HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Suntem Singuri In Univers ?
Erwin
mesaj 11 Apr 2009, 10:09 PM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Faptul că pe Venus ziua (243 zile terriene) durează puţin mai mult decāt anul (225 zile terriene) ar fi un mare impediment, şi un lucru ciudat, Venus e singura planetă care se roteşte īn sens invers īn jurul axei decāt celelalte planete. Aşa că pe Venus, soarele răsare īn vest şi apune īn est după un an. tongue.gif
Un alt aspect, Venus nu are niciun satelit natural, nu există maree iar vieţuitoarele de pe pămānt actuale sunt dependente atāt de ciclul zi-noapte cāt şi de ciclul lunar.

Marte, īn schimb, are o perioadă de rotaţie īn jurul axei foarte apropiată de ziua terestră, 24h37min. Are chiar doi sateliţi naturali, Phobos şi Deimos. Ca să terraformăm Marte efortul ar fi mai mic decāt īn cazul lui Venus. Atmosfera marţiană nu este toxică, conţine mult bioxid de carbon şi vapori de apă, lucru care ar face sustenabilă viaţa microbiană aşa cum se găseşte pe Pămānt. Pe picioarele sondei Mars Phoenix Lander au fost filmate picături de apă lichidă provenite din condens şi care apoi s-au evaporat. Calotele polare marţiene conţin multă apă, nu destulă pentru un ocean planetar, dar suficientă pentru bazele marţiene ce vor constitui avangarda pămāntenilor īn spaţiu.

Apoi, mai există aspectul moral: este bine să intervenim īn natură? Sau este rău? Pe Terra deocamdată am făcut doar rău. Cum am putea controla teraformarea dacă pe propria planetă nu putem controla nimic? unsure.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 11 Apr 2009, 10:20 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Erwin @ 11 Apr 2009, 11:09 PM) *
Marte, īn schimb, are o perioadă de rotaţie īn jurul axei foarte apropiată de ziua terestră, 24h37min. Are chiar doi sateliţi naturali, Phobos şi Deimos. Ca să terraformăm Marte efortul ar fi mai mic decāt īn cazul lui Venus. Atmosfera marţiană nu este toxică, conţine mult bioxid de carbon şi vapori de apă, lucru care ar face sustenabilă viaţa microbiană aşa cum se găseşte pe Pămānt. Pe picioarele sondei Mars Phoenix Lander au fost filmate picături de apă lichidă provenite din condens şi care apoi s-au evaporat. Calotele polare marţiene conţin multă apă, nu destulă pentru un ocean planetar, dar suficientă pentru bazele marţiene ce vor constitui avangarda pămāntenilor īn spaţiu.

corect mai mult pe marte exista depozite de dioxid de carbon in subsol care eliberate ar duce la incalzirea planetei pana la un acceptabil -20 grade celsius si poate chiar mai mult, cel putin asa zic unii.

@cyber-sapiens: citeste Cronicile martiene mai ales partea cu Marte verde si Marte albastru. o carte scrisa in anii 70-80 de atunci am mai evoluat ( poate).


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Apr 2009, 10:20 PM
Mesaj #73


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Erwin @ 11 Apr 2009, 10:09 PM) *
Cum am putea controla teraformarea dacă pe propria planetă nu putem controla nimic? unsure.gif

Se vor gasi niste actionari, pui pariu? spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Apr 2009, 10:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 12 Apr 2009, 08:50 AM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Erwin @ 11 Apr 2009, 11:09 PM) *
Faptul că pe Venus ziua (243 zile terriene) durează puţin mai mult decāt anul (225 zile terriene) ar fi un mare impediment, şi un lucru ciudat, Venus e singura planetă care se roteşte īn sens invers īn jurul axei decāt celelalte planete. Aşa că pe Venus, soarele răsare īn vest şi apune īn est după un an. tongue.gif
Un alt aspect, Venus nu are niciun satelit natural, nu există maree iar vieţuitoarele de pe pămānt actuale sunt dependente atāt de ciclul zi-noapte cāt şi de ciclul lunar.

Marte, īn schimb, are o perioadă de rotaţie īn jurul axei foarte apropiată de ziua terestră, 24h37min. Are chiar doi sateliţi naturali, Phobos şi Deimos. Ca să terraformăm Marte efortul ar fi mai mic decāt īn cazul lui Venus. Atmosfera marţiană nu este toxică, conţine mult bioxid de carbon şi vapori de apă, lucru care ar face sustenabilă viaţa microbiană aşa cum se găseşte pe Pămānt. Pe picioarele sondei Mars Phoenix Lander au fost filmate picături de apă lichidă provenite din condens şi care apoi s-au evaporat. Calotele polare marţiene conţin multă apă, nu destulă pentru un ocean planetar, dar suficientă pentru bazele marţiene ce vor constitui avangarda pămāntenilor īn spaţiu.

Apoi, mai există aspectul moral: este bine să intervenim īn natură? Sau este rău? Pe Terra deocamdată am făcut doar rău. Cum am putea controla teraformarea dacă pe propria planetă nu putem controla nimic? unsure.gif



Pe Venus temperatura este constanta in ambele emisfere (intunecata / luminata), iar adaptarea la ciclul noapte / zi nu este o problema (si pe terra la polul nord avem eschimosi care ... noapte/zi.

Pe Venus la poli am avea ziua continua si un climat mediteranian-tropical dupa teraformare.


2. Putem oare miza ca pe Marte CO2 va avea rolul AZOTULUI din atmosfera terestra ? (inca nu am studiat problema nici eu).

3. Nu te baza pe efectul mareic al satelitilor martieni caci sunt foarte mici si usori ... jamie.gif

4. Pe Terra controlam destule si vom controla din ce in ce mai mult cu voie si fara voie.

5. Pe Marte si pe Venus nu avem ce rau sa facem, eventual vom reusi in buna masura sa amelioram clima (eu nu sunt adeptul conservarii acestor planete, ... vor ramane suficiente planete moarte in sistemul solar pt., a se pastra neschimbate pe vesnicie in conservare eterna). thumb_yello.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 12 Apr 2009, 08:58 AM
Mesaj #75


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 11 Apr 2009, 11:20 PM) *
corect mai mult pe marte exista depozite de dioxid de carbon in subsol care eliberate ar duce la incalzirea planetei pana la un acceptabil -20 grade celsius si poate chiar mai mult, cel putin asa zic unii.

@cyber-sapiens: citeste Cronicile martiene mai ales partea cu Marte verde si Marte albastru. o carte scrisa in anii 70-80 de atunci am mai evoluat ( poate).


Am citit mult mai mult si am discutat si mai mult.

a. Cu ce incalzesti CO2 martian din sol si cu ce il extragi de aici ?!

b. La ecuatorul martian se ating vara ACUM 15 / 25 de grade celsius in cosurile vulcanice.

c. Este dificil sa facem ceva cu Marte deoarece el insusi este cam rece in interior, deci vulcanism ???... apoi caldura solara ... ???!!!, deci necesita obligatoriu niste veliere orbitale-oglinda din folie aluminizata, pe orbite circum-polare, plus prabusirea pe planeta a unor comete de METAN in zona ecuatoriala, ... unde se vor topi mai rapid, iar CH4 generaza un efect de sera de 4 x mai accelerat decat CO2.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 12 Apr 2009, 09:18 AM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(cyber-sapiens @ 12 Apr 2009, 09:50 AM) *
Pe Venus temperatura este constanta in ambele emisfere (intunecata / luminata), iar adaptarea la ciclul noapte / zi nu este o problema (si pe terra la polul nord avem eschimosi care ... noapte/zi.

Pe Venus la poli am avea ziua continua si un climat mediteranian-tropical dupa teraformare.
2. Putem oare miza ca pe Marte CO2 va avea rolul AZOTULUI din atmosfera terestra ? (inca nu am studiat problema nici eu).

3. Nu te baza pe efectul mareic al satelitilor martieni caci sunt foarte mici si usori ... jamie.gif

4. Pe Terra controlam destule si vom controla din ce in ce mai mult cu voie si fara voie.

5. Pe Marte si pe Venus nu avem ce rau sa facem, eventual vom reusi in buna masura sa amelioram clima (eu nu sunt adeptul conservarii acestor planete, ... vor ramane suficiente planete moarte in sistemul solar pt., a se pastra neschimbate pe vesnicie in conservare eterna). thumb_yello.gif


auzi, mai bine deschide un thread pe tema asta cu terraformarea lui venus etc. și discutăm acolo, pentru că aici sīntem cam off-topic ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 12 Apr 2009, 11:31 AM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Rovaniemi @ 12 Apr 2009, 10:18 AM) *
auzi, mai bine deschide un thread pe tema asta cu terraformarea lui venus etc. și discutăm acolo, pentru că aici sīntem cam off-topic ohyeah.gif


Nu suntem of topic deoarece discutam despre conditiile necesare existentei vietii pe planete si deci despre daca suntem ori nu suntem singuri in univers (detalierea nu inseamna of topic).


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 13 Apr 2009, 12:18 AM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cyber-sapiens @ 12 Apr 2009, 09:58 AM) *
Am citit mult mai mult si am discutat si mai mult.

a. Cu ce incalzesti CO2 martian din sol si cu ce il extragi de aici ?!

b. La ecuatorul martian se ating vara ACUM 15 / 25 de grade celsius in cosurile vulcanice.

c. Este dificil sa facem ceva cu Marte deoarece el insusi este cam rece in interior, deci vulcanism ???... apoi caldura solara ... ???!!!, deci necesita obligatoriu niste veliere orbitale-oglinda din folie aluminizata, pe orbite circum-polare, plus prabusirea pe planeta a unor comete de METAN in zona ecuatoriala, ... unde se vor topi mai rapid, iar CH4 generaza un efect de sera de 4 x mai accelerat decat CO2.

cyber-sapiens deschide asa cum te a rugat rovaniemi un topic separat ca sa iti explicam cum e mai simplu sa incalzesti decat sa racesti.

ps: sa traiesti tu in cosurile (sic!) vulcanice.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 13 Apr 2009, 06:57 AM
Mesaj #79


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 13 Apr 2009, 01:18 AM) *
cyber-sapiens deschide asa cum te a rugat rovaniemi un topic separat ca sa iti explicam cum e mai simplu sa incalzesti decat sa racesti.

ps: sa traiesti tu in cosurile (sic!) vulcanice.


BIne voi deschide...

PS: este mai usor sa racesti decat sa incalzesti ... depinde ce ?! Venus ori Marte, ... pt. Marte a-l incalzi inseamna milenii si costuri energetice uriase.

Pt. Venus a-l raci inseamna cativa anisori si costuri "relativ mici".


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Apr 2009, 12:20 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Right, molecule de apa. Ma gandeam in momentul ala cum au fost descoperite moleculele: prin spectroscopie, (atomii de oxigen) si de aici greseala. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 13 Apr 2009, 01:40 PM
Mesaj #81


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Blakut @ 13 Apr 2009, 01:20 PM) *
Right, molecule de apa. Ma gandeam in momentul ala cum au fost descoperite moleculele: prin spectroscopie, (atomii de oxigen) si de aici greseala. biggrin.gif


Explica putin la ce te referi ca nu te inteleg. unsure.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Apr 2009, 07:29 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Studiind spectrul unei stele iti dai seama ce elemente chimice se gasesc la suprafata ei sau in atmosfera ei. Daca vezi oxigen-hidrogen (spectru de absorbtie) si e o temperatura care permite existenta moleculei de apa inseamna ca exista apa. Ceea ce se si intampla deasupra fotosferei.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 14 Apr 2009, 07:40 AM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Blakut @ 14 Apr 2009, 08:29 AM) *
Studiind spectrul unei stele iti dai seama ce elemente chimice se gasesc la suprafata ei sau in atmosfera ei. Daca vezi oxigen-hidrogen (spectru de absorbtie) si e o temperatura care permite existenta moleculei de apa inseamna ca exista apa. Ceea ce se si intampla deasupra fotosferei.


RIGHT.

Pana in prezent din mii de stele analizate avem doar una singura (binara) Zeta Reticuli (14-44 a.l) distanta de noi nu mai stiu exact si care are o cantitate mai mare de elemente grele complexe mai mare decat Soarele, ... restul sunt mult sub Soare ...


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 3 May 2009, 09:12 AM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(cyber-sapiens @ 14 Apr 2009, 08:40 AM) *
RIGHT.

Pana in prezent din mii de stele analizate avem doar una singura (binara) Zeta Reticuli (14-44 a.l) distanta de noi nu mai stiu exact si care are o cantitate mai mare de elemente grele complexe mai mare decat Soarele, ... restul sunt mult sub Soare ...


Take a leap into hyperspace
05 January 2006
From New Scientist Print Edition. Subscribe and get 4 free issues.
Haiko Lietz

Dröscher is hazy about the details, but he suggests that a spacecraft fitted with a coil and ring could be propelled into a multidimensional hyperspace.
Here the constants of nature could be different, and even the speed of light could be several times faster than we experience.

If this happens, it would be possible to reach Mars in less than 3 hours and a star 11 light years away in only 80 days, Dröscher and Häuser say.

(… deci discutam despre patrunderea in spatiul 2- Dimensional ).


This will require a huge rotating ring placed above a superconducting coil to create an intense magnetic field. With a large enough current in the coil, and a large enough magnetic field, Dröscher claims the electromagnetic force can reduce the gravitational pull on the ring to the point where it floats free.
Dröscher and Häuser say that to completely counter Earth's pull on a 150-tonne spacecraft a magnetic field of around 25 tesla would be needed. While that's 500,000 times the strength of Earth's magnetic field, pulsed magnets briefly reach field strengths up to 80 tesla.
And Dröscher and Häuser go further.
With a faster-spinning ring and an even stronger magnetic field, gravitophotons would interact with conventional gravity to produce a repulsive anti-gravity force, they suggest.
“A spinning ring and a strong magnetic field could produce a repulsive anti-gravity force”


http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCnter_Nimtz

http://scitation.aip.org/getabs/servlet/Ge...ps&gifs=yes

De fapt nu este vorba despre viteza ci despre penetrarea unei foite 2-dimensionale care cuprinde-imbraca tot universul si care separa spatio-timpul local de alte parti ale sale, dar totodata le uneste.

Ne putem imagina Universul ca fiind un ghem de ata insa galaxiile aflandu-se in interiorul firului de ata, exteriorul, adica suprafata firului ne-existand, ... daca am penetra aceasta suprafata protectoare, teoretic am putea ajunge oriunde in interiorul ghemului deoarece ne-am plimba printr-un spatiu inexistent de tip 2-D, 1-D, ori inexistent, nava noastra fiind un apendice al universului material, insa aflandu-se intre doua lumi, adica in tranzit.

Exemplul cu ghemotocul de hartie este mai simplu dar nu explica situatia la fel de bine.


Oricum apar ceva probleme:

1.) Cum calculam distanta si destinatia zborului (unii spun ca depinde de cantitatea de energie consumata, ... adica avem un sistem de referinta in universul material prin combustibil/ durata presupusa a parcurgerii distantei, ... adica vom consuma mai mult ca sa mentinem hiperspatiul activ, daca vom dori sa zburam mai departe, totul tinand de cat de mult timp dorim sa ne mentinem in Hiperspatiu).

Altii raporteaza durata si distantele la un consum in acest hiperspatiu (o teza slab sustinuta).

Altii vad un voiaj instantaneu controlat de alte lucruri.

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 3 May 2009, 09:13 AM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Sep 2009, 03:10 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cercetatorii de la un observator astronomic din China ar fi filmat un OZN vreme de 40 de minute in timpul eclipsei de soare din iulie hmm.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Sep 2009, 03:52 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



trei ipoteze:

1. extraterestrii venisera cu plasma inapoi la chineji ca se stricase in garantie
2. partidul pe timp de criza le arata chinezilor castroane de orez zburatoare

3 si cea mai putin plauzibila

UAV stealth probabil de fabricatie non-nord coreeana. vezi minutul 1.12 ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 7 Sep 2009, 03:55 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 28 Sep 2009, 09:05 AM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



In ce masura ar fi posibile vitezele supra-luminice aplicate tehnologiilor unor civilizatii ?!

Lipsa contactului cu inteligentele ET, implica fie lipsa acestor mijloace de zbor supra-luminic, fie o alta problema, cum ar fi "BLOCADA extraterestra". Consideram Terra drept protectorat conform unui pact de neutralitate a mai multor civilizatii ET, conform caruia nu este permisa colonizarea Terrei de nici o alta rasa ET.

Oare sa fie vorba de aceasta BLOCADA-protectorat, un fel de Zona Neutra ?!

In acest caz UFO / OZN ar putea fi o realitate.

As dori sa vedem in ce masura NIBIRIENII si planeta lor NIBIRU, ar putea fi o realitate si cum putem aborda problema din perspectiva "BLOCADEI extraterestre".



Pentru inceput ar trebui stabilit unde se afla NIBIRU ?!


Conform datelor oferite de catre sumerieni, NIBIRU ar fi o planeta de tip terestru, care orbiteaza in jurul unei planete gigante, adica exact pe tipar NEMESIS.

Odata la 3600 de ani (poate la 360 de ani), aceasta planeta-sistem binar, ajunge undeva intre orbita lui Marte si orbita lui Saturn, intersectand planul Sistemului solar.

Planeta Nibiru in acest caz este o planeta iluminata de propria aurora planetara intr-o seara continua, o planeta dominata de un ocean urias bantuit de furtuni mareice enorme, cu munti inalti, platouri inalte cu faleze abrupte si avand o atmosfera densa cu un efect de sera asociat.
Planeta se incalzeste prin efect gravito-mareic, dispunand de un vulcanism vesnic, la parametrii inalti.


Totusi daca Nibiru ar fi putin mai mica decat Terra, ea ar dispune de cantitati mici de apa si deci ar avea continente mai accesibile habitarii.


Pe de alta parte ar putea exista o confuzie intre NIBIRU aflata in alt sistem stelar, venirea nibirienilor pe Terra, anumite cicluri astrologice ale planetei MARTE si JUPITER, insotite de aparitia unei comete.

360 la sumerieni insemna "un intreg", "un ciclu", "un cerc' si de aceea s-ar putea sa gresim cand ne referim la lungimea unei orbite ... Nibiru.

De asemenea sumerienii la fel precum varstele biblice, erau calculate in ani lunari si deci am avea 40.ooo de ani de la aparitia nibirienilor pe Terra in loc de 400.ooo de ani.

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 28 Sep 2009, 10:02 AM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Sep 2009, 09:31 AM
Mesaj #88


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 7 Sep 2009, 03:10 PM) *
Cercetatorii de la un observator astronomic din China ar fi filmat un OZN vreme de 40 de minute in timpul eclipsei de soare din iulie hmm.gif

Nu numai aia, March. Uita-te ce s-a-ntāmplat īn Mexic.
Si sa ma bata dracu' daca nu vin iar din nou sa se uita ce s-a facut din Yucatan.
http://www.nuoviso.tv/grenzwissenschaft/be...-am-himmel.html


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 28 Sep 2009, 11:12 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cyber-sapiens @ 28 Sep 2009, 09:05 AM) *
Conform datelor oferite de catre sumerieni, NIBIRU ar fi o planeta de tip terestru, care orbiteaza in jurul unei planete gigante, adica exact pe tipar NEMESIS.

Odata la 3600 de ani (poate la 360 de ani), aceasta planeta-sistem binar, ajunge undeva intre orbita lui Marte si orbita lui Saturn, intersectand planul Sistemului solar.

cool o data la 3600 de ani se mai dezgheata si extraterestrii aia un pic ca ajung pana la marte ca ei nu are soare ca noi....

aberatii .


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Sep 2009, 02:25 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 28 Sep 2009, 10:05 AM) *
QUOTE
Conform datelor oferite de catre sumerieni, NIBIRU ar fi o planeta de tip terestru, care orbiteaza in jurul unei planete gigante, adica exact pe tipar NEMESIS.

Corect. Nu este vorba de o "planeta gigantica" ci de fratele soarelui nostru, NEMESIS, care are o orbita polara in jurul soarelui si care poarta in aceasta orbita planete, una din ele fiind NIBIRU.
QUOTE
Odata la 3600 de ani (poate la 360 de ani)

Nu stie nimeni ce si cum, dar foarte multe legende si mituri pamantene se leaga de Osiris, un ciclu de 10.000 de ani.

QUOTE
360 la sumerieni insemna "un intreg", "un ciclu", "un cerc' si de aceea s-ar putea sa gresim cand ne referim la lungimea unei orbite ... Nibiru.

nu numai sumerienii aveau acest calendar bazat pe cicluri, mu, mayasii, incasii, grecii antici, aproape toate marile civilizatii terestre aveau ceva legat de cicluri.
QUOTE
De asemenea sumerienii la fel precum varstele biblice, erau calculate in ani lunari si deci am avea 40.ooo de ani de la aparitia nibirienilor pe Terra in loc de 400.ooo de ani.

Nu precum "versetelor bibblice" mai degraba Biblia in mare parte este inspirata de scrierile sumeriene.


Acest topic a fost editat de marduk: 28 Sep 2009, 02:27 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 28 Sep 2009, 07:39 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104




Ce zici Marduk, este posibila aceasta "blocada extraterestra" ?!

Ar putea exista mai multe cauze posibile pt. aceasta ?!


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Sep 2009, 11:30 PM
Mesaj #92


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Nu cred că suntem singuri īn univers, dar chestia cu "blocada", Nibiru şi alte lucruri ţin de SF şi sunt pure speculaţii. Nu există niciun companion al Soarelui suficient de mare şi de aproape ca să aibe astfel de planete locuibile, altfel l-am fi detectat demult. Cea mai apropiată stea e Proxima Centauri la 4.3 a.l. ceea ce este deja enorm, avānd īn vedere că orbita Terrei e la cāteva minute-lumină de Soare. Este posibil să existe un companion īntunecat, nedetectat, care să explice unele anomalii, dar acesta n-ar putea susţine planete cu viaţă.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2009, 08:50 AM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 28 Sep 2009, 08:39 PM) *
Ce zici Marduk, este posibila aceasta "blocada extraterestra" ?!

Nu inteleg bine la ce vrei sa te referi cand vorbesti depre "blocada extraterestra"! Mai incitanta mi se pare teoria cu Nemesis si Nibiru, Nemesis sau Nibiru, pot avea o orbita eliptica cu un ciclu de 10.000 de ani, la intoarcerea in sistemul solar se pot crea deviatii ale orbitelor planetare, deviatii ale unor comete si meteoriti.

QUOTE(Erwin @ 29 Sep 2009, 12:30 AM) *
QUOTE
Nu există niciun companion al Soarelui suficient de mare şi de aproape ca să aibe astfel de planete locuibile, altfel l-am fi detectat demult.

Chestia asta cu detectia este ca si cu acul in carul cu fan, dar care tine si de noroc cateodata. Eu cred ca daca exista un astfel de companion nu-l putem detecta din cauza orbitei, probabil ca-l vom detecta cand va fi indeajuns de aproape si vom constata schimbari in centurile de comete si asteroizi.
QUOTE
Este posibil să existe un companion īntunecat, nedetectat, care să explice unele anomalii, dar acesta n-ar putea susţine planete cu viaţă.

Sa nu uitam ca viata poate lua diverse forme si poate fi sustinuta de diverse medii.


Acest topic a fost editat de marduk: 29 Sep 2009, 10:23 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 29 Sep 2009, 09:05 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
. Eu cred ca daca exista un astfel de companion nu-l putem detecta din cauza orbitei, probabil ca-l vom detecta cand va fi indeajuns de aproape si vom constata schimbari in centurile de comete si asteroizi.


Ca de la astronom asa, s-ar vedea cu ochiul liber un companion din asta. L-ar fi stiut omenirea din antichitate...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2009, 09:09 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 29 Sep 2009, 10:05 AM) *
L-ar fi stiut omenirea din antichitate...

Pe asta se si bazeaza cei care au lansat ipoteza asta.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2009, 09:12 AM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Blakut @ 29 Sep 2009, 09:05 AM) *
Ca de la astronom asa, s-ar vedea cu ochiul liber un companion din asta. L-ar fi stiut omenirea din antichitate...

cam la ce magnitudine/distanta il estimezi?

nemesis /nibiru/ planet x exista de mult ca teorie, baietii moderni si deranjati la cap nefacand altceva decat sa impacheteze comercial pentru tacaniti niste ipoteze mult mai vechi. cea mai interesanta varianta mi se pare aceea a unei gauri negre pitice. pas de o gasesti ....

oricum nu cautati extraterestrii pe niste corpuri pe care nu bate lumina vreunei stele , aveti mai multe sanse sa gasiti viata pe pluto.....

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 29 Sep 2009, 09:14 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 29 Sep 2009, 10:13 AM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 29 Sep 2009, 10:12 AM) *
cam la ce magnitudine/distanta il estimezi?

nemesis /nibiru/ planet x exista de mult ca teorie, baietii moderni si deranjati la cap nefacand altceva decat sa impacheteze comercial pentru tacaniti niste ipoteze mult mai vechi. cea mai interesanta varianta mi se pare aceea a unei gauri negre pitice. pas de o gasesti ....

oricum nu cautati extraterestrii pe niste corpuri pe care nu bate lumina vreunei stele , aveti mai multe sanse sa gasiti viata pe pluto.....


Este vorba de sub-pitice rosii, practic rogue planets, brune dwarf si giant gaseos planets, deci nu se vad cu ochiul liber si practic sunt pseudo-stele.

Astronomii au descoperit mai multe noi stele pitice rosii la cativa ani lumina de Soare de care nu se stia inainte de anul 2000 !

Distanta pana la Nemesis-Nibiru este cuprinsa intre 1-1,6 si 3 ani lumina departare de Soare, adica s-ar putea nici sa nu se apropie de Sistemul solar.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 29 Sep 2009, 11:15 AM
Mesaj #98


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 29 Sep 2009, 10:12 AM) *
oricum nu cautati extraterestrii pe niste corpuri pe care nu bate lumina vreunei stele , aveti mai multe sanse sa gasiti viata pe pluto.....


Nici nu e nevoie sa bata lumina (nici pe fundul oceanului in fosele marine in abis, nu bate lumina).

Pe Pluton nu poate exista viata inteligenta, deoarece planeta nu are o temperatura atmosferica pozitiva, deoarece nu are vulcanism intens la fel ca Io luna joviana si nici o masa suficienta pt. a retine atmosfera si a mentine un efect de sera intens. jamie.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Sep 2009, 01:18 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 29 Sep 2009, 11:13 AM) *
adica s-ar putea nici sa nu se apropie de Sistemul solar.

da dar trecerea prin centura de comete si asteroizi poate modifica traiectoriile unora, traiectorii care s-ar putea intersecta cu pamantul.

Acest topic a fost editat de marduk: 29 Sep 2009, 02:10 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2009, 01:36 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cyber-sapiens @ 29 Sep 2009, 11:15 AM) *
Nici nu e nevoie sa bata lumina (nici pe fundul oceanului in fosele marine in abis, nu bate lumina).

pe fundul oceanului este in primul rand apa lichida si oxigen ohyeah.gif . acu pe o planeta in bezna doar cu ceva forte mareice gen europa sa obtii asa ceva dar nu cred ca m-as orienta sa bat cativa ani lumina sa dau mana cu ceva care seamana cu o foca drool.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 29 Sep 2009, 05:34 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 29 Sep 2009, 02:36 PM) *
pe fundul oceanului este in primul rand apa lichida si oxigen ohyeah.gif . acu pe o planeta in bezna doar cu ceva forte mareice gen europa sa obtii asa ceva dar nu cred ca m-as orienta sa bat cativa ani lumina sa dau mana cu ceva care seamana cu o foca drool.gif


Ti-am dat exemplul Io, cel mai activ corp ceresc dpdv vulcanic din sistemul solar !!!, iar tu o intorci cu Europa !? mad.gif

Ti-am povestit de efectul de neon / aurora planetara, ... vrei si poze de pe Io cu aurora planetara ca am sa le postez si iti dau si linkuri !?

Ti-am povestit si de varianta Nibiru-uscat, similar cu Io dar avand si ceva apa lichida la suprafata !, plus o atmosfera densa cu efect de sera. jamie.gif

Ori nu esti atent, ori esti rau intentionat si dezinformezi punandu-mi vorbe in gura. mad.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 29 Sep 2009, 06:09 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(marduk @ 29 Sep 2009, 02:18 PM) *
da dar trecerea prin centura de comete si asteroizi poate modifica traiectoriile unora, traiectorii care s-ar putea intersecta cu pamantul.


Da, este posibil.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2009, 06:11 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



nu ti-am pus nici o vorba in gura dar nu inteleg exaltarea pentru planeta (?) nibiru ca sursa de extraterestri cand probabil nu e decat o piatra stearpa , incapabila sa sustina viata. mai multe sanse pe langa alfa centauri poate.

io are vulcanism gramada din cauza efectului mareic si o doza meseriasa de radiatii mai ceva ca intr-un cuptor cu microunde. europa are sanse in schimb ( zice nasa nu eu).

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 29 Sep 2009, 06:11 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 29 Sep 2009, 07:27 PM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(turbo trabant @ 29 Sep 2009, 07:11 PM) *
nu ti-am pus nici o vorba in gura dar nu inteleg exaltarea pentru planeta (?) nibiru ca sursa de extraterestri cand probabil nu e decat o piatra stearpa , incapabila sa sustina viata. mai multe sanse pe langa alfa centauri poate.

io are vulcanism gramada din cauza efectului mareic si o doza meseriasa de radiatii mai ceva ca intr-un cuptor cu microunde. europa are sanse in schimb ( zice nasa nu eu).


Vezi ca tu vorbesti de "focile" din oceanul Europei ?!

Io este un model redus la scala pt. Nibiru, iar problema originii ET-ilor poate fi ajutata prin intermediul povestii sumeriene despre Nibiru.

Totusi eu incerc sa gasesc explicatia "blocadei ET", iar Nibiru poate ne ajuta aici.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 29 Sep 2009, 07:33 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(cyber-sapiens @ 29 Sep 2009, 07:27 PM) *
Vezi ca tu vorbesti de "focile" din oceanul Europei ?!

s-a prognozat ca pe europa daca exista viata va fi subacvatica si probabil oarba . din nou, nu am nici un merit la "foca".

io este ultimul loc din sistem solar unde sa cauti viata (radiatii, eruptii, lipsa atmosfera). de aceea nu cred ca nibiru (daca exista) nu este decat o piatra seaca.


tot nu am inteles legatura intre nibiru si blocajul extraterestrilor, pentru ei nu poate fi decat unul din multi bolovani de pe cer.....

te rog sa pui inca o data legenda sumeriana ca zau ca nu pricep unde bati.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 29 Sep 2009, 07:39 PM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 08:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman