HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Impozitul Forfetar (fumaritul Lui Pogea), Taxe si biruri pe capul romanilor
turbo trabant
mesaj 4 May 2009, 12:03 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 4 May 2009, 11:58 AM) *
Cred ca pentru ei este o napasta sa controleze o multinationala si ar prefera oricand sa mearga la o macelarie din Obor sau oriunde in alta parte de unde "iese" ceva.

Aici sunt 100% de acord cu tine. Fug de dosarele de multinationale pentru ca raportul "efort"/"rezultat" este supraunitar spre deosebire de IMM-uri. Insa raportul nu tinde la infinit.

Intreaba auditorii de materialitate si o sa faca fete -fete. Un inspector de la garda nu e "material'. mwah1.gif

Stai linistit, spaga in multinationale se da prin paradisuri fiscale direct de la HQ daca e nevoie, localnicii nici nu stiu.Actionarii trebuie sa citeasca ca biznisul a crescut cu 250% anual in rusia si alte tari "democratice". Dar localnicilor li se canta melodia "noi suntem corecti si curati".





--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 May 2009, 12:06 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 4 May 2009, 12:30 PM) *
Din partea mea n-ai decat sa crezi ce vrei. Nu am cum sa-ti demonstrez, daca nu ma crezi pe cuvant. Si nici n-o sa-ti dau nume de firme ori de persoane in cazul de fata.

N-am nevoie de nume de firme, peste tot in lume la un asemenea contract se dau "comisioane" nu trebuie sa fie musai in bani, importanta este valoarea acestora.

QUOTE(turbo trabant @ 4 May 2009, 12:30 PM) *
din contra ar fi dat dar nu se putea , zburau toti . cei de afara nu se joaca cu "comisioane", politicile la o firma serioasa sunt foarte stricte

Ai facut bine ca ai pus ghilimele la "comisioane" cand este vorba de milioane de euro sau dolari, o "mica" atentie scapa intodeauna, excursii, bijuteri, avantaje la diverse cluburi, etc. firmele mari au departamente speciale care se ocupa cu chestii din astea si le fac sa para cat se poata de legal.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 May 2009, 12:08 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 4 May 2009, 12:06 PM) *
, o "mica" atentie scapa intodeauna, excursii, bijuteri, avantaje la diverse cluburi, etc. firmele mari au departamente speciale care se ocupa cu chestii din astea si le fac sa para cat se poata de legal.

iecsact, stiu o multinationala cotata la bursa care duce comisarii la saloane erotice , pe factura scriu fetele ceva de genul "cazare conferinta " rofl.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 4 May 2009, 12:11 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 May 2009, 12:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 4 May 2009, 06:06 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Azi uitandu-ma pe la publicitatea din ziare, mi-a venit o idee pentru al ajuta pe domnul Pogea, cred ca o solutie foarte buna pentru a strange bani la buget ar fi impozitarea vrajitoarelor. Din cate am inteles chestia cu vrajitoria este meserie in Franta si se impoziteaza, deci se poate. O sa ma mai gandesc si la alte "meserii" pe care guvernul ar trebui sa le impoziteze. devil.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 4 May 2009, 06:09 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 4 May 2009, 06:06 PM) *
Azi uitandu-ma pe la publicitatea din ziare, mi-a venit o idee pentru al ajuta pe domnul Pogea, cred ca o solutie foarte buna pentru a strange bani la buget ar fi impozitarea vrajitoarelor. Din cate am inteles chestia cu vrajitoria este meserie in Franta si se impoziteaza, deci se poate. O sa ma mai gandesc si la alte "meserii" pe care guvernul ar trebui sa le impoziteze. devil.gif

impozitarea pe prostitutie nenicule, ca e plina piata de anunturi de doamne/domnisoare senzuale de iti sar bannerele cu ele fara sa fii pe siteuri deochiate. dai pe site de stiri hop si ele , dai pe mica publicitate is mai multe fetite decat garsoniere de vanzare blink.gif

impozitul pe gaurica devil.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 May 2009, 06:20 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 4 May 2009, 07:09 PM) *
impozitul pe gaurica devil.gif

asta ar fi foarte bun, dar unde punem contoarul? rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 4 May 2009, 08:36 PM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(abis @ 4 May 2009, 10:58 AM) *
Eu nu am facut decat sa combat ideea ca orice firma din Romania este obligata sa dea spaga organelor de control... Ei bine, nu-i chiar asa.

Esti de neclintit! rolleyes.gif Categoric ai dreptate: nu orice firma din Romania este obligata sa dea spaga organelor de control ... adevar absolut!
Dar, oricat de adevarate sunt afirmatiile tale din punct de vedere logic, in fapt pur si simplu eludeaza realitatea.
As vrea sa-ti dau dreptate cand afirmi: "Eu nu am facut decat sa combat ideea ca exista vreo firma din Romania obligata sa dea spaga organelor de control"
Legea este o bariera peste care leii sar, pe sub care vulpile se strecoara si in fatza careia boii se opresc.

QUOTE
Legat de impozitul lui Pogea, ca de la asta am plecat: nu stiu daca va avea efectul scontat de cei care l-au initiat. Nu stiu daca va duce sau nu la cresterea veniturilor bugetare. Insa mi se pare ca nici nu va duce la dezastrul prevazut de corul casandrelor. Pur si simplu nu cred ca se inchid firme cu activitate din cauza acestui impozit. Da, se inchid multe, dar multe din cele care se inchid oricum nu aveau nicio activitate.

Se inchid foarte multe firme cu activitate! Si azi au fost cozi imense la depus cereri de suspendari/lichidari. Am vorbit cu oameni dezamagiti ca n-au apucat randul: "asta e, o sa mai platesc inca 3 mil., revin saptamana viitoare sa depun actele pt. lichidare". Sunt firme mici care faceau un ban cinstit din cateva lucrari pe an, care acum considera ca "nu se mai merita". Nu exista nici un argument pentru un ministru cu mintea-ntreaga sa le elimine de pe piatza in actualele conditii. Eu am fost la un pas de a inchide firma, desi nu ma incadrez pentru forfetareala, adica platesc impozite mult mai mari decat grilele alea, relativ la cifra de afaceri. Mare bou sunt, si ce-o sa mai dau eu cu botu-n bariera aia!

QUOTE
Nu-l cred pe Pogea vreun geniu, asa cum nu-l cred nici idiot; cred pur si simplu ca se face mult prea mult caz de acest impozit forfetar, care in realitate va avea asupra economiei un impact, nu stiu daca pozitiv sau negativ, dar mult mai mic decat cel din comentariile care se fac.

Iar ai dreptate: pogea nu-i nici geniu, nici idiot! Pur si simplu e complet pe dinafara, e depasit si am convingerea ca habar n-are ce-i cu el in postura de ministru de finante. Singurul care-l depaseste la capitolul "out of order" e boc.
Din pacate nu se face destul caz pe tema asta. Ceva lamentari pe ici pe colo prin presa si pe net. Nimic serios, nimeni sa dea cu pumnu-n masa, nici o coalizare pentru o greva fiscala, nici o strangere de fonduri pentru o echipa de avocati, nimic, rien, niente, nada, nothing.
Fatza de forfetareala asta, e un alt subiect deosebit de grav, unde e o liniste deprimanta: imprumutul de aproape 20 mld. eur.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 4 May 2009, 08:59 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



CCR va judeca, pe 13 mai, contestatia PNL impotriva OUG 34/2009 privind rectificarea bugetara
QUOTE
Curtea Constituţională a României (CCR) va judeca, în data de 13 mai, contestaţia Partidului Naţional Liberal împotriva OUG 34/2009 privind rectificarea bugetară, care a fost adoptată pe 28 aprilie, în plenul reunit al celor două camere ale Parlamentului.

Viceliderul grupului PNL din Camera Deputaţilor, Eugen Nicolăescu, a declarat pe 30 aprilie că liberalii au depus o contestaţie la Curtea Constituţională împotriva Legii de rectificare bugetară, prin care se adoptă OUG 34/2009.

Nicolăescu a precizat că CCR a fost sesizată pe Legea de adoptare a rectificării, în care este inclusă impunerea unei alte impozitări minime, principala nemulţumire a liberalilor.

Deputatul PNL Ciprian Dobre, care a lucrat la redactarea sesizării la CCR, a argumentat că este neconstituţional ca o lege ordinară, cum este cea de adoptare a bugetului, să modifice o lege organică, şi anume Codul fiscal, iar modificările să fie introduse prin OUG. El a susţinut că, în această logică introdusă de Guvern, chiar Constituţia ar putea fi schimbată prin Ordonanţă de Urgenţă.

"Guvernul şi-a încălcat propria competenţă de a legifera", a precizat liberalul, referindu-se, din acest punct de vedere, la un "abuz" din partea puterii. Dobre s-a referit la articolul 76, alineatul 1 în care se menţionează că "legile organice şi hotărârile privind regulamentele Camerelor se adoptă cu votul majorităţii membrilor fiecărei Camere", care a fost încălcat deoarece rectificarea a modificat Codul Fiscal, o lege cu caracter organic. În consecinţă, a argumentat liberalul, orice lege care schimbă un act normativ organic trebuie adoptat cu majoritate calificată. Legea de adoptare a rectificării s-a supus regimului unei legi bugetare, şi anume ordinare.

"A admite că putem modifica o lege organică printr-o lege ordinară, mai mult, printr-o OUG, ar însemna să acceptăm că de mâine sau de poimâine Guvernul Boc să modifice Constituţia prin Ordonanţă de Urgenţă. Acesta este de fapt marele pericol: precedentul deosebit de grav din punct de vedere constituţional", a afirmat Dobre.

Deputatul PNL a amintit că, în programul de guvernare este prevăzut impozitul unic de 16%, iar prin introducerea impozitului minim "Guvernul deviază de la propriul program de guvernare". "OUG nu pot fi adoptate în domeniul legilor constituţionale, nu pot afecta regimul instituţiilor fundamentale ale statului, drepturile, libertăţile şi îndatoririle prevăzute de Constituţie", a citat Dobre Constituţia. Articolul a fost adus în susţinerea ideii că Executivul a încălcat "îndatorirea" plăţii impozitului, care nu poate fi modificată, aşadar, prin OUG, ci prin lege.

sursa

Pariez ca va trece si de Curtea Constitutionala. mad.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 5 May 2009, 12:33 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(abis @ 29 Apr 2009, 12:10 PM) *
Nu inteleg ce vrei sa spui. Mi se pare evident ca daca nu ai eficienta economica (tradusa prin profit), inchizi firma si gata.

Impozitul asta:
- afecteaza foarte putin firmele ce au activitate serioasa
- face ca firmele-fantoma sa dispara sau numarul acestora sa se diminueze
- desfiinteaza pur si simplu firmele fara activitate, care nu-si mai justifica prezenta
- face ca cei ce prin diverse metode nu plateau impozite la stat sa plateasca de acum in colo, fie si suma modica de 500 euro.

Bai, dar comunist te-ai facut tu Abis, cat timp am lipsit de aici.
Similar poti propune ca o persoana bolnava ar trebui exterminata ca nu poate munci temporar...

Ai auzit de libertatea de a te asocia si de face ce doresti cu firma ta?
De ce trebuie platita birocratia si incompetenta ei tot mereu ?

Abis, ori te faci ca nu stii realitatea economica, si cu garda si forfetarul, ori valul de partid te-a cuprins indecent de mult iar tu nu mai poti emite o judecata proprie, ci o tot dai inainte cu linia de partid, chiar daca aia e o tampenie dpdv economic...sa vezi tu somaj...

Acest topic a fost editat de freeman: 5 May 2009, 12:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 5 May 2009, 07:12 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(freeman @ 5 May 2009, 01:33 PM) *
Bai, dar comunist te-ai facut tu Abis, cat timp am lipsit de aici.
Similar poti propune ca o persoana bolnava ar trebui exterminata ca nu poate munci temporar...

abis nu s-a facut mai comunist decat a fost. abis e un tip foarte inteligent si perfect adaptat, doar ca din locul lui caldutz vede lucrurile altfel decat mine sau decat tine, sau decat Cucu, sau trabant-ul, sau oricare altul caruia nu-i convine sa mai scoata din buzunar niste bani, ca sa-i dea statului romanesc, cu care drakku stie ce face ca nimic nu se vede in tzara asta.

QUOTE(CharonOfNyx @ 4 May 2009, 09:59 PM) *
CCR va judeca, pe 13 mai, contestatia PNL impotriva OUG 34/2009 privind rectificarea bugetara

sursa

Pariez ca va trece si de Curtea Constitutionala. mad.gif

Nu tine nimeni pariul asta?
ooh.gif
Sau asta e deja un subiect inchis, gata? Incepe campania electorala si atentia trebuie indreptata spre aruncatul cu noroi dintre politicieni?! Ia, sa vedem, care-i mai murdar dintre "cadindati", ca problemele de fond ale societatii romanesti nu sunt atat de spectaculoase, nu fac atata rating.
Despre recenta indatorare a romanilor cu aproape 20 000 000 000 de eur, n-are nimeni nici o parere? Se ofera cineva sa deschida un thread pe tema asta? ... e un subiect cu termen foarte lung de dezbatere. Dar pe cine sa intereseze? Adica e de inteles: gata, faptu-i cosumat, prima transa de imprumut urmeaza sa vina in cateva zile ... ce ne mai intereseaza ce se face cu banii, cine-i plateste, pentru ca vine campania de prezidentiale: base, geoana, crinu' si cu duda sa-si traga la gioale, that's more fun! thumb_yello.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 May 2009, 07:38 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(CharonOfNyx @ 5 May 2009, 08:12 PM) *

QUOTE
abis nu s-a facut mai comunist decat a fost. abis e un tip foarte inteligent si perfect adaptat

rofl.gif E chiar asa, la asta nu ma asteptam, Abis ma faci gelos cu atatia admiratori. mwah1.gif
QUOTE
Nu tine nimeni pariul asta?

Pai ce pui la bataie ca sa tinem pariul?
QUOTE
Despre recenta indatorare a romanilor cu aproape 20 000 000 000 de eur, n-are nimeni nici o parere? Se ofera cineva sa deschida un thread pe tema asta? ... e un subiect cu termen foarte lung de dezbatere. Dar pe cine sa intereseze?

Ce tu nu ai curaj sa deschizi un nou topic? Alege o tema si deschide-l, noi vom fi atenti nu avea grija. ohyeah.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 5 May 2009, 09:06 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



marduk, daca ai tras o astfel de concluzie, ma faci sa cred ca esti superficial si ca n-ai citit fraza pana la capat, sau mau precis spus: n-ai citit paragraful de la un capat la celalalt.Ca sa nu mai spun ca n-ai observat pozitia mea fatza de abis pe parcursul acestui thread. Sincer, mai degraba ma asteptam ca abis sa ma injure considerandu-se jignit, decat ca cineva sa creada ca as fi "admiratoru' lu' abis".
So, marduk, mark my words and mark them well: nu sunt admiratorul nimanui in viatza de pe planeta asta sau de pe orcare alta planeta! evil.gif Priceput!?
QUOTE
Pai ce pui la bataie ca sa tinem pariul?

Sa inteleg ca tu esti de alta parere si crezi ca ordonantza va fi amendata de CCR? Daca da, ok! Uite, eu pun diferentza de impozit pe care ar trebui o sa i-o platesc lu' pogea. devil.gif Tu ce pui?

QUOTE
Ce tu nu ai curaj sa deschizi un nou topic? Alege o tema si deschide-l, noi vom fi atenti nu avea grija.

Pe mine ma ingrijoreaza linistea din Romania relativ la acest subiect si doar am exprimat-o, atat in clar, cat in contextul nivelului discutiilor de pe acest forum. Sau, ca sa ma exprim altfel, mi-am aratat nedumerirea ca nimeni in tzara asta, inclusiv acest forum, nu ia in seama importantza acestui subiect.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 5 May 2009, 09:50 PM
Mesaj #83





Guests






Lasa ca abia aseara am auzit si eu la Stirile ProTV despre imprumutu' asta si cel putin eu una nu mi-am revenit din soc! Soc ca EU inca mai varsa bani la noi fara prea multe intrebari (ca deh, doar au pe cine stoarce dupa aceea) si inca un soc ca nenorocitii nici nu sunt hotarati ce sa faca ei cu prima transa de 5 mil/mld (ma lasa memoria biggrin.gif) si tampitii aia de la EU/FMI (cine dracu-o fi!) nici n-au pus conditii inainte sa verse banii!

50.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 May 2009, 12:40 AM
Mesaj #84


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Hotararea Guvernului nr. 488/2009 pentru completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 286, din 30 aprilie 2009.

HG nr. 488/2009 vizeaza metodologia de aplicare a prevederilor Capitolului V „Masuri in domeniul politicii fiscale” al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar-fiscale.

Potrivit OUG nr. 34/2009, de la 1 mai, intra in vigoare impozitul pe profit minim, intre 2.200 de lei si 43.000 de lei, determinat in functie de veniturile societatilor comerciale.

Noua grila de impozitare minima se aplica si in cazul microintreprinderilor care opteaza pentru plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor.

Impozitul pe profit minim, calculat in functie de venituri, va fi stabilit astfel:
- pentru venituri totale anuale intre 0 - 52.000 de lei – impozit minim anual de 2.200 de lei;
- pentru venituri totale anuale intre 52.001 - 215.000 de lei – impozit minim anual de 4.300 de lei;
- pentru venituri totale anuale intre 215.001 - 430.000 de lei – impozit minim anual de 6.500 de lei;
- pentru venituri totale anuale intre 430.001 - 4.300.000 de lei – impozit minim anual de 8.600 de lei;
- pentru venituri totale anuale intre 4.300.001 - 21.500.000 de lei – impozit minim anual de 11.000 de lei;
- pentru venituri totale anuale intre 21.500.001 – 129.000.000 de lei – impozit minim anual de 22.000 de lei;
- pentru venituri totale anuale de peste 129.000.001 de lei – impozit minim anual de 43.000 de lei;


Aberaţia majoră la schema asta este nu atât stilul lor de a publica norme de aplicare cu 1 zi înainte de intrarea în vigoare (sublinierea mea) ci faptul că veniturile totale anuale pentru care se calculează impozitul minim de anul acesta (începând cu trimestrul II, luna mai) sunt cele determinate la 31 decembrie 2008!

Cu asta ne-a tras-o la toţi, pentru că anul trecut, de bine, de rău se mai mişca ceva şi cifra de afaceri a multor firme încă era "pe val" dar anul acesta nu mai există aceleaşi condiţii economice ca anul trecut! Nu era normal ca impozitele să se calculeze la cifra de afaceri actuală?! Conform cărui principiu economic şi cărei legi din lumea asta este posibil să se aplice retroactiv?! blink.gif

Apropo, EURO=4,4 lei în calculele astea.

Acest topic a fost editat de Erwin: 6 May 2009, 12:46 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 May 2009, 12:47 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(CharonOfNyx @ 5 May 2009, 08:12 PM) *
Despre recenta indatorare a romanilor cu aproape 20 000 000 000 de eur, n-are nimeni nici o parere?

O parere ( poti sa o muti in topic):

1. Toti politicienii urla ca a fost vanduta tara = Nu mai pot sa fure
2. Isarescu nu mai are broboane de transpiratie in conferinta= S-a eliminat stresul din sistemul bancar
3. Cursul valutar e stabil

Mie imi place ca oricum banii vin cu conditii chiar daca dobitocii nu au citit acordul , fmi-ul intotdeauna pune conditii destul de dure.

Nu exista guvern bun romanesc, fmi-ul e guvernul de avarie care ii potoleste pe nehalitii astia.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 May 2009, 08:06 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(CharonOfNyx @ 5 May 2009, 10:06 PM) *

QUOTE
Priceput!?

Da sa traiti, totusi nu ai pe nimeni in viata asta pe care sa-l admiri? esti chiar atat de pretentios? pacat eu simt lipsa admiratorilor si ma gandeam ca poate....... mwah1.gif
QUOTE
Uite, eu pun diferentza de impozit pe care ar trebui o sa i-o platesc lu' pogea. devil.gif Tu ce pui?

Cat ar fi diferenta asta? ca sa stiu si eu pentru ce ma bag.
QUOTE
Pe mine ma ingrijoreaza linistea din Romania relativ la acest subiect

Ia-l pe Pogea de mana si du-l la Registrul Comertului sa vaza si el ce a declansat pogeritul, crezi ca o sa inteleaga?


QUOTE(turbo trabant @ 6 May 2009, 01:47 AM) *
Mie imi place ca oricum banii vin cu conditii chiar daca dobitocii nu au citit acordul , fmi-ul intotdeauna pune conditii destul de dure.
Nu exista guvern bun romanesc, fmi-ul e guvernul de avarie care ii potoleste pe nehalitii astia.

Ai dreptate, conditiile sunt foarte dure, iar politicienii l-au citit pe toate partile si ei si consilierii lor, dar le este teama sa spuna ceva acum inainte de alegeri. Tre sa mai avem putintica rabdare sa se incinga campania electorala si o sa vedem atunci cat si ce ne costa acest imprumut, contractat la putin timp dupa ce aflasem de la Tarigioana ca economia duduie. Mai tarziu m-am prins ca era vorba de economiile lor nu ale noastre si avea dreptate omul. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 6 May 2009, 08:07 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 May 2009, 09:17 AM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Mai tarziu m-am prins ca era vorba de economiile lor nu ale noastre si avea dreptate omul. jamie.gif


Întotdeauna a fost vorba în primul rând de economiile lor, indiferent cine a fost la putere! mad.gif

Acest topic a fost editat de Erwin: 6 May 2009, 09:23 AM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 May 2009, 09:39 AM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(CharonOfNyx @ 5 May 2009, 10:06 PM) *
mai degraba ma asteptam ca abis sa ma injure considerandu-se jignit, decat ca cineva sa creada ca as fi "admiratoru' lu' abis".

Daca te-as fi injurat, ti-ai fi schimbat parerea in bine referitor la subsemnatul? laugh.gif

QUOTE
Nu tine nimeni pariul asta?

Ce paragraf din Constitutie incalca? hmm.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 May 2009, 10:12 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Erwin @ 6 May 2009, 10:17 AM) *
Întotdeauna a fost vorba în primul rând de economiile lor, indiferent cine a fost la putere! mad.gif

Am zis "economiile lor" m-am referit la partide, politicieni, guvernanti, parlamentari!! unsure.gif De ce te-ai suparat? faci parte din vreo tabara politica si tie ciuda ca n-am mentionat-o? rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 May 2009, 12:36 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(marduk @ 6 May 2009, 08:06 AM) *
Ia-l pe Pogea de mana si du-l la Registrul Comertului sa vaza si el ce a declansat pogeritul, crezi ca o sa inteleaga?
Ai dreptate, conditiile sunt foarte dure, iar politicienii l-au citit pe toate partile si ei si consilierii lor, dar le este teama sa spuna ceva acum inainte de alegeri.

Iata de ce urla politicienii contra fmi-ului

http://www.zf.ro/zf-24/geoana-confirma-ca-...uptiei-4301473/

Nu pot decat sa ma bucur ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 May 2009, 01:13 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



E 1 aprilie sau????

Ministrul de Interne Dan Nica a declarat astăzi, după ce a participat la întâlnirea cu sindicatele din învăţământ, că Executivul intenţionează să preia grila de salarizare a bugetarilor din Germania, deoarece aceasta este "cea mai eficientă şi reprezintă un model funcţional".

http://www.realitatea.net/dan-nica--despre...nia_511797.html


blink.gif rofl.gif blink.gif rofl.gif blink.gif rofl.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 May 2009, 02:28 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca se va intampla sa adoptam ceva, fara sa schimbam pe ici pe colo prin punctele esentiale, inseamna ca Nica este spion neamt si reprezinta interesle celor car vor sa germanizeze poporul roman.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 6 May 2009, 02:37 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Afrodita, nu stiu de unde ai auzit tu ca "tampitii aia de la EU/FMI (cine dracu-o fi!) nici n-au pus conditii inainte sa verse banii!", dar in fapt conditiile exista, sunt drastice si sunt bine puse pe hartie, iar Romania a semnat acordul.

QUOTE(turbo trabant @ 6 May 2009, 01:47 AM) *
Mie imi place ca oricum banii vin cu conditii chiar daca dobitocii nu au citit acordul , fmi-ul intotdeauna pune conditii destul de dure.

Nu exista guvern bun romanesc, fmi-ul e guvernul de avarie care ii potoleste pe nehalitii astia.

Nu am convingerea ca monitorizarea fmi va scadea vizibil coruptia la nivelul celor care conduc Romania. Cu cat foamea politicienilor o sa creasca, cu atat vor fura mai mult. Asta se poate vedea si din experienta anterioara: Romania a incheiat ultimul acord cu FMI prin 2004-2005 si, cred ca, toata lumea isi aminteste in ce hal de coruptie era guvernarea nastase si de baronii ...

QUOTE(marduk @ 6 May 2009, 09:06 AM) *
Da sa traiti, totusi nu ai pe nimeni in viata asta pe care sa-l admiri?

Nu am zis ca nu admir pe nimeni in viata asta, am zis ca cei pe care-i admir nu sunt in viata, au murit cu mult inainte de a ma naste eu wink.gif

QUOTE
Cat ar fi diferenta asta? ca sa stiu si eu pentru ce ma bag.

Am zis intr-un post mai sus, ca eu platesc impozit mai mare decat limitele din grila lu' pogea, deci diferenta e negativa biggrin.gif
Fa tu o propunere valabila, pana pe 13 mai thumb_yello.gif

QUOTE(abis @ 6 May 2009, 10:39 AM) *
Daca te-as fi injurat, ti-ai fi schimbat parerea in bine referitor la subsemnatul? laugh.gif

Mi-am exprimat vreodata parerea despre mai sus semnatul? whistling.gif
QUOTE
Ce paragraf din Constitutie incalca? hmm.gif


<<Onorată Curte Constituţională,
Noi, semnatarii prezentei sesizări, considerăm că procedura de adoptare, cât şi unele prevederi ale Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 34/2009 cu privire la rectificarea bugetară pe anul 2009 şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale contravin art. 1, alin. (3) şi (5), art. 15, alin. (2), art. 16, alin. (1) şi (2), art 65 alin. (1) şi alin. (2), lit.b), art. 44, alin. (8) şi (9), art. 74, alin. (1), art. 76, alin. (1), art. 115, alin. (5) şi (6) din Constituţia României, după cum vom arăta în continuare.>>
Daca vrei tot textul sesizarii inaintat la CCR

Erwin, am spus si mai sus in thread-ul asta, ca una din incalcarile legislatiei pe care si le permite pogea cu forfetareala lui e si faptul ca, atunci când se modifică elemente din Codul Fiscal, intrarea în vigoare are loc în prima zi a anului următor.
Incercam prin asta sa arat ca pogea si gasca, in foamea lor, calca orice bun simt in picioare. Si mai spuneam (scuze, dar simt nevoia sa ma repet) ca pogereala asta nu este singura si nici cea mai tembela dintre masurile, care ne cocoseaza pe noi astia mai mici. Si mai grav, ca nici nu o sa se opreasca aici, acordul cu fmi o sa le dea apa la moara.

QUOTE(turbo trabant @ 6 May 2009, 01:36 PM) *
Iata de ce urla politicienii contra fmi-ului

http://www.zf.ro/zf-24/geoana-confirma-ca-...uptiei-4301473/

Nu pot decat sa ma bucur ohyeah.gif

Ce zici tu aici sunt niste cerinte ale Comisiei Europene nu ale FMI! E o mica mare diferenta wink.gif (de fapt CE da si ea din gura ca sa nu taca, iti spun eu ca imprumutul de va face, daca nu au si intrat banii deja)


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 May 2009, 02:42 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(CharonOfNyx @ 6 May 2009, 02:37 PM) *
Ce zici tu aici sunt niste cerinte ale Comisiei Europene nu ale FMI! E o mica mare diferenta wink.gif (de fapt CE da si ea din gura ca sa nu taca, iti spun eu ca imprumutul de va face, daca nu au si intrat banii deja)

E aceeasi chestie: sunt stransi de oo sa faca ceva curatenie. Acum cand se vedeau si ei cu sacii fondurilor europene in caruta e jignitor ce li se intampla rofl.gif

Clasa politica romana nu misca decat la ordine din afara. La bizonul votant mai arunca un mic, o lacrima o chestie.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 6 May 2009, 03:40 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Da, pusa asa problema cu stransul de oo (apropos nastase cu cate oo a mai ramas? ohyeah.gif ), pare sa fie aceeasi chestie. Totusi conditionari in legatura cu reforma in justitie ... pe fmi ii cam doare la basca. Chiar daca in cazul Romaniei FMI joaca cu CE de aceeasi parte a fileului, sunt totusi doua caciuli diferite.

Dar ce zici mai jos, da, asa sta situatia: Clasa politica romana nu misca decat la ordine din afara.
Sa vezi tu acuma cum o sa te ia abis cu "de unde stii tu asta? sa-mi arati unde scrie!" rolleyes.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 May 2009, 03:57 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(CharonOfNyx @ 6 May 2009, 04:40 PM) *
Clasa politica romana nu misca decat la ordine din afara.
Sa vezi tu acuma cum o sa te ia abis cu "de unde stii tu asta? sa-mi arati unde scrie!"

Eu? Nu, am scris acelasi lucru aici inca de acum cativa ani. Daca vrei caut in arhiva si-ti arat. smile.gif

Acest topic a fost editat de abis: 6 May 2009, 03:57 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 May 2009, 04:01 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(CharonOfNyx @ 6 May 2009, 03:40 PM) *
Chiar daca in cazul Romaniei FMI joaca cu CE de aceeasi parte a fileului, sunt totusi doua caciuli diferite.

Nu stiu de ce am impresia ca acum CE scrie dupa dictare ca are alte probleme mai grave pe cap. In sanul uniunii e o ditamai furtuna si nu are timp de betivanca de clasa politica romaneasca care bea toti banii pentru ajutorul de copchil si apoi mai cere drool.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 6 May 2009, 04:17 PM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(abis @ 6 May 2009, 04:57 PM) *
Eu? Nu, am scris acelasi lucru aici inca de acum cativa ani. Daca vrei caut in arhiva si-ti arat. smile.gif

ups, daca am dat-o de gard, scuze cool.gif
Daca nu-i un efort prea mare pentru tine, da arata-mi


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 May 2009, 11:45 PM
Mesaj #99





Guests






Charon - la vremea cand am scris mai sus chiar nu auzisem pe nicaieri nimic - ca la stiri nu dadura detalii de genu - si nici nu am avut timp sa caut, ca abia-mi vad capul de cate treburi am inainte sa ma duc vineri la spital - asa ca ma scuzi daca o mai dau in bara biggrin.gif

Un lucru e sigur: n-ar fi prima oara cand politicienii nostrii semneaza ca orbetii fara sa citeasca ceva si dupa aia vine FMI sau UE si-i strange de oo sa faca ce-au promis ca prostii ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 May 2009, 09:38 AM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ungaria a decis cresterea cu cinci puncte procentuale a TVA, pana la 25%, taierea pensiilor si creşterea varstei de pensionare. Daca la noi in loc de introducerea impozitului forfetar s-ar fi aplicat masuri ca cele din Ungaria, ar fi fost mai bine? Ministerul Finantelor declara ca: „În domeniul politicii fiscale, Ministerul Finanţelor Publice nu ia în consideraţie majorarea cotei unice sau a nivelului de TVA“. Sincer, pe langa masurile pe care le iau altii, cred ca noi stam excelent...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 May 2009, 12:13 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 7 May 2009, 10:38 AM) *
Ungaria a decis cresterea cu cinci puncte procentuale a TVA, pana la 25%, taierea pensiilor si creşterea varstei de pensionare.

Varsta de pensionare a crescut si la noi, cu restul mai ai putintica rabdare ca vin alegerile UE si prezidentialele, pe urma mai vedem. Eu ma astept ca cel putin la produsele de lux TVA-ul sa creasca la 25%.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 May 2009, 12:20 PM
Mesaj #102


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(abis @ 7 May 2009, 08:38 AM) *
Ungaria a decis cresterea cu cinci puncte procentuale a TVA, pana la 25%, taierea pensiilor si creşterea varstei de pensionare. Daca la noi in loc de introducerea impozitului forfetar s-ar fi aplicat masuri ca cele din Ungaria, ar fi fost mai bine? Ministerul Finantelor declara ca: „În domeniul politicii fiscale, Ministerul Finanţelor Publice nu ia în consideraţie majorarea cotei unice sau a nivelului de TVA“. Sincer, pe langa masurile pe care le iau altii, cred ca noi stam excelent...



Abis, crezi tu ca stam excelent? Singura calitate pe care trebuie sa o aiba masurile pentru iesirea din criza e eficienta.

Taxa asta mi se pare a fi inca un cui batut in talpa.

Nu era mai simplu sa se combata munca la negru aplicand legea, punand organele statului la munca pentru care sunt platite? Eu zic ca asta ar fi fost excelent.

Romania nu duce lipsa de bani, Romania duce lipsa de conducatori. Taxele in plus nu vor rezolva nimic.

Acest topic a fost editat de Felina: 7 May 2009, 12:21 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 May 2009, 12:35 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Felina @ 7 May 2009, 01:20 PM) *
Nu era mai simplu sa se combata munca la negru aplicand legea, punand organele statului la munca pentru care sunt platite?
Romania nu duce lipsa de bani, Romania duce lipsa de conducatori. Taxele in plus nu vor rezolva nimic.

Bravo, Felina, jamie.gif Fiscul trebuie sa colecteze impozitele, cat de mici ar fi, toti trebuie sa plateasca. Eu as reduce impozitul la 10% dar as urmari ca tot poporul sa plateasca fara amanari sau discriminari.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 7 May 2009, 01:06 PM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Stai linistit, abis, totul e o diversiune de fatada, se vrea a se intelege de populatie: "ia, uite, ce najpa e la unguri, la noi guvernul e mult mai grijuliu cu boboru' ". In fapt masurile guvernului romanesc sunt cu mult mai drastice.

In legatura cu varsta de pensionare a romanilor, probabi n-ai auzit de recomandarile BM ca varsta de pensionare sa creasca la 70 ani pana in 2050. Deocamdata e liniste pe tema asta, ca vine prezidentialele si despre pensii si pensionari, trebuie sa se spuna numai de bune. Conform legilor in vigoare romanesti, varsta de pensionare creste la 65 de ani pana in 2014. Habar n-am cum sta treaba la unguri, dar ce-am auzit eu e ceva cu o crestere incepand cu 2012, deci le-am luat-o inainte la capitolul asta tongue.gif. Cu taierea pensiilor la unguri, n-am inteles ce vrei sa zici, ca pensionarii lor nu vor mai lua deloc pensia? Sunt convins ca nu, dar la noi chiar le-au taiat pentru o categorie de pensionari, prin chestia aia cu cumulul lu' peste.
So? Cine e pe primu' loc ... pogea, pogea ... pogea si cu booooc! biggrin.gif

Ministeru' tau de Finante se contrazice in fapt:
- mentinerea cotei unice de impozitare --> dar se adauga alte impozite si scoaterea unor cheltuieli pana acum decuctibile, reevaluari de mijloace incluzand terenuri
- mentinerea nivelului TVA --> dar, nu mai am voie sa deduc TVA la leasing pentru autovehicule
Poate n-ai inteles care e rostul TVA-ului, dar crede-ma ca, pt. intreprinderi, mai bine majora TVA-ul si il lasa deductibil la ce a fost si pana acum. O crestere de TVA ar duce la o limitare a consumului populatiei, in fine, s-a mai vorbit de asta, pe aici.

Deci, abis: stam excelent ... dar tot in coada europei!


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 May 2009, 02:06 PM
Mesaj #105


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(marduk @ 7 May 2009, 01:13 PM) *
Varsta de pensionare a crescut si la noi, cu restul mai ai putintica rabdare ca vin alegerile UE si prezidentialele, pe urma mai vedem

Pana trec prezidentialele trece si criza. laugh.gif

De fapt nu trece, dar vor incepe sa apara semnele unei redresari. De la americani a inceput, tot de la ei o sa inceapa si redresarea.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman