ca erau mici. Tot ce era mare, in oceane si pe uscat a disparut. Impactul cu un asteroid probabil ca nu a fost o cauza directa. Dar consecintele, schimbarile climatice ulterioare, au dus la disparitia subita a animalelor de mari dimensiuni.
Care e faza cu dinozaurii pitici?

QUOTE
2. Ciocnirea Terrei cu o planeta in trecut, ori nu stiu ce catastrofa ..., CU TOATE ACESTEA lantul evolutiv al speciilor nu a fost intrerupt si sa o ia de la capat de mai multe ori (dovada sunt fosilele).

Ciocnirea terrei cu o planeta in trecut s-a produs inainte de aparitia vietii pe pamant. s-a produs la scurt timp de la formarea pamantului (cca 4,3 miliarde ani) si in urma acelei ciocniri s-a format luna. Este o ipoteza, dar e sustinuta de dovezi circumstantiale. Viata unicelulara se presupune ca a aparut in urma cu 3,5-4 miliarde ani, iar vietuitoare mai complexe abia in urma cu 600 milioane de ani.

QUOTE
3. Venirea amerindienilor in America pe uscat prin istmul Bering pt. a trai milenii izolatii intr-un colt de Alaska pana s-ar fi format un culoar in calota de ghjeata continentala pt. a trece in SUA.


Aici se pare ca sunt ceva descoperiri arheologice care indica o prezenta timpurie a oamenilor pe continentul american. Se pare ca nu au stat izolati inr-un colt de Alaska ci au populat destul de rapid america. Cum au ajuns acolo inca se dezbatie. Unii spun ca ar fiajuns in vase de pescuit, urmand un fel de lant de alge marine care forma practic un soi de autostrada smile.gif
E posibil sa fi existat mai multe grupuri, unul care a intrat prin nord, prin Alaska, iar altul prin sud, prin california, veniti cu barca.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jul 2009, 05:14 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Unele din metodele de prognozare a vremii se dovedesc a fi depasite sau ineficiente.
S-a mai discutat si la threadul despre fractali despre efectul unor factori peturbatori considerati 'de mica importanta' generatori de dezastre climatice, factori ce nu pot fi prevazuti si luati in calcul decit in cazul in care se apeleaza la modele fractale.

Furtunile de nisip ce s-au abatut recent asupra Iranului si Irakului nu au putut fi prevazute, iar in momentul in care au inceput, nimeni nu a prevazut ca vor ajunge pina la Teheran, relativ in nord, sau pina la Hamadan si Kermanshah, doua orase din zone muntoase, inchise jur imprejur de munti.

Nici acum, in momentul in care se consuma, nimeni nu-si poate explica de unde provine energia imensa care a maturat tone de nisip pe o distanta de mii de kilometri, din Golf si pina la poalele muntelui Damavand, locul unde se gaseste Teheranul.
De exemplu, azi, mai multe institutii au fost inchise la Teheran. La Esfahan este un adevarat iad rosu de nisip, iar la Kermanshah oamenii spun ca a venit apocalipsa pentru ca niciodata in istoria orasului nu a fost consemnata o furtuna de nisip. smile.gif

Nu m-as mira ca peste citeva saptamini sa ninga in Arabia Saudita ... rolleyes.gif

Se intimpla lucruri grave in atmosfera, de asta putem fi siguri, si se dezlantuie energii uriase producatoare de adevarate cataclisme.

Cred ca e normal ca europenii sa se astepte la furtuni cu grindina si la inundatii ...
Revin cu fragment dintr-un post mai vechi ... de la topicul despre fractali rolleyes.gif .

Lorenz era convins ca acumularile de date nu sporesc precizia unei prognoze meteo pe termen lung.
El spunea ca : "un sistem dinamic de tipul celui meteorologic e alcatuit dintr-un numar urias de elemente interactionale, hipersensibile la actiunea celui mai mic factor ".

John Briggs adauga : "Caldura degajata de capota unei masini, vintul produs de aripile unui tintar in Madagascar, aproape orice element neinclus in masuratorile unui meteorolog poate fi suficient pentru a schimba comportamentul unui sistem meteorologic."
(Fractals. The Patterns of Chaos, New York, London, Toronto: Simon & Schuster, 1992, p. 16).

Acest topic a fost editat de exergy33: 6 Jul 2009, 05:47 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Jul 2009, 08:48 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(exergy33 @ 6 Jul 2009, 06:14 PM) *
Furtunile de nisip ce s-au abatut recent asupra Iranului si Irakului nu au putut fi prevazute, iar in momentul in care au inceput, nimeni nu a prevazut ca vor ajunge pina la Teheran, relativ in nord, sau pina la Hamadan si Kermanshah, doua orase din zone muntoase, inchise jur imprejur de munti.


Ma intreb daca cineva monitorizeaza la scara globala toate aceste fenomene iesite din comun. Eu sunt convins ca exista o conexiune intre ele. Planeta pe care traim este vie, este in continua miscare, atat din punct de vedere tectonic, cat si din alte puncte de vedere, al atmosferei, biosferei, hidrosferei s.a.m.d. La asta adaugam sistemul solar si toate influetele corpurilor ceresti din apropiere. Si hai sa punem la socoteala si pe homo sapiens.
Schimbarile climatice, chiar daca nu sunt foarte dramatice, pot fi un semnal de alarma ca ceva se intampla, ca putem sa ne asteptam la schimbari si mai mari in viitor. In ciuda tuturor previziunilor, eu cred ca ne paste o noua "Ice Age".


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 6 Jul 2009, 11:44 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(actionmedia @ 6 Jul 2009, 09:51 AM) *
Nope, nu e vorba de o patura de apa dulce ci de salinitatea scazuta din acele zone. In cazul unei salinitati scazute, apa calda ce vine de la tropice nu mai coboara in adancuri dupa ce se raceste (e o problema de densitate). In felul acesta se opreste curentul. S-au facut masuratori, se pare ca procesul deja a inceput. E un documentar pe undeva, cand voi avea timp il voi cauta si il voi posta aici.


Salinitatea oceanului este aceeasi in toate punctele sale. rofl.gif

Sunt mincinosi si intre savanti.

Acum urmeaza o incalzire totala globala desi ne gasim in plina era glaciara Wurn !

Uite eu stau in zona Baia-Mare, Maramures si din 2002 nu am mai avut ierni adevarate, la fel am auzit ca si in Rusia situatia s-a cam incalzit (in America, Groenlanda este aproape si de aceea nu s-au schimbat prea multe).

La inceput de februarie 2002 ori 2003, seara erau nameti mari de zapada si vreo -15 grade, iar dimineata la ora 5, am iesit captusit bine cu haine groase si pana sa ajung la o statie BUs sa plec la Cluj, am ramas in pulover, iar dinspre sud batea un vant cald care in 15 minute a topit toata zapada ... si era plin de muste care roiau.


Situatia nu este la fel pt. toti rom^nii, deoarece cei aflati in zona extra-carpatica au avut de infruntat ierni cu precipitatii mult mai bogate sub forma de zapada si cu temperaturi mediocre din cauza faptului ca valul de caldura se uniformiza mai bine pana catre Rusia.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jul 2009, 07:26 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(infinitty @ 7 Jul 2009, 12:44 AM) *
Salinitatea oceanului este aceeasi in toate punctele sale. rofl.gif





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Jul 2009, 08:54 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE(infinitty @ 7 Jul 2009, 12:44 AM) *
Salinitatea oceanului este aceeasi in toate punctele sale. rofl.gif


Nu este aceeasi.
Gandestete ca e vorba de milioane de tone de apa (sau miliarde rolleyes.gif nici nu stiu, dar e vorba de foarte multa apa). Chiar si un copil de 10 ani stie ca la varsarea apelor dulci in mari si oceane salinitatea este mai mica. Imi aminteasc ca am invatat asta la geografie prin scoala generala.
Curentii oceanici mai amesteca apa si in timp tinde sa se egalizeze. Dar este un proces care dureaza, nu se intampla in secunde, nici in ore, nici macar in zile, dureaza luni sau chiar ani. Daca maresti debitele raurilor care se varsa in oceane atunci salinitatea scade mai repede in acel loc, mult mai repede decat reusesc curentii sa aduca apa sarata si sa o amestece.
Si culmea, cresterea debitelor raurilor si scaderea salinitatii se datoreaza exact incalzirii globale, pe care nu o contesta nimeni.

QUOTE
Sunt mincinosi si intre savanti.

De acord, de aceea trebuie sa facem propriile noastre cercetari. Pe langa faptul ca sunt mincinosi, mai sunt si o multime de erori, idei preconcepute, interese de tot felul, etc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 7 Jul 2009, 06:05 PM
Mesaj #49


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(actionmedia @ 7 Jul 2009, 09:54 AM) *
Nu este aceeasi.
Gandestete ca e vorba de milioane de tone de apa (sau miliarde rolleyes.gif nici nu stiu, dar e vorba de foarte multa apa). Chiar si un copil de 10 ani stie ca la varsarea apelor dulci in mari si oceane salinitatea este mai mica. Imi aminteasc ca am invatat asta la geografie prin scoala generala.
Curentii oceanici mai amesteca apa si in timp tinde sa se egalizeze. Dar este un proces care dureaza, nu se intampla in secunde, nici in ore, nici macar in zile, dureaza luni sau chiar ani. Daca maresti debitele raurilor care se varsa in oceane atunci salinitatea scade mai repede in acel loc, mult mai repede decat reusesc curentii sa aduca apa sarata si sa o amestece.
Si culmea, cresterea debitelor raurilor si scaderea salinitatii se datoreaza exact incalzirii globale, pe care nu o contesta nimeni.
De acord, de aceea trebuie sa facem propriile noastre cercetari. Pe langa faptul ca sunt mincinosi, mai sunt si o multime de erori, idei preconcepute, interese de tot felul, etc.


Daca te uiti pe harta lui Marduk, vei dedea ROSU in fata ochilor, adica aceeasi salinitate uniforma, cu mici exceptii, gurile de varsare ale raurilor in mari si oceane si zonele polare unde vara se topesc gheturile si iarna se refac, ORI aceste exceptii au existat mereu ca o constanta si nu s-a intamplat nimic din cauza lor cum nu se intampla nici azi !!!

ASADAR nu vad unde este problema ?!


HAIDEM sa-ti dau un reper, uita-te la coasta pacifica a Canadei British Columbia si vezi ca are o salinitate scazuta fata de cea din Atlanticul de nord si cu toate acestea curentul cald iese la suprafata, pe cand in dreptul Californiei unde salinitatea este exact ca in Atlanticul de nord, curentul cald nu iese la suprafata inca !!! rofl.gif

Acest topic a fost editat de infinitty: 7 Jul 2009, 06:10 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Jul 2009, 08:03 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(infinitty @ 7 Jul 2009, 07:05 PM) *
QUOTE
zonele polare unde vara se topesc gheturile si iarna se refac.

de azi inainte, ar trebui sa inaltam "rugi" ca aceste gheturi sa se refaca.
QUOTE
ASADAR nu vad unde este problema ?!

problema este ca umanii traiesc in Rai, dar nu stiu si continua sa caute un "rai" imaginar, descris de Biblie, ignorand faptul ca Dumnezeu nu ne spune cum sa regasim calea spre Raiul din care am fost "alungati". Eu sincer cred ceea ce am spus mai sus, traim in Rai dar nu stim asta.





--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 8 Jul 2009, 06:11 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



hai să vă povestească „tătucul vostru shape” cum va fi sfârşitul cosmic:

Vishnu îşi începe ultima lucrare teribilă vărsându-şi energia infinită în soare. El însuşi devine soarele. Cu razele-I nemiloase şi devoratoare, el soarbe orice urmă de fiinţă însufleţită. Întregul univers se usucă şi se ofileşte, pământul crapă şi prin fisurile adânci un val de arşiţă ucigătoare zvântă apele divine din abisul subteran, care sunt captate şi sorbite. Şi după ce seva vitală dispare pe de-a-ntregul atât din trupul cosmic ovoidal, cât şi din toate trupurile creaturilor vii, Vishnu devine vânt, răsuflare cosmică, şi suge din toate creaturile aerul dătător de viaţă. Substanţa uscată a universului se năpusteşte într-un ciclon ca frunzele veştede. Frecarea aprinde vârtejul de materie puternic inflamabilă; zeul s-a transformat în foc. Şi totul piere într-o conflagraţie gigantică, iar apoi se cufundă într-o cenuşă mocnită. În cele din urmă, sub forma unui nor uriaş, Vishnu lasă să cadă o ploaie torenţială, dulce şi curată ca laptele, pentru a stinge incendiul lumii. Trupul ars şi suferind al pământului îşi află în cele din urmă odihna supremă, stingerea finală, Nirvâna. Sub potopul Zeului-devenit-Ploaie, el e târât înapoi în oceanul originar din care s-a ivit în zorii universali. Pântecele acvatic fecund primeşte iarăşi înlăuntr-I cenuşa întregii creaţii. Cele din urmă elemente se topesc iarăşi într-un fluid din care s-au şi ivit cândva. Luna, stelele dispar. Fluxul în creştere devine o întindere nelimitată de apă. Acesta e intervalul unei nopţi a lui Brahmâ.

ps: a se vedea şi topicul meu despre Potop

cine are urechi de auzit să audă...

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 8 Jul 2009, 06:14 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 8 Jul 2009, 08:17 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663




Ce noutati extreme vom mai vedea pe Terra in curand ?

-tsunami-uri,
-uragane urmate de cedarea digurilor in Florida si New York si transformarea acestor zone in mlastini si lacuri,
-un asteroid,
-cedarea digurilor in Transcaucazia datorita cresterii nivelului oceanului planetar cat si unor cutremure urmate de subductia scoartei terestre / coborarea cu cativa metri ?! si RE-umplerea Marii CASPICE in totalitate +50 %, din Marea Neagra;

Problema este daca OAMENII vor invata ceva ?!

Avem sub ochii nostrii elixirul vesniciei dat de la natura sub forma maleficului cancer, insa nu suntem in stare nici sa-l tratam, nici sa-l imblanzim.

Celulele canceroase se divid la infinit si ar putea regenera de la zero orice organ, oricat de distrus ar fi acesta.

Daca am utiliza hidrogenul sulfurat pt. a intra in coma controlata, am putea sa dormim cu anii, ori sa stam in staza metabolica pana la administrarea tratamentului adecvat.

Inca traim intr-o societate de consum care urmareste doar cresterea economica fara noima (adica si bogatii si saracii mor si fiecare mananca la fel avand stomacele de aceiasi marime, fapt determinat de datul speciei careia ii apartinem. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Jul 2009, 05:19 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
hai să vă povestească „tătucul vostru shape” cum va fi sfârşitul cosmic:


Taticu shape sa nu mai posteze cand fumeaza... thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 27 Jul 2009, 05:22 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



jamie.gif

http://en.wikipedia.org/wiki/Current_sea_level_rise

http://flood.firetree.net/

Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 27 Jul 2009, 05:36 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(infinitty @ 8 Jul 2009, 08:17 PM) *
Daca am utiliza hidrogenul sulfurat pt. a intra in coma controlata, am putea sa dormim cu anii, ori sa stam in staza metabolica pana la administrarea tratamentului adecvat.

Unii pe la tara incearca cu niste metanol in tuica si le 'reuseste' coma . Star trek sad.gif

infinitty pai ce faci, nenicule? vrei sfarsitul terrei ca sa te dai cu barcuta prin spatiu? ohmy.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
infinitty
mesaj 28 Jul 2009, 07:18 AM
Mesaj #56


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 8 April 09
Forumist Nr.: 13.663



QUOTE(turbo trabant @ 27 Jul 2009, 06:36 PM) *
Unii pe la tara incearca cu niste metanol in tuica si le 'reuseste' coma . Star trek sad.gif

infinitty pai ce faci, nenicule? vrei sfarsitul terrei ca sa te dai cu barcuta prin spatiu? ohmy.gif


Nu are treaba cu ce vreau eu, dar daca tot vine vorba, mie imi convine. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Oct 2009, 11:39 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



De mai bine de 2 ani de zile in zona Pacificului au loc cutremure puternice, multi spun ca este normal ca in acea zona sa aiba loc astfel de fenomene, totusi eu cred ca ceva se intampla azi sub ochii nostri in acea zona. Poate ca si cercetatorii au ajuns la unele concluzii dar nu vor sa panicheze lumea cu descoperirile lor. Prea au loc in ultima vreme cutremure in zona respectiva, ma tot gandesc la eruptia unui megavulcan aflat sub apele oceanului ascuns sub stratul de corali. Voi ce parere aveti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Oct 2009, 11:45 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 1 Oct 2009, 11:39 AM) *
Prea au loc in ultima vreme cutremure in zona respectiva, ma tot gandesc la eruptia unui megavulcan aflat sub apele oceanului ascuns sub stratul de corali. Voi ce parere aveti?

nu stiu daca frecventa e mai mare, ar fi interesanta parerea unui seismolog insa da, un megavulcan ar fi interesant . s-ar duce naibii incalzirea globala....

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 1 Oct 2009, 11:45 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Oct 2009, 01:25 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 1 Oct 2009, 12:45 PM) *
nu stiu daca frecventa e mai mare

pai din 2008 de la cutremurul cu marele tsunami, cred, daca nu ma insel, ca in fiecare luna a existat cate un cutremur important in zona, adica 5-7 grade. chiar am sa incer sa caut date pentru aceasta perioada.

Acest topic a fost editat de marduk: 1 Oct 2009, 01:26 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2009, 02:24 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Hancu ala nu mai zice nimic ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Oct 2009, 03:02 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



al doilea cutremur in samoa. ceva duduie in subterane si nu e economia romanicii...


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2009, 03:04 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 1 Oct 2009, 04:02 PM) *
al doilea cutremur in samoa. ceva duduie in subterane si nu e economia romanicii...

E posibil sa fie amanate alegerile din Romanica ? unsure.gif laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 1 Oct 2009, 03:05 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(March @ 1 Oct 2009, 03:04 PM) *
E posibil sa fie amanate alegerile din Romanica ? unsure.gif

e vreo hora prin samoa? blink.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Oct 2009, 03:06 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 1 Oct 2009, 04:05 PM) *
e vreo hora prin samoa? blink.gif

Mergem s-o dansam si acolo.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Oct 2009, 06:59 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Ceva se intampla in Pacific, eu nu am auzit de atat de multe cutremure si de asemenea intensitate intr-o perioada asa se scurta.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Oct 2009, 07:55 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai erau seismografe acum 100 de ani? Sau acum 1000?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Oct 2009, 10:44 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



acum mai mult de 100 de ani a fost asta http://www.wired.com/science/discoveries/n.../dayintech_0826


daca nu ma insel , e tot prin zona aia....


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2009, 11:16 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Trebuie sa-l cerem urgent pe Hancu la tv. Sa vedem ce si cum ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Oct 2009, 12:07 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 11 Oct 2009, 08:55 PM) *
Pai erau seismografe acum 100 de ani? Sau acum 1000?

din cate cunosc chinezii aveau "seismografe" acum 1000 de ani tot la ei gasim referinte si despre explozia unei supernove, etc.

Acest topic a fost editat de marduk: 12 Oct 2009, 04:44 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Oct 2009, 04:03 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 12 Oct 2009, 01:07 PM) *
din cate cunosc chinezii aveau seismografe acum 1000 de ani tot la ei gasim referinte si despre explozia unei supernove, etc.

Spune-ne sursa ca sa ne desteptam si noi


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 06:55 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman