HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gripa Porcina, Fake
Serenity
mesaj 12 Jan 2010, 02:15 PM
Mesaj #36


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai una peste alta vaccinul asta e unul controversat. Si nu doar la nivel de Romania. Mie mi se pare laudabil sa gandesti inainte sa faci ceva, sa te informezi din toate partile, dupa care sa iei o decizie. Ca-l faci sau nu-l faci, e optiunea ta. Dar a-l face fara sa stai pe ganduri sau sa te informezi si din alte surse, mi se pare la fel de "botanist" cu a crede ca mori de la el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jan 2010, 02:26 PM
Mesaj #37


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(turbo trabant @ 12 Jan 2010, 11:59 AM) *
felino, pa cuvantul meu de iude-mason de nu ai dreptate thumb_yello.gif dar trebuie sa te completez: cine vrea sa il ajute pe roman, e dubios, conspirationist si alte epitete. ratiunea are un mod aparte de a fi in turma mioritica in care berbecul cel mai tare e si cel mai paranoic.

nu e nimic gresit ca au fost prudenti ( singura faza hilara a fost cand onu a transmis in direct pe o chinezoaica mare staba la oms care zicea ca " za future of humanity is at stake"). va fi ca astia striga "lupu lupu!" si cand o veni lupu nu ii mai crede nimeni.



Mda, au facut-o de oaie daca au zis aia cu za future, dar asteapta-te la rectificari, daca nu scuze, la oficiala terminare a gripei. watch this topic.



--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jan 2010, 02:36 PM
Mesaj #38


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Serenity @ 12 Jan 2010, 12:15 PM) *
Pai una peste alta vaccinul asta e unul controversat. Si nu doar la nivel de Romania. Mie mi se pare laudabil sa gandesti inainte sa faci ceva, sa te informezi din toate partile, dupa care sa iei o decizie. Ca-l faci sau nu-l faci, e optiunea ta.




Vaccinul e controversat.
Asta am priceput si eu si m-am panicat la inceput o perioada, ca doar romania mi-s, nu altce.
Dar au trecut zilele, saptamanile si apoi lunile si contoversa asta n-a scos la iveala nici o dovada palpabila.

Mult mai contoversata e sursa virusului, ca ar fi facut in laborator de niste minti diabolice samd.
Dovezi nema. Dar si daca ar fi asa, nu mai conteaza, virusul e liber, zboara din floare in floare, din avion in avbion, din tara in tara.

Socoteala e pur matematica.
Daca nu iti faci vaccinul risti sa contactezi forma grava a gripei si sa crapi.
Daca iti faci vaccinul risti o forma usoara de gripa dupa care esti imun.
Decizia e a ta.



QUOTE
Dar a-l face fara sa stai pe ganduri sau sa te informezi si din alte surse, mi se pare la fel de "botanist" cu a crede ca mori de la el.


Asta e valabil in Romania, nu si in societatile ceva mai evoluate, unde sistemul medical e sistem medical, cel care te ajuta pe tine, cetateanul, sa traiesti mai sanatos. Si inteleg perfect cat e de greu sa intelegi asta, ca roman care nu are incredere in nimeni si nimic.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jan 2010, 02:36 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2010, 02:50 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 12 Jan 2010, 01:11 PM) *
virusul contine u chip ........................... muhahahaha!!! amin!

rofl.gif
QUOTE(Felina @ 12 Jan 2010, 01:50 PM) *
QUOTE
bai, n-are nici o treaba cu romania. vaccinul se face in toata lumea si sunt state in care vaccinul e obligatoriu.
s-au vaccinat de la opinca la vladica...

uite ca io stiu niste opinci si niste vladici din UK care nu-s-au vaccinat si nici nu au de gand sa o faca, asta ca tot vb de teorii cospirationiste.
QUOTE
din pacate romanul pune botu' la toate teoriile posibile si astfel ajunge sa chestioneze si laptele pe care l-a supt de la ma-sa.

pana la urma s-au vaccinat stand la coada ore in sir, dar apropo de teori cine crezi ca a aruncat chestia asta cu declaratia fratelui lui Toni si de ce? asa ca sa nu se mai vaccineze romanii si sa moara cat mai multi? si mai am o intrebare mai exista mexicani? ca la halul in care s-a facut reclama la virusul asta cred ca au murit cu tontii.


Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Jan 2010, 02:51 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jan 2010, 03:18 PM
Mesaj #40


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2010, 12:50 PM) *
uite ca io stiu niste opinci si niste vladici din UK care nu-s-au vaccinat si nici nu au de gand sa o faca, asta ca tot vb de teorii cospirationiste.


am zis eu ca in UK e obligatoriu vaccinul. Sau ca in UK toata lumea s-a vaccinat? Nu inteleg cu ce ma contrazici biggrin.gif


QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2010, 12:50 PM) *
pana la urma s-au vaccinat stand la coada ore in sir, dar apropo de teori cine crezi ca a aruncat chestia asta cu declaratia fratelui lui Toni si de ce?


Nu stiu nici cine, nici de ce, si fii atent - nici nu ma intereseaza!

Oameni buni, nu mai confundati realitatea cu presa! Mai scoateti televizorul din priza si mai ales din vena smile.gif


QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2010, 12:50 PM) *
si mai am o intrebare mai exista mexicani? ca la halul in care s-a facut reclama la virusul asta cred ca au murit cu tontii.


nu stiu daca mai exista mexicani. idem ce-am scris mai sus. (Oameni buni, nu mai confundati realitatea cu presa! Mai scoateti televizorul din priza si mai ales din vena smile.gif )


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2010, 03:35 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 12 Jan 2010, 03:18 PM) *
QUOTE
am zis eu ca in UK e obligatoriu vaccinul. Sau ca in UK toata lumea s-a vaccinat? Nu inteleg cu ce ma contrazici biggrin.gif

"vaccinul se face in toata lumea si sunt state in care vaccinul e obligatoriu.
s-au vaccinat de la opinca la vladica..."

am dat ca exemplu UK care face parte din "toata lumea"

"Oameni buni, nu mai confundati realitatea cu presa!"
si care este realitatea pentru mine care stau la 800 metri altitudine? unde vad eu realitatea din tara sau din strainatate, pe net, in presa si la tembelizor, realitatea care ma inconjoara este palpabila, ma uit in stanga, in dreapta si vad, pot chiar sa ating, dar ce vaz la tembelizor sau in ziare pe net le iau ca atare, eu sunt de vina ca nu ma vaccinez sau am dubii in ceea ce priveste acest vaccin, sau cei care nu stiu sa dirijeze o astfel de actiune si vin cu tot felul de prostii?
QUOTE
nu stiu daca mai exista mexicani.

din cate stiu n-au murit cu totii doar vreo cateva sute, mai putin decat din cauza gripei normale.


Acest topic a fost editat de Marduk: 12 Jan 2010, 03:36 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2010, 03:39 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Serenity @ 12 Jan 2010, 02:15 PM) *
Pai una peste alta vaccinul asta e unul controversat.

Ramane de vazut cine sunt cei care nasc aceste controverse, ce pregatire medicala au, si ce argumente folosesc. Ca de controversat, este controversat orice pe lumea asta, de la faptul ca Pamantul e rotund pana la ultima isprava a nu stiu carei vetede.
Eu unul nu am vazut pana acum argumente serioase din partea celor care sustin ca vaccinul ar fi nociv.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Jan 2010, 03:56 PM
Mesaj #43


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Marduk @ 12 Jan 2010, 01:35 PM) *
"vaccinul se face in toata lumea si sunt state in care vaccinul e obligatoriu.
s-au vaccinat de la opinca la vladica..."

am dat ca exemplu UK care face parte din "toata lumea"


deci nu ma contrazici biggrin.gif

QUOTE
"Oameni buni, nu mai confundati realitatea cu presa!"
si care este realitatea pentru mine care stau la 800 metri altitudine? unde vad eu realitatea din tara sau din strainatate, pe net, in presa si la tembelizor, realitatea care ma inconjoara este palpabila, ma uit in stanga, in dreapta si vad, pot chiar sa ating, dar ce vaz la tembelizor sau in ziare pe net le iau ca atare,


alegi sa le iei ca atare! spre dezavantajul tau.
realitatea ar trebui sa fie pentru fiecare cea a bunului simt. presa din romania in proportie covarsitoare nu cunoaste notiunea de bun simt. asadar ca locuitor al Romaniei esti mai castigat daca o ignori total, in cazul in care ti-e greu sa discerni. Poti alege simplu sa te informezi din cateva surse din afara Romaniei, cunoscute si validate si cu istoric de credibilitate. nu iti dau nume pentru ca te pricepi mult mai bine ca mine, stii mai multa istorie, politica, economie decat voi sti eu vreodata. Si ai incredere in instinctele tale.

QUOTE
eu sunt de vina ca nu ma vaccinez sau am dubii in ceea ce priveste acest vaccin, sau cei care nu stiu sa dirijeze o astfel de actiune si vin cu tot felul de prostii?


da, tu esti de vina daca nu te vaccinezi. e pur si simplu alegerea ta si trebuie sa iti asumi aceasta responsabilitate.

cine sunt "cei care nu stiu sa dirijeze o astfel de actiune si vin cu tot felul de prostii"?
cine crezi tu ca sunt si de ce anume lasi in mainile lor decizia asupra vietii tale?


QUOTE
din cate stiu n-au murit cu totii doar vreo cateva sute, mai putin decat din cauza gripei normale.


si asta ce inseamna? ce deduci tu din asta?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Jan 2010, 04:44 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 12 Jan 2010, 03:56 PM) *
QUOTE
Si ai incredere in instinctele tale.

multumesc de sfat, ai dreptate de cate ori am facut abstractie de instnctele mele am luat plasa.
QUOTE
da, tu esti de vina daca nu te vaccinezi. e pur si simplu alegerea ta si trebuie sa iti asumi aceasta responsabilitate.

statul, organismele sale, trebuie sa ma convinga eu sunt un cetatean, platesc taxe si impozite, ministri si secretarii de stat isi iau banii din taxele platite de mine, ar trebui sa impart aceasta vina cu ei, nu? am sunat la medicul de familie si l-am intrebat ce sa fac, medicul mi-a zis la fel ca tine, ca este alegerea mea, dar nu mi-a zis sa ma vaccinez ca este bine sau sa nu ma vaccinez, or de la astfel de oameni ar trebui sa primesc niste raspunsuri care sa ma faca sa iau o decizie.
QUOTE
cine sunt "cei care nu stiu sa dirijeze o astfel de actiune si vin cu tot felul de prostii"?

mass media, doctorii, cei ce nu vor sa se vaccineze din varii motive.
QUOTE
si asta ce inseamna? ce deduci tu din asta?

deduc ca se face prea mult caz pe seama acestei gripe si caut sa inteleg de ce?



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Jan 2010, 04:48 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



marduk, nu e nimic straniu in acest mult caz pe seama acestei gripe. asa actioneaza mass-media, cand prinde o poveste nu mai ii da drumul. cauta senzationalul si nimic nu e mai senzational decat o epidemie necunoscuta care actioneaza misterios. mai ales dupa anul nou cand productia de senzatie e moarta.

asa au facut si la SARS si la gripa aviara ( acolo a fost mai frumos biggrin.gif) si la multe altele. cand nu ai productie de crime si batai si s-a terminat si campania ce sa bagi? apocalipsa cu mexicani ! smile.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 12 Jan 2010, 04:56 PM
Mesaj #46


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Si totusi, trecem printr-o criza economica nasoala... de ce s-ar discuta despre asta cand se poate discuta despre gripa pacii?

Io, una, cred ca organismul uman stie singur ce are de facut.. si daca e, mi se pare mai ok sa o previi cu alimentatie sanatoasa, odihna suficienta, vitamine din fructe, miere, echinacea sau ceva natural, decat sa-ti bagi de buna voie un virus in organism.... si de-o fi si eu sa mor, nu vreau sa va intristati, sa cantati si sa dansati panaaaaa-n zoooooori laugh.gif
Cand o sa cunosc personal pe cineva cu gripa sau pe cineva care cunoaste pe cineva cu gripa, o sa ma mai gandesc... tongue.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 12 Jan 2010, 04:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Jan 2010, 05:14 PM
Mesaj #47


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Serenity @ 12 Jan 2010, 04:56 PM) *
cred ca organismul uman stie singur ce are de facut..

Daca organismul ar sti singur ce are de facut, n-ar mai exista nici o boala...
QUOTE
mi se pare mai ok sa o previi cu alimentatie sanatoasa, odihna suficienta, vitamine din fructe, miere, echinacea sau ceva natural, decat sa-ti bagi de buna voie un virus in organism

Te odihnesti suficient? Consumi doar alimente sanatoase? Ma indoiesc. wink.gif
Cat despre a-ti baga de buna-voie un virus in organism, esti aproape medic, intr-un fel: stii foarte bine ca acei virusi care sunt intrudusi in corpul uman, prin vaccinare, sunt virusi carora li s-a inhibat procesul de inmultire; ei nu pot provoca imbolnavirea, ci doar stimuleaza organismul sa produca anticorpi. Atat si nimic mai mult. In plus, in cazul unora dintre vaccinuri nici macar nu iti sunt introdusi virusi in corp, ci doar componente ale viruslui (proteine de ex) care sa stimuleze reactia sistemului imunitar.
Despre bolile care in trecut faceau ravagii si care astazi sunt practic eradicate, in urma campaniilor de vaccinare, sunt sigur ca ai auzit.
QUOTE
Cand o sa cunosc personal pe cineva cu gripa sau pe cineva care cunoaste pe cineva cu gripa, o sa ma mai gandesc...

Cu ce este mai bun argumentul asta decat cel pe care l-am dat mai sus: cand o sa cunosc personal pe cineva cu probleme din cauza vaccinului o sa am dubii in privinta lui?

Daca intamplator ai avea un cunoscut decedat din cauza A1H1 te-ai vaccina?

Gravitatea unei boli sau eficacitatea unui tratament nu tin de faptul ca tu sau eu cunoastem poate un caz singular; eficacitatea tratamentului si periculozitatea sunt masuri statistice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 12 Jan 2010, 06:34 PM
Mesaj #48


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Te odihnesti suficient? Consumi doar alimente sanatoase? Ma indoiesc.
Cat despre a-ti baga de buna-voie un virus in organism, esti aproape medic, intr-un fel: stii foarte bine ca acei virusi care sunt intrudusi in corpul uman, prin vaccinare, sunt virusi carora li s-a inhibat procesul de inmultire; ei nu pot provoca imbolnavirea, ci doar stimuleaza organismul sa produca anticorpi. Atat si nimic mai mult. In plus, in cazul unora dintre vaccinuri nici macar nu iti sunt introdusi virusi in corp, ci doar componente ale viruslui (proteine de ex) care sa stimuleze reactia sistemului imunitar.
Despre bolile care in trecut faceau ravagii si care astazi sunt practic eradicate, in urma campaniilor de vaccinare, sunt sigur ca ai auzit.


Abis, eu ti-am spus parerea si decizia mea. N-am zis ca mananc sanatos sau dorm suficient, am zis ca prefer sa fac eforturi in sensul asta decat sa ma vaccinez. Repet: vaccinati-va oameni buni! Doar ca eu nu o fac, e alegerea mea. Nu vreau sa conving pe nimeni, nu vreau sa am pe nimeni pe constiinta. Exista destula informatie pro si contra pe net incat fiecare sa faca o alegere in cunostinta de cauza. Nu?

Da, stiu despre bolile care in trecut faceau ravagii si au fost eradicate prin vaccin. Eu nu zic ca vaccinul in general e caca, zic doar ca daca nu e o boala care face ravagii, prefer sa nu ma vaccinez. Vad zilnic la scoala copii in scaune cu rotile, cu tetrapareze si alte probleme cauzate de vaccinuri facute aiurea sau intr-un moment nepotrivit.

QUOTE
Cu ce este mai bun argumentul asta decat cel pe care l-am dat mai sus: cand o sa cunosc personal pe cineva cu probleme din cauza vaccinului o sa am dubii in privinta lui?


Pai diferenta e ca eu imi las organismul in pace, pe cand tu iti introduci in organism ceva ce peste o vreme s-ar putea dovedi nu tocmai bun.

QUOTE
Daca intamplator ai avea un cunoscut decedat din cauza A1H1 te-ai vaccina?

M-as gandi mai serios la asta, da.

QUOTE
Gravitatea unei boli sau eficacitatea unui tratament nu tin de faptul ca tu sau eu cunoastem poate un caz singular; eficacitatea tratamentului si periculozitatea sunt masuri statistice.

Da, doar ca pt. mine statisticile nu mai reprezinta "adevarul absolut" de mult...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 13 Jan 2010, 09:04 AM
Mesaj #49





Guests






"Seful departamentului Sanatate al Consiliului Europei: "Pandemia gripei porcine este FALSA"

"Am avut o gripa usoara - si o pandemie falsa", afirma Wolfgang Wodarg, seful Departamentului Sanatate de la Consiliul Europei, citat de Dailymail . Acesta acuza producatorii de medicamente ca si-au propus sa faca miliarde de lire sterline declansand o panica mondiala.

Acest lucru a adus firmelor farmaceutice asigurarea unor "castiguri enorme", in timp ce tarile, inclusiv Marea Britanie, si-au 'risipit' modestele bugete de sanatate, milioane de persoane fiind vaccinate impotriva unei boli relativ usoare.

O rezolutie propusa de Dr. Wodarg cerand o ancheta cu privire la rolul firmelor de medicamente a fost adoptata de Consiliul Europei, "Senatul" de la Strasbourg responsabil pentru Curtea Europeana a Drepturilor Omului.

Cu mai putin de 5000 de imbolnaviri in Anglia saptamana trecuta si cu doar 251 decese in total, Dr. Wodarg a clasificat fenomenul H1N1 ca "unul dintre cele mai mari scandaluri medicale ale secolului".

El a adaugat ca zvonuri panicante au fost lansate si in urma cu cinci ani, atunci cand exista temerea ca virusul gripei aviare ar putea evolua intr-o forma umana. Atmosfera "de panica" a dus guvernele la stocarea de medicamente antigripale Tamiflu si incheierea de "contracte linistitoare" pentru milioane de doze de vaccin.

"Guvernele au sigilat contractele cu producatorii de vaccin si si-au asigurat comenzile in avans si isi iau asupra lor aproape toate responsabilitate. In acest fel, producatorii de vaccinuri sunt siguri de castiguri enorme fara a avea niciun fel de riscuri financiare. Asa ca ei doar au asteptat, pana cand OMS a declarat 'pandemie' si au activat contractele", a declarat Dr. Wodarg.

De asemenea, el sustine ca pentru a duce interesele lor mai departe, companiile de medicamente si-au plasat 'oamenii lor' in 'puncte cheie' ale OMS si ale altor organizatii influente.

"In scopul de a promova medicamentelor lor patentate si vaccinurile impotriva gripei, companiile farmaceutice au influentat oamenii de stiinta si agentii oficiali, responsabili de standardele de sanatate publica, sa alarmeze guvernele la nivel mondial. Ei au facut risipa de resurse, de asistenta medicala strict pentru strategii de vaccinare ineficienta si inutila a milioane de oameni sanatosi, expunandu-i la riscul de efecte secundare necunoscute ale vaccinurilor insuficient testate", a incheiat Dr. Wolfgang Wodarg.

Dar, anul trecut, Daily Mail a relevat faptul ca Sir Roy Anderson, un om de stiinta care ofera consultanta Guvernului cu privire la gripa porcina, detinea de asemenea un post, platit cu 116.000 lire sterline pe an, in cadrul companiei farmaceutice GlaxoSmithKline.

GSK produce medicamente si vaccinuri anti-gripa si se anticipeaza a fi unul dintre cei mai mari beneficiari de pe urma pandemiei.


Gripa porcina in cifre


- 13.000 decese la nivel mondial
- 208 tari afectate de aceasta boala - tarile din centrul, estul si sud-estul Europei, nordul Africii si sudul Asiei. Dintre statele europene, virusul s-a raspandit cel mai mult in Polonia, Serbia, Ucraina si Georgia.
- Peste 6000 de romani infectati
- Peste 80 de decese inregistrate la noi in tara
- In acest moment exista sapte centre unde bucurestenii se pot vaccina: Institutul Matei Bals, Spitalul Colentina, Spitalul Fundeni, Spitalul de Oftalmologie, Institutul Cantacuzino, Institutul de Sanatate Publica si la punctul medical din Pasajul Universitatii.
- In 2009 s-au vaccinat in jur de 166.000 de persoane, dintre care 40 000 la sfarsitul lunii decembrie
Informatiile sunt contradictorii. O parte dintre medicii recomanda pacientilor sa-si faca vaccinul, altii, din contra, sunt impotriva."
http://www.eva.ro/divertisment/features/to...7.html?pagina=3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 Jan 2010, 09:35 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



informaţii pertinente şi documentate despre gripa nouă:

apasati pe Swine Flu Data



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 13 Jan 2010, 09:48 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Gripa si psihoza


"Wolfgang Wodarg, directorul Departamentului de sănătate din cadrul Consi­liului Europei, susţine că toate compa­niile farmaceutice au avut profituri de mili­oane de dolari de pe urma viru­sului A/H1N1. El spune că di­rectorii companiilor farmaceutice au iniţiat o "campanie de panică" care a de­terminat OMS să de­clare pandemie.

Fost membru al Partidului SPD, Wolfgang Wodarg este medic şi epidemiolog. El a obţinut īn unanimitate din partea membrilor Comisiei de sănătate a Consiliului Europei īnfiinţarea unei comisii de anchetă cu privire la rolul companiilor farmaceutice īn gestionarea gripei de către OMS şi state.

Redăm interviul pe care Wolfgang Wodarg l-a acordat l'Humanite īn data de 7 ianuarie 2010.

Ce v-a trezit suspiciuni despre influenţa laboratoarelor asupra deciziilor luate cu privire la gripa A?
Wolfgang Wodarg: Ne confruntăm cu un eşec al marilor instituţii naţionale, care au sarcina de a avertiza cu privire la riscuri şi de a lua atitudine īn cazul unei pandemii. Īn aprilie, la primul semnal de alarmă din Mexic, am fost uluit de cifrele avansate de Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) pentru a justifica declararea unei pandemii. Am avut imediat suspiciuni: cifrele erau foarte mici, iar nivelul alarmei foarte ridicat. Nu erau nici o mie de bolnavi şi se vorbea deja de pandemia secolului. Iar alerta extremă decretată se baza pe noutatea virusului. Īnsă afecţiunile gripale se dezvoltă foarte rapid, cu viruşi care iau mereu alte forme şi se instalează la noi gazde, animale, oameni etc. Īn sine, nu era nimic nou aici. Īn fiecare an apare un nou virus de acest tip „gripal". Īn realitate nu exista nici un motiv să se dea alarma la acest nivel, fapt care a fost posibil deoarece la īnceputul lunii mai OMS a modificat definiţia pandemiei. Īnainte de această dată, trebuia nu numai ca boala să izbucnească īn mai multe ţări odată, ci să aibă şi consecinţe foarte grave, cu un număr de cazuri mortale peste mediile obişnuite. S-a eliminat acest aspect īn noua definiţie, rămānānd doar criteriul ritmului de răspāndire a bolii. Şi s-a susţinut că virusul este periculos pentru că populaţia nu a dezvoltat imunitate īmpotriva lui. Ceea ce era fals. Pentru că s-a observat că persoanele cu vārste peste 60 de ani aveau deja anticorpi. Adică fuseseră deja īn contact cu virusuri similare. De aceea, nu au existat persoane peste 60 de ani care să se īmbolnăvească. Şi totuşi, tocmai lor li s-a recomandat să se vaccineze cāt mai repede. Īntre lucrurile care mi-au trezit suspiciuni a fost aşadar pe de o parte această hotărāre de a trage alarma, iar pe de altă parte, unele aspecte foarte ciudate. Cum ar fi, de pildă, recomandarea OMS de a administra două injecţii cu vaccin.

Niciodată nu s-a mai procedat aşa. Nu exista nici o justificare ştiinţifică pentru acest lucru. A mai fost şi recomandarea de a utiliza numai vaccinuri speciale brevetate. Nu exista īnsă nici un motiv să nu se adauge, ca īn fiecare an, particule antivirale specifice acestui nou virus H1N1, īn „completarea" vaccinului īmpotriva gripei sezoniere. Nu s-a īntāmplat aşa, preferāndu-se să se folosească materiale brevetate pentru vaccin, elaborate şi fabricate deja de marile laboratoare pentru a fi gata īn caz de izbucnire a unei pandemii. Şi procedānd astfel, persoanele vaccinate au fost puse īn pericol fără nicio ezitare.


Ce pericol?
Wolfgang Wodarg: Pentru ca produsele să poată fi puse la dispoziţie cāt mai rapid, īn unele vaccinuri s-au folosit adjuvanţi ale căror efecte au fost insuficient testate. Cu alte cuvinte: s-a dorit folosirea cu orice chip a acestor produse noi brevetate, īn loc să se pună la punct alte vaccinuri, īn conformitate cu metodele tradiţionale de producţie mult mai simple, mai fiabile şi mai puţin costisitoare. Şi acest lucru fără nicio o raţiune medicală. Numai īn scopuri de marketing.


Şi ce explicaţii s-au dat?
Wolfgang Wodarg: Pentru a īnţelege, trebuie să ne īntoarcem la episodul gripei aviare din 2005 - 2006. Cu acel prilej s-au definit noile planuri internaţionale destinate să facă faţă unei alarme pandemice. Aceste planuri au fost puse la punct īn mod oficial pentru a se asigura fabricarea rapidă a vaccinurilor īn caz de alarmă, ceea ce a dus la negocieri īntre companiile farmaceutice şi state. Pe de o parte laboratoarele s-au angajat să dezvolte preparatele, pe de altă parte statele le-au promis să le cumpere pe toate. După această īnvoială ciudată, industria farmaceutică nu īşi mai asuma niciun risc economic angajāndu-se la alte producţii. Īn plus, era asigurată că va da lovitura īn cazul declanşării unei pandemii.


Contestaţi diagnosticele stabilite şi gravitatea, chiar posibilă, a gripei A?
Wolfgang Wodarg: Da, este o gripă cāt se poate de normală. Ea nu cauzează nici o zecime din decesele provocate de gripa sezonieră clasică. Singurul lucru important care a condus la formidabila campanie de panică la care asistăm este faptul că reprezintă o ocazie de aur pentru reprezentanţii laboratoarelor, care ştiau că vor trage lozul cel mare īn cazul declarării unei pandemii.


Faceţi nişte acuzaţii foarte grave. Cum a fost posibil un astfel de proces īn cadrul OMS?
Wolfgang Wodarg: Un grup de persoane de la OMS are o legătură foarte strānsă cu industria farmaceutică.


Ancheta Consiliului Europei va opera şi īn această direcţie?
Wolfgang Wodarg: Dorim să se facă lumină peste tot ce a putut duce la această formidabilă operaţiune de dezinformare. Dorim să ştim cine a decis, pe baza căror probe ştiinţifice şi care a fost exact influenţa industriei farmaceutice īn luarea deciziilor. Şi trebuie să prezentăm nişte revendicări guvernelor. Obiectivul comisiei de anchetă este ca īn viitor să nu mai existe alte alarme false de acest tip. Ca oamenii să aibă īncredere īn analiza şi expertiza instituţiilor publice naţionale şi internaţionale. Acestea sunt acum discreditate pentru că milioane de persoane au fost vaccinate cu produse care prezintă riscuri pentru sănătate. Nu era necesar. Acest lucru a dus şi la o proastă gestionare a banului public.


Deţineţi cifre concrete privind amploarea acestei proaste gestionări?
Wolfgang Wodarg: Īn Germania este vorba de 700 de milioane de euro. Īnsă e foarte greu să aflăm cifrele exacte, deoarece există şi o cotă de revānzări de vaccinuri către ţări străine, şi mai ales, pentru a nu trăda „secretul profesional" firmele nu dezvăluie cifrele din contractele īncheiate cu statele şi eventualele clauze de despăgubire prevăzute.


Ancheta consiliului Europei va cerceta şi activitatea de „lobbying" a laboratoarelor pe lāngă institutele naţionale de sănătate?
Wolfgang Wodarg: Da, vom analiza atitudinea unor institute precum Robert Koch din Germania sau Pasteur īn Franţa, care trebuiau să-şi consilieze guvernele īn mod critic. Aşa s-a īntāmplat īn unele ţări. Īn Finlanda şi Polonia, de exemplu, s-au ridicat voci critice care au spus: „Nu avem nevoie de aşa ceva".


Putem spune că această formidabilă operaţiune de dezinformare la nivel planetar a fost posibilă şi pentru că industria farmaceutică īşi are „reprezentanţii" ei īn guvernele celor mai puternice ţări?
Wolfgang Wodarg: Īn ministere mi se pare evident. Nu pot să-mi explic cum e posibil ca nişte specialişti, oameni foarte inteligenţi care ştiu pe de rost problemele afecţiunilor gripale, să nu fi observat ce urma să se īntāmple.


Ce s-a īntāmplat atunci?
Wolfgang Wodarg: Fără a vorbi de corupţia directă, de care sunt sigur că există, există o mulţime de moduri īn care laboratoarele īşi pot exercita influenţa asupra deciziilor.
Am văzut la modul concret cum, de exemplu Klaus Stöhr, care era şeful catedrei de epidemiologie a OMS īn perioada gripei aviare, fiind astfel cel care a īntocmit planurile de preīntāmpinare a pandemiilor cum am menţionat mai sus, a primit īntre timp o funcţie īnaltă la compania Novartis. Şi legături similare există īntre Glaxo sau Baxter (etc.) şi membrii influenţi ai OMS. Aceste mari firme īşi au oamenii lor īn aparatele de conducere şi acţionează īn aşa fel īncāt să se ia deciziile politice potrivite. Şi anume cele care le permit să pompeze cāt mai mulţi bani de la contribuabili.


Dar, īn cazul īn care ancheta dvs. are succes, cetăţenii nu vor fi īndreptăţiţi să pretindă guvernelor să ceară explicaţii de la aceste mari grupuri?
Wolfgang Wodarg: Da, aveţi dreptate, e una dintre problemele majore legate de această anchetă. Īntr-adevăr, statele vor putea să se sesizeze pentru a contesta contractele īncheiate īn condiţii, să spunem, nu tocmai curate. Dacă se poate dovedi că influenţa firmelor a dus la declanşarea procesului, atunci vor trebui determinate să ceară rambursări. Dar asta e doar partea financiară, mai există şi partea umană, a persoanelor care au fost vaccinate cu produse insuficient testate.


Ce au riscat fără să aibă habar, aceşti oameni īn stare bună de sănătate atunci cānd s-au vaccinat?
Wolfgang Wodarg: Repet, vaccinurile au fost create prea repede, unii adjuvanţi au fost insuficient testaţi. Ceea ce e mai grav, vaccinul creat de Novartis a fost produs īntr-un bioreactor pe bază de celule canceroase. O tehnică ce nu a mai fost folosită pānă acum.


De ce, evident, eu nu sunt specialist, dar cum s-ar putea face un vaccin din celule bolnave?
Wolfgang Wodarg: Īn mod normal, se folosesc ouă de găină pe care se cultivă virusurile. Trebuie să se lucreze pe celule vii. Pentru că virusurile se pot īnmulţi numai īn acest fel, deci şi produsele antivirus. Dar acest proces are un defect mare, este lent, e nevoie de foarte multe ouă. Durează şi este complex pe plan tehnic. O altă tehnică ce prezintă un potenţial remarcabil este cultivarea virusului pe celule vii īn bioreactoare. Pentru aceasta, este nevoie de celule care să crească şi să se dividă foarte repede. Seamănă puţin cu metoda folosită pentru cultura iaurtului, care are loc tot īntr-un bio-reactor. Dar, īn acest context, celula e atāt de bulversată īn mediul său şi īn creşterea sa, īncāt se dezvoltă ca o celulă canceroasă. Şi pe aceste celule cu randament foarte mare se cultivă virusurile. Numai pentru fabricarea vaccinului trebuie să se extragă din nou virusul din aceste celule pe care a fost implantat. Şi se poate īntāmpla ca īn timpul procesului de fabricaţie a vaccinului să rămānă resturi de celule canceroase īn produs. Aşa cum se īntāmplă şi īn fabricarea clasică, cu ouă. Ştim că, īn cazul vaccinării īmpotriva gripei clasice, pot apărea reacţii adverse la persoanele alergice la ovalbumina din albuşul de ou. Prin urmare, nu putem exclude faptul că proteinele, resturile dintr-o celulă canceroasă prezente īntr-un vaccin produs īn bioreactor, pot genera o tumoare la persoana vaccinată. Deci, potrivit principiului prudenţei, īnainte ca un asemenea produs să fie permis pe piaţă, trebuie să existe certitudinea de 100% că aceste efecte sunt realmente excluse.


Şi nu există?
Wolfgang Wodarg: Nu. AME (Agenţia Europeană a Medicamentelor), instituţie aflată sub autoritatea comisarului european pentru economie, cu sediul la Londra, care acordă autorizaţii de introducere a vaccinurilor pe piaţa din Europa, a dat undă verde pentru comercializarea produsului, argumentānd că acest mod de fabricare nu constituie un risc „semnificativ". Acest lucru a fost privit foarte diferit de numeroşi experţi din Germania şi de o instituţie independentă, care dimpotrivă, şi-au exprimat īngrijorarea şi obiecţiile. Am luat avertismentele īn serios. Am studiat dosarul şi am intervenit īn Comisia pentru sănătate din Bundestag din care făceam parte pe atunci, pentru ca vaccinul să nu fie folosit īn Germania. Am afirmat că nu mă opun elaborării vaccinurilor cu această tehnică. Dar trebuie să avem mai īntāi garanţia totală a siguranţei lor. Prin urmare, produsul nu s-a folosit īn Germania, unde guvernul a reziliat contractul cu Novartis.


Cum se numeşte acest vaccin?
Wolfgang Wodarg: Obta flu.


Dar asta īnseamnă că īn alte ţări europene, cum ar fi Franţa, produsul poate fi comercializat fără probleme?
Wolfgang Wodarg: Da, a obţinut permisiunea de la AME şi poate fi folosit oriunde īn Uniunea Europeană.


Ce alternativă propuneţi pentru a evita alte scandaluri de acest gen?
Wolfgang Wodarg: Trebuie ca OMS să fie mai transparentă, să ştim clar cine decide şi ce tip de relaţie există īntre cei ce fac parte din organizaţie. Ar trebui de asemenea să fie flancată de cel puţin o cameră care să poată reacţiona foarte critic şi īn care oricine să se poată exprima. Consolidarea controlului public este esenţială.


Nu este vorba de un alt sistem capabil să trateze o chestiune ce de fapt vizează un bine comun al cetăţenilor de pe īntreaga planetă?
Wolfgang Wodarg: Oare putem lăsa producerea de vaccinuri şi administrarea acestei producţii pe māna unor organizaţii al cărui obiectiv este de a cāştiga cāt mai mulţi bani posibil? Sau producerea de vaccinuri nu intră, prin excelenţă, īn sectorul pe care statele trebuie să īl monitorizeze şi să īl pună īn aplicare ele īnsele? De aceea, cred că ar trebui să se abandoneze sistemul brevetelor pentru vaccinuri, adică posibilitatea monopolizării producerii vaccinului de către un grup mare. Pentru că această posibilitate presupune sacrificarea a mii de vieţi, īn numele respectării drepturilor de monopol. Aveţi dreptate, acea revendicare, cel puţin pentru mine, a luat aspectul evidenţei."

Interviu realizat de Bruno Odent pentru L'Humanite - 7 ianuarie 2010


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2010, 10:49 AM
Mesaj #52


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



L'Humanité este ziarul Partidului Comunist Francez. Sincer, as prefera un articol dintr-o publicatie mai credibila...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 13 Jan 2010, 11:47 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



abis ,

Pana una alta , hai sa sarim peste faptul ca e un ziar comunist , ceea ce e important e faptul ca tipul e medic , epidemiolog , e specializat in bolile tropice , a fost cercetator si face parte din academia de sanatate din germania , e decan al facultatii din Flensburg si are specializare ca pneumolog . Asta nu e Cv umflat cu pompa si pe bani , tipul chiar are habar .

Nu sunt impotriva vaccinului in general , unele sunt chiar obligatorii si e bine asa , sunt in schimb impotriva isteriei in masa . Si acum imi vine sa rad de tampitii care si-au cumparat tamiflu pe cont propriu si l-au luat preventiv . Acel medicament nu a fost pentru asta conceput .
Stiu inca o chestie , exista mai multe vaccine , care crezi ca-i ala bun ?! Nu dau mai multe detalii pentru a evita sa dau apa la moara ipohondrilor . Nu vorbesc de tine aici !


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Jan 2010, 12:17 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Zed @ 13 Jan 2010, 11:47 AM) *
Stiu inca o chestie , exista mai multe vaccine , care crezi ca-i ala bun ?!

Nu stiu, ca nu sunt medic. smile.gif

O sa ma consult cu medicul si el imi va recomanda cum este mai bine sa procedez in acest caz. In niciun caz nu ma iau dupa toate prostiile din mass-media (sau de pe youtube)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2010, 01:38 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 13 Jan 2010, 12:17 PM) *
O sa ma consult cu medicul si el imi va recomanda cum este mai bine sa procedez in acest caz.

rofl.gif sa ne spui ce ti-a recomandat medicul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2010, 02:02 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cica in Romania virusul a suferit o mutatie si a devenit mai periculos, cel putin asa sustine prof. Streinu Cercel. Acum ce sa zic, or Cantgripul este o mare realizare a virusologilor nostri si chiar merita incercat pe toata populatia or domnul profesor vrea Nobelul, or chiar e adevarat si atunci trebuie sa ma vaccinez. Am sa urmez calea lui Abis, am sa iau legatura cu doctorul meu si am sa-l intreb daca trebuie sa ma vaccinez sau nu, desi cred ca stiu ce raspuns voi primi, am sa incerc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Jan 2010, 02:53 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



O alta opinie referitoare la "pandemia" de gripa porcina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dox
mesaj 13 Jan 2010, 04:34 PM
Mesaj #58


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 171
Inscris: 19 December 09
Din: Chilia Noua
Forumist Nr.: 15.558



Aici sunt doua cazuri tragice care arata importanta consultarii doctorului inainte de a face vaccinul .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Jan 2010, 04:39 PM
Mesaj #59


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(Dox @ 13 Jan 2010, 02:34 PM) *
Aici sunt doua cazuri tragice care arata importanta consultarii doctorului inainte de a face vaccinul .



Tot de-acolo:

"Ministerul Sănătăţii precizează, īn legătură cu două paciente din Prahova, una care a decedat din cauza problemelor cardiace pe care le avea, iar cealaltă care a intrat īn comă din cauza diabetului de care suferea de mai mult timp, că niciunul dintre cazuri nu are legătură cu vaccinul anti-A/H1N1."


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jan 2010, 08:41 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Ministerul Sănătăţii le-a cerut tuturor medicilor, īntr-o adresă trimisă direcţiilor judeţene de sănătate publică, să se vaccineze īmpotriva gripei porcine, adăugānd că personalului medico-sanitar care refuză i se va interzice prestarea de activităţi medicale care presupun prezenţa pacienţilor, transmite Realitatea TV."
Prietenii stiu de ce. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jan 2010, 09:53 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Alte "vaccinuri" ce pot fi folosite de toti romanii pentru combaterea gripei porcine.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Jan 2010, 11:04 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



herr wodard web page: http://www.wodarg.de/english/index.html'

gagiul e in lumea lui: lupta contra codoiului, interzicerea centralelor nucleare, impotriva razbelului, anti- multinationale etc etc. e plin parlamentul ioropean de tacaniti din astia si by way spagari la greu smile.gif. interviul din liberation in engleza e aici : http://www.wodarg.de/english/3022481.html. si nu are absolut NICI o dovada asupra existentei coruptiei , doar da cu rahat in unii.

e spaga contra vaccinului versus spaga pentru vaccin.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 Jan 2010, 11:06 AM
Mesaj #63


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Cu alte cuvinte, adevarul e undeva la mijloc.

Sincer, daca te uiti la cifre, mortalitatea e departe de a fi pe masura isteriei create.



--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Jan 2010, 11:18 AM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ceea ce inseamna ca Streinu-Cercel nu a fost degeaba acuzat ca induce panica in randul populatiei, cand a fost demis, anul trecut, nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 14 Jan 2010, 11:41 AM
Mesaj #65


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Well, Streinu-Cercel intotdeauna a fost gura mare si i-a placut sa se auda vorbind. Mereu era printre putinii medici care, ziarist fiind, stiai ca iti raspunde cand il suni pe mobil si iti da declaratii despre orice l-ai intreba. Asa ca...


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 14 Jan 2010, 02:02 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Apai ce sa mai zic , am o cunostinta care a fost diagnosticat in Germania cu bronsita acuta . Dupa doua zile a ajuns in Austria , era in drum spre Romania , unde s-a dus din nou la medic , acelasi diagnostic ( asta a facut-o intentionat ) . Ajuns in Romania , s-a dus din nou la medic . Fara sa-l consulte prea mult , iar el fara sa spuna ca a mai fost la medic , ce diagnostic credeti ca are ? Nu-mi vine sa cred ! rofl.gif

Traiasca examenele cumparate !


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jan 2010, 02:09 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



In conformitate cu studiilii si excrementele cumbarate de domnul doctor, precis diacnosticul a fost gripă de mangaliţa. king.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 14 Jan 2010, 02:17 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



vaccinul produs intern.

http://www.zoso.ro/2010/01/mona.html


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jan 2010, 02:34 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



roflmao.gif parca inainte il filtrau prin miez de paine, probabil ca painea este prea scumpa acum sa o mai foloseasca pe post de filtru.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Jan 2010, 03:27 PM
Mesaj #70


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



rofl.gif Cica secventa aia face parte din documentarul asta http://www.cinemagia.ro/filme/asta-e-10731/
"Se difuzeaza la TV.
HBO
Vineri, 15 Ian, 04:25"

Fiti pe faza! spoton.gif
Eu nu-l prind, din pacate... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 04:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman